Skocz do zawartości
R.I.P

Walka z C.racemosa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od pewnego czasu ( akwa ma 8mc ) nie mogę dać sobie rady z Caulerpa racemosa (chodzi o bąbelki). Co ją pozrywam ze skał to za dwa tygodnie jest to samo. Mam w akwa 99% korali twardych , rosną fajnie ale racemosa mi je normalnie zarasta. Parametry wody są Ok. Świtło to 2x150w 14.000k blv i 4x t5 36w w tym dwie aktyniki. Z dużych ryb to tylko Z.flavescens. Pojemnosć akwa to 360l plus sump , reaktor , odpieniacz , Ro+Di. Czy mieliście podobne problemy z tym glonem. Jak go z akwa wyplenić.W chwili obecnej mam również wysyp glonów brązowych podobnych do słodkowodnej wgłęgki( no może troszkę większych rozmiarów). Z góry dziękuje za pomoc!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

za dużo fosforanów i azotanów, może przekarmiasz ryby? dawaj dużo kalkwaser, podnieś pH . może żel do usuwania azotanów i fosforanów?


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem podobnie, jest to sygnał że coś niedobrego zaczyna się dziać, a co to czytaj u Witka powyżej. Warto porządnie przepłukać za skałami wszystkie syfki podobnie pod. Jeśli w akwa jest pioasek to będzie trudniej go wyczyścić, ale warto przegarnąćporządnie przed podmianą wody. Można też pomyśleć o refugium w sumpie i tam przenieść recomose z czasem powinna wyprzeć te kolonie z ekspozycji przynajmniej na tyle żeby opanować plagę. Na ten brązowy glon jedynha rada to wywrywać i jeszcze raz wyrywać.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racemozę rwać ręcznie bo może się zacząć rozkładać. problem sam zniknie jeśli posłuchasz rad chłopaków. to musi być w miarę młody zbiornik bo akwa samo sobie nie radzi. czekaj i nie przesadzaj z karmieniem, światłem i mikroelementami o ile pochłaniaczy nie masz za dużo


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie!!!. Każda rada na wagę złota. Parametry wody to NO3 i PO4 zerowe. Ca 430 , Mg1300 a KH ok 10.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pełzatki mają jeszcze jedną brzydką cechę: potrafią czasem obumrzeć całe pędy z godziny na godzinę i w akwa robi sie biało jakby wlać mleka. (Nie tylko one zresztą)

U mnie tak było - koszmar. Po tym wywaliłem całą reacemose i obecnie mam tylko kilka pędów C. taxifolii - tak tylko dla kontrastu bo ładne i zielone.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
R.I.P :

Dzięki wielkie!!!. Każda rada na wagę złota. Parametry wody to NO3 i PO4 zerowe. Ca 430 , Mg1300 a KH ok 10.

Pozdrawiam

R.I.P. nie wiem jakie masz doswiadczenia z morszczyzna ale powinienes zdac sobie sparwe ze testy akwarystyczne trzeba traktowac z przymruzeniem oka, koledzy ci napsali ze cos sie dzieje z paramatrami skoro tak ci ruczyl ten makroglon, wiesz zapewne ze do ich rozwoju niebedne sa zarowno zwiazki fofsoranowe i produkty przemiany cyklu azotowego, poza tym po 8-miu miesiacach masz jeszcze bogata wode w wiele zwiazkow mineralnych, co tylko sprzyja ich rozwojowi.

Posluchaj kolegow z tym czyszczeniem skalek i za nimi, wedlug mnie warto tez wprowadzic inny mniej problematyczny gatunek makroglona jako zdrowej konkurencji.

Przyczyna tez moze byc duza ilosc swiatla, ale tylko jako katalizatora do przyspieszenia procesow fotosyntezy. Bez pozywki w postaci fosforanow i azotanow samo swiatlo nic nie zdziala.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc R.I.P !

Niestety racemozy nie da sie tak latwo wyrwac. Przewaznie zostaje jakis korzen i po jakims czasie glony znowu sie pokazuja. Ale takie systematyczne rwanie ma sens.

Racemoza nie ciagnie zwiazkow pokarmowych z kamieni. Pobiera je z wody. Przy zerowych stezeniach NO3 i PO4 wstrzymala by wzrost i po jakims czasie padla oddajac zebrane zwiazki spowrotem do wody. To wystarcza zeby nastepne pokolenie racemozy moglo przezyc.

