Skocz do zawartości
kemaz200

Wymiana wkładów RO + Gąbki do DI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

1)Ktoś wie gdzie można kupić/dostać gąbki do filtra DI - te co zatrzymują żywicę w filtrze?

2)Kiedy wymieniacie wkłady do RO? Jest jakaś magiczna wartość z TDSa np."12", która mówi że żywica już tego nie pociągnie?

Pozdrawiam,

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jak gąbki padają to wciskam w filtr watę akwarystyczną. Co do wymiany żywicy, to zazwyczaj robię to przy wskazaniu 4-5 na TDS, choć znam takich co wymieniają przy 10.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

przy 6 u mnie wywaliło okrzemkami 4-5 to rozsądny ... "czas najwyższy" :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, podepnę się do tematu, mój filtr RO+DI ma już 8 miesięcy ale woda po ro ma 5 ppm a po di mam 000, jak myślicie wymieniać czy czekać aż się coś zmieni ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, podepnę się do tematu, mój filtr RO+DI ma już 8 miesięcy ale woda po ro ma 5 ppm a po di mam 000, jak myślicie wymieniać czy czekać aż się coś zmieni ??

Czas posiadania filtra nie ma znaczenia. Liczy się ile wody przeszło przez układ filtrujący. Jakie duże i jak częste podmiany robisz? Przy takich wskazaniach TDS nic bym jeszcze nie zmieniał.


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas posiadania filtra nie ma znaczenia. Liczy się ile wody przeszło przez układ filtrujący. Jakie duże i jak częste podmiany robisz? Przy takich wskazaniach TDS nic bym jeszcze nie zmieniał.

mam akwa 60l. tak ze niewiele tego zużywam 4 podmianki po 5l. no i dzienna dolewka, też ta myślę żeby zaczekać jeszcze ale w instrukcji pisało żeby prefiltry wymieniać co 6 miesięcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja przestałem używać żywicę DI. Dawniej jak tylko żywica była do wymiany to mi wywalało okrzemki, a teraz nic. Leję wodę po RO i nie mam ani okrzemków ani dino. Akwarium dojrzało i jakoś konsumuje te straszne krzemiany. A prefiltry staram się wymieniać co pół roku.

TDS po samym RO pokazuje u mnie 2-3, ale krzemianów jest sporo w wodzie - sprawdzałem kiedyś testem saliferta.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

prefiltry wymienia się co pół roku (zwłaszcza węgiel) - bez względu na to co pokazuje TDS - inaczej można zajechać membranę .. którą powinno się wymienić co 2 lata ...żywice wymieniamy .. kiedy trzeba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prefiltry wymienia się co pół roku (zwłaszcza węgiel) - bez względu na to co pokazuje TDS - inaczej można zajechać membranę .. którą powinno się wymienić co 2 lata ...żywice wymieniamy .. kiedy trzeba :)

czyli jedna lepiej wymienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wody RO-DI - wymienić żywicę jak wskaźnik po niej jest inny niż 000 ! Membranę nie wymieniać chyba że nagle TDS po niej wskaże wzrost kilkukrotny /najcześciej jest od 012 do 002 . Wkłady 1 i 5 micronów co najwyżej 6 miesięcy - 5 micronów - ten pierszy można szybciej - najczęściej jest przezroczysta obudowa aby zobaczyć czy się nie zabił. Wegiel - on służy tylko do neutralizacji chloru - którego u mnie defakto nie mam w kranie. Producent zaleca po 6 miesiącach i w sumie mimo wysztko tego się trzymam. W sumei koszt tych trzech to ok 35-40 zł - wiec na pół roku to nie dużo .

Co do gąbki do żywicy - załóż naparwdę cokolwiek, co kupisz moż być wata fitracyjna - mi po filtrze z JBL pozostały białe płaty wkładu filtarcyjnego - przez te laty 1 x tylko zmieniłem. I nei ma zbytni potrzeby. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pkt 2. chodziło mi o wymianę pre-filtrów RO, nie żywicy.

