Skocz do zawartości
And

Poziom Ca - o co chodzi?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem z Ca - baniak 225l poziom wapnia 375 mg/l - Mg 1200 mg/l. Od kilku tygodni probuje doprowadzic Ca do poziomu powyzej 400 ale nie wiem co sie dzieje bo nic sie nie dzieje ;). Rozrobiony baling lalem wg kalkulatora po 100ml przez 6 dni (podniesienie z 375 do 430 mg/l) następnie zacząłem lać po 150ml kazdego z preparatow wlasnie koncze rozrobione drugie 2 litry i dzis pomiar dal 380mg/l. Ile ten baniak z 35 kg skaly moze wchłaniac tego wapnia bo tam niewiele jeszcze jest (dziala od 3 miesiecy). Dodam ze rownolegle pracuje reaktor wapniowy z twardoscia na wyjsciu 45 stopni - wiec powinno byc ok. Co jest u licha? Złe skladniki balinga i rozwaliłem rownowage w wodzie czy o co chodzi? Moze ktos leje balinga do podobnego baniaka i powie mi ile wychodzi srednio dziennie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na balingu , ale widzę że masz Mg zbyt wysoki do Ca , a on jst odpowiedzialny za przyswajanie wapnia. Może ogranicz podawanie Mg wtedy zobaczysz czy nie podniesie się Ca .

Czy używałes jednego testu ? moze spróbuj dla pewności innym zbadać. testy tez czasami przekłamują.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdż kontrolnie kH. Ja kombinowałem, dolewałem, dodawałem i sobie kH zrobiłem prawie 30...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Kh to najważniejszy parametr, tego trzeba pilnować najbardziej.

@Kraszan a jak ci zareagowały korale na Kh 30 ?

No i po takiej wpadce trzeba obowiązkowo wrzucic pompy w ocet, bo inaczej długiego zywota im nie wróżę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy, ktorych uzywalem to zoolek (pokazuje 350) pozniej sera (370) a teraz dzieki uprzejmosci kmati-ego (thx) dostalem w koncu saliferta i salifert pokazuje z nich najwiecej (380) ale jemu wlasnie wierzę.

Przestane dzis dozowac Mg i zobaczymy (dolewalem tez balingiem) ale od uruchomienia reaktora jest on takze nim dozowany (dosypany do korallithu) choć wsypalem tylko 5% na szczescie zeby w razie czego dosypywac w pozniejszym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kraszan :

Sprawdż kontrolnie kH. Ja kombinowałem, dolewałem, dodawałem i sobie kH zrobiłem prawie 30...

Przed chwila sprawdzilem i macie racje kH idzie w gore bo jest 18 stopni, tragedii moze nie ma ale lanie dalej ballinga troche mija sie z celem. Nie mam pomyslow co robic - sprobuję z tym magnezem.

A jak Kraszan podbiles to Ca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zauwazyliscie czasami u siebie ze zbyt wysokie kh blokuje jakby rozpuszczanie ca ? ja mialem taka wpadke z reaktorem - lecial sobie i jednoczesnie lalem aragamilk ktory podbijal niemilosiernie kh. skonczylo sie na tym ze kh w baniaku skoczylo tez do jakis 16 - 18 a ca sukcesywnie lecialo w dol na leb na szyje mimo reaktora i lania aragamilku. zwiekszylem co2 w reaktorze - jedyne co roslo dalej to kh. dopiero jak skumalem co jest grane i zbilem kh do 8, ca zaczelo rosnac. To takie moje spostrzezenie, nie wiem czy to jest wyjatek czy regula


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sytuacja dokladnie jak moja chyba. Jak zbiles kh?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odstawilem wszystko. doszedlem do wniosku ze skoro ca i tak nie rosnie tylko leci na pysk to i tak bardziej nie pogorsze sytuacji. odlaczylem reaktor, przestalem lac aragamilk, podmienilem troche wody i cierpliwie czekalem. kh wbrew pozorom bez naszej pomocy dosc szybko leci w dol


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Wildtom - wszystko odstawić.

