Skocz do zawartości
loreto

Brązowe, glony- Jak się ich pozbyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z glonami w akwa. Tak jak na zdjęciach po powierzchni pływają takie brązowe glony, osadzają się na skałach , na koralach, ogólnie wszędzie. Wyrosło też trochę zielonych na skałach. Kiedy te brązowe gluty przepłyną do panelu, odnawiają sie w godzinę. Chcę je zlikwidować, używałem środka kent na fosforany, i mam dostawkę di z żywicą do filtra ro. Preparat pomagał przez 1 dzien, potem glony się odnawiały. Podmienialem wodę parę razy, ale nic nie pomogło. W akwa mam dwie pompy, więc przepływ wody jest całkiem duży. Z góry dzięki za każdą pomoc.

1547-glony%201.jpg

1547-glonki2.jpg

1547-glonki3.jpg

1547-glonki4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pytanie jak brzmi?:)

bo to wyglada na okrzemki i cyjano


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pyt brzmi jak si etego pozbyc zapewne.

przynajmnie o to mnie pytal na gg.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usu? mechanicznie co mo?esz, wyczy?? prefiltry (jezeli masz jakies g?bki, waty itp), zr?b spor? podmian?, upewnij si? ?e ryby s? w dobrej kondycji i zastosuj anti-red'a AM.

Jak nie pomoze to operacj? mozesz powtorzyc (tam w instrukcji jest napisane po jakim czasie mozna).


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A własnie - jak "stare" jest to akwarium? Może masz gdzies w obiegu stary, "przepracowany" węgiel?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraszan :

ryby s? w dobrej kondycji i zastosuj anti-red'a AM.

No w?asnie hexatenia ostatnio wog?le prawie nie wyp?ywa ze ska?, ma?o je i bardzo pokracznie p?ywa :) czy mo?esz podes?a? mi jaki? link do sklepu gdzie mo?na kupi? ten preparat??

Co do pokarmu to jest to mro?onka, czasami wrzucam suche lysmacie.

Akwa ma jaki? rok, faktycznie b?d? musia? wymieni? wk?ady w filtrze ro bo do teraz tego nie robi?em.

Kraszan :

Usu? mechanicznie co mo?esz, wyczy?? prefiltry

usuwam tylko ?e one si? odnawiaj? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie AntiRed jest bezpieczny dla ryb i rafy.Zaleca się jednak by ryby były w "stabilnej" kondycji, bo jakby nie było trochę chemii się wlewa. Reszta działań w instrukcji preparatu. AntiReda możesz kupic np. tu:

http://www.um-um.pl/product_info.php?cPath=21_316_369&products_id=1060

Koniecznie wyczysc wkłady mechaniczne - jezeli nie robiles tego od poczatku to one moga byc zrodlem pogarszania chemii wody - po prostu one gniją. Wyczysc dokladnie podczas podmiany albo wogole wywal.

Nie wiem jak karmisz mrozonką - może warto byłoby po rozmrozeniu dobrze przeplukac - woda w ktoej są zamrozone pokarmy pozostawia wiele do zyczenia. Nie przekarmiaj.

Daj dobry węgiel (nie najtanszy!), trochę skroc swiecenie, a jak to nie pomoze to tak jak pisałem dwa posty wczesniej i antired.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

my?le ?e szybciej kupisz tego Antired'a np w korale.pl lub zoofokusie skoro jeste? z Warszawy. A poza tym Kraszanowi zapewne chodzi o media filtracyjne w samym akwarium a nie w filtrze RO, chociarz RO te? sobie sprawd?.

POzdrawiam

PS. poustawiaj zdj?cia jedno pod drugim, b?dzie ?atwiej czyta? tego posta.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Loreto - powstawiaj entery po każdym zdjęciu, to będą pionowo bo nie można się doczytać wątków.