Bo jeśli po samym RO mamy 7, 10, 12 itd. to żywica niezależnie powinna to zbić tak czy siak do zera.

Wartości na wyjściu z samego RO mamy różne - zależne od stanu wody w kranie.

Przykład:

We Wrocławiu miałem tds w kranie 250 , w Mysłowicach(śląskie) jest 120.

We Wrocławiu po Ro było ok 15 po żywicy zero.

W Mysłowicach po Ro było ok 4 po żywicy zero.

Czyli zakładam że filtry dwa razy mniej pracują.(wystarczą na dłużej)

I pytanie:

- co wskazuje że prefiltry powinno się wymienić? dwukrotny wzrost wyjściowego TDS'a po membranie - było 7 jest 15 ?

Większość robi to chyba na czuja:) ewentualnie co jakiś okres/litraż.

Sytuacja niedawno: okrzemki pokazały się na szybie - sprawdzam TDS po żywicy - 002.

Zmieniam żywice i znowu zero. Prefiltrów nie zmieniam - a może powinienem? Tylko jak określić że wymagają już zmiany?

Zawsze można czekać aż po nowej żywicy TDS będzie > 0. Ale czy można określić stopień zużycia prefiltrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prefiltry nie zmieniają TDS - za wynik odpowiada membrana. Wegiel na pewno po 6 miesiącach - a 2 pozostałe ja równiez tak zmieniam , choć zaklinam się za każdym razem że szybciej będę. Po porosu jak wyjmuję 5 micronów to tak śmierdzi zgnilizną - może przesadzam , ale widac juz zielony , brudny nalot nalot - koszt tych filtórw to kilka zł, dosłownie złotych więc nie ma co żałować. Właśnie dlatego pierwsza obudowa jest najcześciej przeźroczysta aby móc wizualnie ocenić - teraz po 3 misiącach już widzę nalot na nim - dlaej mam węgiel i kolejno 1 micron - membrana - żywica.

W sumie i tak co 6 m-c zmieniam,. Filtry te służą oczyszczeniu mechanicznym - aby przedewszystkim nie zapchać porów membrany i tyle. Pozdrawiam.

Pamiętaj tez że membrana powina pracować w odpowiednim ciśnieniu 2-4 bary , czasem jak za wolno kamie to stosuje sie , jak ja np.; pompy wpięte w układ. Gotowe drogie zestawy mają już takie pompy w piete aby utrzymywać odpowiednie ciśnienie pracy membrany. ale ogólnie chodzi o to żeby na wyjsciu było 000. U mnie pompa zmieniła przedewszystkim czas lania 5 l z 1,5 godziny do 40 min,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądają wasze wkłady po po wymianie,pol rocznej.Sa ciemne,brudne węgiel czarny itd...czy jak.Bo u mnie po raz kolejny wklaady wyglądają jak by nic nie wylapaly,sa czyste no może pierwszy 1mikron,jest lekko ciemniejszy od drugiego 5 mikronow,ale węgiel bez śladów użytkowania...dziwne.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie zalezy ile wody przelejesz. Ja we Wro(Gaj - nowe osiedle kolo Borowskiej) mialem TDS 270 w kranie. Filtry wymieniłem - żółto - brunatne - czarne po jakiś 400l czystej RODi .

Teraz w Mysłowicach mam TDS 150, osiedle z lat 70, od wrzesnia wkłady. Przeszło już jakieś 700l czystej RoDi - raz tylko wymieniłem zywice(w lutym- było "2"). I mam TDS 0. Wklady lekko żółtawe.

Dlatego wszystko zależy od wody jaką masz w kranie - a trzymając się terminu pół roku można wtopić - jak ja za pierwszym razem we Wro - wysyp glonów, cyjano, okrzemków. Podmiany niewiele pomagały bo filtr dawno już nie pracował prawidłowo - chociaż nie miał pół roku.

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.