Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :)

Planuje założyć akwarium morskie o litrażu około 360 litrów. Wątek w którym prezentujemy swoje zbiorniki, jeszcze musi zaczekać, ponieważ chciałbym Was popytać o parę rzeczy, żeby stricte wiedzieć co i jak zrobić :thumbup:

Zacznę od tego, że zrobiłem początkowy projekt w SketchUpie, na razie zająłem się tylko głównym zbiornikiem, a za jakiś czas zacznę projektować SUMP.

Akwarium będzie miało wymiary 120x55x55h (363 litry)

Komin zewnętrzny będzie miał wymiary 22 (długość) x 11 (szerokość) x 20 (wysokość)

W środku komina będą 3 otwory pod śrubunki, spływ i rewizja 32 mm, powrót 25 mm.

Pytanie zasadnicze, czy taki komin będzie w sam raz na taki litraż?

Wodę będzie pchała pompa obiegowa: Newa Jet 3000 lub jebao dct-4000.

Jak myślicie, która pompa będzie lepsza.

:whistle:

Idźmy dalej,

grzebień będzie się zaczynał na wysokości 475 mm, i będzie szedł do góry 40 mm.

Zostaje 35 mm na spiętrzenie wody. Nie wiem właśnie czy nie jest to za dużo.

Oprócz tego grzebień będzie miał gęstość: 10 mm-ząb i 10 mm przerwy (jak na zdjęciu).

Oczywiście z tyłu będzie czarna folia lub spienione PCV.

Teraz jeszcze parę pytań:

-zastanawiam się nad tym czy lepiej zrobić refugium z DSB czy zostać tylko przy skałkach, chciałbym zrobić podobnie jak zrobił użytkownik Marine :clap: , czyli zrobić DSB, które byłoby umiescczone na kratce rastrowej

- z drugiej strony zastanawiam się także nad tym, aby po prostu do SUMPa wrzucić dużo dobrej jakości skały i na tym posadzić glony

Wspomnę o tym, że chciałbym prowadzić zbiornik metodą probiotyczną (na bazie produktów aquaforest+ szczepy bakterii i pożywka dla nich)

Jak myślicie, która opcja byłaby lepsza? :sweat:

post-25531-0-45898600-1436800430_thumb.jpg

post-25531-0-60939900-1436800443_thumb.jpg

post-25531-0-26769000-1436800448_thumb.jpg

post-25531-0-16423000-1436800453_thumb.jpg

post-25531-0-71090300-1436800458_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie żebym się czepiał ale po co tyle wątków zakładasz skoro wszędzie pytania dotyczące jednego zbiornika... - odpowiedzi już raczej padły na wszystkie Twoje pytania


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do komina i grzebienia też miałem spinę, ale w końcu przy zamawianiu dowiedziałem się że szklarz sam sobie wszystko obliczy i wklei grzebień , wyszło bardzo dobrze, dlatego polecam zdać się na fachowca ;)


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę powiedzcie czy taki SUMP byłby w porządku?

SUMP 70X40x35h

1 Komora: skarpeta nałożona na rurę spływową, odpieniacz Deltec SC 1455 lub Skimz Monzter SM 161 (nie wiem jeszcze który)

2 Komora: Sucha bądź odgazowana skała położona na kratce rastrowej (10-15kg), do tego na skałce założyłbym plantację glonów

3 Komora: Powrót, plus fizelina

Pompka obiegowa Newa Jet 3000

Pozdrawiam :)

post-25531-0-81642600-1436813146_thumb.jpg

Edytowane przez maziblondi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zatrzymania się pompy obiegowej z komina, z nad grzebienia i z hydrauliki spłynie ci ok. 40 litrów wody do sumpa.

W twoim sumpie woda będzie na poziomie 25 cm, więc pojemność rezerwy to ok. 28 litrów. Czyli jakieś 12 wyląduje na podłodze.

To tak z moich amatorskich wyliczeń. Niech fachowcy ewentualnie skorygują :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marb, a co sądzisz o układzie komór i ich wypełnieniu, napomknę, że chciałbym prowadzić akwarium metodą probiotyczną :queen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytaj fachowców, ja dopiero buduje swój zestaw więc doświadczenia mam zero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faachowców na razie nie widać, albo nie chcą pomóc :sweat:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump za mały nie przyjmie Ci całej wody. U mnie jest 85x45x45 i po wyłaczeniu obiegu do podmiany poziom wody osiaga 36cm.Przegrody u mnie 26cm. Musisz doliczyc tez sprzęt ,który będzie w sumpie ( odpieniacz) wystaje nad poziom wody co zmniejsza objętość przyjmowanej wody. po moich skromnych pomiarach wysokość musisz mieć około 40-42cm sumpa to min. Poziom wody po wyłączeniu obiegu będzie na poziomie 35-38cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę powiedzcie czy taki SUMP byłby w porządku?