Te gluty to zwykle sinice. Wężykiem można łatwo odsysać je - i rób to jak najczęsciej. One sie pojawiają jak coś jest w akwa nie tak - np stary węgiel uwolnił nadmiar związków, przekarmienie i bakterie nie dały rady itp. Oświetlenie nie bardzo ma wpływ, bo sinice potrafią sie przystosować prawie do wszystkiego. Potrafią się wyciągać w bardzo długie gluty rosnąc np 5 cm dziennie !

Trzeba poprawić jakość wody - coś w niej jest nie tak. Może masz nowe akwa i ono dojrzewa, lub cos nagle usunąłeś/dodałeś dużego. Chemii lepiej nie lać - to nie słodkowodne, że można wybyć erytromycyna. Prawie zawsze są jakieś skutki uboczne bo i system jest delikatny. Bywa że pomaga zasadzenie makroglonów np caulerpy


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki teraz mi powiedzcie co najlepiej kupic- wkłady do ro, anti reda czy poszukac tych makroglonów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@loreto, a mierzyłeś NO3 i PO4? Być może cię rozczaruję ale woda w Warszawie jest tragiczna i pierwsze co bym zrobił to zmienił prefiltry w RO i żywicę DI. Potem bym zrobił 2 podmiany po 50% z przerwą 2-3 tygodnie. Dalej piszesz o dwóch pompach - ale nie napisałeś ile w sumie masz przepływu i jakiej wielkości jest akwarium. Makroglony też bym wsadził - nie zaszkodzą, a zbiornik jest niestety w opłakanym stanie. Teraz sól - ja już słyszałem mroczne historię o soli AM więc napisz jakiej używasz bo może warto ją zmienić.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sól kenta przepływ duzy jedna pompa 1200 l/h druga 2000, zywicę mam prawie nową, filtry zmienię, zbiornik 75 l sump 30

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja na Twoim miejscu zaczolbym od testow - NO3, NO2, PO4, pH, KH. U siebie zauwazylem ze cyjanobakterie ( a na to mi to wyglada ) lubia niskie KH i pH. Dalej wartoby bylo zdobyc TDS i zbacac jakosc wody po RO. Masz takze znaczna obsade - sporo ryb, a na dodatek zebrasoma i hexatenia sa dosc aktywne. Dla takiego malego baniaczka to istna fabryka amoniaku. Nie daloby sie ktores z ryb pozbyc? I polecam makroglony - wrzuc troche do sumpa zamontuj nad nimi jakas lampke to powinny zaczac Ci wysysac z wody rozne swinstwa. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem, też długo walczyłem i w końcu z pomocą Tomka z erybki mi się udało.

Pytanie zasanicze, co masz na dnie?

grys koralowy? czy piach?

jak grys to wywal i wsyp piasku, najlepiej z funkcjonującego zbironika, dalej zrób podmianę 50% wody (kup wodę z prawidłowow działającego zbiornika), w ten sposób, że spuść połowe wody do wiadra/miednicy, w pozostałej wodzie dokładnie wypłucz skały i przerzuć na chwile do odlanej wody (uważaj na zwierzaki i korale), jak już zostanie akwa z całym "gnojem" do dokładnie wyczyć: ściany, tło, pompy itp. i wylej wodę do klopa, wlej swoją starą wodę z wiadra, nasyp piachu, wsadź skałki i zalej "nową wodę".

Potem dolej "Hagen Cycle Szczepy Bakterii" w podwójnej dawce i czekaj.

U mnie w ciągu tygodnia od tej operacji zniknął cały syf, a w pewnym momencie byłem w takiej sytuacji, że na wszystkim w akwa było śluzowaty kożuch.

PS. U mnie na anitred bardzo źle zareagowały Xenie.

