Skocz do zawartości
martinnew

czym odzywiaja sie miekkie koralowce?

Rekomendowane odpowiedzi

taki maly cytat z innej grupy:

TEZA> >albo co też możliwe masz zagłodzone akwarium

> mozesz rozwinac te mysl? zakladajac oczywiscie, ze wiesz iz

> wiekszosc miekkich odzywia sie swiatlem

ODPOWIEDZ No fajnie ale wiesz że to nie jest prawda (żaden nie odżywia sie światłem)

a teraz pytanie, wedle mojej wiedzy wiekszosc najpopularniejszych koralowcow miekkich (xenia, sinularia, grzybowience, cladiella, zaonthusy) odzywiaja sie poprzez zooxanthellae w procesie fotosyntezy....czy tak nie jest? musze powiedziec, ze zburzylo to moje dotychczasowe poglady;)

ktos mi to wyjasni?

pozdrawiam, Marcin


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z chęcią Ci wyjaśnię (mogłeś przecież spytać na preclu) mianowicie koralowce odzywiają sie tym złapią (jeden sposó:) i tym co dostaną od glonów które sobie żyją w ich ciałach(drugi sposó:). W żadnym z tych sposobów nie nie ma mowy o tym by koralowiec "konsumował" światło. One robia to dokadnie jak krowy które jedzą trawę, poprostu wykorzystują rośliny (glony) do przeróbki energo świetlnej na to co samoe już mogą wprzyswoić. Istnieje spora ilość koralowców miękkich ktore prawie wogóle nie wykorzystują zooxanthellae'i do zdobywania pokarmu np. sinularia moze występować nawet na głębokości 40 m i ilość światła która tam dociera jest stanowczo za mała żeby mogła ż niego się utrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wyjasnienie, aczkolwiek taki tok myslenia (koralowce nie odzywiaja sie swiatlem, bo robia to za nie zooxanthellae, ktore przekazuja energie) sklania mnie do wniosku: ja sie nie odzywiam miesem, robi to moj zoladek, ktory przekazuje mi wartosci odzywcze, ktorych potrzebuje :) teraz sie ubawilem :)

nt sinularii: http://www.liveaquaria.com/product/prod_Display.cfm?siteid=20&pCatId=673&TopCatId=600

zobacz sobie co pisza o sposobie odzywiania :)

no chyba, ze piszesz o innym rodzaju sinularii......

pozdrawiam i dziekuje Marcin


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sinulari jest sporo gatunków naprawde niektóre z nich żyją na 40 m

zresztą i u innych miękkich jest tak samo - a to że te bardziej światłolubne trafiają do nas to wynik łatwiejszego pozyskiwania z płytszych wód.

co do zołądka to nie najlepsza analogia bo to jednak część towjego ciała. A glony i koralowce to już dwa odmienne światy. Jak będziesz dobrze dokarmiał swoje korale to troche słabsze światło im nie zaszkodzi ale jak całkiem zgasisz to nawet jedzinko nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz calkowita racje, kiedy mialem nad akwa 36 wat to wzrost byl maly, kiedy dolozylem 48 wat na T5 to wzrost jest taki, ze cladiella mi przerasta akwarium, zatem krotko rzecz ujmujac, koralowce odzywiaja sie nie tylko swiatlem (nie wchodzac w niuanse retoryczne i biologiczne), ale i materia organiczna wylapana z wody, z tym, ze swiatlo jest wazniejsze ze wzgledu na glony zyjace w koralowcach

raz jeszcze dziekuje i pozdrawiam, Marcin


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest bardziej skomplikowany, ponieważ nawet glony nie odżywiają się tylko samym światłem.

Do życia jest im niezbędny cały zestaw mikroelementów i związków. W małych akwariach, do których nie dostarcza się związków fosforu po jakimś czasie zaczynają ginąć zooksantelle w koralach, co w końcowym efekcie doprowadza do śmierci koralowca.

Tak więc sam koralowiec nie koniecznie musi coś jeść. Ważne jest to aby miały co jeść zooksantelle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no fakt nie jest to temat na "dwa zdania" ale bardziej na ksiązkę na szczęście jak się kaarmi baniak "mięskiem" nie ma problemu z fosforanami :-)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak, po co wchodzic w szczegoly, procesy chemiczne i sklad wody z podzialem na tabele Mendelejewa?:) ma byc swiatlo, maja byc mikroelementy i bedzie pieknie:D

a nie tak jak w Krakowie, biedna Wisla, bye bye Ligo Mistrzow.....

Madritista Marcin:D


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qba-ja kibicuje od zawsze 3 klubom: Juventusowi, Realowi M i Wiselce :) mialem rozdarte serce.....ale to sa Galacticos;) a Wiselka zawalczy w Pucharze Uefa i za rok bedzie rozstawiona w LM, zobaczysz :)

a zeby nie bylo off-topic: jakbym zarabial 1/10 tego co taki Raul, to bym walnal sobie w domu....10 000 litrow morszczyzny :) marzenia......


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak ktos nie ma i nie planuje ryb, wiec meiska nie wrzuca, to co?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.