Skocz do zawartości
smk

Projekt sumpa z refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko ładnie, pięknie, tylko powiedzcie mi jak w dobrze, powtarzam dobrze zaprojekowanym sumpie poziom wody w komorach może być rózny ?

Bo albo ja jestem tępy albo Wy nie znacie zasady naczyń połaczonych ... ?

Obojętnie, gdzie by nie załozył tej dolewki to może ona działać poprawnie, bo poziom wody w całym sumpie będzie taki sam.


""""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thom, dobre, dobre :D ale Twoje zdanie ma miejsce tylko jeśli przegrody nie są całkowicie wklejone od dołu. Jeśli np. komora glonowego ma wklejoną przegrodę od samego dołu do wysokości np. 30 cm, a za nią jest komora pompy to w glonowym ten poziom 30 cm będzie się trzymał, a w komorze pompy może być np. 15 cm i w niej powinien być widoczny ubytek wody (odparowanie). Ja mam u siebie 3 poziomy wody w sumpie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu, w takim przypadku tak, bo nie działa zasada naczyń połączonych.

W sumpie SMK coś takiego nei będzie miało miejsca (przy tej pompie bo pewnie do niej jest dostosowana odległość między przegrodami), musiał by ostatnia przegrodę przesunąć na dół i tym sposobem odciąć ostatnią komorę.

Jeżeli będzie tak jak teraz wahania poziomu sa w całym sumpie.


""""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Remika przedostatnia ścianka ustawia poziom wody w glonowym i ten poziom w komorze pompy może być niższy - chyba że z powodu zbyt małych rozmiarów komory pompy, a może nawet całego sumpa po restarcie pompy woda zostaje szybko wypompowana i isnieje groźba spalenia jej. Wtedy trzeba zmienić sump lub podnieś ogólną ilość wody w sumpie ryzykując trochę przelanie po wyłączeniu prądu - choć jeśli system jest dobrze "zorganizowany" (stały poziom wody w zbiorniku i kominie) nie powinno się nic złego stać.

EDIT:

Właśnie :D poziom może być tak ustawiony bo z powodu braku ostatniej, niewysokiej ścianki idącej od dna - czyli klasyczny "myk" na usunięcie pęcherzyków powietrza - woda spływająca z komory glonowego tworzyła bąble i były one następnie zasysane przez pompę :D

Z resztą niech Remik napiszę jak to było :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widać do jakiej wysokości sięga pierwsza ścianka za odpieniaczem idąca od dna, ale wydaje mi się, że jest identyczna co ścianka refugium, jeżeli woda w komorze odpieniacza spadnie poniżej ścianki to woda przestanie płynąc :D

A jeżeli poziom wody w pierwszej komorze jest już troszeczke ponad ściankę to przelewa się do następnej komory, a że ostatnia ścianka nasępnej komory jest na tej samej wysokości to woda przelewa się dalej, a poziom wody w tym przypadku, w działającym sumpie będzie tak czy tak jednakowy we wszystkich komorach bo nie ma wyższej ścianki idącej od dna która odcieła by ostanią komorę, wtedy poziom wody byłby na wysokości tej ścianki i woda przelewała by się do komory z pompą, tylko w tej komorze były by zauważalne wahania poziomu wody.


""""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra Thom - zakładamy, że nie znamy zasady naczyń połączonych :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra nie ważne, mialem chwilową zaćme myślową jak przeglądałem temat.

Nie bylo rozmowy :D


""""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Thom :

Rebciu, w takim przypadku tak, bo nie działa zasada naczyń połączonych.

W sumpie SMK coś takiego nei będzie miało miejsca (przy tej pompie bo pewnie do niej jest dostosowana odległość między przegrodami), musiał by ostatnia przegrodę przesunąć na dół i tym sposobem odciąć ostatnią komorę.

Jeżeli będzie tak jak teraz wahania poziomu sa w całym sumpie.

P.S. Masz źle zaprojektowany sump :)

zasada naczyn połączonych działa, ale pamietaj że jak doliczysz opory przepływu przez wypełnienie wszystko bedzie się zgadzać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.