Skocz do zawartości
apofis

Nowy projekt

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zrobić akwa 75x50x50 i zastanawiam się jaki duży komin-jaki wymiar i jak duży sump ile przegród?

Odpieniacz już mam Beast400 myślę o cyrkulacji Marea 3200l i może obiegową OR PH2500 z podwójnym rozgałęzieniem co pomoże w cyrkulacji.

Co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ostatnio ludzie robią się leniwi, ale że jestem w pracy i mam czas wolny to poszukam za Ciebie :)

Nie wielkość komina a długość przelewu nas interesuje (pod ta pompę, którą chcesz dać)

Tutaj jest super wątek i dyskusja

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=5397#5397

a tu już bezpośrednio link do kalkulatora

http://reefcentral.com/calc/drain.php

Sump robisz taki aby Ci pasował (zależy czy chcesz mieć glony w refugium, jaki odpieniacz i tak dalej)

Do tego przeliczasz sobie ile wody spłynie Ci z akwarium po wyłaczeniu pomp i bedziesz wiedział jaki musisz mieć zapas


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim zaczniesz projektowac komin odpowiedz sobie na pytanie ile rur chcesz w nim zmieścić - standardowo to zasilanie powrót i rewizja, poteem dobierz średnicę rur w zależnosci od wybranej pompy (joopa podał ci dobrego linka do kalkulatora). Jak dobierzesz min. średnicę otworów i długośc grzebienia wtedy ustalisz dopiero gabaryty komina.

Moim zdaniem sump powiniem być największy jaki zmieścisz. Zaplanowałbym 3 komory pierwszą o stałym poziomie dla odpieniacza, 2 jako refugium czy filtr glonowy, a 3 dla pompy obiegowej.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alex :

zanim zaczniesz projektowac komin odpowiedz sobie na pytanie ile rur chcesz w nim zmieścić - standardowo to zasilanie powrót i rewizja, poteem dobierz średnicę rur w zależnosci od wybranej pompy (joopa podał ci dobrego linka do kalkulatora). Jak dobierzesz min. średnicę otworów i długośc grzebienia wtedy ustalisz dopiero gabaryty komina.

Moim zdaniem sump powiniem być największy jaki zmieścisz. Zaplanowałbym 3 komory pierwszą o stałym poziomie dla odpieniacza, 2 jako refugium czy filtr glonowy, a 3 dla pompy obiegowej.

Generalnie to w kominie muszą się tylko pomieścić rury czy coś jeszcze ?Planuję 3 rury(powrót , spust i rewizję) .No bo reszta pójdzie do sumpa.

Dzisiaj zakupiłem Marea Stream 3200l i obiegową OR 2500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko rury, nic więcej

policz sobie z linka, który podałem jakie potrzebujesz średnice rur i komin zrobisz taki aby się wszystko zmieściło

nie wiem czy w 15x15 zmieścisz 3 dziury :con


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
apofis :
alex :

zanim zaczniesz projektowac komin odpowiedz sobie na pytanie ile rur chcesz w nim zmieścić - standardowo to zasilanie powrót i rewizja, poteem dobierz średnicę rur w zależnosci od wybranej pompy (joopa podał ci dobrego linka do kalkulatora). Jak dobierzesz min. średnicę otworów i długośc grzebienia wtedy ustalisz dopiero gabaryty komina.

Moim zdaniem sump powiniem być największy jaki zmieścisz. Zaplanowałbym 3 komory pierwszą o stałym poziomie dla odpieniacza, 2 jako refugium czy filtr glonowy, a 3 dla pompy obiegowej.

Generalnie to w kominie muszą się tylko pomieścić rury czy coś jeszcze ?Planuję 3 rury(powrót , spust i rewizję) .No bo reszta pójdzie do sumpa.

Dzisiaj zakupiłem Marea Stream 3200l i obiegową OR 2500.

no tylko rury, ale musisz pamietac żeby zachować logiczną odległość miedzy otworami, żeby za badzo nie osłabić szklanego dna.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rury i nakretki ktore sa wieksze od samych rur...i jeszcze najlepiej tak zeby mozna bylo reke wsadzic i w razie czego nia w kominie manewrowac.marzenia dobra rzecz:D:D


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie najlepiej kupić PCV ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Using the following input parameters

Gallons per Hour = 650

Drain and Overflow sizes are calculated as

Recommended minimum drain pipe diameter = 1.05 inches

Recommended minimum linear overflow size = 10 inches

wyszło mi coś takiego!

i nie bardzo to rozumiem.( to na 1" rury przy 10 " długości?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no min. średnica rury 1 cal a min. długość grzebienia 10 cali,

mając również 2500l/h w obiegu z doświadczenia ci powiem że rewizję i spust zrobiłbym z fi32mmm, a powrót z 25mm (tak mam, oprócz rewizji:)). Kup sobie przelotki takie jak tutaj:

24-gfopis.jpg

i rozplanuj szkło i komin dopiero mając je w ręce.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o oświetlenie to chcę załóżyć HQI 150W 10000K i czy coś jeszcze do tego?Jakaś aktynikę?

Akwa będzie 75x50x50 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie 13000 ładniej wygląda od 10000 . Mam oba z aquamedica i porównujac choćby wygląd glonów wapiennych , to wypada na kożyść 13000 . Aktynika koniecznie 2 sztuki.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danek :

Faktycznie 13000 ładniej wygląda od 10000 . Mam oba z aquamedica i porównujac choćby wygląd glonów wapiennych , to wypada na kożyść 13000 . Aktynika koniecznie 2 sztuki.

ok. aktynika 2x24w ale jakiej firmy najlepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przywiązywałem się do jakiejś konkretnej firmy i stosowałem zarówno sylvanie jak i aquamedic .


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopisze sie bo mam podobne akwarium, 70x55x55 cm

komin ma wymairy 15x10 cm, w srodku jest spust 1 cal i rewizja 3/4 cala. Grzebien zrobilem ze spienionego PCV.

Oswietlenie HQI 150W Pacific Sun i 2x24W T5 aktynika i 10k.

W razie czego wrzuce zdjecia.

Jedyna niedogodnosc jaka zauwazylem to wysokosc akwarium, wymaga wkladania calej reki jak trzeba cos pogrzebac przy dnie ale generalnie bardzo fajnie to wyglada, jak kawalek rafki.

Sump ma 50 litrow, na razie bez podzialow, Pompa obiegowa OR3500 i odpieniacz Beast 400P


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marcin :

Dopisze sie bo mam podobne akwarium, 70x55x55 cm

komin ma wymairy 15x10 cm, w srodku jest spust 1 cal i rewizja 3/4 cala. Grzebien zrobilem ze spienionego PCV.

Oswietlenie HQI 150W Pacific Sun i 2x24W T5 aktynika i 10k.

W razie czego wrzuce zdjecia.

Jedyna niedogodnosc jaka zauwazylem to wysokosc akwarium, wymaga wkladania calej reki jak trzeba cos pogrzebac przy dnie ale generalnie bardzo fajnie to wyglada, jak kawalek rafki.

Sump ma 50 litrow, na razie bez podzialow, Pompa obiegowa OR3500 i odpieniacz Beast 400P

jeżeli możesz to poproszę o zdjęcia!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.