Skocz do zawartości
endriu3005

Rowaphos

Rekomendowane odpowiedzi

Wtam, kupilem ostatnio rowaphos bo nalecialo mi sie glonow wlosistych, ciezkie do zdrapania ze skaly, kumpel polecil i to cudo dalem do skarpety na poczatek bo jak sam mowil reaktor nie jest porzebny, dalem jak w instrukcji do morszczyzny 100g do 400l i efektu nie widac po tygodniu, nawet sie nie zatrzymaly, dalej rosna sobie. Mam pytanie czy moge dac wieksza dawke ? jak tak to ile ? lub musze jeszcze poczekac na efekty albo reaktor jest mi jednak potrzebny i skarpeta nie da rady, powiem ze juz przy dojrzewaniu byly glony uporalem sie z nimi dalem rade je mechanicznie usuwac ale te to masakra, kosiarka tylko ale jak

post-25309-0-86837500-1444523599_thumb.jpg

post-25309-0-24334800-1444523602_thumb.jpg

post-25309-0-04827000-1444523605_thumb.jpg

post-25309-0-37938900-1444523614_thumb.jpg

post-25309-0-12091700-1444523621_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje rowie z powodzeniem ale mam reaktor daje 300 dekagramow na 1000 w obiegu nie zaszkodzi dać więcej ona absorbuje nic nie oddaje do wody wymiana po 4/5 tyg dołóż więcej jak masz ale wiesz jak kto jest w skarpecie ona sie z kraja pozabija a do środka woda juz nie dojdzie opływa tylko skarpetę tez tak miałem na początku i efekt był słaby teraz jest kolosalna roznica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiary NO3 i PO4 robiłeś? Czym i jakiie były na poczatku i po tygodniu?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje rowie z powodzeniem ale mam reaktor daje 300 dekagramow na 1000 w obiegu nie zaszkodzi dać więcej ona absorbuje nic nie oddaje do wody wymiana po 4/5 tyg dołóż więcej jak masz ale wiesz jak kto jest w skarpecie ona sie z kraja pozabija a do środka woda juz nie dojdzie opływa tylko skarpetę tez tak miałem na początku i efekt był słaby teraz jest kolosalna roznica

Dzieki, moze dodam wiecej do skarpety troszke przy nastepnej wymianie, na reaktor jeszcze musze poczekac, ale dzieki za info pewnie bede musial kupic

Pomiary NO3 i PO4 robiłeś? Czym i jakiie były na poczatku i po tygodniu?

witak

saliferta testy

po4 - 2 tyg temu okolo 0.05 dzis widac troszke mniej 0.03 od 2 tyg mam rowa w skarpecie

no3 - nie widoczne

przepraszam ze teraz ale wczoraj bylem w pracy do pozna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz pewny pomiar zasolenia ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje rowie z powodzeniem ale mam reaktor daje 300 dekagramow na 1000 w obiegu nie zaszkodzi dać więcej ona absorbuje nic nie oddaje do wody wymiana po 4/5 tyg dołóż więcej jak masz ale wiesz jak kto jest w skarpecie ona sie z kraja pozabija a do środka woda juz nie dojdzie opływa tylko skarpetę tez tak miałem na początku i efekt był słaby teraz jest kolosalna roznica

chyba 30 dekagram, nie 300 dag, bo 300 dag=3 kg

1kg=100dag=1000g

Wracając Rowę najlepiej trzymać we filtrze przepływowym na małej curkulacji

Rowę wkładamy do filtra, na dół można dać gąbkę

odpalamy na małym przepływie dając wylot z filtra na zewnątrz sumpa do wiadra. Czekamy, aż przefiltruje się brązowy kolor do postaci czystej.

