Skocz do zawartości
fiksiorek

Temperatura,zasolenie, a przejrzystość wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tak się zastanawiam i z ciekawości chciałbym usłyszeć Wasze opinię na temat tego, czy zwiększając lub zmniejszając zasolenie, temperaturę w naszym baniaczku, dążymy ku bardziej czystej wodzie.

Z tego co ja zauważyłem, to temperatura rzędu 25-27 stopni, powoduje to, że niektóre reakcje w wodzie (choćby cykl azotowy,rozpuszczanie się mikro elementów) stają się szybsze i optycznie woda wydaje się bardziej klarowna.

Przy 22 stopniach, mimo żadnej ingerencji z mojej strony, przejrzystość jest na poziomie połowy akwarium (gołym okiem patrząc przez boczną szybkę, widzę wzszystkie elementy do połowy akwarium).

Zasolenie jest na poziomie 1.024 g/cm3.

Przezroczystość jest oczywiście jakimś tam wskaźnikiem czystości, natomiast mętność nie zawsze świadczy o szkodliwości wody,jednak większość akwarystów dąży do krystalicznej wody, więc notabene stąd to pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dłuuuugie masz to akwarium ?

bo gdy mieszam solankę ("kuweta" 10l) .. ma jakieś 20st na początku (woda prosto z RO) i jakoś nie widzę różnicy po podgrzaniu do docelowych 25st

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno 50, drugie 60. Ale jest zauważalna różnica przy zmianie temperatury, jedno szkło to optiwhite, drugie to float. Chciałem tylko wiedzieć jak to wygląda u użytkowników tej strony, bo z tego co wyczytałem, to często się zdarza, że im wyższa temperatura to woda jest bardziej przejrzysta (oczywiście do pewnej granicy).

Edytowane przez fiksiorek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klarownosc wody bardzo zalezy od zanieczyszczen, medium filtrujacych oraz odpieniacza. Kiedys jak przekarmialem ryby, przy tygodniowej podmiance wody widzialem roznice w klarowosci wody. Dodatkowo odpieniacz ustawilem tak a zeby odpienial zolta wode. Od tej chwili nie widze roznicy klarowosci przy podmiance.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klarownosc wody bardzo zalezy od zanieczyszczen, medium filtrujacych oraz odpieniacza. Kiedys jak przekarmialem ryby, przy tygodniowej podmiance wody widzialem roznice w klarowosci wody. Dodatkowo odpieniacz ustawilem tak a zeby odpienial zolta wode. Od tej chwili nie widze roznicy klarowosci przy podmiance.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

No wlasnie zgadzam sie z Toba w zupelnosci, ja niestetey w mniejszym akwarium nie mam odpieniacza tylko siporax i sacheam, dodalem jeszcze wegla, ale niestety nie satysfakcjonuje mnie klariwnosc wody. Zauwazylem tykko, ze przy wyzszej temperaturze, ta klarownosc jest minimalnie lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dać większą dawkę bakterii. U mnie jak raz na jakiś czas wleję Special Blend w większej dawce, to na drugi dzień woda kryształ. Taki efekt utrzymuje się dość długo. Co do temperatury, to ja nie zauważam różnicy. Jedynie właśnie po podaniu bakterii lub wrzuceniu węgla.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIE LEJ ŻADNEJ CHEMI DO ZBIORNIKA. Ja jak zaczynalem przygode z morszczyzna w moim 30 l zbiorniku uzbrojonym w kaskade aquael fzn2 wykonalem odpieniacz strzykawkowy. Efekt niesamowity. Jedną kostke lipową miałem na 1/2roku. Po prostu po zakupie przeciolem ja na pol. Po trzech miesiacach montowakem druga polowke i dalej wszystko smigalo. Cala kostka mi zbyt mocno pienila.

ZBUDUJ ODPIENIACZ STRZYKAWKOWY. ODPIENIACZ W MORSKIM MUSI BYC. KOSZT TAKIEHO ODPIENIACZA ZAKLADAJAC ZE MASZ NAPOWIETRZACZ TO OK 15ZL

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez TransmissionTechnic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

przy długości zbiornika 60cm .. reszty wymiarów nie znamy - ale średnio licząc 70 - 100l na bank "strzykawkowy" zdziała cuda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technic, masz może gdzieś fotki baniaka na tym odpieniaczu?

Bakterii bym chemią nie nazwał.

Fiksiorek, ciekawy temat z tą zależnością przejrzystości od temperatury, może coś w tym jest, tylko nikt wcześniej nie zwrócił uwagi?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technic, masz może gdzieś fotki baniaka na tym odpieniaczu?

Bakterii bym chemią nie nazwał.

Fiksiorek, ciekawy temat z tą zależnością przejrzystości od temperatury, może coś w tym jest, tylko nikt wcześniej nie zwrócił uwagi?

No właśnie, ja jestem amatorem w morszczyźnie, na forum mamy bardzo dużo ekspertów, dlatego się pytam. Może ktoś faktycznie wyciągnął jakieś wnioski. W moim przypadku, podniesienie temperatury powoduje lepszą przejrzystość wody, ale oczywiście do pewnego stopnia ( 24-27 stopni). Po przekroczeniu tej temperatury woda robi się bardziej mętna. Z samym zasoleniem może być podobnie, im większa liczba rozpuszczonych cząstek mikro i makro elementów, tym woda wydaje się bardziej "gęsta".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, ze woda jest tak metna, ze nie mozesz dostrzec wszystkich elementow na odlegosc 60 cm ? Czy chodzi moze o zakwit bakteryjny ?"Przy 22 stopniach, mimo żadnej ingerencji z mojej strony, przejrzystość jest na poziomie połowy akwarium (gołym okiem patrząc przez boczną szybkę, widzę wzszystkie elementy do połowy akwarium)."

Czy to znaczy, ze woda jest tak metna, ze nie mozesz dostrzec wszystkich elementow na odlegosc 60 cm ? Czy tu chodzi moze o zakwit bakteryjny ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Gęstość wody rośnie wraz ze spadkiem temperatury. Gęstość wody powinno się mierzyć w odpowiedniej temperaturze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, ze woda jest tak metna, ze nie mozesz dostrzec wszystkich elementow na odlegosc 60 cm ? Czy chodzi moze o zakwit bakteryjny ?"Przy 22 stopniach, mimo żadnej ingerencji z mojej strony, przejrzystość jest na poziomie połowy akwarium (gołym okiem patrząc przez boczną szybkę, widzę wzszystkie elementy do połowy akwarium)."

Czy to znaczy, ze woda jest tak metna, ze nie mozesz dostrzec wszystkich elementow na odlegosc 60 cm ? Czy tu chodzi moze o zakwit bakteryjny ?

Tak o to chodziło, jeżeli chodzi o zakwit bakteryjny, to nie sądzę, żeby był tu pies pogrzebany. Nie dodaje żadnych bakterii i zaczynałem od suchej skały. Teraz po osięgnięciu docelowej temepratury 25 stopni i zasolenia na poziomie 1.024 ppm (spławik,25 stopni) mogę oglądać telewizor ustawiony po drugiej stronie akwarium. :)

Tak to teraz wygląda:

WP 20151124 16 49 45 Pro

WP 20151124 15 32 03 Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.