Skocz do zawartości
glaenken

JAK ROZWIAZAC TEN PROBLEM??

Rekomendowane odpowiedzi

@Pawelka

Napisz co to znaczy "woda jest O.K.". Nie ma tam nic Si czy tylko troszeczke ?

Wrzuc do kubelka Silicarbon. W wodzie moze nie byc silikatow bo juz sa w okrzemkach. Silicarbon moze pomoc.

@Glaenken

Moze Twoja skala nie jest najlepsza ? Podobnie jest z podlozem - zywy piach jest tez niezlym filtrem...:D

Moze na taka obsade by sie przydal jakis lepszy odpieniacz (i oczywiscie silna cyrkulacja).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabialem to u siebie, wsadzilem wegiel, akurat mialem a nie mialem niczego do usuwania fosforanow, zapytalem sie na nano, wszyscy mowili po co - wyjmij, zostawilem jeden jeszcze jeden dzien, oprocz tego dalem pompke pod skalki i zbieralem syfek.

Glony zeszly prawie do zera, reszte zalatwi salarias f.

Nic nie zmienialem ze swiatlem. teraz kupilem srodek Sery do absorpcji fosforanów i zobaczymy co bedzie dalej.

Ale takiego wybuchu zycia jak mam teraz nigdy nie widzialem, setki robaczkow na szybach a wieloszczety sie scigaja po skalach:).

I przede wszytkim konsekwencja w dzialaniu, jak nie widac zmian to nie znaczy, ze nie dziala, moze wystarczy poczekac, regularnie czyscic filtry, pompy i dno.

Sluchac innych ale kierowac sie swoim rozumem, zycze owocnej walki.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, jesli chodzi o mnie to skalka jest ok.

Zastanawiam sie wlasnie nad wlozeniem live sand...mialem go wczesniej ale wyjalem bo za duzo smieci w nim sie gromadzilo. Sugerujesz ponowne wlozenie piasku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdania na ten temat sa podzielone. Moje jest takie, ze zywy piach dziala stabilizacyjnie na cale akwarium. Taka warstwa 2-3cm drobnego piachu to juz pelno bakterii (sa z dzialu slodkowodnego takie odkurzacze do piachu). Tylko podszedlbym do tego troche inaczej: aby w tym piachu nie odlozyl sie PO4 najpierw bym doprowadzil do porzadku wode i dochodzil, co spowodowalo tak wysokie stezenia NO3 (to jeszcze ujdzie) i PO4. Zdaje sie ze nitrit i amoniak tez tam byl ? To by oznaczalo, ze biologia w zbiorniku jest troche pokrecona. Moze byc : za duzo ryb - za maly odpieniacz, slaba cyrkulacja, za maly obieg i do komina prawie nic nie jest transportowane lub za malo skaly, zbyt male podmiany wody lub slaba jakosc wody do podmianki, "chinska sol", moze cos zdechlo - niekoniecznie ryba, to moglo byc cos w skale itp. Troche absorberow pojdzie zeby ten PO4 zbic ponizej 0,1mg/l. I plucz mrozonki. Waty i innych gabek w filtrze tam nie masz?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ma rację. Jak chcesz mieć żywy piach to tarzeba pamiętać o cyrkulacji. Tak na marginesie, parę dni temu widziałem u pewnego bardzo znanego akwarysty, prywatny zbiornik bez skały (dosłownie acropory stojące w piachu). Filtracja oparta na odpieniaczu, DSB oraz filtrze glonowym. Zbiornik postawiony niedawno więc podchodzę to tej kwestii z umiarkowanym optymizmem, ale będę monitorował czy aby jakiś problemów z nim nie ma.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mierzylem wode RO DTS'em. Wiec wyniki sa takie: woda po RO i DI od 4 do 10 max. ppm

Woda z kranu 320-325 ppm

Wiec sadze,ze RO dziala sprawnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po DI powinno byc 0. Jakie masz cisnienie na wejsciu do RO? Moze membrana jest zepsuta, albo za szybko woda leci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na TDS wartosc 4 to u mnie byla za RO a przed DI.

Po DI zawsze (bylo) 0.

Z doswiadczenia wiem, ze czasem pomaga (przeprowadzona na czas) sama wymiana prefiltrow.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jak osmoza nie pracuje to cos sie odklada i psuje. Mozesz zmierzyc po kilkunastu minutach jak juz sie to wszystko wyplucze?

No dobra, ale to chyba jeszcze nie powod takich wynikow testow. W akwa jest nitrit, amoniak i PO4. Tu jest walniety cykl azotowy.

Dodane: moze troche nowych bakterii by sie przydalo ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani w ten weekend zrobie 50% podmiany wody, do tego gruntowny porzadek z tylu skalek + Tunze Turbelle Stream 6060 i zobaczymy...

wszystko wskazuje na akwa-co sie w nim dzieje. Mysle nad polozeniem live sand...ale to moze za tydzien, dwa po "gruntownych porzadkach"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienisz 50%, dobra woda, to stezenia tez sie tak zmniejszy. Oczywiscie na poczatek to juz cos. Twardych korali nie masz? Dla nich taka szybka zmiana parametrow to stres.