Ustawiamy przepływ tak, aby rowa delikatnie się mieszała. Możemy zwiększać lub zmniejszać przepływ w zależności od poziomu PO$. Jak rośnie to zmieniamy wk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak pomyłka sorki

chyba 30 dekagram, nie 300 dag, bo 300 dag=3 kg

1kg=100dag=1000g

Wracając Rowę najlepiej trzymać we filtrze przepływowym na małej curkulacji

Rowę wkładamy do filtra, na dół można dać gąbkę

odpalamy na małym przepływie dając wylot z filtra na zewnątrz sumpa do wiadra. Czekamy, aż przefiltruje się brązowy kolor do postaci czystej.

Ustawiamy przepływ tak, aby rowa delikatnie się mieszała. Możemy zwiększać lub zmniejszać przepływ w zależności od poziomu PO$. Jak rośnie to zmieniamy wk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje rowie z powodzeniem ale mam reaktor daje 300 dekagramow na 1000 w obiegu nie zaszkodzi dać więcej ona absorbuje nic nie oddaje do wody wymiana po 4/5 tyg dołóż więcej jak masz ale wiesz jak kto jest w skarpecie ona sie z kraja pozabija a do środka woda juz nie dojdzie opływa tylko skarpetę tez tak miałem na początku i efekt był słaby teraz jest kolosalna roznica

http://www.ebay.co.u...=item2329a13bc5

http://www.ebay.co.u...=item562aba0cce

http://www.ebay.co.u...=item2c5f7a3ec5

grzegorz. co powiesz na takie cudo

ten mi bardziej pasuje D-D FMR75 KIT bo mozna do zawiesic na sciance sumpa, co nmyslisz o tym, troche jest w cenie tez, ale no coz jak trzeba

chyba 30 dekagram, nie 300 dag, bo 300 dag=3 kg

1kg=100dag=1000g

Wracając Rowę najlepiej trzymać we filtrze przepływowym na małej curkulacji

Rowę wkładamy do filtra, na dół można dać gąbkę

odpalamy na małym przepływie dając wylot z filtra na zewnątrz sumpa do wiadra. Czekamy, aż przefiltruje się brązowy kolor do postaci czystej.

Ustawiamy przepływ tak, aby rowa delikatnie się mieszała. Możemy zwiększać lub zmniejszać przepływ w zależności od poziomu PO$. Jak rośnie to zmieniamy wk

a co powiesz na takie filtry

http://www.ebay.co.uk/itm/PO4-150-Reactor-660l-Full-Kit-For-phosphate-phosban-purigen-and-carbon-/370084023502?hash=item562aba0cce

http://www.ebay.co.uk/itm/Bubble-Magus-BM-Mini-80-Bioplastics-Biopellets-ROWA-Phosban-Reactor-GFO-Filter-/151022287813?hash=item2329a13bc5

http://www.ebay.co.uk/itm/D-D-FMR75-KIT-FLUIDISED-REACTOR-PUMP-SUITABLE-ROWAPHOS-SAND-BIO-PELLETS-PEARLS-/190580408005?hash=item2c5f7a3ec5

Edytowane przez endriu3005 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Miałem problemy z zasilaniem.

Filtr ze zdjęcia ok.

Ja mam w delteku FR509, może być dowolny.

Chodzi o to by delikatnie móc sterować flow wody, aby nie wyrzuciło Ci rowy z filtra.

Ja mam zrobiony bypasss na pompie obiegowe, z zaworem na fi16, pozwala to na precyzyjne regulowanie przepływem.

Możesz dać tak jak ja lub dałbym pompkę sterowalną jebao dc 1200 + dodatkowo zawór fi 16 i będzie git. Na wylocie z filtra daj skarpetę, która wyłapie drobinki i ewentualny wyrzut po zaniku prądu, jak się pompka załączy. Rowa potrzebuje małego flow, także ryzyko niewielkie.

Ustaw flow tak aby delikatnie się mieszała, możesz regulować w zależności od poziomu PO4.

Ja daję około 250-300 ml/425 akwa. Lepiej dać trochę mniej, aby zbyt szybko nie zbijać.

Przy uruchamianiu - napisałem powyżej.

