Skocz do zawartości
pepitopl86

akwarium 205l+ 375l sump. jaka metoda prowadzenia akwarium z reaktorem Ca.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długiej przerwie. Akwarium w czasie remontów trochę po d*pa dłoni.  Zostało przeniesione w nowe miejsce docelowe  i dzisiaj uruchamiam sump 375l .  Tak 375l z tego względu ze mam osobne pomieszczenie obok akwarium i zrobiłem tam zaplecze akwarystyczne. W sumpie wylądowała kratka rastrowa  a na nią 2cm grubego żwiru,  kawałki skały i glony 3 rodzaje. Dzisiaj podłączam reaktor Ca z zasypem  ARM. Obecnie używam soli RedSea. W zbiorniku resztki korali miękkich  a w przewadze LPS i SPS. Światło to 2x BP pacyfic sun   3 kanałowe   200 i 120 w  ustawione na 50% mocy. Mam pytanie co polecacie dodać do akwarium żeby wszystko się miało dobrze. Wczoraj do sumpa dałem   węgiel. Jaka suplementacja i sól przy reaktorze ?proszę o rady. 


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magnezu dosyp do reaktora. Łatwiej utrzymać niż później podbić. Pomyśl o pompie dozującej i kontrolerze pH do reaktora. Prędzej czy później ci się znudzi ręczne regulowanie. Przygotuj się na kupno filtra na fosforany. Węgiel wyjmij od razu, wysusz i schowaj na czarną godzinę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel jest w sumpie ze względu na nowo puszczony obieg po klejeniu rur . Niby klej jest do rur z wodą pitną ale wolałem dać na wszelki wypadek . Co do filtra na fosforanów to co polecacie? jaki magnez dosypać, do tej pory magnez był ok.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że niestety ale większość forumowiczów woli tematy oglądać a nie komentować. Nasza szlachta morska też już się mniej udziela. A to właśnie na ich rady często czekamy.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel wyjałowi ci wodę na sam początek ze wszystkich pierwiastków śladowych. Na fosforany używałem PO4x4, który jest niezły ale się zniechęciłem, bo wszędzie miałem kuleczki jak mi raz pękł worek. Do tej pory pokolce robią kupki z kuleczkami. Później przerzuciłem się na RowaPhos i chcąc, nie chcąc dopracowałem układ gąbek i waty w filtrze. Od wczoraj mam znów PO4x4, tym razem w układzie filtra fluidyzacyjnego, nie w skarpecie. Magnez zacznie spadać jak zaczną rosnąć glony wapienne i koralowce. Ja używam Magnesium Pro Grotecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podajesz wartosc PO4 : "0" przy lekko wykrywalnym NO3, czyli sytuacja jest super. Po co filtr na fosforany ? Obawiasz sie, ze reaktor cos rozpusci ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czy po powiekszeniu litrazu spadki makroelementów są na tyle duze, ze trzeba juz uruchamiać reaktor?

Ja w szczepkach mam zasyp knopa+zwir koralowy i nie dosypuję ekstra magnezu. No ale na nie jestem szlachta morska:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nigdy nie dozowałem magnezu.. (też reaktor i zasyp knoppa)

no ale ja też nie jestem szlachta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor miałem już wcześniej i tylko go przełożylem. Zasyp ARM sprawdza się znakomicie, magnez trzyma wartości. Co do filtra na PO to sam się zastanawiam jeszcze na jego zakupem. Mam nadzieje ze jak ograniczę moczenie łapek w akwarium i będę robił regularne podmiany to będzie wszystko dobrze rosło. Zastanawiam się jeszcze jaka moc lampy ustawić docelowo obecnie mam ustawione 55% mocy ledy w stosunku 2 do 1. Brakuje mi jakiejś świetlówki lub ledow o odcieniu różu .

Węgiel wyjałowi ci wodę na sam początek ze wszystkich pierwiastków śladowych. Na fosforany używałem PO4x4, który jest niezły ale się zniechęciłem, bo wszędzie miałem kuleczki jak mi raz pękł worek. Do tej pory pokolce robią kupki z kuleczkami. Później przerzuciłem się na RowaPhos i chcąc, nie chcąc dopracowałem układ gąbek i waty w filtrze. Od wczoraj mam znów PO4x4, tym razem w układzie filtra fluidyzacyjnego, nie w skarpecie. Magnez zacznie spadać jak zaczną rosnąć glony wapienne i koralowce. Ja używam Magnesium Pro Grotecha.

Skoro wegiel wyjalawia wodę z pierwiastków to po co ludzie stosują go bez przerwy w zbiornikach z koralami SPS?


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładałbym że intensywnie suplementują mikroelementy.

Ok. Tylko nie rozumiem po co trzymają cały czas węgiel w akwarium.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kazdy trzyma caly czas :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Tylko nie rozumiem po co trzymają cały czas węgiel w akwarium.

Węgiel poprawia kolor i zapach wody. Ja preferuję ozon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel poprawia kolor i zapach wody. Ja preferuję ozon.

Ok. Dzięki za odpowiedź


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.