Skocz do zawartości
smk

Projekt sumpa z refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje zainstalować w moim baniaku refugium na miracle mud (lub tam inne caribsea mud). Zrobiłem sobie taki projekt i podpowiedzcie mi czy moze tak być?

Pierwszy rzut z góry i drugi z boku

Zaczynając od prawej pierwsza odzielona kompletnie część to zbiornik na wodę RO i wstawie tam mikser i siarkowy reduktor azotanów. Wody powinno starczyć na 3-4dni

Kolejna część jest przeznaczona na beasta 1200 + OR3500 z igiełką (nie bardzo wiem jak to zmieszcze ale jakoś z pomiarów wygląda na to że da radę), do tej części będzie spływała woda z komina.

Z tąd woda idzie do refugium z błotem i algami, a za oświetlenie będą robiły 2x24W power compacty 6500K z odbłyśnikami.

Pomiędzy tym a ostatnim sementem bedzie przegroda do wyłapywania ewentualnych bąbli.

W ostatnim będzie powrotna pompa OR3500 + MaxiJet przepompowujący wodę do chłodziarki. Wylot wody z chłodziarki myśle żeby dać spowrotem do komory z odpieniaczem.

818-my_mudfilter.gif

Powiedzcie mi czy dobrze to rozplanowałem? Świetlówki dać 6500K czy wyższą barwę?

Miedzy refugium a ostatnią komorą wystarczy taka 2 dzielna komora do odbąblowania wody czy może dać 3 dzielną? No i jakie glony polecacie na miricle mud?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze woda do refugium powinna wplywac z boku a nie z gory.tak chyba bedzie lepiej i woda nie bedzie wzbijac miracle mud. cos takiego ....

1473-818-my_mudfilter.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm no faktycznie zastanawiałem sie czy błoto nie bedzie sie wybijać od spadku wody.

A na 5tys l/h (3500+1600) jakie przelotki miedzy komora odpieniacza a refugium dac? 2szt 32mm ? Czy moze po prostu zwyczajnie łysą szpare zostawić ( ;) bez skojarzen prosze ;) )


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na 5tys l/h (3500+1600) jakie przelotki miedzy komora odpieniacza a refugium dac- to raczej nie możliwe żeby tam było 5000, 3000l to max


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt 5tys po odjeciu podnoszenia przez OR3500 na wysokosc ok 120cm i MJ na 30cm to moze bedzie blizej 4tys ale mniejsza o drobne ;)

Czyli łysa ;) bez przelotek i z dodatkową przegrodą mówicie. OK.

A oświetlenie takie styknie czy wyzsza barwę? Nizsze barwy bardziej wydajne a 6500K chyba idealna na glony, chyba bez sensu bawić się w 10000K juz nie mówiąc o aktynice, prawda?

To teraz jeszcze co do glonów. Przeczytałem dziś w Coral Magazine marzec/2006 (inglisz edyszyn), że caulerpa mimo wszystko nie jest dobrym rozwiązaniem a to ze względu na uwalnianie toksyn po żniwach zanim się zabliźnią miejsca cięcia glonów i do tego jest duża szansa na obumarcie glonów i uwolnienie skumulowanych szkodliwych związków. Podobno idealnym wyjściem tutaj jest "Chaetomorpha". Podobno rosną jak głupie i ze względu na swoją jednokomórkową budowę nie uwalniają żadnych szkodliwych związków i nie występuje tu obumieranie. Pytanie teraz gdzie te glony można dostać?

Aha artykuł by Daniel Knopp więc chyba się facet zna ;)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli to sę te długie nitki ciemnozielojnkawe to maja kilka sztuk w aqua medicu, chyba po 90 albo 110 za takie całkiem spore


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta ostatni przegroda ma wyłapywać bąbelki, to raczej odwrotnie zamontuj ostatnie przegrody. Bąbelki mają to do siebie, że raczej są przy powierzchni niż przy dnie. Dodatkowo bedziesz miał przepływ przez całe refugium, a nie tylko powierchnie. Wpadaniem gwałtownym wody bym sie nie przejmował, bo różnice poziomów między refugium a pierwszą komorą będziesz miał malutką.