Jeszcze jedno. gabeczka na dole, ja na górze nie daję, bo robi się podciśnienie i czasami całe złoże ląduje u wylotu filtra, an tej właśnie co jej nie daje.

pozdr

http://www.ebay.co.u...=item562aba0cce

http://www.ebay.co.u...=item2329a13bc5

http://www.ebay.co.u...=item2c5f7a3ec5

nr 2 i 3 odradzam

2- pompka bez możliwości regulacji

3- kiepska jakość, sztywne węże ciężko to upycha się w sumpie. Kolanka lubią pękać, a filtr czasami się zapieka i ciężko otwiera.

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno

Masz w akwa euphylie i miękasy, a one nie za bardzo lubią wyśrubowane PO4.

Przy takich koralach, nie wiem co na to koledzy, NO3 (może być oczywiście niższe) nie przekraczać 10, a PO4 0,05-0,08 wystarczy, nie ma co śrubować.

Na glony daj

http://nano-reef.pl/...rias-fasciatus/

Podmiany co tydzień na soli rafowej 10%.

Kontroluj KH i Mg, przy tym co masz Ca pewnie na samych podmiankach wystarczy.

teraz zauważyłem Twoje pomiary NO3 i PO4, czym mierzysz tak z ciekawości i ile czasu ma zbiornik.

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co panowie powiecie na taki reaktor? http://www.h2oaquatics.co.uk/filtration-skimmers/reactors/aqua-medic-multi-reactor-small

Nosze się z zmiarem kupna czegoś na rowaphos i carbon, które już czekają w szafce.

Sent from my iPad using Tapatalk


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co panowie powiecie na taki reaktor? http://www.h2oaquati...i-reactor-small

Nosze się z zmiarem kupna czegoś na rowaphos i carbon, które już czekają w szafce.

Sent from my iPad using Tapatalk

Nie ma w nim możliwości regulacji.

Rowę może Ci wywiać, a węgiel jak będzie ci sie poruszał i ścierał, przejdzie Ci do akwa i będziesz miał piękną smolistą skałę.

pozdr

tak to jest u mnie

Jeszcze jedna fotka, może komuś się przyda.

Jak przy poprzednim akwa, walnął mi wąż i polało po gniazdkach, przy nowym projekcie zrobiłem dwie komory w szafce: wodna i elektryczna, oddzielona płytą osb, kable przeciągnięte są 2-ma przelotami: widoczny po lewej tzw. elektryczny i po prawej, którędy puściłem wężyki z pomp dozujących. Kanistry z ballingiem są w komorze sumpa pomiędzy sumpem, a w/w przegrodą osb.

Na górze po lewej "różnicówka", która może tyłek uratować.

bypass zasila ten pierwszy FR z Rową, wylot ma w lewo do skarpety.

pozfdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gaber, a ten reaktor to sam robiłeś czy jakiś kupny?

Jaki byś polecił? U mnie sprawa się komplikuje bo nie mam sumpa. Mogłbym w skarpete i do wewnętrznego filtra wsadzić tak jak mam Purigen ale jak Grzegorz pisał skuteczność raczej minimalna będzie.

Sent from my iPhone using Tapatalk


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gaber, a ten reaktor to sam robiłeś czy jakiś kupny?

Jaki byś polecił? U mnie sprawa się komplikuje bo nie mam sumpa. Mogłbym w skarpete i do wewnętrznego filtra wsadzić tak jak mam Purigen ale jak Grzegorz pisał skuteczność raczej minimalna będzie.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Czy w swoim Rio 180 używasz tego juwelowskiego filtra Bioflow

http://www.juwel-aqu...-240-black.html

http://www.juwel.pl/produkt,filtry-i-wklady-filtracyjne-juwel-bioflow-m--l--xl-,37.html

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, natomiast nie używam gąbek filtracyjnych tylko liverock, purigen i filter floss.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edytowane przez inn0vat1on (wyświetl historię edycji)

The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem go w swoim pierwszym morszczaku, nie jest super rozwiązanie

ja bum dał

- na dół siporax, krążki luzem

- wyżej węgiel w woreczku

- wkład na PO4 Phosguard, dobrze go trzeba związać, aby się nie kręcił, a wcześniej wypłukać kilka razy w RO, aby nie pylił na biało.

