Skocz do zawartości
WOJCIECH PYRZEWSKI

Koszty Morszczaka

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM!!

OPCJA 240 LITRÓW,2 POMPY CYRKULACYJNE(JAKIE??),ODPIENIACZ Z POMPĄ WEWNĄTRZ AKWARIUM,CZY KONIECZNY JEST ŻYWY PIASEK JEŚLI KUPIĘ ŻYWĄ SKAŁĘ?PROSTE BEZKRĘGOWCE I BŁAZENKI.INNYCH BOJĘ SIĘ NA POCZĄTKU.W POKRYWIE MAM JARZENIÓWKI + T5, JARZENIÓWKI TZREBA BĘDZIE PEWNIE WYMIENIĆ.MAM FILRT KUBEŁKOWY FLUWAL,TRZEBA BĘDZIE WYMIENIĆ PEWNIE WKŁADY.DUŻO CZYTAM I CORAZ WIĘCEJ WIEM,ALE Z MISTRZAMI SKLEPIKARZAMI TRUDNO GADAĆ BIO CHCĄ SPRZEDAĆ WSZYSTKO CO KAŻDY MA NA STANIE.POMÓŻCIE PROSZĘ JAK TO MNIEJ WIĘCEJ UŁOŻYĆ W CAŁOŚĆ NA BAZIE TEGO CO NAPISAŁEM I KOSZTY, KOSZTY!!

PS.CZY JEST KTOŚ Z OKOLIC GRUDZIADZA!!!!!!!!!!!!1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 pompy 2500 l/h kazda,

odpieniacz dla 400 - 500 l

zywy piach nie jest konieczny

jarzeniowki sa przewaznie za slabe

filtr kubelkowy na razie nie bedzie potrzebny

koszty - jak zwykle - wysokie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

po kolei

240 litrów jak najbardziej, pompy cyrlukacyjne np. 2xMarea2400(koszt jakieś 350-380pln,nówki)

żywy piasek nie jest konieczny, ale niektórzy go lubią

jarzeniówki: jeśli mówisz o takich typowych "grubych" rurach t8 to i tak będzie trzeba je wymienić. W akwarystyce morskiej stosujemy inne światła niż w słodkim. Przy Twoim zbiorniku rozważyłbym zakup światła HQI(koszt jakieś 150pln+żarnik(nowy 180-200pln, używany myśle że jakieś 100pln,na początku starczy, o ile był używany krócej niż 3-4 miesiące)

filtr kubełkowy raczej się przyda w późniejszym czasie jako dodatkowy filtr na fosforany lub krzemiany

odpieniacz jeśłi nie chcesz sumpa to proponuje beast 400(nowy 400 pln, używany pewnie 250-300)

ze sklepikarzami uważaj, bardzo rzadko wiedzą co to jest akwarium morskie

jak cos pytaj na forum lub na priv jak ci wygodnie

Grudziadz w sumie nie jest daleko od Gdanska :)


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

sa w Kwidzynu - @ ShrekPL oraz @Tomasz Młot-Kwidzyn

zostaje jeszcze Iława - @eltom

no i Starogard i 3miasto :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tego RO + DI, sol, testy, gestosciomierz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wojtek

Właśnie kończę przerabiać identyczny baniak ze słodkiego na morskie i powiem Ci, że koszty przerosły moje oczekiwania. Z perspektywy czasu dochodzę do wniosku, że wszystko trzeba dobrzee przeanalizować, aby nie narobić błędów i zbędnych kosztów. Ja przykładowo, na początku zrobiłem panel aby go wywalić na śmietnik (o zakupach rzeczy, które są mi w tej chwili nie potrzebne nie wspomnę). Po kilku nieudanych próbach postanowiłem nie kombinować i zrobić od początku wszystko tak jak być powinno. Jeśli nie zrobisz tego od razu, to poźniej nie będziesz miał możliwośći. Nie przerobisz baniaka (komin, otwory w dnie itp.) kiedy będzie zarybiony. Z czasem odpieniacz na ścianie zbiornika będzie odpieniał wodę i wpieniał Ciebie !!!, a i zbiornik tak na szybko zrobiony narzuci na ciebie wiele ograniczeń. Pomyśl o tym.

Pozdrawiam i życzę powodzenia


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

@Józef jestes koles. W koncy ktos napisal naprawde do rzeczy.Improwizorka to tylko wywalanie kasy.

Pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

oj Rebciu.... tobie to fokarium potrzebne...Bodega -Gdynia:) :) :)

ps.

widok ladnych "foczek" to radosc sezonowa.nasze "foczki" na zime ubieraja grube futra i bunkruja sie. :):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jozef na prezydenta.:)

Wszystko ladnie ujal.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze zbiornika w pełni ale powiem Ci o kosztach 100l.

zbiornik 100l (70x34x43) z 8mm 100zł+40zł wysyłka

pokrywa 70zł+15zł wysyłka

3 x T5 24W świetlówki (2x10000k sylvania i sylvania aktyniczna), stateczniki, odbłyśniki 345zł+20zł wysyłka

Statecznik elektroniczny T8 30zł

Świetlówka PowerGlo 20W 40zł

osmoza 75GPD z trzema prefitrami 275zł+15zł wysyłka

Marea 3200 225+15zł wysyłka

Sól Tropic Marin Pro Reef 10kg 150zł+30zł wysylka

Testy 100zł Zoolek

Tło 20zł

Podstawka pod akwarium z ABS (sam zrobiłem) 10zł

Samo akwarium BEZ ŻYCIA!

1365zł MATERIAŁ

same koszty wysyłki: 120zł

ŁĄCZNIE 1485zł

Wszystko masz tutaj:

http://aqua-reef.pl/album_cat.php?cat_id=22

doszła grzałka Hagen Tronic 50W + 35zł

maxi jet 1000l/h 80zł

teraz zamawiam Tropic Marin Re-Mineral Marin 60zł i Kalkwasser AM 30zł

aha i kupiłem niepotrzebnie filtr kaskadowy za 50zł bo Swir mi juz robi zewnetrzny odpieniacz

1740zł na razie bez życia


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha jeszce grzałka Hagen Tronic 50W 35zł


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z doswiadczenia wiem ze warto robic zakupy sprzetu akwa pozyzej 400 zl wtedy masz wysylke gratis i jesli przedplata na konto to dostaniesz 3 % upustu.

jesli bralbys oswietlenie w jednym miejescu u pana Aleksandra tez przy tej kwocie za cale oswietlenie masz transport gratis.

RO dostaniesz juz za 180 zl nowe.

wszedzie idzie znalezc oszczednosci:D

a swoja droga chyba nie samo zakladanie jest drogie-tylko pozniej co chwile czlowiek cos dokupuje bo mu sie podoba i leci tak po 50-100 zl na jakiegos korala,rybke:D:D:D.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawde mówiąc to na takie akwarium 100l z czasem wydasz conajmniej 3000zł

lecz nie bedzie to wydatek jednorazowy


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm 3000 to tak goło i wesol, z samymi duzymi miekasmi i kilkoma rybkami tanimi. ak chcesz dać kiolka spsów, reaktor, jakiś ph komputer, dolewka, ładna lampa hgi super skała i bardzo żadkie lub drogie stworki to ci nawet 2* tyle ci nie starczy


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

nie strasujcie goscia:), pewnie , ze kazdy z nas zrobil by inaczej swoj 1 zbiornik, przy zakladaniu 2 :).

Pamietaj jednak , ze najwazniejsze to zaczac , zlapac tego pieknego bakcyla, pozniej do woli albo zmienisz prace na lepiej platna, zucisz palenie, czy piwka codziennie ale wyskrobiesz na nowy wiekszy lepszy baniak. spotkasz zapalencow ktorzy to kochaja i ktorzy ci pomoga. W tym co pisza koledzy jest oczywiscie sens, nasze bledy kosztuja, ale jak kazdy z nas nie unikniesz ich. wiec zakladaj, byles o to dbal:)

powodzenia.

Ps.wracam na ziemie 2500 ze wszystkim w opcji mini, powinno starczyc


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokłądnie tomik

Nie jest to extrmalne hobby :)

Kumpel ma owczarka. Nie dość że niszczy cały dom :) kosztował 2000zł a o kosztach utrzymania nie chce nawet słyszeć :) na mięcho i kaszę foryune wydaje miesięcznie :D


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha owczarek niemiecki:) o Boze,zona sie uparla, ze chce miec, kosztowal smieszne pieniadze bo od znajomego do 2 miesiecy:), po czym zjadl wypocynek za 4... k :), od tamtej pory boi sie mnie jak ognia i nie ruszy nawet kapci :), wszystko kosztuje :)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kupowania (czegokolwiek - tak ogolnie) to jest zasada: g... kupisz, g... masz.