Jak tam z odpieniaczem ? Dobrze wybiera? Na PO4 musisz i tak dac adsorber (Jakis Antiphos czy Rowaphos itp.). I tu sie przyda filtr kubelkowy. Nie oczekuj szybkiego spadku PO4. Najpierw bedzie PO4 wybierane z wody a dopiero pozniej to co sie nagromadzilo w skale. Po miesiacu dalbym nastepne opakowanie. Jakos to bedzie :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, korali twardych nie mam. Odpieniacz pracuje b.dobrze...Pomyslalem tez nad "absorbcja" po4 - zamowilem sobie Elimi-Phos Longlife 200 g Tropic Marin'a. Ma dobre rekomendacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

dzisiaj robilem testy:

nh3/4= 0.00

no2 = 0.00

no3 = ok. 30-40 mg/l

po4 = znacznie powyzej 0.1

co Wy na to? z tego wynika, ze brakuje mi w baniaku denitryfikacji (mimo,ze posiadam na dole w sumpie refugium z makroalgami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne mając 3 letnie akwa mógłbyś uzupełnic bakterei denitryfikacyjne.Twoja skała to też już nie to samo co na poczatku.Ja ma 2 letni zbiornik i maiłem w nim No3 na poziomie 20-25 mg przy 10 rybkach.Przeszedłem na akwa 540 5 miechów temu. Dołożyłem 18 kg żywego piachu i 20 kg skały świerzej tydzień od frachtu (miałem około 65 kg). Początkowo No3 nie spadło więc dolanie świerzej wody ponad 100 litrów nie pomogło. Teraz mam No3 na poziomie 5-7 mg a doszły 3 nowe rybki . Mam ich 13 ale tylko 2 duze.Acha refugium nie mam a niepilnowane glony potrafia oddać to co zaapsorbowały.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolanie 100l w akwarium 540l nie da gwałtownego efektu. Trzeba by było wymienić 200-300l aby coś się ruszyło. Ja jeszcze 1,5 miesiąca temu miałem 40mg/l - teraz między 5-10. Działałem globalnie - wymieniony sump, dodany filtr glonowy + mangrowce + ograniczenie karmienia + rezygnacja z granulowanego pokarmu + zwiększenie światła + co dwa tygodnie duże podmiany. NO3 cały czas spada. W przyszłym tygodniu mam dostać glony tzw. "spagetii" czyli glony nie bielące i jak wszystko dobrze się ułoży będą one i mangrowce.

Jakoś ostatnio natykam się na opinie, w których typowy system berliński jest źle oceniany, a wręcz kupowanie w takich ilościa żywej skały nazywane jest tylko i wyłącznie wyciąganiem kasy od klienta.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No piszę ze sama podmiana nic nie da. A skał mam tyle bo zbiornik ma 180 cm , ale dodanie żywej skały i żywego piachu sciągneło mi No3 do 5-7 mimo dodania 3 ryb ,a i sory dodałem w środku żarnik HQI 70 W do 2x 150 W.A co do metod to trudno się wypowiadać . Na podmianę 300 litrów się nie zdecydowałem bo zbiornik mam w pracy a nowy wchodził w miejsce starego . Podmiana trwała 10 godzin i bałem się zachwiać i tak niepewną równowagę zbirnika taką podmiana. Ale z 5-7 mg jestem zadowolony .


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z metod to ja nie przepadam jak narazie za bailingiem :D, choc to troche co innego. A glaenken bedzie musiał troch3e poeksperymentować by obniżyc No3 i być cierpliwym bo obniżanie trochę trwa. Mozliwości obniżenia jest wiele w zależności od przyczyny i trudno jednoznacznie wyrokować. A sposoby można połaczyć i zastosować kilka razem.Można tu dodać też zwiększenie lub inne rozstawienie crrkulacji.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glaenken

A moze nie dawac bakterii i tego adsorbera PO4 tylko powiedzmy 1ml wodki na 100 litrow wody dziennie? Bakterie sie rozmnoza pobierajac PO4 i NO3 i zostana odpienione. Po 2 miesiacach bedzie poprawa.:wink

To nie bedzie typowa "Wodka Metode" tylko delikatne rozmnazanie bakterii. Wystarczy co tydzien przetestowac NO3 i PO4...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani,

czyli mam nic nierobic tylko dodawac 1ml wodki na 100 ml? :D przez dwa miechy? planuje "generalny" porzadek w akwa w tym tygodniu (50% wymiany wody) i potem po tygodniu wlozenie live sand (3 cm) bo w koncu to tam dochodzi do procesow rozkladu no3

redukuje tez troche narybku-p.hepatus i premnas b.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, problem jest w tym, ze jak sie dodaje wodke to nie wiesz czy spadna obydwa parametry jednoczesnie czy najpierw jeden a potem drugi. Poza tym szybki spadek PO4 nie jest wskazany ze wzgledu na korale. To sie musi odbywac powoli. Dlatego gdybys dodawal wodke (1ml/100 litrow dziennie - ale zaczynasz wolniej np:1ml na 300 l, po 2 dniach 2ml itd.) to nie stosuj adsorberow PO4.

