Skocz do zawartości
smk

Testy oszalały...

Rekomendowane odpowiedzi

Mierzyłem dziś NO3 w baniaku i z odcieku filtra siarkowego. Z baniaka wychodzi 20mg/l jak zawsze a po zmierzeniu odcieku test RED SEA pokazał mi się jaskrawo żółty kolor.

Problem w tym że na szablonie jest kolor zielony (0mg/l), niebieski (2,5mg/l) i różnne odcienie od różu do intensywnej czerwieni. Ni cholery nie ma intensywnie żółtego. Pomyśłałem sobie że to może coś pomiędzy zielonym a niebieskim czyli ok 1mg/l ale...

... że przezorny zawsze ubezpieczony to mam do porównania drugi test HAGENA i tam na skali jest (w tym przypadku) sporo łatwiej bo są tylko odcienie różowego. Zmierzyłem i też żarówiasto żółty! Zdziczałem.

Pierwszą myślą było że z powodu zbyt małego przepływu przez filtr siarkowy z filtra leci kwas siarkowy. Zmierzyłem PH z odcieku profiluxem i wyszło że jest 7,5 więc nie za fajnie ale też nie tragicznie. Skoro nie kwas to skąd te zółte wyniki? No i jak proponujecie zmierzyć NO3 z odcieku żebym wiedział jakie jest?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob jaja i zanies to do jakiegos sklepu:D A co, niech Ci zmierza ! :D:D

Szczerze mowiac to chyba bym wzial jeszcze jakis inny test - moze Salifert ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk - jedyne co mi przychodzi do głowy to weź 2 (lub 3 albo i 4 jeśli nie da to rezultatu) razy więcej wody do pomiaru i jeśli znajdziesz się wreszcie gdzieś na skali to wtedy wyniki pomnożysz razy krotność wziętej wody.

Przykładowo - 5ml to ilość wskazana przez producenta testu. Lejesz 10ml wody i jeśli na skali odnajdziesz np. 20mg/l to znaczy, że w rzeczywistości masz 40mg/l (2 razy więcej wody przy tej samej ilości preparatu), itp. dla innych krotności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naturalna siarka (ta co sie wydostaje z glebi ziemi przy okazji roznych gejzerow, i ta kopalna) ma kolor zolty.

Powiedzialmbym nawet, ze jaskrawo zolty.

Nie znam sie na filtrze siarkowym i na ile (poza nazwa)tam jest siarki, ale moze to ma zwiazek z jaskrawo zoltym kolorem na tescie?

(no chyba ze gadam glupoty, a /filtr siarkowy/ to tylko taka nazwa, i o siarce w tym filtrze, to nawet najstarsi gorale nic nie wiedza:))


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rpp

Mam pewne watpliwosci co do takiego przerprowadzania testow.:D

Wiem o co Ci chodzi ale to sie robi troche inaczej. Jest taka metoda, w ktorej bierzesz 5 ml wody z akwa i rozcienczasz to 5 ml wody destylowanej. Z tych 10 ml odlewasz 5 ml i dalej calkiem normalnie przeprowadzasz swoj test. Wynik mnozysz przez dwa. O.K.?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli mozna cos doradzic to proponuje zrobić tak:

Zanies widę laboratorium Wodociagi lub Sanepid i bedziesz miał dokładne wyniki.

Ja dzieki tym "Wspaniałym" testom mialem ciągle mało Ca i bardzo dużo Mg wiec co robic ? Trzeba podniesc Ca i tak robiłem az pewnego dnia nalałem wody do butli po napoju i do Sanepidu i co sie okazało :

Mg 943,9 mg/l Ca 527,0 mg/l teraz dwa razy lub raz w miesiącu zawoże wode do laboratorium.

Testy sa w szafce i nigdy juz ich nie kupie.

Ceny WODOCIAGI za badanie wody

Azotany - 9,00 zł

Azotyny - 10,00 zł

Magnez - 14,50 zł lub 7,00 zł

Wapń - 14,50 zł

Pozdrawiam Stefan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr - w filtrze siarkowym jest jak najbardziej wymierna ilość siarki. W moim dokładnie kilogram w kuleczkach.

