Skocz do zawartości
WOJCIECH PYRZEWSKI

MODYFIKACJA ZE SŁODKOWODNEGO

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM.

POSIADAM AKWARIUM SŁODKOWODNE 280L.FILTR KUBEŁKOWY ,GRZAŁKE Z TERMOSTATEM I POKRYWĘ PODRASOWANĄ W JARZENIÓWKI T5.ABY SIĘ NIE SPARZYĆ CHCIAŁBYM ZAŁOŻYĆ MORSKIE Z PROSTYMI ZWIERZAKAMI,CO MOGĘW NIM MIEĆ I JAKI SPRZĘT MUSZĘ DOKUPIĆ(CENA TEŻ MA ZNACZENIE).Z GÓRY DZIEKUJĘ ZA POMOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmmmm najpierw polecam przeczytać cały dział DLA NOWICJUSZY.

Aha ja czytam juz 2 lata i dalej wszystkiego nie wiem :)

TO NE JE TAKIE PROSTE :)

Pozdrawiam


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Jesli orientujesz sie,co jak wyglada ,co do czego sluzy w akwarium morskim,to prosze:

1.komin - potrzebny bedzie grzebien,kawalek szkla oraz trzy otwory,

2.hydraulika - rurki,kolanka,itp.

3.sump - trzeba go zaprojektowac z mysla o przyszlych urzadzeniach,ktore beda w nim

4.odpieniacz - nie zaluj kasy,kup bardzo dobry,wybaczy bledy

5.pompa obiegowa - min. 3500L/h

6.pompa(y)cyrkulacyjna - np 2xmarea stream

7.zywa skala - np. 40-50kg,

8.sol - Tropic Marine lub Preis

9.Filtr RO

10.gestosciomierz

11.oswietlenie - okolo 1W/L bedzie spoko, nie musisz miec HQI, same T5 wystarcza

to takie rzeczy 1.potrzeby

Jezeli jeszcze nie wiesz,to czytaj forum jak kolega mario-sz radzi. :) Poszukaj w okolicy jakiego maniaka,co pokaze swoj zbiornik i wytlumaczy.

pozniej...

- testy NO3, KH , CA , MG

-piasek ?? (zawsze mozna go dolozyc)

-dolewka wyparowanej wody

-reaktor i/lub mixer albo balling (moim zdaniem na poczatek bylby lepszy)

-i wiele innych dupereli

powodzenia

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komin i sump nie jest koniecznoscia :)to tylko estetyka

a jesli juz, to w kominie wystarczy jeden otwor, rewizja nie jest niezbednie konieczna, a powrot nie musi byc przez komin (moze byc z tylu akwarium), sol nie musi byc najlepsza (najdrozsza) musi byc dobra, curkulacja ok 5000 L na godzine wystarczy. LR tez nie musisz miec od razu 40 - 50 kg. poczytaj forum a czego nie zrozumiesz pytaj ale konkretnie. ja gdybym sie sluchal wszystkich to do dzisiaj bym zakladal, a gdybym sie sluchal tych co trzeba dzisiaj bym nie byl na etapie przenoszenia sie do wiekszego baniaka. najlepiej poszukaj kogos kto mieszka blisko ciebie i popros niech ci poradzi ... ale wczesniej zobacz jego zbiornik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Wojtek!

Gdybym zakladal akwa 280 l to napewno z kominem (co najmniej splyw i rewizja (32mm), a powrot moze byc przez wierzch) i sumpem i wcale nie uwazam tego za jedynie estetyke. Cala pozniejsza obsluga i ewentualne zmiany beda bazowaly na sumpie. Rowniez automatyczna dolewka odparowanej wody. Na poczatku wstawiasz do sumpa odpieniacz na ktory bym nie chcial patrzec widzac akwa, grzalke i pompe powrotna (taka do ok.2500 L/H wystarczy). Odpieniacz wziolbym chyba jednak wiekszy niz dla 400 l. Filtr kubelkowy przyda sie pozniej do ewentualnych absorberow itp. W zasadzie to 30 kg zywej skaly, ustawionej na martwej (nie za ciasno) wystarczy. Jezeli bedziesz mial oswietlenie T5 zblizone do 280W to nic nie stoi na przeszkodzie, zeby po jakims czasie, hodowac nawet twarde korale. Ryby i miekkie nie potrzebuja tyle swiatla ale cyrkulacja ponizej 5000 l/h moze okazac sie za slaba (nie wliczajac pompy w sumpie).

Bardziej dokladnie opisal to Pilot.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Wojciech, powyższe odpowiedzi oczywiście są jak najbardzej prawidłowe, do takich rozwiązań jak sump czy komin można dojść w póżniejszym czasie albo projektować na początku.

Ty natomiast pytasz się co zrobić z tym co masz , otóż 4 lata temu miałem to samo co Ty dzisiaj, zaglądnij na moją stronę a zobaczysz co można uzyskac przy pomocy prostego skimmera, filtra kubełkowego, własnej HQI, bez sump i komina, i sam ocenisz.

Ale po jakimś czasie dojdziesz do wniosku że mogłeś pomysleć na początku, a nie później modernizować.

W każdym razie powodzenia.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wlasnie wystartowalem slodkowodne akwarium jako morskie z biostar folotorem, tyle tylko ,ze mniejsze bo 180l.

flotor przez producenta jest reklamowany do max 250l , ale jak zwykle na te max graniczne wartosci warto spojrzec z dystansem, wiec mysle ,ze do 280l tym bardziej nie ma co pchac tego pudelka.

ale pewnie sa inne wew/zew odpieniacze , ktore mozna podpiac bez ciecia/wiercenia szkla. np. to co Roman ma na swojej stronie. jak pamietam midiflotor jest do reklamowany jest do 400l wiec powienien sobie poradzic w akwa do 350 bez problemu. a jest wewnetrzny.

ja wyszedlem z zalozenia, ze na poczatek przez kilka/nascie miesiecy chce sprawdzic jak bedzie dzialac akwa jak najprostsze w konstrukcji, ktore w razie czego bedzie latwo sprzedac, stad zdecydowalem sie na typowe, prostokatne bez zadnych modyfikacji pod katem morskiego. jak sobie z tym poradze, to w miare mozliwosci w przyszlym roku zainwestuje w cos wiekszego.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.