I jeszcze zastanowił bym się przed zrzutem wody z chłodzenia na początek sumpa - inaczej w refugim będziesz miał skoki temperatury - czy istotne, to trzebaby policzyć. ;)

P.S. Mówie to pos pojrzeniu okiem "inżynierskim", nie mam jeszcze doświadczenia z sumpami. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś w końcu odebrałem sumpa i po 5h walce z instalacją nowego, poległem podczas sklejania orurowania z powodu ...zaklejonej nowej puszki z klejem. Jutro o 10:00 musze dylać wymienić.

Rybki maja 13tys l/h cyrkulacji to im chyba do jutra wieczora nic nie bedzie bez odpieńka i spływu kominem (mam taka nadzieje).

Mam mieszane uczucia co do tego sumpa bo po wsadzeniu sprzetu zrobiło się mega ciasno i choc wszystko sie miesci to wygląda od strony estetycznej jakby ktoś to wpierdzielił na kupe bez ładu i składu. No ale za to dodatkowo jest miejsce na 40L refugium

Foto jutro wrzuce.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc SMK!

Ja bym sie zastanowil czy zbiornik na dolewke na 3-4 dni nie jest za maly. U mnie wystarcza na 3-4 tygodnie.

Czy filtr siarkowy musi tam stac i czy jest w ogole potrzebny?

W pomieszczeniu na refugium (rys.1 i 2) dalbym DSB (jakies 18cm) i nie bawil w Miracle Mud, roslinki i oswietlenie.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bloto juz kupione, DSB nie da rady bo dolny otwor wylewu z 1 do 2 komory sumpa jest na 10cm wysokości

Co do dolewki to zobaczymy. Bede kombinowal zeby na co najmniej tydzien starczalo.

Siarkowy nie bedzie potrzebny jak sie glony w refugium rozrosną, jednak wtedy przerobie go na reaktor (heh znaczy wymienie wkład i dołoże kontrole PH bo siarkowy AM to właściwie to samo co AM KR400 :) )

Dobra cisne do sklepu wymienic klej (lub niech mi go otworza w jakimś imadle jak tacy sprytni)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze masz troche daleko, mi zostaly 2 nieruszone opakowania kleju do hydrauliki, ale w wawie.

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś w sklepie nauczyłem się jak starym indiańskim sposobem otwierać weki/słoiki/puszki które sposobem siłowym nie dają się otwierać :) Człowiek uczy się całe życie


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki sumpa:

z boku

818-refugium_1.jpg

z góry

818-refugium_2.jpg

bajzel podczas instalacji

818-refugium_3.jpg

ogólny widok

818-refugium_4.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka Remik.

System wyglada calkiem fajnie trzeba przyznac. Ja mam jednak pytanie z innej beczki.

Jak sprawuja sie pompy AM?? I nie chodzi mi tutaj o wydajnosc bo na to chyba nie ma co narzekac ale jak jest z halasem??


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja troche buczy po 3ch latach. Poczatkowo była cichsza ale i tak najgłosniejsza z całego sprzetu jaki miałem.


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@smk, opisz później prace sumpa , jestem na etapie projektowania swojego więc każda informacja jest dla mnie cenna.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie naprawde nie mam co marudzić. Jedna chodzi na tyle cicho, że po zamknięciu szafki jej nie słychać, a druga z wirnikiem igiełkowym trochę głośniej ale też bez tragedii.

Orginalna pompka igiełkowa do beasta 1200p była 2x głośniejsza niż obie AM OR3500 razem wzięte.

@roman - na razie jeszcze niewiele wiem bo wody mam za mało żeby odpalic system, i hydraulika musi odczekac swoje az klej załapie i moje rybcie beda musiały byc jeszcze jeden dzien bez odpienka az sie solanka zrobi na jutro.

Jak na razie system znosi to dzielnie i PH spadlo o 0.1 do 8.0 wiec nie ma chyba paniki. Specjalnie malo dzis karmilem zeby NO3 nie podskoczylo za mocno.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co mam teraz powiedziec. U Azmodana halasuje u ciebie nie. Jednym slowem wychodzi na to jak sie trafi a to juz nie jest dobrze.