Na 100% taki wynik jest spowodowany zanieczyszczeniem przez kwas siarkowy. Na całe szczęście nie za dużo go się wydostaje bo odciek ma PH 7,5

Tak czy siak podniosłem przepływ przez filtr i zobaczymy dziś jak bede mierzył.

Jak dalej bedzie nie tak to pule testów w wodociągach bede musiał zrobić.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - no w?a?nie nie wiem czy obydwie metody nie dadz? identycznego efektu (kwestia "rozrzedzenia" ilo?ci preparatu w wodzie).

To co opisa?em (2-krotno?? wody) by?o napisane na kt?rym? z test?w (na 80% by? to test na NO3 JBL'a - ale g?owy sobie nie dam uci??). Na pewno nie by?o tam mowy o dodawaniu wody z RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rpp to byl raczej test sery i chodzilo o dodanie wody z RO

na marginesie to chyba zaniose wode do zbadania bo albo testy sa do kitu albo rozjechalem parametry w zbiorniku na dobre :

Ca 520

Mg 720 dzis , wczoraj 540

Ph 7,8 lajon 120

a wszystko zaczelo sie jak zmienilem sol na Marin Enviroment ( chyba tak sie to pisze) nigdy wiecej


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzysiek l - faktycznie odgrzebałem testy i tak jest właśnie na NO3 Sery - uzupełnienie wodą destylowaną.

Z tym, że uzupełniamy proporcjonalnie (np. 50:50) do wskazanego przez producenta poziomu a nie robimy np. *2 wody i z tego odlewamy dopiero połowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam sie nalewa odpowiednia ilosc do fiolki ale trzeba "rozwodnic" nie pamietam ile ale proporcjonalnie chyba


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam juz nie wiem:) Tak logicznie rzecz biorac to dolewajac wody z RO rozcienczamy zwiazki w wodzie badanej. Ale odczynnikow chcemy dodac jak zawsze to znaczy, ze musimy odlac te 5 ml bo inaczej bedziemy mieli tez rozcienczone odczynniki. Ta podawana ilosc odczynnikow na 5 ml wody musi byc zachowana.

W 10-ciu ml beda odczynniki rozcienczone co moze tez miec wplyw na wynik testu. Troche to zawile :D

Gdzie jest Ewa ?:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda chemikiem nie jestem, ale z matematyki jestem całkiem dobry. Więc w pierwszemu chodziło o:

(5 + 5)/2 = 5

A drugiemu (50:50)

5/2 + 5/2 = 5

Wynik ten sam, tylko podejscie inne. :D

Ale jeśli uwzględnimy łatwość odmierzania, to pierwszy sposób jest dokładniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Madej

Z matematyka roznie bywa....

"Wynik ten sam, tylko podejscie inne."

I tu tkwi blad bo dodajesz tez np 1/10 ml odczynnikow.

I wtedy w pierwszej metodzie masz calosci 10ml + 1/10 = 10,1 ml a w drugiej 5ml + 1/10 ml =5,1 ml calosci.

Wynik z pierwszej bedzie inny niz z drugiej metody.

Jeszcze inaczej - w pierwszej rozcienczasz odczynniki w 10 ml a nie w 5 jak podaje producent. I dzielenie falszywego wyniku przez 2 bedzie spoznione.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mały powrót do tmatu po 1,5 roku :)

Skończyła mi się skala w teście Red Sea a wywaliłem papierową instrukcję gdzie było napisane jak zrobić test o mniejszej rozdzielczości

Jeśli dobrze rozumiem powyższe wywody to powinienem nalać 2,5ml wody z akwa + 2,5 wody RO i kapie kropelek normalnie tyle ile w zwykłym teście?

chyba ze ktoś ma test Red Sea NO3 i moze zerknąć do instrukcji jak to wygląda


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:yes

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.