Oczywiscie mozna kombinowac i stosowac rozne "wynalazki" ale przecwiczono juz wiele wariantow, i tylko kilka z nich sie sprawdzilo.

Pewnych kosztow nie da sie uniknac

(wlasnie kupilem nowa osmoze i wymienilem zywice w DI)

1161-img_0001.jpg

laczny koszt ok.450zeta.

Ale nowa osmoze akwarystyczna mozna juz kupic za polowe tej ceny.

Jak ktos wczesniej napisal, nalezy od razu robic "tak jak nalezy".

Nie patrz na koszty zalozenia - patrzy wylacznie na koszty utrzymania.

Zakladasz raz na wiele lat, za utrzymanie placisz ciagle.


Warszawa e-mail piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl skype: piotr_jan_rogalski . . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S.

te kabelki co wisza po obu stronach DI to TDS.

To bardziej zabawka niz przyrzad, ale jak wskazania rosna, to znak ze trzeba wymienic co najmniej prefiltry.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wojciech, proponuję Ci byś rozwazył trochę większy baniak, tak z 350 litrow. Koszt niewiele większy od 240, bo odpieniacz i tak powinienes kupic troche przekalibrowany, taki np do 500l, czyli raczej ten sam jaki bys kupowal do 250, jeden żarnik hqi, najwyzej pozniej dolozysz ze 2 t5 dodatkowo, troche wiecej soli i... odczynników do baillinga. A 350 to juz moze naprawde wyglądać. Wieksze akwa 500-600 to juz koszt osprzetu przynajmniej dwa razy większy niż do 350, podwójne czy potrójne lampy, duże pienidła. No i przy takich duzych przestaje się kalkulowac balling, raczej wiekszośc posiada rekator i mikser.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady!!!

czytam w koło i dużo wiem!!

odpieniacz+pompa około 500zł

modyfikacja 2 jarzeniówek w poktywie to około 100 zł za szukę(oprócz tego mam jeszczę jedną T5(czy to wystarczy,jarzeniówki które teraz mam to power glo i druga do wybarwiania kolorów ryb,niemiecka i szczerze mówiąc pisało na kartoniku że też do akwarii morskich,nie wiem co o tym myśleć,może szkoda wywalać dwie stówy.

pompy cyrkulacyjne 2 sztuki 2x2500l/h po 225 zł(może za słabe)?

osmoza ok 200zł

dejoniator - nie wiem ile???

worek piachu 145 zł

30 kg żywej skały -25złx30-750 zł

sól- 10kg 150 zł9ta lepsza

testy 100 zł

ekipa czyszcząca - 200 zł

Co wy na to może ktoś ma inne zdanie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mmedenski - a ja akurat się nie zgadzam ze stwierdzeniem, że koszt zbiornika 350 jest niewiele większy niż nawet 240.

Owszem - jeśli chodzi o sprzęt to masz rację ale jakoś nikt nie uwzględnia faktu, że akwarium to nie tylko sprzęt ale też życie. A tu zamiast 50kg skały będziesz musiał wpakować 70kg (przy założeniu 20% objętości - nie chcę teraz dyskutować czy to dobre założenie czy nie ale większość się do niego przynajmniej stara dostosować). Czyli już na dzień dobry masz dodatkowe 600-700zł.

Do tego jeśli chcesz ładnie urządzić akwa to albo będziesz czekał kilka/naście/ miesięcy aż ze szczepek urosną Ci korale albo musisz ich kupić 50% więcej więc jest to kolejny spory wydatek.

Sam przerabiałem dokładnie ten wariant - czy robić 300 litrów (akurat przeróbka ze słodkiego więc szkło bym już miał) czy postawić drugi zbiornik o połowę mniejszy i stwierdziłem, że zdecydowanie wolę drugi zbiornik ale za to na max. dopieszczony - czyli porządne HQI, akwa z optiwhite i obsadzenie tego akwa w czasie krótszym niż 2-3 lata.

I jak na razie nie żałuję tej decyzji. Bo tak jak ktoś tu już napisał - zawsze dojdą Ci wydatki których pierwotnie nie planowałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fakt, ja mam 400l, zrobiony po najnizszych kosztach i juz rachunek mam z 4 zerami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.