Skocz do zawartości
Pit

T5 zamiast HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Co myślicie na ten temat : zastąpienie belki 2x150 HQI + 2 X 39 T5 ... zestawem 6 x 54 T5 i podłączenia tego wszystkiego do PROFILUX-a?

HQI+T5

http://aqua-it.de/xtcommerce/product_info.php?info=p66_HL3700--EVG--2x39W-T5--2xHQI-150W--GS--T5-dimm.html

T5

http://www.seaqualux.de/product_info.php/cPath/23_78/products_id/408

Pozdrawiam


"Pit "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja widzialem kilka zbiornikow na samych T5 i wygladaly super. Nie ma takich refleksow, ale korale rosna tak samo dobrze. Z tego co rozmawialem to do 65cm mozna same T5 stosowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiekszam zbiorniczek i bedzie teraz 130X70X60. Troche poczytałem niemieckie fora i tam chyba duzo ludzi przestawia sie z HQI na T5


"Pit "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tak nam srube dokrecaja, ze kazdy wat sie liczy.:)

Prawda jest tez taka, ze kto nie ma szmalu ten nie kupuje nowych lamp. A kto ma szmal ten jedzie dalej na HQI nie liczac sie z kosztami. Na jedno wychodzi.:)

Szczerze mowiac, HQI bardziej mi sie podobaja. T5 lepiej doswietlaja korale po bokach.

Bywaja tez korale dla ktorych zaleca sie stosowanie HQI 400W i silniejsze i wtedy trudno jest takie korale oswietlic T5.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spotkał ktoś gdzieś kiedyś stateczniki ściemniane do HQI ?


"Pit "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pit :

A spotkał ktoś gdzieś kiedyś stateczniki ściemniane do HQI ?

Tak jest coś takiego ale nie jest tanie

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=b89d7c9f154f&UID_p=f171c851479a&UID=bd9e9f71b499

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=34dc7bd72f80&UID_p=f171c851479a&UID=bd9e9f71b499

400W też są :)


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byoby podłaczyc takie cos do PROFILUX-a ale cholera ta cena ....


"Pit "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani@ a jakie to korale którym zaleca sie 400W i więcej?

Jeśli chodzi o ściemnianie HQI to niestety wszystkie urządzenia które widziałem przy ściemnianiu zmieniały barwę żarnika. może sa takie które tego nie robią, Elball niestety tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to zastanawiam sie skad te ceny?

jeszcze lampy z HQI moge zrozumiec bo to raczej nietypowy produkt.

ale przeciez ta sama blache mozna zastosowac do T5 , roznica tylko w oprawkach i stateczniku wzgledem lamp do T8 czy innych typow swietlowek. ostatnio bylem w castoramie, ogladalem lampy i powaznie zastanawialem sie czy nie sprobowac przerobic jakiejs na T5 - bedzie taniej, a wyglad jest w miare jako taki.

policzmy 39W (85cm) x2 = ~80zł , statecznik 2x39W ok.100zł, czyli 180zł * 3 (żeby było 6 rur)= 540zł (140€) + plus koszt blachy na obudowe..? + marża producenta i sprzedawcy ...? = ~2000zł (513€).

no jeszcze odblysniki ok.300zł (75€) liczac 50 za sztuke.

ceny bralem z pamieci - dobrze policzylem?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kaziko

Jak sie ma dostęp do narzędzi oraz sprawne ręce i umie sie kombinować to lampe HQI 150 + 2x39W T5 w cenie nawet około 600 zł z ukłądami elektronicznymi.

Lampa bedzie estetyczna.

Wystarczy popatrzeć na ta co ja mam u siebie w akwarium (nie sam wszystko robiłem - cześć już była zrobiona)

ale naprawdę koszt czegoś takiego nie bedzie duży w porównaniu do markowych lamp. (cena bez zarników oczywiście)

A te 228W już starczy na akwarium 200-250 l


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BartY

Acropora nana, humilis, Pocillopora elegans, verrucosa, to kilka z przykladow korali, ktore lubia "troche" wiecej swiatla.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kaziko :

w sumie to zastanawiam sie skad te ceny?

policzmy 39W (85cm) x2 = ~80zł , statecznik 2x39W ok.100zł, czyli 180zł * 3 (żeby było 6 rur)= 540zł (140?) + plus koszt blachy na obudowe..? + marża producenta i sprzedawcy ...? = ~2000zł (513?).

no jeszcze odblysniki ok.300zł (75?) liczac 50 za sztuke.

ceny bralem z pamieci - dobrze policzylem?