Tak sobie mysle czy Twoje testy sa dobre choc wiem, ze zerowe wyniki sa jak najbardziej mozliwe. Ale wtedy racemoza by sie nie plenila.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów moga być zerowe, ale to może być po prostu wynik wyciągania z wody związków własnie przez caulerpę. Gdy tylko pojawiają się związki azotu i fosfor - to od razy zostają związane przez glony - testy pokażą ZERO, a caulerpa znowy podrośnie...

Zgadzam się z przedmówcami - testy trzeba traktować z przymróżeniem oka. Jesli rosną glony to znaczy, że akwarium wcią produkuje pozywki:) Testy sa w tym przypadku zawodne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście macie rację.To wlaśnie racemosa może powodowac że NO3 i PO4 ma stężenie zerowe. I właśnie teraz muszę ustalić i wyeliminować przyczynę powstawania owych pożywek dla tej algi. Tak jak pisał Stani racemose nie jest łatwo oberwać ze skały bo pozostawia w niej korzenie które po pewnym czasie zaczynają odrastać. Selifert to wiarygodne testy tak że do tej kwestii nie można mieć zastrzeżeń. Może zbyt długo oświetlam akwarium - świetlówki chodzą 14h a Hqi 10h. Tak jak pisałem wyżej korale rosna a nawet zregenerowałem kilka korali od moich kolegów. Przez pewien czas stosowałem małą ilość Rovafos ale szału nie było. Może zastosować węgiel aktywny?? Ma ktoś z tym doświadczenia tzn. + i -. Nie używam żadnych mikroelemantów i podmieniam tygodniowo 10l/360l akwarium (sól Preis).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel nic tu nie da bo nie ma organiki w wodzie ani jej "zżółknięcia". Ja w swojej nano po roku przestałem robić testy, a miałem i Saliferta i TM. Zostawiłem tylko test na Mg i Ca żeby Ballinga nadzorować. Właśnie doszedłeś do tego wniosku że w morskim akwa wszystko reguluje sie samo tzn nagły wzrost glonów oznacza 0 wartości związków powszechnie uznanych za szkodliwe (co niektórzy prawdziwi fachowcy powiedzą że 0 wartości fosforanów nie sprzyjaja odpowiednij kondycji acropor ale to już inna bajaka). Dlatego warto właśnie mieć refugium żeby ten efekt osiągnąć właśnie tam a nie w ekspozycji. Co do dalszych krków t oprzedewszystkim nie szalej. Nie zagłodź przypadkiem ryb, zmniejszajac karmirnie za bardzo. Warto sprawdzić wodę do dolewek tds-em moze DI trzeba wymienić. Powoli się uporasz ztym ale naprawdę stopniowo. Co tydzień zrób "żniwa" i odcinaj ciemnozielone pędy Calurepy pozostawiajac tylko te młode ale też w umiarze żeby nagle testy nie wskazały że jednak masz tam NO3 o fosforany. Spokojnie i powoli.

Powodzenia


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@R.I.P - tak jak piszesz - wzrost glonów (nawet wyższych) to skutek, a nie przyczyna:) Może masz zasyfione biobale, albo jakies gąbki, lub też zabrudzony piach/żwir na dnie - coś co produkuje pożywkę w akwarium.

Albo wyeliminujesz przyczynę, albo - zmajstrój refugium - pod odpowiednim oświetleniem (np.6500K) glony będą takm rozsnąć szybciej niż w akwarium i będą stanowić konkurencję dla pełzatki w ekspozycji - która przestanie rosnąć a potem zacznie zanikać:D

Jeśli mówisz, że korale mają się dobrze, to IMO nie ma co za bardzo grzebać - lepiej po prostu wyeksmitować glony poza pole widzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już od ok.3 tygodni nic nie mieszam w akwarium. Widzę małe zmiany na lepsze . Cały czs myśle że to zbyt długo trwa ale chyba nie przyśpieszę tego procesu.Przyznam się że filtr DI mam od tygodnia a RO mierzyłem na samym początku eksploatacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Ale szczerze... NIE POLECAM tej algi nawet do refugium. Jeżeli rozrośnie się do ilości która będzie się nadawała do rozdania to mogę wysłać za free. Ale będę ją niszczył w zalążku tak że nic nie obiecuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.