- dołożył od góry pompkę cyrkulacyjną, aby wspomóc flow w dół

- na samą górę gąbka

Purigen wywal, bo w morskim srawdza się cienko

Ja ostatecznie go wywaliłem i dałem kaskadę(akwa Lido120 Juwela)

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gaber za wskazówki.

A powiedz jaką kaskade wsadziłeś i czy jesteś z niej zadowolony?

Sent from my iPhone using Tapatalk


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gaber za wskazówki.

A powiedz jaką kaskade wsadziłeś i czy jesteś z niej zadowolony?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tego akwarium już nie ma od 3 lat

Ja dałem Aquael FZN-3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście stosuje h2o i jest cool połączone dwa na odpływie mam drugi na węgiel a wężyki wymieniłem bo sztywne to racja i jest ok

Ale jest nowy patent polerki all in one działają 5 razy szybciej i nie trza dawać rowy ani bakteri ani pożywki wszystko w jednym warte zainteresowania i sprawdzenia i dużo mniejsze koszty

Sorki za błąd chodzi rzecz jasna o pelletki all in one

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście stosuje h2o i jest cool połączone dwa na odpływie mam drugi na węgiel a wężyki wymieniłem bo sztywne to racja i jest okAle jest nowy patent polerki all in one działają 5 razy szybciej i nie trza dawać rowy ani bakteri ani pożywki wszystko w jednym warte zainteresowania i sprawdzenia i dużo mniejsze kosztySorki za błąd chodzi rzecz jasna o pelletki all in one

Testowales to juz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tych pelletek jeszcze nie ale kolega poleca on ma dobre rezultaty nawet w sampie nic nie swieci tylko dosypuje pelletek i wszystko chula no3 niewykrywalne i po4 u mnie juz czeka na test ale mam jeszcze rowe i chce ja zużyć potem sprawdzę te pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam szanownych kolegow,

wtrace sie troche do dyskusji jesli moge i napisze pare zdan z wlasnego doswiadczenia.

Sam kiedys mialem problemy z PO4 i glonami jak kazdy chyba z nas. Kombinowalem z reaktorami i roznymi srodkami itd. otoz jesli chodzi o test Saliferta PO4 nie jest on zbyt dokladny,jest dobry ale zazwyczaj pokazuje ciut wiecej niz faktycznie jest w akwarium.Tak bylo przynajmniej z moimi testami. Porownywalem je z testami RedSea,Rowa i Merck,te 3 mierzyly prawie identycznie.Moj wybor padl na ResSea bo byl natanszy.

Reakrory sa calkiem nie zlym rowiazaniem (uzywalem Deltec FR509 w moim 650l baniaczku z Aquabee 2000) ale problem byl taki ze adsorber (tylko i wylacznie rowaphos) po jakims tam nie dlugim czasie sie zatykal.

Najprostszym rozwiazaniem i najbardziej efektywnym moim zdaniem jest,rowaphos do skarpetki i sampa. Trzeba tylko zwrocic uwage zeby byl dobrze oplywany przez wode. Ja wkladalem 500g na 650l akwarium i dzialalo doskonale.

Na dzien dzisiejszy uzywam tylko i wylacznie produktow Microbe Lift/Phosphat Remover i Substrate Cleaner.

Ja zalalem w styczniu tego roku moj 1200l brutto banieczek kranowka w ktorej poziom PO4 podchodzil pod 3mg/l. Po 4 tegodniach wlewania ML/PR zostalo tylko 0,5 mg/l. Srodek dobrze dziala i nie szkodzi zwierzakom.Na dzien dzisiejszy poziom PO4 w moim baniaczku to 0,03 a NO3 ok.5 mg/l. (Salifert)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam szanownych kolegow,

wtrace sie troche do dyskusji jesli moge i napisze pare zdan z wlasnego doswiadczenia.