SUMP 70X40x35h

1 Komora: skarpeta nałożona na rurę spływową, odpieniacz Deltec SC 1455 lub Skimz Monzter SM 161 (nie wiem jeszcze który)

2 Komora: Sucha bądź odgazowana skała położona na kratce rastrowej (10-15kg), do tego na skałce założyłbym plantację glonów

3 Komora: Powrót, plus fizelina

Pompka obiegowa Newa Jet 3000

Pozdrawiam :)

jak dajesz skarpetę to po co fizelina? wybierz coś z tego. co do szerokości sumpa, masz 70cm razem ze szkłem, środkowa komora 35cm, odliczając teraz bubble stopa i grubości szkła to na pompę i odpieniacz zostanie Ci ze 27-28cm, na pompę powrotu dasz ze 10-15 cm, to na odpieniacz zostanie Ci 15cm. miałem ten sam problem i w końcu zdecydowałem że zrobię tylko dwie komory w sumpie, spływ a potem bubble stop i powrót, zamiast skały możesz do komory bubble stop zastosować siporax jako medium filtracyjne. specem nie jestem bo też dopiero zaczynam ale to akurat też przerabiałem z bardziej doświadczonymi morszczakami.

Edytowane przez neopl (wyświetl historię edycji)

Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump za mały, długość grzebienia też raczej za mała..

DCT będzie ok, wydajnościowo ma mniej niż 4000 ale działa ok, sam mam taką w 200l

skarpeta i fizelina może być razem, skarpeta ma standardowo oczko 200mikrom, zatrzyma większe kawałki, rzadziej będzie się wymieniało fizelinę. Im więcej i częściej czyszczona filtracja mechaniczna tym lepiej.. ale musisz zadbać żeby ten syf wpłynął przez komin.. czyli zdecydowanie powiększyłbym komin zewnętrzny, celem wydłużenia grzebienia. Większe spiętrzenie wody oznacza większą ilość wody którą musi odebrać aktualnie niewielki sump ;]


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump za mały nie przyjmie Ci całej wody. U mnie jest 85x45x45 i po wyłaczeniu obiegu do podmiany poziom wody osiaga 36cm.Przegrody u mnie 26cm. Musisz doliczyc tez sprzęt ,który będzie w sumpie ( odpieniacz) wystaje nad poziom wody co zmniejsza objętość przyjmowanej wody. po moich skromnych pomiarach wysokość musisz mieć około 40-42cm sumpa to min. Poziom wody po wyłączeniu obiegu będzie na poziomie 35-38cm.

Obliczyłem ile wody spłynie w momencie wyłączenia pompy:

-jeżeli założyć, że grzebień będzie 7 cm niżej niż tafla wody, to zleci 46 litrów plus komin (4 litry), razem około 50 litrów

-woda w SUMPIE będzie na wysokości około 250 mm, czyli przepływać będzie około 70 litrów

-jeżeli wyłączymy pompę zostanie około 42 litry

8 ląduje na podłodze :(

Zrobię po prostu dłuższego SUMPA o 10 cm, czyli 80x40x40 i przyjmie jeszcze dodatkowe 32 litry wody :)

jak dajesz skarpetę to po co fizelina? wybierz coś z tego. co do szerokości sumpa, masz 70cm razem ze szkłem, środkowa komora 35cm, odliczając teraz bubble stopa i grubości szkła to na pompę i odpieniacz zostanie Ci ze 27-28cm, na pompę powrotu dasz ze 10-15 cm, to na odpieniacz zostanie Ci 15cm. miałem ten sam problem i w końcu zdecydowałem że zrobię tylko dwie komory w sumpie, spływ a potem bubble stop i powrót, zamiast skały możesz do komory bubble stop zastosować siporax jako medium filtracyjne. specem nie jestem bo też dopiero zaczynam ale to akurat też przerabiałem z bardziej doświadczonymi morszczakami.

Odpieniacz ma wymiary 220 mm x 150 mm, więc wejdzie elegancko (pierwsza komora ma szerokość 400 mm,a długość około 205 mm, więc ustawię go w ten sposób jak na zdjęciu)

A pompa powrotu chyba tylko w ostatniej komorze? W pierwsze jedynie spływ, skarpeta i odpieniacz

Sump za mały, długość grzebienia też raczej za mała..

