Skocz do zawartości
senfi

Przesiadka z Malawi na solniczkę 120 l

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post więc serdecznie witam wszystkich forumowiczów.

Jako, że klamka zapadła i zmobilizowałem się do tego, żeby zacząć kompletować sprzęt mam kilka pytań czy to co pojawia się w sprzedaży będzie dla mnie dobrym wyborem.

Akwarium przynajmniej na razie ma być budżetowe i chcę je skompletować z używanego sprzętu a później się zobaczy...

W mojej okolicy pojawiło się trochę sprzętu mieszczącego się w moim budżecie.

Zestaw z jakim chciałbym wystartować:

- Akwarium o wymiarach 60x40x50h z panelem/kominem o wymiarach 21x10 cm z wklejonym grzebieniem z dwiema przegrodami.

- Pompa obiegowa NJ 800 - umieszczona była w kominie z wylotem PCV z powrotem do akwa

- Oświetlenie 2 belki 2x24w

- Falownik NWA 1000

- Odpieniacz miniflotor - był umieszczony w pierwszej przegrodzie kominie

- Jakiś filtr RODI którego jeszcze nie mam na oku

Pytanie czy to wystarczy żeby wystartować?

Pierwotnie chciałem dodać sumpa i wywiercić dziury w dnie komina na przeloty i cały osprzęt umieścić pod akwarium. Plany te póki co odłożyłem w czasie ze względu na wyższe koszty tego rozwiązania. (mocniejsza pompa / sump / szafka najlepiej na stelażu / większy odpieniacz itd.

W środku planuję umieścić około 15 kg suchej skały, dać jakieś 10 kg piasku koralowego. Nad życiem jeszcze nie myślałem, ale na pewno dopasowane do litrażu, parametrów i raczej mało wymagające. (swoją drogą ucieszył bym się z Waszych sugestii w tym zakresie).

Najpierw chciałbym namoczyć skałę poza akwa z użyciem cyrkulacji i wstępnie ją przepłukać (myślę, że jakieś 2 tygodnie). Później do solanki już w akwa i jak już przestanie brudzić dodałbym bym piasek.

W miarę możliwości będę chciał użyć wody z funkcjonującego (myślę, że znajdzie się ktoś z Lublina kto użyczy po podmianie). Dałbym tyle ile się da myślałem o 30/40%.

A dalej już zostanie do wyboru i wpuszczenia stopniowo życie.

Z grubsza to chyba tyle więc będę wdzięczny za Wasze sugestie i rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum.

Jako że jak wielu zaczynasz do kompletowania "po taniości" a później się zobaczy, to z własnej praktyki powiem Ci że wychodzi drożej. A z panelem i bez sumpa będziesz sie męczył i wkurzał. A jak coś nie będzie wychodzić stracisz zapal i sprzedasz wszystko za grosze, a nie o to przecież chodzi. Poszukaj sobie gotowego zestawu np. na dziale sprzedaży np.:

http://nano-reef.pl/topic/76564-katowice-zbiornik-60x60x60sumpstelazobieg/

Wymiar podobny, a masz komplet od razu. I wcale osobno nie jest taniej.

Aha, moim zdaniem jak chcesz wystartować na suchej skale to rób świeżą solankę bez wody z podmian. Raczej niewiele to przyspieszy dojrzewanie a będziesz musiał jakoś tą wodę przynieść. Ale to moje zdanie zaznaczam.

Potrzebne Ci będzie cała masa drobiazgów typu: grzałka, wężyk do odsysania syfu, refraktometr/salimetr, mała pompa do mieszania solanki, miernik tds, termometr, itp,itd. Poczytaj sobie forum jeszcze, jak nie jesteś czegoś pewien to tego nie rób. Polecam cierpliwość i powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobiazgi generalnie mam po malawce i to mnie nie przeraża.

Jazda 400 km na drugi koniec Polski to też ciężki temat zwłaszcza, że się w swoje auto pewnie z tym wszystkim bym nie załadował. Gdyby to było w Lublinie to pewnie czemu nie.

Zestaw ten o którym piszę to około 500 pln do tego RODI liczę, że w 150 - 200 pln się zmieszczę (może jakaś używka), szafkę mam, małe akwa z głowicą do solanki do podmian też jest.

Resztę powoli będę ciułał czy to z forum czy portali aukcyjno-ogłoszeniowych.

Nie daję sobie limitu, że za 1000 pln mam postawić i tyle, wolę skompletować taniej, żeby mieć kasę w zapasie na coś czego albo nie przewidzę albo będzie trzeba coś zmodyfikować

Akwarystyka słodkowodna nauczyła mnie cierpliwości i nie jestem mega zgrzany na start byle by wystartować tylko chcę zrobić wszystko z głową i po kolei.

"A z panelem i bez sumpa będziesz sie męczył i wkurzał" - masz na myśli wygodę przy obsłudze czy trudność z utrzymaniem stabilnych parametrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten link do ogłoszenia tu tylko przykład, czasami coś fajnego można trafić w swojej okolicy.

