Skocz do zawartości
jacaga

Pierwsze koty za płoty :(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

wszystkich niezmiernie serdecznie, równo rok temu zacząłem prace nad moimi 200 litrami (150 HQI, OR 3500, miniflotor) i jak wtedy zaczynałem projekt był taki:

1333-projekt.jpg

a wcielenie projektu w życie wygląda tak:

1333-realizacja.jpg

i dziś właśnie testowo zalałem zbiornik i odpaliłem cyrkulację. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się że odpływ (durso) nie wydala (odpływ 1", dopływ 3/4 ") - woda wylewa się przez odpływ zabezpieczający:

1333-img_6090.jpg

Z różnych projektów na forum wynikało że dla takich średnic rur i takiej pompy nie powinno byc problemow.

Może powinienem przytłumić dopływ wody?

Z góry dzięki za porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może po prostu obniżyć poziom wody w kominie o np 1cm ? - czyli obniżyć durso a rewizje zostawić jak jest

Na zdjęciu nie bardzo widać


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za to wielkie zdjęcie - wkleiło mi się nie to co trzeba:

tu będzie lepiej widać.

1333-odplyw2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze widze ale czy ty w tym durco masz odkrytą góre? na durso powinien byc zamkniety dekiel z malutką szparką którą dopuszcza sie powoli powietrze, bo inaczej nie masz efektu zasysania wody.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o teraz widze - czyli dobrze mówiłem - nie zrobiłeś durso tylko rure z dziubkiem który do niczego nie służy :)

załóż dekiel na durso , wywierć małą dziurkę na górze i zobacyzsz jak ciągnie


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć?

Nie jestem specjalistą, mam baniak 240 l. i w piątek wieczorem pierwszy raz zalałem go na słodko. Próba wyszła pomyślnie. Początkowo zastanawiałem się czy mam dać OR 2500 czy 3500 (to pytanie zadałem na forum). Dziś wiem, że OR 2500 było trafioną decyzją (zobaczymy z czasem jak będzie się sprawować sama pompa).

Czytałem o podobnym przypadku do Twojego (na tym forum zdaje się) i tam przyczyną był przypchany odpływ.

Mój odpływ ma średnicę 32mm, rewizja 25mm.

Pozdrawiam


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak dekielka na durso to jedna sprawa, ale nastepna to poziom wody.

Podczas normalnej pracy (ustabilizowany przeplyw) cale durso (lacznie z tym dekielkiem) powinno byc pod woda. Moze byc tuz pod powierzchnia wody, ale POD powierzchnia.

A dziurka w dekielku durso jest po to, aby durso moglo samo "wystartowac".

Inaczej stworzy sie korek powietrzny i po wylaczeniu i ponowym wlaczeniu pomp samo nie zacznie zasysac wody.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotr jak to pod wodą? Dekiel z durso powinien byc nad wodą bo przeciez przez ta dziurke ma zasysac powietrze niezbedne do utworzenia czesciowego syfonu - poziom wody powinien być mniej wiecej taki ze woda jest do połowy wysokości dziubka.

Ty masz u siebie całe durso pod woda i ci to działa? Jeśli tak jest to znaczy ze u ciebie tworzy sie pełny syfon i durso pracuje na maksymalnej przepustowości i tylko szczesliwie masz dobraną wydajność pompy ze to wszystko gra jak trzeba - jednym słowem fart :)

Normalnie powinno byc tak jak napisałem powyżej:

- dekiel z dziurką ciagnie powietrze

- poziom wody do połowy wysokości poziomej czesci dziubka

tu macie wszelkie potrzebne zdjecia, opisy i"tepe" :)

http://www.dursostandpipes.com/


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korek z dziurką mam i był założony ale jak go zalało i zaczęła się woda niebezpiecznie podnosić to go zdjąłem.

Tak jak pisał "Darek S" i "Piotr Jan Rogalski" spróbuję może jutro przyciąć rurę aczkolwiek gdzieś na amerykańskim forum widziałem dokumentację z której wynikało że ten "dziubek" powinien wystawac ponad powierzchnię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja dalem ciala przy zakldaniu akwa, bo robione bylo wszystko na szybko:dontgetit

Tu cos Poczytalem, tam troche i ... wyszlo, tak jak wyszlo.

Same Durso tez Zje....m i Musialem sie ratowac wlasnym i kombinowanym rozwiazaniem, metoda "prob i bledow":dontgetit

W kominie, na przlewie(Durso)zapomnialem zrobic odpowietrznika(czy tam jakiegos zaworka)i wszystko fajnie posklejalem do Du.y:dontgetit

Woda sie lala i przez przelew i przez rewizje.

