Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od dawna ciekawiła mnie tematyka akwarium, dużo ogladałem, czytałem. Wraz z budową domu zaplanowaliśmy miejsce dla akwarium a prezentuje się tak:

akwarium%2B1c.jpg

obudowa kominka aktualnie juz jest wykonana, zbiornik stoi na swoim miejscu, pomiedzy postawilismy podwojna scianke zeby akwarium czasem nie podgrzewalo choc kominek bedzie napewno sporadycznie uzywany wiec tym sie nie przejmuje.

Sump i technologia bedzie znajdowala sie za ściana w malym pomieszczeniu gospodarczym a elektronike oswietlenia, falownikow pod akwarium aby uniknac zbednego plątania przewodów.

Co do osprzetu:

-na co dzien zajmuje się techniką uzdatniania wody w tym baseny i wszelkie orurowanie PVC posiadam wraz z różnego rodzaju pompkami i innymi.

co do filtracji zostala mi bardzo cicha pompeczka o wydajnosci ok 10m3/h , na niej chce zalozyc lampe UV też zostala mi z wanny SPA 20W nie zaszkodzi :) zastanawiam się nad tłoczeniem w samym zbiorniku, czy wylot robic na lustrze wody czy zejsc rurą na dno i w piasku rozdzielic na kilka punktow zeby ruch wody był wszedzie i do tego jeden, dwa falownik wyżej zbiornika?

-do tego odpieniacz pacific sun crux is-200

-filtr RO

-cyrkulator rw8

-grzałka jager

Póki co musze skleic sump, planuje z plexiglass bo zostaly mi spore odpady z inwestycji i zastanawiam sie na co jeszcze porobic przegrody? miejsca w pomieszczonku troche jest a nie chce pozniej przerabiac zbiornika jak mozna za jednym zamachem a pozniej dokladac tylko osprzet, i tu prosze o pomoc :) troche czytalem, pisali o pelletach o filtrze glonowym... co wy o tym sądzicie?

- Co do oswietlenia wiem tylko tyle ze napewno sam bede cos modelowal z diod cree, rozne opinie czytam przeczytalem, sa tacy co mocno narzekaja a sa tacy co chwala... lubie elektronike wiec bede cos modelowal jak cos to sie dołoży cos innego

Zbiornik już dotarł wygląda tak:

20151023_170521.jpg

tylne scianki chcialem pozostawic co by zarosły naturalnie. ale zastanawiam sie nad oklejeniem mimo to... chyba zeby prysnac szprejem?

pewnie dużo jest takich jak ja ale licze na wasza pomoc :) naprawde duzo tematow przeczytalem, zawsze to bylo moje marzenie ale nie chcialem kupowac kosteczki.... wolalem poczekac i postawic od razu cos konkretnego i wiem ze to bedzie ciezka walka ale powoli mam nadzieje osiagne sukces.

Co do obsady, na poczatek żywa skała... co do rybek jakies napewno ale to jak pierw skała ożyje wiec minimum rok?

W przyszlym tygodniu bede obijał schody drzewem po tym malowanie sciany i akwarium zalewam docelową woda.... mam nadzieje ze to bedzie poczatek grudnia... niestety trzeba znalezc czas i pojechac zarobic na te akwarium :)

Czekam na opinie i pomoc w problemach pozdrawiam Michał

Edytowane przez malarzpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam projekcik zacny,wylot raczej na lustro wody kiedy pompa się wyłączy masz pewność że cała woda z akwarium nie wyląduje w sumpie a później na podlodze,ale to tylko moje spostrzezenia. Pozdrawiam i życzę cierpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie się zapowiada, wizualizacja super :)

Dostęp od góry do akwa będzie?

Tło możesz okleić folią samoprzylepną - na mokro.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt zacny sprawdź tylko czy w tych pompkach co masz z basenów nie ma jakis części co by mogły koronować i z jakiego plastiku to jest wykonane zeby czegoś do wody ci potem nie oddawało bo słona woda ci zeżre jakieś metalowe części dwa razy szybciej niż słodka . Pozdrawiam i dodaje temat di obserwowanych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uszczelnienie jest ze stali nierdzewnej A4 we wszystkich pompach basenowych tak jest a wirnik plastikowy, w wyższych modelach wirnik jest z mosiądzu a reszta z kwasówki. W każdym razie aktualnie duża cześć basenów chlorowana jest na słonej wodzie wiec i producent musiał sie dostosować do warunków słonej wody :) a i zdaża sie ze klient ma takie widzi mi sie i kupuje sól z morza matwego.... sprawdzilem smakuje tak samo jak nasza kamienna :D

Aktualnie kominek zostal juz obudowany, stelaż pod akwarium wykonany, test obciażenia i szczelności akwarium wykonany ale puki co zdjelismy go do obrobki schodów. Jutro jakieś zdjęcia porobie :)

