Skocz do zawartości
chabov

Projekt akwarium 945 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ponownie!

Tym razem oczywiście w odpowiednim dziale :)

Poprzednio pisałem o tutaj: http://nano-reef.pl/...ium-975-litrow/

Prośba do administratora o usunięcie postu (bądź pomoc i wskazówki aby go usunąć).

Ale do rzeczy, mieszkanie jest w fazie kończącej ;)

Pozostały 2 miesiące do odbioru.

Byłem już na miejscu i oczywiście wymierzyłem wszystko co potrzeba :)

W końcu to co było tylko na papierze jest namacalne i zmierzalne :)

Na planie wygląda to tak:

gallery_22779_3660_135837.jpg

Akwarium to czarny prostokąt z czerwoną ramką.

Żółta ramka to kanapa.

Długość na jaką sobie mogę pozwolić to 180 cm.

Głębokość 75 cm

Wysokość 70 cm.

Jak widzicie za ścianą mam łazienkę czyli dojście do odpływu i do wody.

Przede wszystkim trzeba by odpowiedzieć co chciałbym posiadać w takim akwarium:

Cóż chce mieć?

Ano i rybę, miękkie a może jakiś mało wymagający SPS jeśli będę czuł się na siłach.

Nie wiem znów w sumie od czego zacząć.

Może najlepiej to co mam bądź już ustaliłem:

- Pompa obiegowa: Jebao AC-6500

- Odpieniacz: DIY na wzór BK250

- Cyrkulacja: coś ok 36000 l/h - nie mam jeszcze dokładnych modeli

- komin wewnętrzny - spływ i rewizja 40 mm powrót 32 mm

- Szafka: stelaż spawany z profili stalowych (30x30 mm), opcjonalnie malowany proszkowo, obłożone płytą HPL

- Sump: no na pewno chcę komorę na automatyczną dolewkę + myślałem aby wykorzystać bliskie sąsiedztwo łazienki do spuszczania wody z podmian.

Pytań mam bardzo bardzo bardzo wiele...

Nawet nie wiem od których zacząć.

1) Szafka: ile wzmocnień dać? 4 poprzeczki w środku? coś ala kratownice - 3 podłużnice w konstrukcji? Jak gruby blat i z czego najlepiej?

2) Sump: Jak duży (oczywiście nie licząc dolewki)?

Niedługo będę rysował, planował, oczywiście będę się dzielił z Wami wszelkimi informacjami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam praktycznie taki sam wymiar . Wzmocnienie mam tylko wstawione po środku i ok stelaż metalowy z profili zrobiony u Przemka jak i zbiornik. A na górę mam wrzucone dwie skręcone płyty meblowe zabezpieczone plus podkład pod panele i zbiornik. Sumpa muszę pomiezyc.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam praktycznie taki sam wymiar . Wzmocnienie mam tylko wstawione po środku i ok stelaż metalowy z profili zrobiony u Przemka jak i zbiornik. A na górę mam wrzucone dwie skręcone płyty meblowe zabezpieczone plus podkład pod panele i zbiornik. Sumpa muszę pomiezyc.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

O superancko!

Masz może jakąś fotorelacje (bądź jakiś spis elementów użytych przy akwa)?

Niestety nie znalazłem nic u Ciebie na profilu :)

Ok ale mam jeszcze pytanie (bo to będzie wykonywane przy wykańczaniu łazienki) jak wykonać spływ (odpływ)??

Najbliższy i najlepszy do wykonania jest odpływ wanny, umiejscowiony jest w podłodze przy ścianie, i to jest dla mnie proste - trójnik, odejście w "ściane akwariową". Można dać też syfon po drodze co by nie waliło ;)

ale dla mnie problemem jest jak to zrobić by woda z wanny nie cofnęła się do przedziału akwariowego?

Nie wiem czy dość dobrze wytłumaczyłem. Wiecie chłopaki - różnica poziomów, przelewanie się cieczy :)

Może to są niepotrzebne pytania ale wolę mieć pewność.

Pozdrawiam serdecznie!

Edytowane przez chabov (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu po trójniku zrób podejście do góry o 20-30cm (nie wiem na jakiej wysokości chcesz "wyjść" z kanalizacją, ale chyba nie ma sensu przy sumpie mieć oczka na wysokości podłogi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu po trójniku zrób podejście do góry o 20-30cm (nie wiem na jakiej wysokości chcesz "wyjść" z kanalizacją, ale chyba nie ma sensu przy sumpie mieć oczka na wysokości podłogi ?

