Skocz do zawartości
wilson

Wyższość peletek nad absorberami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie jaka jest różnica i głosy doświadczonych akwarystów nad metodami usuwania z wody PO4 i NO3 za pomocą absorberow np Rowy i filtra z peletkami.....?

Koszty ,łatwość obsługi skuteczność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jaki efekt chcesz osiągnąć , i jakie masz parametry , jednym wystarcza absorber , inni musza kręcić paletki , mi wystarczyła sama metoda probiotyczna AF , co zbiornik to opinia i inna metoda .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zbiornik z obsadą mieszana Lps i Sps ale pomału idę w kierunku Sps parametry mam w miarę stabilne lecz co jakiś czas PO4 idzie w górę aktualnie jest 0,06 mierzone Hanka NO3 2 slifert.

W filtrze kręcą się pełen ok 0,7 litra ale coś wątpię w ich działanie i od czasu do czasu zbijam PO4 rową i mam ochotę wyzucic te pelety ....

Powiedz jaki efekt chcesz osiągnąć , i jakie masz parametry , jednym wystarcza absorber , inni musza kręcić paletki , mi wystarczyła sama metoda probiotyczna AF , co zbiornik to opinia i inna metoda .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć ilośc odcieku z reaktora pelletek ma znaczenie , ja nie stosowałem ich nigdy bo nie było takiej potrzeby , temat kręcenia pelletek tez pewnie znasz , zawsze możesz spróbować probiotyki , czyli ProBioS w połączeniu z -Np Pro , zalety sa takie ze nie musisz mieć do tego żadnego sprzętu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć ilośc odcieku z reaktora pelletek ma znaczenie , ja nie stosowałem ich nigdy bo nie było takiej potrzeby , temat kręcenia pelletek tez pewnie znasz , zawsze możesz spróbować probiotyki , czyli ProBioS w połączeniu z -Np Pro , zalety sa takie ze nie musisz mieć do tego żadnego sprzętu .

Tak chyba zrobię mniej sprzętu w sumpie a i skuteczność mam wrażenie zdecydowanie wieksza...

Chętnie poznam opinie użytkowników jednej i drugiej metody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszałem aio z np w prop. 50/50 ... efekt taki że po4 zero a no3 zawsze powyżej więc musiałem zakrapiać fosforanów do osiągnięcia b.niskich wartości no3. Uważam że trzeba indywidualnie dobrać proporcje do danego zbiornika i można osiągnąć bardzo dobre efekty bez żadnych dodatkowych pochłaniaczy. Pamiętać jednak trzeba o tym że aio szybciej się lasują i przez to zmienia się proporcja której trzeba pilnować.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pelletkach ważna jest ilość odcieku i to nim generalnie decydujesz o "mocy" ich działania. Ja mam u siebie tylko AIO i zasyp końcowy był 500 ml ale wiem że to za dużo i teraz jest 350-400 ml. Pelletki dosyć długo zaskakują zarówno w jedną jak i drugą stronę. Po pewnym czasie miałem u siebie ZERO i NO3 i PO4 co odbiło się źle na acrach i nawet codzienne mocne karmienie nie pomogło a podniesienie tego na stan powyżej ZERO zajęło mi miesiąc - działania były powolne z obawy aby nagle nie pojawiły się za szybko wartości na NO3 i PO4 bo jak wiadomo najgorsze dla naszych zbiorników co może być to nagły skok/zmiana parametrów. Są w zasadzie bez obsługowe - zasypujesz, ustawiasz odciek. Na początku jest zabawa bo i ich ilość i wielkość odcieku należy zwiekszać stopniowo ale jak dojdziesz do zaplanowanej do wartości końcowej to tyle. Ja u siebie co 3 miesiące sprawdzam ile ich jest przeczyszczając od razu reaktor. Osobiście nie będę na razie zmieniał bo są u mnie dopiero 9 miesięcy.

Jak koledzy pisali - każdy zbiornik jest inny i w każdym zadziała co innego i inaczej. Patrząc na to wszystko to faktycznie metoda Aquaforestu wydaje się najprostsza ale na ile jest skuteczna i czy wszędzie się sprawdzi to Ci nie powiem i tu niech może wypowiedzą się Ci co stosują - jakie efekty, w jakim czasie, jakie dawki itp.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.