Skocz do zawartości
Kwiatek

Testy Salifert

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupilem testy Salifert (dzieki kmati)

Postanowilem przetestowac sobie KH

Wiedzialem za mam gdzies okolo 12 KH

Dostalem tlumaczenie (dzieki kmati)

I zaczynam:

1) Najpierw dokladny.

2 ml wody 1 kropla a potem kropelkowo.

Zostalo 0,5 ml wiec z tabelki wyszlo - 8

Mysle sobie dziwne.

Robie test mniej dokladny

4 ml wody 2 krople a potem kropelkowo

Zostalo 0,07 z tabelki kh - 14,8

Moze mi to ktos wyjasnic bo moze ja cos zle robie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się skończył ten test ale o ile pamiętam wlewało się 4 ml wody i kropelkowo wlewało się z tej insulinówki. Potem to co zostało porównywało się z tabelką. Teraz mam test TM i wyniki są podobne.

Wydaje mi się, że dla zaoszczędzenia odczynników można robić manewr z 2ml wody lecz wynik potem mnożymy razy dwa. Zdje się jest to opisane w instrukcji.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak robisz mniej dokładny(połowe wody) trzeba pomnozyc x2:haha

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie doczytalem ale az takie roznice miedzy dokladnym a mniej dokladnym ??

14,88 a 16 to chyba sporo.

Poza tym jakim cudem przy JBL ktory tez jest dosc dobrym testem wychodzi 12 a tu 15-16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMo różnica :1" przy pomiarach mniej /bardziej dokładnych nie jest duża. jak porównuje niekiedy u siebie nie wychodzi więcej jak 0,6 różnicy

JBL jest dość dobry jak napisałes a sali.. jest conajmniej dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie JBL nie jest dobry. Nie nalezy do konca sugerowac sie testami. One powinny dac nam tylko mniej wiecej obraz co mamy w zbiorniku. Aby miec pewnosc co do parametrow wody, najlepiej jest ja oddac do labolatorium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a przy okazji możecie napisać czy dobrze zrozumiałem instrukcję saliferta PO4:

1. 10 ml wody do tego 4 krople z buteleczki 1 - wymieszać

2. płaska łyżeczka proszku z buteleczki 2 i mieszać przez 30 sekund.

3. porównać z wzornikiem


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. Po punkcie pierwszym mieszać przez 10 sekund.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu a masz jeszcze info jak zrobic Ca i Mg ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kwiatek - jesli salifert to moge zrobic skan i Ci jutro przesłac


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem Ca i Mg więc niech joopa pomoże.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatku zeskanuj/sfotografuj instrukcje to ci ja potlumacze. Salifert ma do Mg i Ca z tego co wiem trzy lub cztery rozne wersje testow, rozniace sie ilosciami i kolejnoscia dodawania odczynnikow dlatego lepiej tlumaczyc zawsze wlasna instrukcje. Inni moga miec starsza wersje i bedzie klops. nie wiem jak to wyglada z kh i po4, czy tam tez jest wiecej wersji. zrob najlepiej fote tych instrukcji tlumaczenie to 5 minut a bedziesz mial pewnosc


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki dzis jak wroce do domku pstrykne fotke.

joopa dzieki ale kurde te testy sie roznia z tego wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kwiatek czasami nawet na opakowaniu jest napisane co innego niz w srodku (np: zestawienie skladnikow) - pewnie zamawialismy testy w tym samym czasie, doslesz skany to i ja moze porownam, czy dobrze je wykonuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzaliście nowe testy Zooleka na Ca i Mg?

Są do dostania w cenie 13,20 zł a przynajmniej mi test na Ca pokazuje podobnie jak salifert. Nie wiem jak będzie z Mg bo nie mam jak porównać z salifertem-skonczyl mi sie juz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kmati mi podeslal tlumaczenia, wiec pozwole sobie wrzucic:

Test na Magnez

1. 2 ml strzykawkanabrac 2 ml wody i wlac do pojemnika testowego.