Z panelem chodziło mi o obsługę właśnie. Nic tam nie wsadzisz. Ten odpieniacz co chcesz dać też nie jest najlepszy. Brak regulacji, trzeba ciągle kontrolować czy kostka nie zarosła glonem i wymieniać co jakiś czas. Lepsze będzie takie coś, tylko że nie wstawisz do panela:

http://allegro.pl/odpieniacz-tunze-doc-bcm-i5569083326.html

albo:http://allegro.pl/odpieniacz-bialek-resun-sk-300-i5587472201.html

Dlatego nawet mały sump to wygoda i miejsce na graty, po co ma wszystko wisieć na szybach w głównym. Główne ma cieszyć oko Dasz pompe np taką: http://erybka.pl/product-pol-7606-Newa-Jet-1700-Bez-regulacji.html

i będzie git. Hydraulikę to jak dobrze poszukasz to kupisz w jakiejś castoramie za kilka złotówek. Sump ma jeszcze tę zaletę że w razie jak nam się trafi niespodziewany / niechciany gość w akwarium to jest go gdzie wrzucić bez kombinacji. I dolewkę jest gdzie zainstalować.

Filtr RO np.: http://allegro.pl/filtr-osmoza-ro4-akwarystyczna-75-demi-di-ro-4-i5591706550.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jeden Resun SK 300 (nawet porządnie stuningowany) raczej nie pociągnie 120l zbiornika

Ro/DI (zwłaszcza DI) nie kupuj używanego - chyba że od dobrego znajomego z opcją zwrotu - na alledrogo jest tego pełno a ceny nie zabijają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szafce pod akwarium mam miejsce w granicach 40x40 cm da radę z tego wyczarować sensownego sumpa?

Czyli z RODI używka odpada?

Edytowane przez senfi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

strzelam na pierwszą z brzegu tańszą aukcję

http://allegro.pl/hit-filtr-akwarystyczny-ro3-membrana-75-gpd-i5573046182.html

do tego

http://allegro.pl/filtr-demi-di-demineralizacja-mb400-mb20-aquafilte-i4769433113.html

(o ile się nie mylę to oni wysyłają zwykły zasobnik 10' - tylko nieprzezroczysty - nie ma to raczej znaczenia bo przydał by się i miernik TDS)

i masz pewny filtr w granicach 150 - 200 zł - co pół roku wymiana wkładów (membrana zostaje) da radę nakapać do 120l ... choć "chwilę" to zajmie - 5l wody kapie w 45-55 min - zależy od ciśnienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że da rade wyczarować sumpa, szybki u szklarza powinny Cię wynieść jakieś 20-25 zeta do tego silikon i trochę roboty.

Chyba ze masz szkło i sam potniesz to szklarz odpada. Zrobisz dwie komory i już będzie inna bajka.

Jak masz kogoś w okolicy to spróbuj się może wprosić (tylko grzecznie :D ) w gości, to byś zobaczył jak to wszystko hula.

Sumpa zrób maksymalnie dużego jakiego możesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak już to 3 komory - 3cia to dolewka :) ze 4 -5 cm szerokości przez całą długość i wysokość sumpa i ma 2in1

bo skoro mało miejsca to nie wepchnie tam (szafka) już kolejnego zbiorniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie ,zrob sumpa i nawet sie nie zastanawiaj bo w przciwnym wypadku i tak bedzie to pierwsza rzecz która bedziesz chcial zmienic w akwa.40x40 to swiat dla 120l.Ja mam 45x45 do 240 dwie komory i nie narzekam.pokaż ta malawke coś miał :)

PS sumpa sobie sklisz sam to nie filizofia,przeciez nie musi byc pieknie,bo i tak tego nie widac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde panowie myślałem, że uda się na skróty ale nie dajecie wyboru i będzie trzeba iść w sumpa :)

Akwa ma wymiar podstawy 60x40 cm i przy takim litrażu myślę, że szkoda się bawić w stelaż bo to koszt z tego co się orientowałem około 200 pln a do tego trzeba doliczyć płytę do obicia. Szafkę wykonał bym pod wymiar baniaka z płyty 18 czyli w środku miałbym dostępne powiedzmy 55x35 cm.

Wcześniej analizując ten wariant myślałem o sumpie o wymiarze 45x35 cm, żeby zostawić jakieś 10 cm miejsca na szpargały od akwarium tak żeby mieć to w jednym miejscu.

Sumpa wzdłuż podzielił bym na dwie komory z czego jedna o szerokości 10 cm na wodę do podmian, ewentualnie na dolewkę.

Z drugą komorą mam już dylemat czy dzielić na 3 czy na 2 przegrody.

Przy trzech komorach:

1 - zrzut z komina + odpieniacz

2 - na górze ruszt z watą akwarystyczną + skała

3 - obiegówka

Dwie komory analogicznie tylko bez pozycji nr. 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez stelaża obejdziesz się spokojnie. Najwyżej daj grubszą płytę i pełne "plecy" szafki. Ja bym nie robił miejsca na dolewkę, szkoda miejsca. Można wodę trzymać w 5 litrowej bańce za szafką. I tak pompka ciągnie. Najważniejsza jest komora pod odpieniacz, bo musisz dopasować żeby się zmieścił. Komory możesz zrobić dwie lub trzy, to już zależy od Ciebie jak to sobie rozplanujesz. Ja mam sumpa ze starego akwa 60x30x30 i przegrody wyglądają tak:

sump Projekt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.