Skocz do zawartości
hose

Odpieniacz białek sucho/mokro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość i delikatne zrozumienie.

Akwarystom jestem przeszło 30 lat lecz w akwarystyce słodkowodnej.

Założyłem ostatniego czasu małą solnicznke w warsztacie by żona nie widziała następnego zbiornika :chris:

Całość złożona z elementów posiadanych , odpieniacz podpatrzony z tematu na forum

http://nano-reef.pl/...y/page__st__120

Pieni ładnie i wszystko z nim ok

Lecz jak to bywa apetyt rośnie w miarę jedzenia, a tu brakuje mi wiedzy i doświadczenia

1. O co chodzi z odpieniaczem sucho mokro?

2. Jaka powinna być wysokość bąbelków przy pracy odpieniacza (chodzi mi o to jak zaczął pienić, czy bąbelki mają być równo z rurką odprowadzającą piane czy np w połowie jej wysokości)?

3. Testując, powietrze powinno być odkręcone na maksa czy skręcone powiedzmy do minimum. (w obecnym dopasowałem i wylot i powietrze by pieniło, nie wiem czy dobrze to ustawiłem)

Akwarium niezbyt obciążone 100 l w obiegu i 1 ryba (murena 30 cm sznurówka), 2 krabiki , 3 ślimaki, kilkanaście szczepek korali miękkich, sps.

Zbiornik się powolutku rozwija lecz spać nie daje mi ten odpieniacz czy dobrze go zrobiłem(ustawiłem)

napędem jego jest pompa obiegowa eheim przerobiona o wlot i doprowadzenie powietrza na tokarce+ silikon

proszę serdecznie o pomoc i odpowiedzi

pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy pieni "na sucho" czy "na mokro" widać po tym co jest w kubku.

Jeżeli syf w kubku jest bardzo ciemny bardzo mocno brązowo-zielony prawie czarny to znaczy, że pieni na sucho, a jeżeli syf jest w kolorze słabszej herbaty to pieni na mokro, a to czy pieni na mokro czy na sucho zależy z grubsza od dwóch rzeczy:

- poziomu wody w odpieniaczu

- ilości powietrza

Regulację w zależności od typu odpieniacza wykonuje się poprzez zmianę poziomu wody w odpieniaczu lub zmniejszanie ilości powietrza.

Wysokość bąbelków determinuje czy odpienia na sucho czy na mokro i to jest parametr wtórny nie przejmuj się tym na jakiej wysokości są tylko jaki jest odciek - bardzo ciemny czy jasny czyli czy pieni na sucho czy na mokro to jest wyznacznik do regulacji.

Ja wolę regulować odpieniacz wodą, a nie powietrzem czyli powietrze zawsze na maxa, a regulujesz poziomem wody.

Natomiast o tym czy ma pienić na sucho czy na mokro musisz zadecydować sam patrząc na poziom NO3 oraz kondycję koralowców. Wysokie NO3 - pienić na mokro, niskie NO3 - pienić na sucho tak BARDZO upraszczając.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za odpowiedź

Wiele czytałem w postach forum i nic cepem napisane . Teraz rozumiem

Mam jeszceze jedno pytanko :

Ryb nie karmie (bo ich nie ma ), mureie podaje raz na 3-4 dni 0,5 stynki, krabów i ślimaków też nie bo zjadją pozostałości gloów, nalot z szyb itp

A NO3 rośnie suplemetuje tylko po kropelce dzienie takie specyfiki jak Corale E , -NP Pro , Pro Bio S wszystko Aquaforest

i z 5 NO3 skoczyło mi do 25 test Salifert

PO4 poniżej 0,03 zaczołem delikatie podosić o 0,01 dzieie solami

Ca 420

Mg 1320

pH 8,0-8,1

aqwq wciąga dzienie w okolicach 1 dKH

Edytowane przez hose (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo akwarium na chodzie? Bakterie jakieś były lane? W takich warunkach NO3 powinno być niskie i powoli spadać.

W takim razie spróbuj odpieniacz ustawić "na mokro", jeśli akwarium świeże to możesz wlać jakieś bakterie np. Special Blend na pewno nie zaszkodzi i obserwuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak chodzi od 4 miesięcy

Baktreie leje co dzień po kropelce probiotyczne Pro bio S zgodie z zaleceniami ulotki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś swój temat ze zdjęciami i danymi o baniaku? W każdym razie przy takiej obsadzie i jakimkolwiek odpieniaczu NO3 powinno być w okolicach 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie mam

moge zdęcia wkleić, niestety z telefonu by żona nie wiedziała :thumbup:

lecz baniak czysty , miekasy się pięknie pompują (NO3)

nic nie gnije (ie ma co)

obieg wydaje się w porządku , woda nigdzie nie stoi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ze sie podlacze do tematu. Mam odpieniacz miniflotor i w kubku jest mocno brazowa "woda" wiec rozumiem ze mam ustawiony na sucho? NO3 ma 2,5 wiec lepiej ustawić go na mojro czy dalej niech pieni na sucho? I w przypadku mojego odpieniacza to na sucho to kubek znajduje sie wyzej nad lustrem wody w stosunku do na mokro czy odwrotnie?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im miniflotor niżej czyli bardziej zanurzony (kubek odpieniacza bliżej pow. wody) tym bardziej mokra piana.

NO3=2,5 jest raczej OK, ale możesz odrobinę obniżyć flotorka.

Co ja mogę powiedzieć na temat odpieniacza z kostką lipową to ważna jest jakość kostki, dobra pompka no i niestety "znamionowa" wydajność kostki to jedynie ok. 2 tygodni później już jest znacznie mniej piany i wtedy albo wymienić kostkę, albo obniżyć trochę odpieniacz w stosunku do zanurzenia na nowej kostce, a najrzadziej co miesiąc wymieniać kostkę lipową.

Im miniflotor niżej czyli bardziej zanurzony (kubek odpieniacza bliżej pow. wody) tym bardziej mokra piana.

NO3=2,5 jest raczej OK, ale możesz odrobinę obniżyć flotorka.

Co ja mogę powiedzieć na temat odpieniacza z kostką lipową to ważna jest jakość kostki, dobra pompka no i niestety "znamionowa" wydajność kostki to jedynie ok. 2 tygodni później już jest znacznie mniej piany i wtedy albo wymienić kostkę, albo obniżyć trochę odpieniacz w stosunku do zanurzenia na nowej kostce, a najrzadziej co miesiąc wymieniać kostkę lipową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponwie

W dniu disiejszym zrobiłem jeszcze 2 odpieiacze i przerobiłem ciut pompe obiegową by bardziej rozbijała bańki

Jestem w momencie testów 1 szej maszynki, ustawione na mokro , w przeciągu 30 min wypluło mi 2 kubki około litra cherbaty

kilor przypomina mi

jasny berz

w zupełności różnica między akwa

możliwe że tu był błąd

jutro jak troszke pochodzi sprawdze parametry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po regulacji odpieniacza , spisuje się o niebo lepiej niż poprzedni.

zmieniłem przede wszystkim wysokość odpieńka z 20 cm na 50 cm, szersza rura , większe pienienie i WASZA WIEDZA

pomiary po 2 dniach

NO3 5 :thumbup: mniej o 20

PO4 <0.03 dalej implementuje

pozostałe parametry w normie

Dzięki za pomoc wszystkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.