Skocz do zawartości
-z-

Glony - przeprowadzka czy restart?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat: przeprowadzać, czy restartować?

Tytułem wstępu – akwarium ma 4 lata. Przeżyłem sporo plag. Począwszy od cyjano, potem dino, pokrywające wszystko glony brunatne, potem hydroidy, następny był wysyp valonia… Wszystko w końcu samo mijało, mimo pokus, nie ingerowałem.

Niestety, jakieś dwa lata temu zaczęły pojawiać się glony zielone, nitkowe. Zaczęło się od ślimaka, któremu wyrosły na skorupie. Bardzo powoli, ale jednak ich przybywa. Szczególnie upodobały sobie pompy. Tyle wstępu…

Teraz chce się przesiąść na odrobinę większe akwarium i głównie ze względu na te glony, nie wiem, czy robić przeprowadzkę, czy jednak startować zbiornik na nowo, a przeprowadzić same ryby.

Skały mam +/- 10kg, porasta ją parę korali. Całość szczególnie piękna nie jest, ale jednak szkoda byłoby mi wyrzucać. Zamieszczam też zdjęcie całości, tak dla poglądu.

Pomóżcie proszę zidentyfikować, czym są te glony. Może pokolec żółty (który ma być mieszkańcem nowego akwarium) by sobie z nimi poradził?

IMG 9539

IMG 9537

IMG 9535

IMG 9540

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U znajomego zaczęło się od kępki a po kilku miesiącach walki łącznie z dolabellą i pokolcem zakończyło się likwidacją baniaka.

Zlikwiduj w tym i dopiero przesiadka na większe.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zbyszek napisał że pierwsze pojawiły się 2 lata temu ...

szkoda że nie podał parametrów wody, ale skoro po 2 latach zbiornik wygląda jak wygląda to żadnej tragedii nie ma

masz w zbiorniku zwierzęta które dokarmiasz ? masz też glony :) może jakiegoś kraba tam wpuść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie jest to coś, co pojawiło się niedawno.

Ze zwierząt, poza 4 rybami, jest jeszcze krab i kilka ślimaków. Codziennie dostają 0,5-1 kostki mrożonki.

Z parametrów sprawdzam zasolenie i temperaturę. Reszta testów skończyła się ok. rok temu... i już nigdy nie kupiłem nowych. NO3 nigdy nie przekraczało 2mg.

Glony niestety są dość uparte. Wracają na wyczyszczone pompki. Poza tym nie sposób je oderwać w taki sposób, żeby odeszły w całości. Zawsze zostaje drobinka na podłożu.

Plaga może to jeszcze nie jest, ale pierwsze "zjawisko", które trwa tak długo i systematycznie przybiera na sile.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zrób testy, pompy można wymoczyć w wodzie z octem

może ... skombinuj sobie algae scrubber ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po4 jakie masz u mnie też jej ten glon wystarczy że po4 i no3 spadną to i glony zaczną bieleć tak jest u mnie a po za tym jak często robisz podmiany napisz coś więcej o parametrach


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jak jeżowca wsadzisz do takiego akwarium to ci po jakimś czasie zdechnie z głodu. Szkoda zwierzaka.

Nitki z pompy usuń szczotką a jak odrastają to wymocz pompkę w kwasie cytrynowym albo w occie i będzie ok.

Jak ci glony będą rosły na skale to kup sobie kraba mitraxa. Jest mały i mozna go dokarmiać suchymi pokarmami ze spiruliną. Możesz też kupić jakieś ślimaki które jedzą glony i mnożą się w akwarium - np turbo.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem w takim akwa mispille i zyje do teraz, z racji ze wieksze dokupilem jeszcze gratille i zyje

glony wapienne tez chetnie zjedza ja specjalnie dla nich kupilem jezowce bo lubie czyste szyby

Edytowane przez Kicajec (wyświetl historię edycji)

a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę spóżniony, ale już odpowiadam.

