Skocz do zawartości
gradiator

OVERFLOW na pcv i panel filtracyjny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nowicjuszem, w trakcie planowania akwarium. Mam akwarium 80x35x40, w którym chce zacząć przygodę z biotopem słonowodnym. Po przeczytaniu wielu materiałów na forach przyznam się, że troche zgłupiałem, ponieważ jest tyle metod prowadzenia zbiorników, że nie wiem jaką wybrać dla początkującego.

W pierwszej fazie miałem zamiar zastosować filtr kubełkowy 900l/h z dwóch powodów. Pierwszy jest taki że posiadam teki filtr i jest on całkowicie nowy, a drugi to obejrzany 3 częściowy film na YT dotyczący zakładania akwarium morskiego, w którym taki filtr został użyty. Po lekturze na forach zauważyłem, iż jest więcej przeciwników niż zwolenników, choć kilka osób używa takich filtrów i sobie chwali.

Dodanie do akwarium sump'a byłoby najlepszym rozwiązaniem, ale w moim przypadku nie wchodzi niestety w grę.

Kolejnym rozwiązaniem była kaskada fzn-3, tylko czy w takim zbiorniku da radę?

Jest jeszcze jedno rozwiązanie... panel filtracyjny jako oddzielny zbiornik postawiony za akwarium. w którym znalazła by się komora na automatyczną dolewkę. Panel miałby wymiary 80 cm długości 40 wysokości i 12-15 szerokości. W takim oddzielnym panelu nie wchodzi w grę przelew z grzebieniem wiec szukałem innych rozwiązań i zastanawia mnie czy tak działałby overflow na rurkach pcv, taki jak na tym filmie:

Start akwarium odbędzie się na suchej skale.

Z góry dziękuję za sugestię i dobre rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dużo lepszym rozwiązaniem będzie pudełko przelewowe nie dość ze ładniej wygląda to nie ma problemu z jego użytkowaniem a skoro chcesz robić przelew to może wygospodaruj miejsce nawet na małego sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"panel filtracyjny" jako oddzielny zbiornik = sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"panel filtracyjny" jako oddzielny zbiornik = sump

Panel to panel, sump to sump tak dla jasności :-)

Kubełkom mówimy raczej stanowcze nie.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybkie odpowiedzi :)

To akwarium będzie sprawdzianem czy podołam. Za półtora roku będę się przeprowadzał więc wtedy przy nowych meblach zrobię akwarium około 250-300 l z sump'em. Teraz z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu ciąć szafek a już na pewno żona nie zgodzi się na trzymanie sump'a na podłodze :)

Pudełka przelewowe przyznam są estetycznie uzasadnionym rozwiązaniem, ale sporym wydatkiem, a akwarium ma być mało budżetowe.

Czy przy takim akwarium starczy sam fzn-3 i resun sk-300 przy obsadzie 3-4 małe ryby 2 krewetki i może krab. Jeśli chodzi o koralowce to miękkie mi wystarczą, ponieważ najbardziej podoba mi się ruch w wodzie.

Jeszcze jedna sprawa, za którą zapewne mnie zganicie :)

Moja sucha skała pochodzi ze... składu budowlanego, kupiłem ją w rewelacyjnej cenie 3zł/kg. W tej chwili się płucze

post-26209-0-86979900-1449089499_thumb.jpg

post-26209-0-64878400-1449089516_thumb.jpg

post-26209-0-87375700-1449089522_thumb.jpg

Edytowane przez gradiator (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając posty natrafiłem na tunze reefpack 250, czy byłoby to dla mnie dobre rozwiązanie? Nie robiłbym wtedy panelu filtracyjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te rozwiazania bez sumpa sa polowiczne, ale chyba do malego akwarium, wolalbym taki odpieniacz Tunze lub Delteca niz panel i niepewne polaczenia rurkami lub pudelkiem przelewowym. Troche zabawy bedzie z dolewka no i caly sprzet widoczny w "reprezentacyjnym" akwarium, ale skoro to ma byc na rok lub dwa...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. O urok będę się starał przy następnym zbiorniku, tan jak już pisałem to mój poligon, więc będę się nim cieszył przymrużając oko na sprzęt zamontowany wewnątrz akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moja sucha skała pochodzi ze... składu budowlanego, kupiłem ją w rewelacyjnej cenie 3zł/kg. W tej chwili się płucze

Wapień Filipiński ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapień Filipiński ?

Przyznam się, że sam nie wiem. Zobaczyłem taka skałę na olx używaną z akwarium malawi, zadzwoniłem do człowieka powiedział, że to koralowiec ale już go sprzedał. Jednak dał mi na miary na skład budowlany gdzie go kupił, więc wsiadłem w auto 30km i kupiłem 30 kg. Skała jest już po chlorowaniu, teraz płucze sie w kranówce, jeszcze płukanki w ro di i suszenie. Mam nadzieje, że spełni oczekiwania jest bardzo porowata i ma wiele kanalików. Po wyjęciu jej z wody jeszcze długo z niej cieknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem właśnie zdjęcia wapnia filipińskiego i skały koralowej i ta która kupiłem swoją strukturą odpowiada właśnie skale koralowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skała powinna być lekka - wapień jest 2-3x cięższy

i skałę łatwo można oderwać kawałek - jest krucha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tą uwagę. Mam wapień jeszcze z malawi. Jak skończę proces płukania skały i ją wysuszę wtedy porównam wagę podobnych objętościowo skał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałeś kiedyś w ręce żywą skałę? ona nie ma nic wspólnego z tym co kupiłeś, możesz próbować ale będę szczerze zdziwiony jeśli ci na tym wynalazku akwarium wypali


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jestem optymistą:) a życie zweryfikuje

Tyle tylko, że plany mi się zmieniły i z większym akwarium będę musiał poczekać ze względu na czekający mnie remont i przeprowadzki.

Ale... zrobię piko akwarium morskie coś na wzór Aquael nanoreef i tam wypróbuję mój skalny wynalazek, tyle tylko że wrzucę pół na pół żywą skałę i mój wynalazek.

Jakie powinny być objawy ożywienia martwej skały?

I czy w erybce mają dobrej jakości żywą skałę?

Poza tym postanowiłem kupić jakieś akwarium około 40 l w którym będę testował odpieniacze, automatyczne dolewki i filtry własnej konstrukcji, bo wydawać na reefpack 650 zł to przesada :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim akwarium - te same wymiary .

Wkleiłem ściankę z wyciętym obniżeniem na grzebień .ścianka pomniejszyła akwarium o 11 cm (teraz wiem,że nie było potrzeby tyle wystarczy 9cm). Tył podzieliłem na 3 części. dwie z przegrodami system filtracji grzałka odpieniacz i pompa powrotu, trzecia część na wodę do dolewki.

Sprawdzało się fantastycznie.

Pozdrawiam:

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.