DCT będzie ok, wydajnościowo ma mniej niż 4000 ale działa ok, sam mam taką w 200l

skarpeta i fizelina może być razem, skarpeta ma standardowo oczko 200mikrom, zatrzyma większe kawałki, rzadziej będzie się wymieniało fizelinę. Im więcej i częściej czyszczona filtracja mechaniczna tym lepiej.. ale musisz zadbać żeby ten syf wpłynął przez komin.. czyli zdecydowanie powiększyłbym komin zewnętrzny, celem wydłużenia grzebienia. Większe spiętrzenie wody oznacza większą ilość wody którą musi odebrać aktualnie niewielki sump ;]

Sienki, a jaką proponujesz długość komina, z tego co ja planowałem to ma około 22 cm, myślisz ze 25 wystarczy?

Czy jest możliwość użyć zarówno skały, jak i siporaxu jako media filtracyjne? :)

post-25531-0-28051600-1436871036_thumb.jpg

post-25531-0-72543100-1436871044_thumb.jpg

post-25531-0-90803800-1436871051_thumb.jpg

Edytowane przez maziblondi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deltec 1455 powinien pracować w zanurzeniu 140-240 mm. U Ciebie przegroda określająca poziom wody w komorze odpieniacza ma chyba 250 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil, komin zarasta, na grzebieniu robi się spiętrzenie.. ktoś to kiedyś liczył.. nie pamiętam.. ale im mocniejsza pompa tym większe spiętrzenie.. widzę po swoim grzebieniu że woda prawie przechodzi nad nim... 22 pewnie też wystarczy, rzuciłem temat do przemyślenia :)

Sumpa nie musisz robić dłuższego wystarczy wyższy.. przegrody zostają tak jak jest.. ryzyko: przelanie odpieniacza jak poziom wody wzrośnie, problem z wyciąganiem sprzętu do konserwacji z sumpa :) Jeśli masz miejsce pod większego sumpa to oczywiście rób jak największego, a co z dolewką ??

Zaleca się użycia skały i siporaxu :) skała do baniaka siporax do sumpa, nawet w moim temacie zobaczysz jak mam ułożone 2 l w sumpie..

Jeśli masz wątpliwości może warto zajrzeć do dobrze i stabilnie pracujących systemów i coś z nich podpatrzeć ? :)

80x40x40 80x40x45 to standardowe wymiary akwarium.. można kupić nawet na alledrogo i domówić u szklarza przegrody, które następnie wkleić samemu silikonem akwarystycznym z zoologicznego.. robiłem tak przy 2 akwarium morskim które miałem :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deltec 1455 powinien pracować w zanurzeniu 140-240 mm. U Ciebie przegroda określająca poziom wody w komorze odpieniacza ma chyba 250 mm.

Tak, tylko, że odpieniacz będzie stał na kratce :)

Kamil, komin zarasta, na grzebieniu robi się spiętrzenie.. ktoś to kiedyś liczył.. nie pamiętam.. ale im mocniejsza pompa tym większe spiętrzenie.. widzę po swoim grzebieniu że woda prawie przechodzi nad nim... 22 pewnie też wystarczy, rzuciłem temat do przemyślenia :)

Sumpa nie musisz robić dłuższego wystarczy wyższy.. przegrody zostają tak jak jest.. ryzyko: przelanie odpieniacza jak poziom wody wzrośnie, problem z wyciąganiem sprzętu do konserwacji z sumpa :) Jeśli masz miejsce pod większego sumpa to oczywiście rób jak największego, a co z dolewką ??

Zaleca się użycia skały i siporaxu :) skała do baniaka siporax do sumpa, nawet w moim temacie zobaczysz jak mam ułożone 2 l w sumpie..

Jeśli masz wątpliwości może warto zajrzeć do dobrze i stabilnie pracujących systemów i coś z nich podpatrzeć ? :)

80x40x40 80x40x45 to standardowe wymiary akwarium.. można kupić nawet na alledrogo i domówić u szklarza przegrody, które następnie wkleić samemu silikonem akwarystycznym z zoologicznego.. robiłem tak przy 2 akwarium morskim które miałem :)

Sienki dolewka będzie w osobnym zbiorniku, około 40 litrów :) Nie robię w tym samym z tego powodu, że podobno ciężko się czyści i dostęp też kiepski.

To w takim razie zostawiam takiego SUMPa, teraz jeszcze tylko wybór lampy.

Myślałem nad Razorem 180W 15000K + 2x54 T5 (jedna aktyniczna, jedna dzienna)

Myślisz, że wystarczy takie oświetlenie?

Oczywiście w akwa chciałbym hodować korale miękkie, lps i sps (niekoniecznie te najbardziej wymagające)

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.