Skocz do zawartości
glaenken

JAK ROZWIAZAC TEN PROBLEM??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Dawno juz tutaj nie zagladalem. Mam problem i to powazny. Posiadam juz od 3 lat akwa 300 litrowe typowo rafowe (6 ryb: p.hepatus, z.flavescens, a.ocellaris, centropyge bicolor, premnas i jeden garbik do tego pare koralow miekkich i ukwial, zero korali twardych) Oswietlenie 2x150W HQI + T5 (swiecenie HQI 8 godz). Zywa skala 75 kg. Na dole pod zbiornikiem odpieniacz Delteca APF600 zasilany grawitacyjnie z zalozonym przed rokiem refugium z glonami z klasy "wyzszej" tj. pelzatka itp. z oswietleniem 24h.

Na czym polega problem? Otoz od dluzszego juz czasu (pol roku) nie moge sie pozbyc glonow-nie sa to sinice ani zielone nitkowate. Wyglada mi to raczej na jakies brunatnice (pokrywaja skalki) maja brazowy kolor, bardzo podobne do nitkowatych. Wczoraj zrobilem testy i przerazilem sie. NO3 prawie 40 mg/l, PO4 0.1 jak nie wyzej!!!! Ca w porzadku, NO2 <0,1 , kH 11

Od razu pomyslalem, ze to wina RO ale woda z osmozy gdzie dolaczony jest takze filtr DI ma parametry super: NO3 <5 mg/l, PO4 0.0

W czym tkwi problem? :D Nie mam w akwa podloza-piasku. Na poczatku kiedy zakladalem akwa w 2003 mialem go dosc sporo. Nie wiem moze dodanie ponowne piasku na podloze ulatwiloby problem? Nie wiem dlaczego NO3 jest tak wysokie skoro pracuje refugium non stop :-?

a do tego PO4!! szok! a moze trzeba przeprowadzic gruntowny porzadek z tylu akwa gdzie to skalki przykrywaja tylna czesc akwarium?

poradzcie bo juz brakuje mi pomyslow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Od razu pomyslalem, ze to wina RO ale woda z osmozy gdzie dolaczony jest takze filtr DI ma parametry super: NO3 <5 mg/l, PO4 0.0 "

woda po osmozie i DI ma NO3 :D

kiedy wymieniałeś żywicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Andrzej Rogoda :

"Od razu pomyslalem, ze to wina RO ale woda z osmozy gdzie dolaczony jest takze filtr DI ma parametry super: NO3 <5 mg/l, PO4 0.0 "

woda po osmozie i DI ma NO3 :D

kiedy wymieniałeś żywicę?

wczoraj wymienialem zywice przed podmiana wody :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ten broblem u siebie ostatnio :D i może napiszę co może być przyczyną NO3. Wszelkiego rodzaju niepłukane gąbki oraz biobale, na których osadzają się resztki materii, syf w skale oraz podłożu, przekarmianie ryb, cienki odpieniacz, padlina itp. Proponuję zacząć od porządnego przepłukiwania skały po którym robimy duże podmiany wody, karmić delikatnie i moim zdaniem oświetlać glonowy przez ok. 12 godz. NO2 powinno wynosić 0 lecz i ja spotkałem się z przekłamującymi testami w tej kwestii. PO4 0,1 - tutaj nie ma tragedii bo tak naprawdę "konia z rzędem" temu kto zrobi test nawet Salifildem i wyjdzie mu wynik taki sam jak po zbadaniu w labolatorium. Są zbyt małe różnice kolorystyczne na skali i zbyt dużo czynników wpływających na ocenę aby jednoznacznie ustalić wynik.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Przerabiałem ten broblem u siebie ostatnio :D i może napiszę co może być przyczyną NO3. Wszelkiego rodzaju niepłukane gąbki oraz biobale, na których osadzają się resztki materii, syf w skale oraz podłożu, przekarmianie ryb, cienki odpieniacz, padlina itp. Proponuję zacząć od porządnego przepłukiwania skały po którym robimy duże podmiany wody, karmić delikatnie i moim zdaniem oświetlać glonowy przez ok. 12 godz. NO2 powinno wynosić 0 lecz i ja spotkałem się z przekłamującymi testami w tej kwestii. PO4 0,1 - tutaj nie ma tragedii bo tak naprawdę "konia z rzędem" temu kto zrobi test nawet Salifildem i wyjdzie mu wynik taki sam jak po zbadaniu w labolatorium. Są zbyt małe różnice kolorystyczne na skali i zbyt dużo czynników wpływających na ocenę aby jednoznacznie ustalić wynik.

