Skocz do zawartości
Wiesław

Sol morska

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam maly dylemat. Do tej pory uzywalem tylko sol TM Pro ale z racji tego ze "skonczylo" sie moje zrodlo myslalem o zmianie soli tylko nie moge sie zdecydowac na jaka.Myslalem o soli Kent'a albo HW (chociasz o niej slyszalem rozne opinie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszedłem z TM Pro i było ok potem zrobił sie problem z dostepnością i przeszedłem na Kenta i jest ok teraz sie kończy sól i zastanawiałęm sie nad przejściem na inną np. Aquarium System Reef Crystals jest dużo tańsza a i opinie są nie najgorsze.

Jednak co musze powiedzieć to że Kent jest lepszy od TM Pro pod jednym względem

- lepiej sie rozpuszcza i szybciej

- raz mi sie zadazyło że po TM Pro zrobiło sie lekkie mleko a po Kencie jeszcze ani razu.

tylko że cena Kenta jest jaka jest a dostajesz tylko 3,2 kg

obie sole są ok - brak glonów


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mialem podobne problemy z TM. Dlugo (powiedzmy dosyc dlugo) sie rozpuszczala i czasto wlasnie byla mleczno biala i krystalizowala sie po dluzszym czasie.Czesto tez robil mi sie na powierzchni lekki nalot w beczce w ktorej rozpuszczam ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wode podgrzewam do ok.25 C, wkladam napowietrzacz i powoli wsypuje sol Tropic Marin. Po wymieszaniu spuszczam wode z akwa i wlewam nowa. Cala podmianka trwa moze 20 min. Jest to jedna z najlepszych soli. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też używałem TM w wersji zwykłej i pro. Teraz mam ReefCrystals i jestem zadowolony i nie mam specjalnych zastrzeżen.

Do tej soli przekonałem się po lekturze reefcentral i opiniach na tamtym forum.


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robie podmianke dokladnie jak stani, tylko nie uzywam napowietrzacza, z TM nie mialem zadnego problemu, poza tym, ze zawsze po wiekszej podmianie troszke glonow sie pojawialo; teraz mam kenta

aha to bylo TM PRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Po wymieszaniu spuszczam wode z akwa i wlewam nowa. Cala podmianka trwa moze 20 min. Jest to jedna z najlepszych soli. :)

NO ja robie podobnie :) Mieszam w beczce 120 l i podem spuszczam do sumpa odpowiednia ilosc wody przez wylaczenie pomy gl. a nastepnie stara w kanal nowa w sump i podmianka dotowa. I z opinia ze jest jedna z najleprzych tez sie zgodze bo praktycznie tylko jej uzywalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tynio, wiem na 100%, że od około 1-2 miesięcy dystrybutor Kenta obniżył ceny na wszystkie preparaty. Dodam, że zmiana jest zauważalna :).


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd przekonanie ,że Sól TM jest jedna z najlepszych , skoro w światowych rankingach , po przeprowadzeniu badań przez labolatoria amerykańskie i angielskie sól ta znalazła sie o ile dobrze kojaże dopiero w trzeciej dziesiatce. Musze przyznac ,że rok czasu jechałem na tej soli i nie mam dobrego zdania o niej. Pozatym był juz poruszany temat co ludzie potrafia znaleść w tej soli np. opiłki metali.

Trzeba przyznać że jest to najbardziej rozreklamowana sól stąd może przekonanie ,że jest najlepsza.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@andrniew: a możesz podać linka do wyników tych testów? Czy sa to te test, które już jakiś czas temu pojawiały się na forum (w tych chyba wygrał Marine Environment)


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tropic Marin jest juz od lat na rynku i wielu akwarystow prowadzi swoje akwaria uzywajac tej soli od dawna. Mysle, ze przez te lata jej sklad byl poprawiany. :)

Ostatnio kupilem ReefCrystals i tez po rozpuszczeniu znajduje ciemne opilki metali. Wydaje mi sie, ze roznice miedzy "markowymi" solami sa b.male.

TM poza sola produkuje wiele innych dobrych dla naszego akwarium rzeczy (chocby testy) i moze dlatego ugruntowala sie ta firma jako dobra na rynku ? Podobnie jak Sera w slodkowodnym:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja przez rok uzywalem soli AM a teraz uzywam soli TM i nie widze zadnej roznicy powiedzy tymi solami oprocz ceny oczywoscie. Obydwie rozpuszczaja sie bardzo dobrze i po obydwu nie mam glonow w akwarium.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sól AM użyłem tylko raz i teraz moja pompa do mieszania solanki jest szara (z czarnej) :). Ja niedawno przeszedłem z TM Pro Reef na Preisa lecz jestem w tak specyficznej sytuacji, że o różnicach nie mogę nic napisać. Zmian w systemie zrobiłem dużo i to, że wszystko idzie w dobrym kierunku może być spowodowane np. MM, a nie solą.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Preis ma niski poziom Ca ,

Marine Environment bardzo niski poziom Mg,

oststanio TM po rozpuszczeniu zrobilo sie mleko

teraz uzywam Kenta i jestem zadowolony parametry ok


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.