Skocz do zawartości
WOJCIECH PYRZEWSKI

Koszty Morszczaka

Rekomendowane odpowiedzi

rpp ma racje

Lepiej zrobić raz i dobrze. Kompletuje sprzęt od roku i jak trzba bedzie to jescze rok poczekam

W 3 dni Rzymu nie zbudowano........

POZDRO


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rpp :

@mmedenski - a ja akurat się nie zgadzam ze stwierdzeniem, że koszt zbiornika 350 jest niewiele większy niż nawet 240.

Owszem - jeśli chodzi o sprzęt to masz rację ale jakoś nikt nie uwzględnia faktu, że akwarium to nie tylko sprzęt ale też życie. A tu zamiast 50kg skały będziesz musiał wpakować 70kg (przy założeniu 20% objętości - nie chcę teraz dyskutować czy to dobre założenie czy nie ale większość się do niego przynajmniej stara dostosować). Czyli już na dzień dobry masz dodatkowe 600-700zł.

Do tego jeśli chcesz ładnie urządzić akwa to albo będziesz czekał kilka/naście/ miesięcy aż ze szczepek urosną Ci korale albo musisz ich kupić 50% więcej więc jest to kolejny spory wydatek.

Sam przerabiałem dokładnie ten wariant - czy robić 300 litrów (akurat przeróbka ze słodkiego więc szkło bym już miał) czy postawić drugi zbiornik o połowę mniejszy i stwierdziłem, że zdecydowanie wolę drugi zbiornik ale za to na max. dopieszczony - czyli porządne HQI, akwa z optiwhite i obsadzenie tego akwa w czasie krótszym niż 2-3 lata.

I jak na razie nie żałuję tej decyzji. Bo tak jak ktoś tu już napisał - zawsze dojdą Ci wydatki których pierwotnie nie planowałeś.

tak pisalem o samym sprzecie, to oczywiste ze ktos zaklada wieksze akwa tylko po to by moc wsadzic wiecej zycia, inaczej mijaloby sie to z celem.

ale tak na marginesie to pieniadze sa do wydawania a nie zarabiania:yes, wiec jesli kogos stac to czemu nie?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

180l slodkowodne adoptowane na morskie, sprzet czesciowo kupowany z drugiej reki, czesciowo nowy, liczac koszt akwarium i szafki pod akwa szacuje na ok.2000-2500tys zł(minimum), do tego jeszcze LR + żywe organizmy. Koszty utrzymania to inna sprawa.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys byla strona na ktorej ktos dosc szczegolowo wyliczyl koszty dla akwa 600l bodajze zrobionego i prowadzonego zgodnie z zasadami sztuki. wychodzilo cos pomiedzy 200-300zł za miesiac.

mozna z grubsza przyjac, ze wiekszosc kosztow wchodzacych w to wyliczenie spadnie proporcjonalnie do wielkosci akwa. wiekszosc wiec pewnie nie wszystkie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do zwiekszonego kosztu zuzytej wody - roznie to moze byc.

U mnie sama pracujaca osmoza pobiera za malo wody, aby ruszyc licznik.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jak przekrece kurek od osmozy do 1/2 to tez sie licznik nie kreci :)


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie liczniki macie. z jednej strony dobrze dla Ciebie, z dugiej strony generalnie ktos i tak za ta wode placi.

jak robisz 20 litrow dolewki co tydzien + to co poszlo jako sciek to jest jednak jakis koszt.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o koszty utrzymania to tak jednoznacznie na samym początku trudno o 100%definicję.Zastanów się jaką chciałbyś docelowo posiadać obsadę zbiornika.

Czy będą to tylko miękie korale a co za tym idzie mniejsze nakłady na energię elektryczną,wapno itd..Wystarczające będą np.3-4 świetlówki T5-54W.Bo rybą to wszystko jedno czy dasz HQI czy T5 a różnica w poboże prądu znacząca.Przy twardych lub jeśli zapragniesz jakąś tridaknę to już conajmniej 6 razy T5 -54W by się przydały.To samo w temacie zapotrzebowania na wapno.Pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do osmozy to im większe ciśnienie w sieci tym bardziej wydajnie pracuje osmoza.Mam to szczęście że u mnie w piwnicy jest główny zawór wodny dla całego bloku i mieszkam na pierwszym piętrze tak więc jestem bardzo zadowolony z wydajności.:)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
WOJCIECH PYRZEWSKI :