Chyba zostane przy Eheim (ktorego mam). Nie jest silny ale wedlug mnie wystarczajacy.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump od 3 dni działa piknie poza cieknącym zaworem effasta.

Wsadziłem dziś do refugium 5kg kent bio sediment i wyszło mi go ok 5cm wysokości. Na to jeszcze dojdzie tyle samo miracle mud i wychodzi ze bede miał DSB i MM w jednym :( Zobaczymy czy taka kombinacja nie ugryzie mnie w tyłek.

Po tygodniowym moczeniu się w akwarium w końcu zaczeła poprawnie działać elektroda redox podesłana przez locutusa. Nie wiedziałem że aż tyle musi elektroda dochodzić do siebie w wodzie.

Po zrobieniu 2 podmian 40L wczoraj i 120L dzisiaj redox rośnie i przed godzinką jak wychodziłem z biura to profilux pokazywał 400mV.

Podniosłem też zasolenie z 1.022 do 1.024 i wprowadziłem nową sól Kenta zamiast TM Pro.

Zostaje mi jeszcze dorobienie oświetlenia, wsadzenie cheato i taka drobnostka jak... zbiornik na dolewki :( na razie bedzie takie osiągnięcie techniki jak butla 5L po wodzie (starczy na 1,5dnia). No i wymiana zaworu.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości jednego z forumowiczów dostałem przed świętami gloniki cheatomorpha. Nie bede wymieniał od kogo bo bym mu pewnie zrobił niedzwiedzią przysługę a czasu chłopak nie ma, ale za to w ramach odwzajemniania dobrych uczynków przekazać mogę tego glona innym chętnym jak mi się tylko namnoży go więcej (też krucho u mnie z czasem więc raczej Szczecin wchodzi w grę - albo przesyłka kurierska)

Tymczasowo powiesiłem zwykłą żarówkę 40W nad refugium a już w produkcji jest PC 24W 6500K.

Tak wygląda mój sump na chwilę obecną. Na dolewkę ciągle jest butla 5L po mineralce (co 2 dni trzeba dopuszczać wodę do butli), ale już pracuje nad zmontowaniem do systemu elektrozaworu podpiętego bezpośrednio do filtra RO.

818-refugium_cheato1.jpg

818-refugium_cheato2.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czemu komora refugium jest taka niska ? czy chodzi o poziom wody w komorze wcześniej gdzie jest odpieniacz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Fakt poziom wody mógłby być wyższy. Z tym MM i piaskiem to chyba nie wyjdzie żebyś miał i DSB i MM. Na moje oko masz tylko MM.Jeśli mogę doradzić to mógłbyś dołożyć piachu (usypać pod kątem) a MM przenieść do tacki zawieszonej nad DSB. Dlaczego dolewkę masz w komorze z MM (która ma stały poziom wody) a nie w komorze pompy (poziom zmienny) ?.

Pozdrawiam


Akwa 500 l z LR Sump 250 l z refugium. Obieg Red Dragon 6500 l. Cyrkulacja Tunze 6100 x 2 szt. z Multicontrolerem. Odpieniacz BK 200 De Luxe. Oświetlenie - 8x T5. Suplementacja - Ca i Kh proszki FM, Mg GroTecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie patrzę na ostatnią fotkę i wydaje mi się, że przy takim poziomie wody - sporo ponad przegrodę oddzielającą komorę z MM od komory pompy. Poziom wody będzie się zmieniał i dolewka powinna prawidłowo działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka zadziała tylko do poziomu wklejki, ale gdy poziom wody obniży się w komorze pompy to już nie. Prawdopodobnie jest tak ustawione, że dolewka pracuje do poziomu wklejki.

Ale np. przy zmianie pompy na silniejszą to nawet komora pompy może się okazać za mała a swoją drogą to przepływ wody na obiegu jest niewielki bo nie widać różnicy poziomu wody między komorą pompy a refugium.


Akwa 500 l z LR Sump 250 l z refugium. Obieg Red Dragon 6500 l. Cyrkulacja Tunze 6100 x 2 szt. z Multicontrolerem. Odpieniacz BK 200 De Luxe. Oświetlenie - 8x T5. Suplementacja - Ca i Kh proszki FM, Mg GroTecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.