Nie no oczywiście że nie :)

Tak myślałem że takie cuś wystarczy, ale wolałem się upewnić.

właśnie tak myślałem żeby był tam odpływ od RO/DI i zrzut z podmian :)

Takie ułatwienie a gdy mieszkanie jest "gołe" to można się pobawić :)

Dziękuje za odpowiedź serdecznie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O superancko!

Masz może jakąś fotorelacje (bądź jakiś spis elementów użytych przy akwa)?

Niestety nie znalazłem nic u Ciebie na profilu :)

Ok ale mam jeszcze pytanie (bo to będzie wykonywane przy wykańczaniu łazienki) jak wykonać spływ (odpływ)??

Najbliższy i najlepszy do wykonania jest odpływ wanny, umiejscowiony jest w podłodze przy ścianie, i to jest dla mnie proste - trójnik, odejście w "ściane akwariową". Można dać też syfon po drodze co by nie waliło ;)

ale dla mnie problemem jest jak to zrobić by woda z wanny nie cofnęła się do przedziału akwariowego?

Nie wiem czy dość dobrze wytłumaczyłem. Wiecie chłopaki - różnica poziomów, przelewanie się cieczy :)

Może to są niepotrzebne pytania ale wolę mieć pewność.

Pozdrawiam serdecznie!

Witam. Nawet lokum mam podobne wątku nigdy nie zakładałem bo jakoś brak mobilizacji a bawię się tym 4 lata i wiecznie coś. Jak coś cię szczególnie interesuje to na pw,ale nasze forum ma tylu specjalistów że z checią doradzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nawet lokum mam podobne wątku nigdy nie zakładałem bo jakoś brak mobilizacji a bawię się tym 4 lata i wiecznie coś. Jak coś cię szczególnie interesuje to na pw,ale nasze forum ma tylu specjalistów że z checią doradzą

Ja właśnie lubię się dzielić, pisać, podpytywać, no i zapewne będzie fotorelacja bo wiem że pomaga to młodszym zaczynającym kolegom (nawet jeśli o błędy chodzi): :)

Naszkicowałem schemat stelaża.

gallery_22779_3660_512576.jpg

Myślałem o czymś takim właśnie żeby pospawać.

Długość, serokość: pod całe akwarium

Wysokość: myślałem nad wysokością ok 80 cm

Półka na sump odzwierciedlenie "góry".

Możliwe że jeszcze jakaś "noga" pod sumpem dla stabilności - oczywiście wszystkie regulowane.

Przepraszam ale szkic zapewne strasznie odbiega od rzeczywistości ;)

Rysownik ze mnie marny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo porzeczek zrób tylko na środku i odpowiedni profil zabezpieczony przed korozją

. Taki układ przeszkadza w późniejszej obsłudze

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Za dużo porzeczek zrób tylko na środku i odpowiedni profil zabezpieczony przed korozją . Taki układ przeszkadza w późniejszej obsłudze

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Wysokość ok.Dojdzie blat więc pasuje.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez tomi1140 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wszystko ok ale z przodu zrób konkretny profil u góry poziomy i jeden pionowy zamiast dwóch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wszystko ok ale z przodu zrób konkretny profil u góry poziomy i jeden pionowy zamiast dwóch

A ok rozumiem :)

Mniej więcej znam wytrzymałości materiałów ale tutaj chce aby było SAFETY przez jak największe "S".

Bardzo serdecznie wszystkim dziękuje za odpowiedzi, podpowiedzi :)

I oczywiście dziękuje że jeszcze nie było słów krytyki :p

Czyli zaczyna mi się rozjaśniać jeśli chodzi o hydraulikę domową i stelaż :)

zaraz pewnie będę "rysował" sump :) i tu zapewne kolejne pytania nastaną - oczywiście zadam je po przeczytaniu kolejnych tematów.

Dzięki serdeczne jeszcze raz, wiem - luty to jeszcze kawał czasu - chce mieć wszystko mniej więcej choćby ogarnięte co i jak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

planuję w niedługim czasie postawić zbiornik 250x70x60 (wychodzi około 1tys. litrów) na stalowym stelażu + sump i zbiornik na dolewkę. Chcę to postawić w bloku (w nowym budownictwie) na pierwszym piętrze przy ścianie nośnej.

Macie może jakieś doświadczenie lub informacje na temat wytrzymałości stropów?

Wydaje mi się, że takie około 1,5 tony nie powinno być żadnym problemem.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.