W tej lampie za ponad 500 euro są ściemniane stateczniki, za które trzeba odpowiednio więcej zapłacić :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja po prostu na kolkach mam rozpieta linke stalowa w otulinie z pcv i na tym podwieszone swietlowki T5 z odblysnikami, co daje duze mozliwosci kierowaniem strumieniem swiatla

mam 3x24 + 39 + 54

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwiekszy koszt przy sciemnianym oswietleniu to stateczniki sciemniane i... świetlówki. Niestety nie każda świetlówka daje się ściemniać, pozostałe ściemniają sie bardzo kiepsko (do 50% mocy).

Ja postawiłem na najtańszych AM i połowa dziła mi dobrze a z połową są problemy. Szczególnie 80W nie lubią sciemniania. Droższe świetlówki ATI i Arcadia nie mają tego problemu (mam 2 arcadii i sciemniaja sie pieknie).

Zastanawiam sie jak sprawa wyglada z zarnikami HQI - bo jak nie trafisz i bedzie lipa (bo np tak jak AM 80W nie bedzie sie odpalał od 15% mocy tylko od 50% w górę) to takie ściemnienie psu na bude, a koszt wymiany żarnika jest duzo wiekszy.

A tak poza tym to bardzo fajna sprawa jak słońce zachodzi i wschodzi w moim akwa. Widać że akwa żyje zupełnie innym trybem niż przy on/off. Korale sie leniwie chowają/otwierają. Rybki powoli idą spać (mój śpioch chepatus punkt 19:00 jak tylko zgasną 2 pierwsze 80W już lula :) ), wychodzą zwierzaki nocne. Jest to duzo bardziej naturalny efekt niż przy włączaniu i wyłączaniu świateł. A czy warte tych pieniędzy? Na to musi sobie każdy sam odpowiedzieć. Czy w ogóle nasze akwa są warte tych wszystkich pieniedzy które w nie pakujemy? :) taka choroba :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

...

A czy warte tych pieniędzy? Na to musi sobie każdy sam odpowiedzieć. Czy w ogóle nasze akwa są warte tych wszystkich pieniedzy które w nie pakujemy? :) taka choroba :)

Bardzo ladnie napisane. Chyba prawie kazdy sie z tym zgodzi. :yes


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zwrocilem uwagi na to czy sa sciemniane czy nie.

nawet jesli to i tak trzeba pamietac, ze generalnie produkt kierowany do rynku akwarystycznego jest drogi bo to stosunkowo maly rynek, wiec marza producenta i sprzedawcy zawsze bedzie miala znaczacy (nie koniedznie wiekszosciowy) udzal w cenie.

stad DIY zawsze bedzie fajna alternatywa bo efekty mozna uzyskac bardzo zblizone a koszty ida w dol...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

Najwiekszy koszt przy sciemnianym oswietleniu to stateczniki sciemniane i... świetlówki. Niestety nie każda świetlówka daje się ściemniać, pozostałe ściemniają sie bardzo kiepsko (do 50% mocy).

Ja postawiłem na najtańszych AM i połowa dziła mi dobrze a z połową są problemy. Szczególnie 80W nie lubią sciemniania. Droższe świetlówki ATI i Arcadia nie mają tego problemu (mam 2 arcadii i sciemniaja sie pieknie).

Zastanawiam sie jak sprawa wyglada z zarnikami HQI - bo jak nie trafisz i bedzie lipa (bo np tak jak AM 80W nie bedzie sie odpalał od 15% mocy tylko od 50% w górę) to takie ściemnienie psu na bude, a koszt wymiany żarnika jest duzo wiekszy.

A tak poza tym to bardzo fajna sprawa jak słońce zachodzi i wschodzi w moim akwa. Widać że akwa żyje zupełnie innym trybem niż przy on/off. Korale sie leniwie chowają/otwierają. Rybki powoli idą spać (mój śpioch chepatus punkt 19:00 jak tylko zgasną 2 pierwsze 80W już lula :) ), wychodzą zwierzaki nocne. Jest to duzo bardziej naturalny efekt niż przy włączaniu i wyłączaniu świateł. A czy warte tych pieniędzy? Na to musi sobie każdy sam odpowiedzieć. Czy w ogóle nasze akwa są warte tych wszystkich pieniedzy które w nie pakujemy? :) taka choroba :)

:yes:yes:yes:yes:yes:yes


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.