Skocz do zawartości
Pawel2000

Wytrzymałość stropu - poszukuje pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem,

Czy ktoś może udzielić mi informacji jaka jest wytrzymałość stropu z płyt prefabrykowanych (budynek z roku 95, konstrukcja żelbetowa z wypełnieniem z cegły oraz wełny mineralnej.

Niestety inspektor nadzoru z mojego osiedla powiedział mi że mogę postawić max 150kg/m2, bo nie ma planów budynku i nie wiadomo jaki jest strop (podobno pod wylewką powinien być styropian, ale to też nie jest wiadome)

Aha zgodnie z tą teorią akwarium które mam czyli ok 600 kg na podstawie 120/60 cm czyli 0,72 metra, dawno temu powinno się znaleźć u sąsiadów piętro niżej.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

go cgyba pogieło że 150kg na m/kw. To dwie osoby po 80kg staną Ci w kuchni i się strop zawali? Prędzej 1500kg/m2

A jakie akwa chcesz teraz postawić?


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex: ok zgadza się norma tak twierdzia, ale...

śmiało można strop lokalnie obciążyć ponad te 150 kg/m2. tu chodzi głównie o to, żeby nagle wszyscy w bloku nie postawili sobie kominka z ciężką obudową (co da jakieś 400-500kg) na każdym m2 swego mieszkanka.

ile de facto taki strop wytrzyma to jeszcze inna sprawa

@Pawel2000: jeśli możesz to opisz w którym miejscu bloku masz mieszkanie, gdzie chcesz stawiać akwarium.

chociaż jak tak sobie myślę to w gruncie rzeczy praktycznie nie ma się czym przejmować


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale mozna przyjąć że jeśli mamy np 15m2x150 daje 2250 kg czyli rozkładając mase wszystko jest ok, akwa 600kg + kanapa meble 500kg + osoby na imieninach 12x80kg. spoko wystarczy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli jednak jest mozliwosc to warto postawic akwarium przy scianie nosnej - zawsze bezpieczniej bo podpora blizej stropu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium chce postawić przy ścianie nośnej, a właściwie 2 scianach nośnych z których jedna jest szczytowa. Jest to ostatnie piętro budynku. Co jest ciekawe i czego pan inspektor chyba nie uwzględnił w swoich radach to to ze na tym poziomie jest ściana usztywniająca konstukcję budynku, która na moje oko waży sporo ponad 6 ton (wymiary ok 5 metrów długości na 4,5 wysokości) i na piętrze pod nią nie ma nic, jakby ją przenieść piętro niżej to miałbym ją dokładnie pośrodku salonu.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam dziwną sytuację. akwa będzie stało w rogu, obie ściany nośne. Baniak niewielki 360l łącznie waga ~~ 430kg ale co ciekawe i mnie denerwujące to w tym bloku u mnie i u sąsiadki poniżej w tym własne miejscu są największe popękania sufitu- wzdłuż belki ( u sąsiadki nawet kawałek spadł z 2 lata temu:) było z 1/2-3/4 wiadra tyku ) . Gryzie mnie to niesamowicie teraz stawiać czy nie i co się stanie.

pozdro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

sory ze sie wepne, ja mam stara poniemiecka chalupine z drewnianym stropem, to dopieo byla jazda :), rozwalilem podloge wstawilem klejone belki wzmacniajace itd itd. ale wracajac do tematu to stawiaj ten baniak i nie przejmuj sie, moj znajomy w bloku trzymal akwarium o pojemnosci 1400l. Przy scianach nosnych strop jest kotwiony i ma najwieksza wytrzymalosc wiec nawet nie poczuje tego obciazenia.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawel2000: imho w takiej sytuacji jak mówisz nie masz się czym przejmować. Stawiaj i tyle.


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiwalski, wg jakiego przepisu 300kg/m2 to norma?

Z moich wiadomosci wynika za 150kg/m2.

Mam podobna sprawe u siebie - rozmawialem z architektem budynku (na razie tylko telefonicznie) i uslyszelem, ze te 150kg/m2 to jest norma ktora MUSZA spelniac stropy budnkow mieszkalnych.

A to czy przeniosa wiecej i o ile wiecej to jest sprawa otwarta.

Rozmawialem rowniez (tez na razie telefonicznie) z dzialem konstrukcyjnym developera. Pierwsza odpowiedzia jaka dostalem, to ze musze sie do nich zwrocic na pismie i zalaczyc rysunki gdzie i jakie obciazenie chce umiescic, inaczej nic mi nie powiedza.

Ale pozniej w rozmowie - tak wstepnie - uslyszalem ze 2 tony na stelazu 150x80cm blisko sciany nosnej to mozna obciazyc. Ale oczywiscie, zeby odpowiedz byla oficjalna, to musi byc to do nich na pismie.

Acha ... to jest 10`cio pietrowy budynek z roku 2003 o konstrukjci nosnej zelbetowej.

Natomiast moje (uzasadnione) watpliwosci budzila wytrzymalosc wylewki betonowej.

Na zelbecie stropu lezy 5cm styropianu i na tym wylewka. U mnie ta wylewka skladala sie z 5 niezaleznych kawakow wylewanych w roznym czasie.

Byly miejsca ktore sie uginaly na tym styropianie gdy obciazalem je swoja wlasna (sluszna:)) masa ciala.

Wiec wycialem ta wylewke, wywalilem styropian z tego miejsca, profilaktycznie zrobilem belke z czterech pretow zebrowanych fi 14 i zalalem calosc betonem.

A efekt tych zabiegow jest taki, ze w tym miejscu stoi teraz akwarium .......150 litrow. :)

(ale to tymczasowo :) )


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr, facet ktory projektowal wiele budynkow mieszkalnych (architekt), balby sie obciazyc strop powyzej 100 kg. Glownie chodzi o wylewke, a pod nia styropian rurki miedziane kaloryferow.. i tak dalej. Tam gdzie plyty osiadaja na scianie nosnej wyglada to inaczej. Reasumujac, Masz pomieszczenie 3x3 m, czyli 9 metrow kwadratowych, co daje 900 kg lacznego obciazenia na belkach nosnych pomijajac wylewke, wiec przewaznie uszkodzeniu ulegnie wlasnie ona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zrozumialem, ale u siebie wlasnie wywalilem wylewke i styropian ktory byl pod nia.

W powstale koryto wlalem beton i dodatkowo wrzucilem tam belke 2,8m dluga z czterech pretow zebrowanych.

Obciazenie bedzie przenoszone bezposrednio na na strop.

A to link do temtego posta

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=34147#34147


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Sprawa wygląda tak. Nośność użytkowa stropu według normy wynosi w Polsce 1,5 kN/m2 czyli 150 kg/m2, ale w obliczeniach należy przyjąć tzw współczynniki które w rzeczywistości podnoszą tą wytrzymałość. W teorii żeby zawalić strop należałoby jak napisał Barty obciążyć każdy m2 ponad 150 kg, co w praktyce nie jest możliwe jeśli ktoś w domu nie planuje magazynu dla hurtowni budowlanej. 600 l akwa spokojnie możan stawiac tyle że faktycznie przy ścianie konstrukcyjnej o wiele bezpieczniej to zrobić. Przy naprawdę ciężkich zbiornikach można np dorobić specjalny stelaż do podstawy i zakotwić go bezpośrednio do ściany za pomocą specjalnych śrub i w ten sposób większą część obciążen przenieść ze stropu na ścianę, ale w tym przypadku nie ma takiej koniecznośći

pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli znacie troche niemiecki to mozna poczytac TUTAJ na temat podlog i stropow.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.