PO4 jest paramerem, którgo nigdy nie mierzyłem. Odpieniacz to AM turboflotor blue 500. Podmiana co dwa tygodnie wiadro (czyli ok 10%), sól IO.

Zdecydowałem się trochę zmniejszyć karmienie, bo kostka na dzień to chyba jednak sporo. Ustawiłem też odpieniacz na mokro. W weekend trochę poczyszczę też glony manualnie. Zacząłęm lać w małej dawce AragaMilk żeby podbić trochę Ph i twardość.

Pociesza mnie informacja, że raczej nie jest to żadna plaga której nie da się zwalczyć. Mam nadzieję, że słusznie?

Nowe akwarium będę miał niedługo. Zdecydowałem, że przeprowadzę całość.

Po przeprowadzce, wrzucę węgiel i phosuard, żeby wodę trochę wyjałowić. Dorzucę też mitraxa i parę ślimaków. Może też zająca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak miałem problemy z glonami nitkowatymi zgasiłem światło i zasłoniłem szyby folią aluminiową na 2 dni. Po dwóch dniach ciemności lampa na 10 % przez 1 godz i tak co dziennie po 10 % więcej światło i o godzinę dłużej długości świecenia. Glony znikły po tygodniu całe i już nie wróciły.


Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak miałem problemy z glonami nitkowatymi zgasiłem światło i zasłoniłem szyby folią aluminiową na 2 dni. Po dwóch dniach ciemności lampa na 10 % przez 1 godz i tak co dziennie po 10 % więcej światło i o godzinę dłużej długości świecenia. Glony znikły po tygodniu całe i już nie wróciły.

korale w tym czasie nie ucierpiały?


ea4aaffa1d1a1b3012cc0437457f593au772a679.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W weekend robiłem podmiankę, włożyłem też łapy do zbiornika, żeby powyrywać glony...

Teraz już wiem, że ich wyrywanie proste nie jest. W zasadzie "wyrwać" się ich nie da, można je co najwyżej bardzo skrócić. Trzymają się skały wyśmienicie.

Muszę więc chyba albo dążyć do poprawy parametrów wody i liczyć, że samo zejdzie, albo szukać czegoś co będzie je miało w swoim jadłospisie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale nie ucierpiał. Przez dwa dni było ciemno i się ino troszkę pozwijały. A jak potem oświeciłem to po kilku dniach były już ładnie napompowane.


Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlopie bez paniki :) tych glonów masz troszke, usuwaj ręcznie a jak nie to dolcia takie uwielbia tylko co bedzie jadła pożniej hmm :)

Jak masz możliwość zmiany na wieksze akwa to sie nawet nie zastanawiaj i zmieniaj (nie z powodu glonów) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

Przeprowadzam w ten weekend. Nietety z większego, zrobiło się praktycznie takie samo, jeśli chodzi o sam zbiornik. Za to proporcje inne i technicznie również zmiana spora (pozbywam się sumpa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadzka udana. Na razie wszystko wygląda w porządku.

Dziś robiłem ostatnie prace. Założe osobny wątek nt. akwarium, bo kupiłem gotowca RedSea i chętnie podzielę się spostrzeżeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Winowajcą takiego karmienia jest nemateleotris magnifica. Żeby coś zjadł, musi być aż gęsto w zbiorniku, inaczej błazny i chromis zjedzą wszystko co wrzucę... Super rybka, ale strasznie nieśmiała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może wyszukuję sobie problemy na siłę, ale ile im dłużej przyglądam się tym glonom, tym co raz bardziej zaczynam się zastanawiać czy to aby nie bryopsis? Dość dobrze ich strukturę widać na pierwszym zdjęciu.

Może ktoś zweryfikować moje myślenie i potwierdzić lub wykluczyć tą ewentualność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie hepatus i żółtek ogołociły skały z tego glonu w 2 dni a już gdzieniegdzie łączka rosła na 2-3cm

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka


300L

642a045595e7faf264be73fb03561bd5u953a894.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.