dzieki za odp.!jak juz to wlasnie w rachube wchodzi skalka i syf pod nia, odpieniacz sadze, ze jest wystarczajacy jak na 300 l. Mysle nad podmiana 45-50% za tydzien....nie za duzo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spojrzalem jeszcze raz na kolory z testu saliferta na po4...i jednak pomylilem sie...wczoraj jak mierzylem nie bylo 0.1 tylko w granicach 0.5-1.0

zle napisalem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 powinno byc 0 po filtrze, sprawdz caly uklad, czyli filtr, przewody, zbiornik... i tak dalej, chyba ze masz test ktory pokazuje, te ponizej 5 jako zero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tak wysokie fosforany to pomyśl w jaki sposób jes dostarczasz do zbiornika. W Twoim przypadku stawiam na pokarm granulowany lub płatkowany - zacznik karmić mrożonkami i algami nori


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Jeśli masz tak wysokie fosforany to pomyśl w jaki sposób jes dostarczasz do zbiornika. W Twoim przypadku stawiam na pokarm granulowany lub płatkowany - zacznik karmić mrożonkami i algami nori

a PO4 nie jest zwiazane z mulem itp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Rebciu napisal - mul musi byc odessany. Mrozonki plukac.

Osobiscie bym sie zastanowil nad metoda z wodka.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak na 300-tkę to masz całkiem sporą rybią nieźle srajacą obsadę, nie napisałeś nic o cyrkulacji i sposobie karmienia. Warto też przetrzebić makroglony w refugium, to też moze byc bomba z opóźnionym zapłonem...


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje rady:

1. Tornada w akwarium, a po nich podmiana wody - ja bym wymienił 50% teraz, odczekał tydzień może dwa i ponownie zrobił to samo. Potem co dwa tygodnie 20-30%.

2. Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. Karm bardzo małymi porcjami (mrożonki i algi nori). Jeśli dozujesz fitoplankton czy zooplankton zaprzestań na jakiś czas.

3. Ustaw odpieniacz na mokrą pianę.

4. Sprawdź co się dzieje z RO+DI bo jak pisali koledzy NO3 powinno być 0.

EDIT:

Bardzo ważną sprawę poruszył Alex - cyrkulacja, czym więcej tym lepiej :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na opakowaniach pokarmów wszędzie ładnie jest napisane, że nie zawierają fosforanów.

Mówicie, że z mrożonkami ich nie dostarczamy ?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
joopa :

A na opakowaniach pokarmów wszędzie ładnie jest napisane, że nie zawierają fosforanów.

Mówicie, że z mrożonkami ich nie dostarczamy ?

jedno i drugie to świetne źródło fofsoranów, pamiętaj że etykietki na produktach to zazwyczaj marketingowy bełkot.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mrozonki - czyli kryl, artemia ? czy starty filet ryby lub krewetka.

W pierwszym przypadku zamrozone kostki to spora dawka smieci.

W drugim... nie wiem...chyba zalezy co jadl dany osobnik :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wode po RO/DI sprawdź tds-em a nie testami na azotany! Może ktoś w pobliżu ciebie ma tds. Zastanó sie czy to ma być zbiornik FO czy rafa. Jak rafa to trzeba zmniejszyć obsade, jak FO to trzeba będzie zwiększyć obsade, ewentualnie ozonator soebie sprawić. Nie podmieniaj narazie 50% wody bo przy tej co masz z RO tylko pogorszysz sprawe, najpierw sprawdź wode do dolewek.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomasz Młot - Kwidzyn :

Zastanó sie czy to ma być zbiornik FO czy rafa. Jak rafa to trzeba zmniejszyć obsade, jak FO to trzeba będzie zwiększyć obsade, ewentualnie ozonator soebie sprawić.

Tomasz, czy przy poważnych problemach z parametrami wody zwiększa się obsadę ryb w akwarium? Piersze słyszę o takich metodach pozbycia się NO3 i fosforanów :D Ozonem nie pozbędziemy się NO3 i nie jest on lekarstwem na wszelkie zło.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda z RO jestem na 90% przekonany,ze jest ok. wczesniej nie bylo problemow. choc oczywiscie wymienialem filtry i zywice. ozonizator takze mam. chodzi na minimalnych dawkach. ladnie klaruje wode ale jak napisal Rebciu nie jest lekarstwem na wszelkie zlo.

planuje podmiane wody 50%

musze zmniejszyc obsade rybna

:D sprzedam PREMNAS B.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się podłączę. Mam też problem z brązowym nalotem na skale. Jest na skale tam gdzie pada światło a na szybach więcej w tym miejscu gdzie jest skierowany strumień wody. Poradźcie coś.

Pozdrawiam.


wszystko jest trudne nim stanie sie latwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki. Sprawdź testem na Si wodę do podmian.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem i woda jest ok. Jak wyłączyłem hqi na 1 dzień to ten brązowy nalot zrobił się bladoszary i można go łatwo usunąć.


wszystko jest trudne nim stanie sie latwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.