2. Dodac 4 krople MG-1 do tej wody w pojemniku i 5 sek. mieszac.

3. Dodac czubata lyzeczke proszku MG-2 i 5 sek. mieszac.

4. Na 1 ml strzykawke nalozyc plastikowa koncowke i nabrac MG-3 az wskazowka bedzie doklanie na 1,00ml, moze w strzykawce byc powietrze, ale rto normalne, i nie ma wplywu na wynik testu.

5. Dodawac po kropelce MG-3az pojawi sie jakis kolor: szary albo niebieski, nalezy dodawac kropelke po kropelce i po kazdej kropelce zrobic przerwe od 1-2 sek i mieszac.

6. Strzykawke obrocic tak, aby plastikowa koncowka wskazywala do gory, i ustalic pozycje czarnej czesci w kolbie. Nalezy patrzec na gorny koniec okregu(ringu). Kazda jednostka odpowiada 0,01 ml.Wartosc magnezu nalezy odczytac w tabeli(zallaczona jest). Naturalna woda morska ma wartosc magnezu ok.. 1300-1500mg/1. Zawartosc magnezu uzalezniona jest od zawartosci soli.

Test na Ca

1. 2ml strzykawka nabrac 2ml wody z akwarium i nalac do pojemnika testowego. Dla lepszych wynikow mozna zamiast 2ml dodac 1ml.

2. Wsypac 1 lyzke czubata Ca-1 do pojemnika testowego (dla lepszych wynikow mozna dodac 1/2 lyzke). NIE MIESZAC!

3. 8 kropli Ca-2 dodac do pojemnika testowego i mieszac powoli przez 20 sekund. Dla lepszych wynikow zamiast 8 kropli dodac 4.

4. Nalozyc plastikowa koncowke na strzykawke i nabrac nia Ca-3. Dopoki na wskazniku bedzie dokladnie 1,00ml. Wewnatrz bedzie troche powietrza, ale to normalne i nie ma wplywu na wynik testu.

5. Kropla po kropli dodawac Ca-3 do pojemnika testowego. Po kazdej kropli mieszac przez 1-2 sekund. Nalezy to tak dlugo powtarzac, az pojawia sie kolory rozowo - czerwonego do niebieskiego sie ukaze.

6. Strzykawke tak obrocic, aby plastikowa koncowka wskazywala do gory i ustalic pozycje czarnej czesci w kolbie. Pozycje nalezy odczytac z gornego konca czarnego okregu. Strzykawka jest podzielona na 0,01ml kroki.Zawartosc Ca odczytac z tabeli.

Naturalna woda morska ma zawartosc Ca 425-450 mg/l

Test na pH

1. Nabrac strzykawka 5,0ml wody i dodac do pojemnika testowego.

2. Dodac 6 kropli pH i przez 10 sekund powoli mieszac.

3. Otwarty pojemnik testowy polozyc na bialym obszarze palety kolorow. Porownac kolor z kolorami na palecie. patrzec od gory i ustalic zawartosc pH. Moze byc tak ze farba bedzie posrednia to i wynik jest posredni.

Test na KH

1-

5 ml strzykawka nabrac 4 ml wody i nalac do pojemnika testowego, jak chce ktos dokladniejszy test zamiast 4 ml 2 ml

2-

Buteleczke z napisem KH kilka razy potrzasc i 2 krople dodac do tego pojemnika testowego, jezeli ktos chce dokladniejszy to zamiast 2 kropli wziasc 1 krople

3-

Plastikowa koncowke nalozyc na 1 ml strzykawke i nabrac troche KH. Dopoki dolny koniec dolnego kregu w kolbie , w kolbie bedzie dokladnie na 1 ml zaznaczone- w kolbie moze byc troche powietrza,ale to jest normalne i nie ma wplywu na wynik testu