To nie jest powiedziane, ze przez 2 miechy. Wodka mozesz regulowac poziom NO3 i PO4 caly czas. Oszczedzasz na adsorberach. Tylko trzeba byc systematycznym i miec dobry odpieniacz. Zasada jest prosta i juz tu o niej pisalismy. Bakterie do rozwoju potrzebuja NO3 i PO4 i weglowodany - i wszystko jasne. Mozesz tez zastosowac pelna metode z wodka, ale do tego potrzeba wiecej skupienia i naprawde dobrego testu na PO4. Mimo to dobrze by bylo gdybys poczytal jak sie te "pelna" metode stosuje. To funkcjonuje.:lampka


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, jak pamiętasz, ja przerabiałem temat wódki. Niestety, u mnie nie zadziałało, choć przed przystąpieniem do "kuracji" dużo o tej metodzie przeczytałem i wzorcowo dozowałem. Ta metoda ma też wady. Największą chyba jest to, namnażamy wszystkie bakterie - te mam potrzebne oraz niechciane w akwarium. Były przypadki (większość w Niemczech) gdzie niestety całe zbiorniki padały. Ja po prawie 2 miesiącach zrezygnowałem bo mi redox skakał jak na trampolinie i się przestraszyłem. Efektów spadku NO3 i PO4 nie stwierdziłem.Teraz po generalnych zmianach w zbiorniku wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku.

glaenken :

i potem po tygodniu wlozenie live sand (3 cm) bo w koncu to tam dochodzi do procesow rozkladu no3

3 centymetrami nic nie zdziałasz. Moim zdaniem DSB powinno mieć grubość od ok. 9-10 cm w górę, a z tymi porządkami i redukcją obsady - dobrze kombunujesz :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu

Ja zastosowalem cala wodczana metode jak mialem podobne parametry co Glaenken teraz. Wszystko ladnie spadlo. Wiem, ze wiele akwarii polecialo, bo moim zdaniem zle dozowano lub nie zauwazono momentu zakwitu bakterii lub zerowego poziomu NO3 lub PO4 i dozowano dalej. Mi poszedl jeden miekki koral. Podejzewam, ze spadek parametrow byl za szybki i to jest podstawowy problem. Dlatego mysle, ze metoda- nazwijmy ja "wodka light" jest bezpieczna.

Dla wiekszego bezpieczenstwa mozna lac np:0,5ml/100 litrow przez pierwszy miesiac i testujac wode zdecydowac czy dawka wystarczy czy jest za mala.

Niebezpieczenstwa: rozmnozenie nie tylko pozadanych bakterii, zbyt duze dozowanie wodki i szybki spadek perametrow, dozowanie gdy stosunek NO3 do PO4 (ca 20:1)jest mocno zachwiany.

Moim zdaniem powolne zaczynanie dozowania i docelowa dawka 1ml/100 l nie stwarza zagrozenia a pomoze podobnie jak adsorber PO4 i duze podmiany redukujace NO3.

I mozna w akwa i sumpie obserwowac jak zycie rozkwita.:D

Ps: o ile zrozumialem to Glaenken nie pisal o DSB tylko o lekkim zakryciu dna zywym piachem. Bakterie nitryfikujace osiada tam jak najbardziej.

Zgadzam sie z Rebciem, ze DSB to co najmniej te 9-10cm choc grubszy jest bezpieczniejszy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

@Rebciu

....

Ps: o ile zrozumialem to Glaenken nie pisal o DSB tylko o lekkim zakryciu dna zywym piachem. Bakterie nitryfikujace osiada tam jak najbardziej.

Zgadzam sie z Rebciem, ze DSB to co najmniej te 9-10cm choc grubszy jest bezpieczniejszy....

dzieki za odpowiedzi! juz troche poczytalem nt wodki

http://www.korallenriff.de/alkoholmethode.html

ciekawie to wyglada...juz chyba nawet kiedys o tym czytalem...

Zgadza sie - mam zamiar pokryc dno live sand ale chodzi mi o ich funkcje glownie o DENITRYFIKACJE (redukcja NO3 w wolny azot) mysle nad grubosci 5 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj 7 cm i powinno jako-tako spełniać swoje zadanie. Przed awarią serwera pisałem więc jeszcze raz - glaenken, pisałeś, że masz glonowy lecz pełzatka słabo rośnie. Przy takich parametrach wody ona powinna szaleć :D. Coś mi się wydaje, że problemem może być światło lub przepływ (cyrkujacja) w glonowym.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.