A co do napływu wody wystarczy ze pierwszy trojnik dam jeszcze nad woda zredukuje do 16mm i bedzie naplyw na lustro wody a reszta mocy na dół tak jak pisalem i mam gwarancje ze uklad zawsze sie zapowietrzy i woda ze zbiornika mi nie zejdzie. Tylko czy pomysl dobry? bo sledzac tematy zadko ktos tak robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko fajnie wygląda, szkoda tylko, że akwarium nie będzie widoczne siedząc na rogówce. Ono jest "wciśnięte" pod schody? A może tylko wizualizacja jest tak pokazana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wizualizacja pod schodami troche niedopracowana... dostep od gory jest w calej dlugosci, od lewej ok 25cm i z kazdym schodkiem 21cm wiecej. Byla propozycje żony dac go pod sciane ale zabralby zbyt duzo komunikacji. Moim zdaniem najlepsze miesce :) otwierajac drzwi wejsciowe do domu od razu widac akwarium :) Synek za każdym razem jak przyjedzie na budowe biegnie do akwarium mimo ze puste i krzyczy rybki rybki :) (ma 2 latka)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszeczke się pomyliłem z tym odpaleniem... ze wzgledów bezpieczeństwa wole poczekac az grube prace budowlane sie zakoncza, Wolałbym się chyba pierw wprowadzić i mieć ten czas na dłubanie, bo i sump do sklejenia, osprzet i lampa do zrobienia, wiec troszke oddalam termin odpalenia... planowane zalewanie pomiedzy swietami a sylwestrem i tu pytanie czy jest tu ktos z okolic Wrocław-Opole kto by oddał wode z podmianki w tym okresie? Gdzie o taką prośbe moge jeszcze zapytac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

większość ludzi z którymi rozmawiałem po założeniu swojego baniaka uważała że woda z podmian to działanie bez sensu, że lepiej startować na świeżej solance, w wodzie jest podobno tylko minimalna ilość bakterii, to co będziesz miał w żywej skale zupełnie wystarczy ;)


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscy przy robotach budowlanych akwa bym nie zalewał wodą bo zawsze jest tak że do zbiornika może wpaść jakaś zaprawa lub może zostać uszkodzone mechanicznie

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano dlatego zwlekam z zalaniem... pomiedzy swietami planujemy sie wprowadzic dlatego o tej wodzie wspominam... wiekszosc tematow jakie przeczytalem polecaly wode z używanego baniaka... w sumie jak juz tyle czekam to jeszcze troche moge poczekac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej! Dawno mnie tu nie bylo... troche plany sie posypaly. Miał byc juz las a tu jeszcze skaly nie ma.

W sylwestra sie wprowadzilismy ale od groma jeszcze roboty wykonczeniowej choc widac juz swiatelko w tunelu.

Baniak stoi juz na swoim miejscu, zalany woda, dzisiaj testy lampy byly robione i tu chcialbym sie troszke rozpisac:

Sporo wyczytalem i dobralem diody:

1.) 30szt royal blue (uzyte narazie 24) o pradzie 1.2A

2.) 12szt zimny biały o pradzie 0.9A

Te dwa kolory to podstawa do funkcjonowania korali. Do tego dorzucilem diody UV dla lepszej fluoryzacji

3.) 6 szt UV o pradzie 0.6A

Do tego czerwony i zielony dla ciekawszego efektu *

4.) 6 szt czerwony 0.9A

5.) 6 szt zielony 0.9A

Koszt diód- 600 zł

Do tego radiator, wymyslilem 4 szyny do ktorych mocowane byly podstawki srubkami z tworzywa ,zeby uniknac niechcianych przebic, do tego 4 wentylatorki pasta termoprzewodzaca, jakies kontowniki aluminiowe srubki cyna troche druciku

koszt 260 zł

Dla bezpieczenstwa drivery do kazdej nitki 6 diod (wole nie ryzykowac podpinajac rownolegle). sterowanie natężeniem światła poprzez podanie na pin napięcia 0-12V co sprawia ze mozemy sterowac zwyklym sterownikiem RGBW wykozystujac kazdy kanal do sterowania innym kolorem, w domu jest inteligentny system w ktorym taki sterownik (koszt 150zł) jest dowolnie konfigurowalny, i zadanie mu okreslonego koloru i natezenia godzinowo jest do zrobienia. czyli efekt wschodu zachodu.

Łącznie 9 szt po 50 zł =450 zł

Zasilacz, został mi z inwestycji 15 A powinien całość dzwignac, przeliczajac na moc to ok 360W zakladajac ze wszystkie swieca na 100%.