Jedynym sposobem wyrownania wody w kominie i ustalenia pozimu bylo odpowietrzenie Durso, obnizajac poziom wody w sumpie, zeby chwycilo powietrza.

I tak wpadlem na taki pomysl i zrobilem odpowietrznik na rurze spustowej do sumpa, tuz ponad powierzchnia wody w sumpie(troche zakrecilem, ale na ponizszej fotce widac Moj Wynalazek:p)

1155-odpowietrzenie splywu.jpg

Teraz juz jest Ok:)


:):p:Satisfied

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MMirekJ

niestety nie widać żadnej fotki - czy możesz ją zamieścić?

Mam też pytanie do szeryfisch-a , jaka jest różnica u Ciebie pomiędzy poziomem wody w zbiorniku a wlotem wody do durs-iaka?

jacaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

już prawie poczułem zapach sukcesu :)

Przez przypadek zauważyłem że otwór-odpowietrznik (2 mm) w durso był za duży. Po przytkaniu poziom wody gwałtowni skoczył poczym po 2 minutach spadł poniżej tafli wody w akwarium jak gdyby durso zassało i już tak się utrzymywało. Metodą prób przykręcałem zawór główny spływu i zaworek w durso aby tą niagarę wyciszyć ale wszystko psu na budę.

Może ktoś wie w czym tkwi sedno sprawy? po godzinie medytacji obciąłem rurę która odprowadzała wodę na dno sumpa aby woda wlewała się tuż na powerzchnią. Niestety bez sukcesu :)((

Wydaje to dźwięk pracującej pralki albo spłuczki po czynności fizjologicznej.

1333-spluczka.jpg

PS. Pompa znajduje się w trzeciej komorze sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje durso na 1 calowej rurze wyglada tak:

947-durso.jpg

Na gorze korek z dziurka 4 mm nad wodą, dziala z pompa OR3500 i akwarium ponad 200l. Obok rewizja 3/4 cala.

Dziala cicho i bezproblemowo od kilku miesiecy, w szafce przy wylocie jest zawor do regulacji.

947-dol.jpg


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ci siorbie to znaczy ze odworek w zaslepce w kominie jest za duzy, u mnie taki odglos spluczki byl jak sciagalem wlasnie ta zaslepke


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

czy cicho to znaczy że przy zamkniętej szafce nie słyszysz spływu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, absolutna cisza, zwlaszcza jak wylacze odpieniacz to sie zastanawiam czy pompy pracuja ;)


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie takie samo durso jak Ty.

I nie ma bata aby nie szumiało - zauważyłem że woda porywa to powietrze które dostaje się przez otworek w durso i ono powoduje szum przy spływie.

Cisza jest faktycznie gdy zatkam całkowicie ten otworek - można wówczas wyregulować głównym zaworem dolnym aby słup wody utrzymywał się na stałym poziomie.

Problem jest podczas uruchamiania przy całkowicie zatkanym zaworku - trzeba odpowietrzyć durso aby załapało ciąg.

Wpadłem tu na taki pomysł że durso jest całkowicie zanurzone i dodatkowo przewierciłem otwór tuż nad kolankiem - gdy woda po uruchomieniu pompy podnosi się durso się oddpowietrza przez ten otworek a nasępnie jest zalewany przez podnoszącą się wodę (gdy juz załapie ciąg) - i wtedy faktycznie jest cisza jak makiem zasiał:

1333-947-durso2.jpg

Nie wiem czy to cecha durso ale zauważyłem że jest wrażliwe na poziom wody w sumpie - gdy spadnie o 5 cmm to w durso też spada o około 5 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zrobione tak, ze pod nakretka w durso, w kominie mam otworek 4mm. Jest on zakryty przez wode, poniewaz reguluje jej poziom w ten sposob, za pomoca zaworu kulowego. Jak do tej pory chodzi bez najmniejszych problemow i nie slysze swistu powietrza czy czegos podobnego. Oczywiscie przy braku pradu woda opada ponizej tego otworku, a gdy prad powraca zawor kulowy reguluje wysokosc wody w kominie i znowu poziom ustanawia sie ponad dziurka przez co nic nie siorbie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz.PL, nie bardzo załapałem w którym miejscu masz wywiercony ten otwór - czy wyżej niż na moim, powyższym rysunku?

PS. Zawór kulowy - to masz na myśli główny zzawór pod zbiornikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.