Sam kiedys mialem problemy z PO4 i glonami jak kazdy chyba z nas. Kombinowalem z reaktorami i roznymi srodkami itd. otoz jesli chodzi o test Saliferta PO4 nie jest on zbyt dokladny,jest dobry ale zazwyczaj pokazuje ciut wiecej niz faktycznie jest w akwarium.Tak bylo przynajmniej z moimi testami. Porownywalem je z testami RedSea,Rowa i Merck,te 3 mierzyly prawie identycznie.Moj wybor padl na ResSea bo byl natanszy.

Reakrory sa calkiem nie zlym rowiazaniem (uzywalem Deltec FR509 w moim 650l baniaczku z Aquabee 2000) ale problem byl taki ze adsorber (tylko i wylacznie rowaphos) po jakims tam nie dlugim czasie sie zatykal.

Najprostszym rozwiazaniem i najbardziej efektywnym moim zdaniem jest,rowaphos do skarpetki i sampa. Trzeba tylko zwrocic uwage zeby byl dobrze oplywany przez wode. Ja wkladalem 500g na 650l akwarium i dzialalo doskonale.

Na dzien dzisiejszy uzywam tylko i wylacznie produktow Microbe Lift/Phosphat Remover i Substrate Cleaner.

Ja zalalem w styczniu tego roku moj 1200l brutto banieczek kranowka w ktorej poziom PO4 podchodzil pod 3mg/l. Po 4 tegodniach wlewania ML/PR zostalo tylko 0,5 mg/l. Srodek dobrze dziala i nie szkodzi zwierzakom.Na dzien dzisiejszy poziom PO4 w moim baniaczku to 0,03 a NO3 ok.5 mg/l. (Salifert)

Pozdrawiam

Tak tez robie ja teraz, tylko ze daje 100g, ty dajesz dosc duzo 500g, gdy bym jak dodal 200g wiecej np dzisiaj to jak dlugo musze czekac aby wudziec jakies zmiany czy nie za malo ?

I jeszcze czy ty plukasz rowe ptzed

witam szanownych kolegow,

wtrace sie troche do dyskusji jesli moge i napisze pare zdan z wlasnego doswiadczenia.

Sam kiedys mialem problemy z PO4 i glonami jak kazdy chyba z nas. Kombinowalem z reaktorami i roznymi srodkami itd. otoz jesli chodzi o test Saliferta PO4 nie jest on zbyt dokladny,jest dobry ale zazwyczaj pokazuje ciut wiecej niz faktycznie jest w akwarium.Tak bylo przynajmniej z moimi testami. Porownywalem je z testami RedSea,Rowa i Merck,te 3 mierzyly prawie identycznie.Moj wybor padl na ResSea bo byl natanszy.

Reakrory sa calkiem nie zlym rowiazaniem (uzywalem Deltec FR509 w moim 650l baniaczku z Aquabee 2000) ale problem byl taki ze adsorber (tylko i wylacznie rowaphos) po jakims tam nie dlugim czasie sie zatykal.

Najprostszym rozwiazaniem i najbardziej efektywnym moim zdaniem jest,rowaphos do skarpetki i sampa. Trzeba tylko zwrocic uwage zeby byl dobrze oplywany przez wode. Ja wkladalem 500g na 650l akwarium i dzialalo doskonale.

Na dzien dzisiejszy uzywam tylko i wylacznie produktow Microbe Lift/Phosphat Remover i Substrate Cleaner.

Ja zalalem w styczniu tego roku moj 1200l brutto banieczek kranowka w ktorej poziom PO4 podchodzil pod 3mg/l. Po 4 tegodniach wlewania ML/PR zostalo tylko 0,5 mg/l. Srodek dobrze dziala i nie szkodzi zwierzakom.Na dzien dzisiejszy poziom PO4 w moim baniaczku to 0,03 a NO3 ok.5 mg/l. (Salifert)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.