Pozdrawiam i powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loreto dasz rade. Ja ostatnio zrobiłem taką jazde w moim akwa...z tym że ja wywaliłem piach:) ale ja miałem problem troszke innego rodzaju...Przygotuj sobie miski wiadra...baniaczki....i dasz rade...tylko zatrudnij kogoś do pomocy. Bo w 2 osoby t o tak na jakieś 3-4 h robty. Powodzenia.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loreto nie wiem jak w Warszawie, ale Kraku kupisz w sklepie z morszczyzną ok 1zł za litr, przy Twoim baniaczku to wydatek ok 40zł, chyba że jakiś znajomy moeszczak z okolicy użyczy Ci wody z własnej podmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loreto w Warszaie jest sporo morszczaków...ja bym Ci dał wody, gdyby nie fakt że póki co też nie jest w najlepszym stanie, walcze z NO3 i PO4, więc...sam rozumiesz...

Na początku jak zakładałem akwa...to w atollzoo się deklarowali że mogą sprzedać wode.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to ja ci mogę dać lecz kałania się wycieczka do mnie czyli okolice Legionowa. Podmianę będę robił za tydzień.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm czy mógłbys podesłac mi jakis numer telefonu do siebie na priva? to zadzwonie i bysmy ewentualnie uzgodnili :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś dodac rownież że, akwarium doprowadziłeś do tego stanu wakacyjnym zaniedbaniem, filtr DI dołożyłeś ok 3 tygodni temu. Niestety w przy akwarium mprskim jest tak że jak nawalisz to będziesz to długo naprawiał. Warto dodac również że na testach oszczędziłeś mimo ich doradzania. A ciężko pytac kogokolwiek o radę gdy niwiele jesteś w stanie powiedziec o tym co się dzieje u ciebie w zbiorniku.

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo - wItam Łukasza i pozdrawiam :) i zgadzam się z opinią dotyczącą testów. Jeśli się nie kontroluje parametrów to można się doczekać nieszczęścia.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loreto. Miałem u siebie to samo. Wygląda na to, że udało mi się zwalczyć dziadostwo.

Wygląda to tak, że rano zaraz po zapaleniu świateł glutów prawie nie ma, a po kilku godzinach pokrywająwszystko. Odsysanie podobnie - niby łatwo schodzi, ale po godzinie wygląda jak byś nic nie robił.

Najgorsze, że ten syf jest trujący. Padły mi od tego wszystkie ślimaki ukwiał i salarias, fromię odratowałem w ostatniej chwili.

Piotrek z korale.pl dał mi namiar na gościa, który też to miał u siebie i też wyprowadził akwa, tak że dasz radę.

Glony te zostały zidentyfikowane jako dinoflagellates.

Ja zrobiłem tak:

Dałem węgiel i antiphos, filtracja mechaniczna - jakieś gąbki włóknina, pieluchy, co tam masz, żeby odfiltrować jak najwięcej tego.

Codziennie płukałem akwa - pompa w rękęi robiłem wir.

Zaciemniłem akwa całkowicie na trzy dni. Po tym czasie zacząłem świecić, najpierw godzinę, potem codziennie zwiększałem długość oświetlenia o godzinę - dwie.

Pojawiło mi się trochę cyjano, ale tego szajsu już nie mam. Jakby co to pytaj tutaj albo GG.

Powodzenia - dasz radę.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawą dyskusję o dinoflagellatach na RC:

KLIK TUTAJ

Dla tych, którzy po angielsku jeszcze mniej rozumieją ode mnie powiem tyle, że pH 8.6 przez kilka dni powinno załatwić problem. Koleś lał wapno do baniaka i podnosił nawet do 8.8, ale wygląda na to, że zadziałało.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jest to raczej połowiczne rozwiązanie problemu. Jest atrykuł w ostatnim Reefkeeping o fosforanie w akwarium i bardzo ładnie jest wyjaśnione powiązanie wysokiego pH do fosforanów. Po prostu jeśli pH podnosi się powyżej 8,4 to wytrącają się fosforany lecz nie pozbywamy się ich ze zbiornika. Wystarczy aby przy jakiejś okazji pH spadło w okolicę 7,9-7,8 i fosforany są znowu uwalniane są ze skały czy piachu.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.