PLANUJE MIĘKIE KORALE ,BEZKRĘGOWCE

na poczatku kazdy tak "planuje" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez sobie mowilem, ze bede hodowal miekkie, a pierwsze korale jakie mialem w zbiorniku to twarde :-) Takze, trzeba myslec tez przyszlosciowo gdybys chcial trzymac twarde :-) Chyba, ze akwarium FO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm moje aqwa to miało być jeszcze 2 lata temu aqwa dla kilu miękkich i jakiś prostych rybek-teraz mam prawie same spsy i rybki też nie najprostsze -czsem żałuje że nie zostałem pszy pierwotnych planach


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosztów nie da się jednoznacznie określić są one niestety zależne od naszych indywidualnych upodobań , zakładałem morskie akwarium w maju tego roku i wstępnie wynikało że dla zbiornika 240l + sump 50l koszty sprzętu , skały i zwierzaków to jakieś 7 - 8 tysięcy, minęło niewiele czasu a hobby tak mnie wchłonęło że właśnie zmieniam zbiornik na większy a koszty przekroczyły już 20tys. Więc ile wydasz zależy tylko od Ciebie, najważniejsze byleś był pewien co potrzebujesz i nie kupował żeczy zbędnych ;] Pozdrawiam.


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zakladalem w czerwcu troche ponad 200l to zmiescilem sie w 3,5 tys z zyciem, sprzet kompletowalem od dawna polujac na okazje, HQI kupilem rok wczesniej, teraz dokupilem tylko zarnik a odpieniacz pol roku wczesniej.

Miesiecznie utrzymanie kosztuje mnie okolo 80 zl + prad, wody nie licze, bo licznik sie nie kreci:)

Wydaje sie, ze miedzy 200 a 300 to nieduza roznica, ale potem w kosztach to sie czuje, potrzeba wiecej chemi, soli na podmiany, i inne swiatlo, mocniejsza pompe a moze dwie zamiast jednej a kWaty leca.

Chociaz jak pewnie kazdy, drugi raz zalozylbym wieksze:)


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to wyszlo Ci tanio.

ja nie mam jeszcze zbyt duzej obsady(3xryba,2xkoral,3xkrewetki,krab), 180l na biostar flotorze, T5, i jak podliczylem wszystkie dupelerki łącznie z testami, wężykami etc etc to właśnie osiagnalem 3500, a jeszcze dojda koszty zwierzat...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw ile u mnie wyjdzie (akwa jakies 240l), na razie prowadze dokladny rachunek wydatkow, ale jak ja podsumuje to sie bede bal ja gdzies podac, bo jakby zona sie dowiedziala dokladnie..... :)

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

Jestem ciekaw ile u mnie wyjdzie (akwa jakies 240l), na razie prowadze dokladny rachunek wydatkow, ale jak ja podsumuje to sie bede bal ja gdzies podac, bo jakby zona sie dowiedziala dokladnie..... :)

pozdrawiam

Mateusz

bingo :)


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze zbiornika w pełni ale powiem Ci o kosztach 100l.

zbiornik 100l (70x34x43) z 8mm 100zł+40zł wysyłka

pokrywa 70zł+15zł wysyłka

3 x T5 24W świetlówki (2x10000k sylvania i sylvania aktyniczna), stateczniki, odbłyśniki 345zł+20zł wysyłka

Statecznik elektroniczny T8 30zł

Świetlówka PowerGlo 20W 40zł

osmoza 75GPD z trzema prefitrami 275zł+15zł wysyłka

Marea 3200 225+15zł wysyłka

Sól Tropic Marin Pro Reef 10kg 150zł+30zł wysylka

Testy 100zł Zoolek

Tło 20zł

Podstawka pod akwarium z ABS (sam zrobiłem) 10zł

Samo akwarium BEZ ŻYCIA!

1365zł MATERIAŁ

same koszty wysyłki: 120zł

ŁĄCZNIE 1485zł

Wszystko masz tutaj:

http://aqua-reef.pl/album_cat.php?cat_id=22

doszła grzałka Hagen Tronic 50W + 35zł

maxi jet 1000l/h 80zł

teraz zamawiam Tropic Marin Re-Mineral Marin 60zł i Kalkwasser AM 30zł

aha i kupiłem niepotrzebnie filtr kaskadowy za 50zł bo Swir mi juz robi zewnetrzny odpieniacz

1740zł na razie bez życia


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.