Mam zamiar pozyczyc urzadzenie do pomiaru natezenia swiatla zeby wiedziec i miec jakies porownanie... W kazdym razie dzis odpalilem 6 diod niebieskich 6 bialych 6 czerwonych i 6 zielonych i moc jest...

podsumowując: na dzis dzien lampa mnie kosztowala: 1460zł + moja robota

Do tego dojdzie jeszcze troche plexy do obudowy i montaz wentylatorkow.

Lampa jest wiec teraz czas wkoncu na sumpa i hydraulike

Wracajac do kominka, zdarzalo sie ze palilismy caly dzien w kominku podwojne ocieplenie zdalo egzamin i nic nie podgrzewa akwarium.

Pare fotek ponizej, zdjecia starym telefonem, dziwne kolory zachowalo, na zywo kolor jest zupelnie bialy.

20160117_164627.jpg

20160117_174215.jpg

20160117_175018.jpg

20160117_175216.jpg

20160117_164523.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak przystopowałem z tym calym uruchomieniem. Zbyt duzo innych spraw na glowie... Pare aktualnych zdjec:

20160129_123453.jpg

20160129_123548.jpg

20160129_123516.jpg

Rurki zasypie piaskiem i obloze skala. Sump przetestowany, pompka daje rade, aktualnie koncze tworzyc lampe i zabieram sie za pokrywe akwarium.

Jak ktos ma jakies uwagi to piszcie... Tak jak pisalem, dopiero zaczynam zabawe z akwarystyka ale wiem ze to jest "życie" i nie chce zrobic czegos zle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu zrobiłeś ten powrót tak na dnie?Jak to jest zabezpieczone przed powrotem wody do sumpa kiedy pompa stanie? Nie boisz się, że przez to będzie Ci fruwał piasek. Dziwne to rozwiązanie no chyba, że czegoś nie skumałem.

Edyta: mi piasek podrywa po przeciwnej stronie akwarium a mam długie na 2 m i powrót przy lustrze wody.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba juz o tym pisalem... zaraz nad pompa jest zawor zwrotny, drugim zabezpieczeniem jest nad lustrem wody trojnik zredukowany do fi 20 z zaworem i zdlawiony mocno, w momencie gdy pompa staje tą rurka zasysa powietrze i zapowietrza uklad. wiec tym nie ma sie co przejmowac.

Wole dno dyszowe ktore spowoduje obieg wody w calym zbiorniku a nie na gorze. Dzieki takiemu systemowi zastapie pompa obiegową falowniki ktore pare osob zalecalo mi az 3-4 do takiego baniaka. Widzialem na zywo w jakiejsc galeryjce taki system i stad pomysl, jak nie wypali to wyciagne i zostawie tylko u gory.

Jezeli mamy jeden mocny wyplyw wody powoduje to ruch okrezny w baniaku co moze wirowac piaskiem, ja chce dac 8 dysz slabszych w roznych kierunkach co powinno zlikwidowac tego typu efekt. Nie spotkalem sie z podobnym pomyslem wiec sprobuje. Na innych forach tez neguja taki pomysl... jak ktos zna osobe co probowala i opisala to z checia poczytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam... w pracy zbyt wiele pracy, nowe zlecenia...

Akwarium miało sie dobrze do dzis...

z 10 szczepek różnych korali, 4 krewetki, slimaki, 2 kraby, 2 rozgwiazdy i 7 rybek.

Wszystko bylo ok i nagle żona zauważyla ze goniopora w ogole sie nie rozklada... troszke rosnie i chowa, myslalem ze rybki moze albo krab przeszkadzają jej.

Niestety ostatnio duzo delegacji i jestem w domu tylko na weekend i zauwazylem ze od dolu robi sie biala... umiera... oprocz niej jeden twardy tez ma biale plamki.

Na szybach zaczely pojawiac sie biale kropki, nie wiem czy to ma jakies znaczenie?, skala caly czas zachodzila zielonym nalotem, rolete zalozylem aby ograniczyc swiatlo sloneczne, lampe skrecilem calkowicie na minimum i nic... w sklepie caly czas mowia ze to moze byc dojrzewanie...

badanie z dzis:

temp -25,5

sól -1,027

PO4 -0

NO2 -0

NO3 -75

CA -450

MG -1500

KH -7.3

Dodam, że jak wróciłem do domu zauważylem, że wkład żywiczny jakimś cudem podniósł gąbke troche sie poprzesypywało pod spod i badajac tds wskazywal 14, moglo sie tak dolewac minimum tydzien, po wymianie zywicy znowu jest 0.

NO3 2 tyg temu bylo duzo nizsze

jak zatrzymac chorobe korali? jakies pomysly na ten nalot? w swietle dziennym skala jest poprostu mocno zielona, piasek od dolu robi sie zielony ale tylko wtedy kiedy usypia sobie górke grupsza niz 3cm.

Edytowane przez malarzpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.