Skocz do zawartości
Józef

Jaka pompa obiegowa?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko, właśnie stoję przed dylematem, którą pompę wybrać AM OR 2500 czy 3500. Mam baniak 240l + 40l sump.

Woda standardowo będzie podnoszona na wysokość 120 cm. OR2500 będzie miał wówczas wydajność ok 1700l natomiast OR3500 ok 2500l.(dane: opakowanie pompy) Cena nie jest dla mnie istotna, wiem również, że lepiej byłoby zastosować OR3500, lecz boje się, że będzie ona zbyt szybko wypompowywała wode z mojego niezbyt wielkiego sumpa.

Co o tym sądzicie?

Za wypowiedzi dziękuję


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Jozef

Mysle, ze ta mniejsza wystarczy. To ma byc pompa obiegowa a nie jednoczesnie cyrkulacyjna. Przy wiekszej bym sie obawial, ze grzebien na kominie moze byc za krotki i woda bylaby zbyt mocno spietrzana w akwa. Poza tym nie ma sensu doprowadzac do odpieniacza w sumpie wiecej wody niz on moze oczyscic. Z mniejsza pompa bedzie tez ciszej i oszczedniej.:D Mam takie wrazenie, ze nawet ta slabsza bedzie za silna. Wystarczy taka, ktora przepusci przez sump 2-3 razy na godz. objetosc akwarium.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miarą pompy obiegowej co zasugerował Stani moze być zapotrzebowanie odpieniacza oraz przepustowosć grzebienia. Napisz jaki masz, pompa obiegowa powinna być nieco większa niż przepustowosc odpieniacza (uwzględniając straty) - jesli np masz zewnętrzny wtedy całą wodę mozesz wpuszczać do odpieniacza. Tez sugeruję OR 2500. Tak naprawdę to 1200 l/h tez ci wystarczy zapewne a za to dał bym mocniejsze cyrkulacyjne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za Wasze wypowiedzi.

Odpowiadając na pytanie Ada, mój komin będzie raczej standardowy będzie wklejony w róg akwa. Jego wymiary to 16x16 cm (dostosowany do płytki zraszającej Aqua Medica). Grzebień będzie więc miał długość 32 cm.W kominie są dwa otwory 32, 25 mm. Większym woda ma spadać do sumpa mniejszy to rewizja. Powrót będzie robiony za baniakiem.

Co do odpieniacza to nabyłym odpieniacz, który widzę jest do wywalenia. Jest za mały (na kostki lipowe). Podobnie było z innymi moimi nabytkami ( za mała pompa itd.). Początkowo kombinowałem z panelem lecz w miarę czytania forum wycofałem się z tego pomysłu z oczywistych względów. Wymagało to większej liczby przeróbek ale mam nadzieję, że się opłaci.

Obecnie zastanawiam się nad dwoma odpieniaczami. Pierwszy z nich to Best400, a kolejny to odpieniacz mało znanej firmy Octopus DNW-110-6520, lub NW-110-6520. Można je zobaczyć tu:

http://rafashop.pl/sklep/product_info.php?cPath=13&products_id=7

Sam nie wiem, który ostatecznie wybiorę. Może Wy mi coś doradzicie w tej sprawie.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie najmocniejsze te odpieniacze ,jeśli nie chesz znów "wtopić" weź cos mocniejszego albo modele wyższe albo AM turboflotora multi czy jakiego tam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej Jozef odpieniacze octopus to napewno ciche odpieniacze i woda jest naprawde melczna.ten model do ktorego dales link potrzebuje jeszcze jednej pompy z tego co pamietam z romowzy z panem z tego sklep[u.ja mam tez octopusa ale do akwa w sumie 150 l wody w obiegu i sadze z ejest ok.ty masz jeszcze raz tyle wody zastanow sie nad ciut wiekszym odpieniaczem albo moze byc ok jak jakas mala obsada bedzie.

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wypowiedzi. Macie rację z tym odpieniaczem, zastanowię się nad większym.

Pozdrawiam


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.