4-

po kropelce dodawac po kropelce KH do pojemnika testowego, po kazdej kropelce 2 sek. mieszac, nalezy to tak dlugo powtarzac dopoki pokaza sie kolory- z niebiesko-zielonego do pomaranczowo - czerwonego albo rozowego. W zaleznosci od tego jaki kolor sie pierwszy pokaze obrocic strzykawke tak,aby plastikowa koncowke pokazywala do gory i ustalic pozycje czarnej czesci w kolbie. Pozycje nalezy odczytac z gornego konca czarnego kola. Strzykawkajest podzielona na 0,01 ml kroki. Wartosc KH nalezy odczytac z tabeli albo w nastepujacy sposob obliczyc

Test na Nitrit NO2

Zeby przeprowadzic ten test wodamusi miec temp. powyzej 18 stopni

1. 1 ml strzykawka nabrac wode i dodac do pojemnika testowego.

2. Dodac lyzke proszku NO2 i powoli mieszac 20 sek. i pozostawic to tak na 60 sek.

3. Otwarty pojemnik testowy polozyc na bialej czesci tego szablonu kolorow(tam gdzie sa wskazniki) i porownac kolory. Odczytac zawartosc Nitritu.

Jezeli bedzie kolor posredni to zawartosc jest tez taki pomiedzy.

Zawartosc Nitritu podawana jest mg/L.

Nalezy teraz wziasc pojemnik testowy i patrzec na boki pojemnika testowego. Trzymac ta palete z kolorami za pojemnikiem i upewnic sie, ze bialy obszar znajduje sie za ciecza.Wyniki nalezy podzielic przez faktor 10.

Test na Nitrat NO3

Zeby przeprowadzic ten test wodamusi miec temp. powyzej 18 stopni

1. 1 ml strzykawka nabrac wode i dodac do pojemnika testowego.

2. Dodac lyzke proszku NO3-1

3.Dodac lyzke NO3-2, mieszac przez 30 sekund i po 3 minutach porownac kolory.

4. Otwarty pojemnik testowy polozyc na bialej czesci palety kolorow i porownac kolory.Patrzec od gory. Odczytac zawartosc nitratu.

Jezeli kolor jest posredni to i zawartosc jest posredni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam testy Zooleka i sa swietne. Nie ma wachan kiedy robi sie dwa czy trzy testy pod rzad. Sa w miare dokladne.

Minusy sa takie, ze buteleczki sa do nieczego i mozna zwalic test, trzeba go ostroznie robic. Ja na 20 testow skopalem 2. No i testy nie wystarczaja na 25 testow, tylko na cos okolo 20.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kmati czy kwiatek ma te same testy co ja??

a powiem wam ciekawostke bo w tescie na ph sa dwie instrukcje

jedna po niemiecku a druga po angielsku

i na jednej jest zeby dac 6 kropelek a na drugiej 5

:)

i komu wierzyc:P:P


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukas

Tak, Kwiatek ma te same testy. (z tej samej dostawy)

Moze po angielsku inaczej sie kropelki liczy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam te same testy Saliferta na Mg i Ca i mam napisane że daje się płaskie lyżeczki :con


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jednym dawalem plaska a w drugim czubata

potrzebuje jeszzcze tlumaczenei do nH4


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukas mowisz i masz

test na NH4

1. (5ml) Strzykawa wlac 2ml do pojemnika testowego

2. (1ml) strzykawka nabrac 1 ml NH3

3. (1ml) strzykawka wlac 0.5 ml do pojemnika testowego i powoli wymieszac (30 s)

4. Pozostale 0.5 ml wlac do pojemnika testowego i 10s mieszac. Pozniej zostawic to wszystko na 5minut

5. Wszystko przez 5 s mieszac

SMACZNEGO :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas we wszystkich testach stosowalem "plaska lyzeczke". To jest jakas "stala" miara objetosci. Nabieram czubata lyzeczke i jakas prosta krawedzia zgarniam z niej wszystko co wystaje ponad scianki.

Czubata moze miec mniejszy lub wiekszy "czubek".:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dzis zrobie 2 testy z plaska i czubata i zobacze jakie beda roznice


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.