Moje eksperymenty nie były bolesne, bo przeprowadzałem je na świeżym zbiorniku z żywą skałą - oprócz niej żandego życia. Zbijałem jakieś dwa tygodnie - dwie podmiany i czas.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wildtom :

kh wbrew pozorom bez naszej pomocy dosc szybko leci w dol

Chyba nei u wszystkich ;)

Nie podmienialem juz wody z 2 tygodnie w niedziele dopiero podmianka, leje tylko kalkwasser. I:

Kh 13,5

Mg 1140

Ca 360

i jakos to kh nie chce spdac ;)

A i zeby nie bylo robione salifertem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to Kh to kosmos raz jest 7 a za kilka dni znowu jest 12 a Ca to identyczna sprawa

Niby Ca i Mg też sa zależne od siebie a mam potęzną przepaść między tymi parametrami.

Wszystko działa w akwarium i nawet korale i ryby zyją


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to minęło 4 dni bez dozowania ballinga i reaktora + podmiana 40l wody. Paramatry: Ca 330 !!, kH spadło do 12 stopni. No i co teraz jak podbić bezpiecznie Ca o całe 100 mg/l ? Ruszać z reaktorem czy czekac az kH spadnie do 8-9 stopni?

I juz wiem gdzie ten moj caly wapn ktory dozowalem a nie rosł w baniaku - znalazlem na wirnikach pomp ktore juz nie wystartowaly ktoregos dnia po przerwie na karmienie- dokładnie jak pisał andrniew + mam sporą warstwę w sumpie na dnie osadzonego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może przy duzo większych wartościach KH nie pozwala rozpuszczać się Ca, ale nie przy 12.Ja mam od bardzo dawna KH na poziomie 10.9-11.2 i Ca nawet za duze 475-485 . Nie mam mixera ani reaktora dozuję to recznie preparatami . Akwarium wchłania Ca bez problemu . Utrzymuję wysokie Mg 1400-1450 które przeciez ułatwia przyswajanie Ca.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie. podbijanie ca powinno sie zaczynac od doprowadzenia mg do porzadku, nigdy odwrotnie, inaczej nic z tego nie bedzie :(


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
And :

Paramatry: Ca 330 !!, kH spadło do 12 stopni. No i co teraz jak podbić bezpiecznie Ca o całe 100 mg/l ? Ruszać z reaktorem czy czekac az kH spadnie do 8-9 stopni?

Zrob to co mi Andrzej polecil,

http://www.e.r.y.b.k.a.p.l/product_info.php?cPath=1_12_104&products_id=151

(przedytuj sobie post bo widze ze Przemek sie boi konkurencji)

Wlej podniesie sie poziom Ca kosztem Kh

I wtedy odpalaj reaktor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danek :

Być może przy duzo większych wartościach KH nie pozwala rozpuszczać się Ca, ale nie przy 12.Ja mam od bardzo dawna KH na poziomie 10.9-11.2 i Ca nawet za duze 475-485 . Nie mam mixera ani reaktora dozuję to recznie preparatami . Akwarium wchłania Ca bez problemu . Utrzymuję wysokie Mg 1400-1450 które przeciez ułatwia przyswajanie Ca.

Tak ale ja mialem Mg ok 1250 i w zaden sposob nie moglem podniesc Ca powyzej 380 mg/l a lejac balinga + reaktor kH poszlo do 18 stopni. Więc mam teraz mozliwosci takie:

- dolewac Mg do 1300-1400 (ale przy tak niskim Ca te parametry są niezrównoważone)

- dolewac Ca do 400 i puscic reaktor

- puscic teraz sam reaktor i czekac

No i rozpatruje dwie ostatnie mozliwosci.

Na szybko i tak nic lepiej nie robić, jak sie okazuje dozowanie zbyt szybkie daje odwrotne skutki a w baniaku nic sie nie dzieje zlego wrecz przeciwnie jest fioletowo i jedyny twardy koralowiec ma niezle przyrosty a Ca jest na poziomie 330.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze lanie ballinga z jednoczesnym puszczeniem reaktora cos pokrecilo w akwa, nie wiem w jakim celu to robiles.

a co do metod to nie wiem jak chcesz podbic ca do 400 (skoro teraz sie to nie udaje) i wlaczyc reaktor?

Wydaje mi sie ze cos zle robisz testy, albo sa do kitu, skoro piszesz ze ca masz 330 a w akwa tak fioletowo, przy takim wapnie i mg mialbys te glony biale.

Ja bym na twoim miejscu lal samego ballinga, ewentualnie mg osobno z dwoch odczynnikow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca teraz spadlo do 330 po tym jak przerwalem dolewki - utrzymywalo sie na 380 ale chcac je podniesc zaczalem dolewac ballinga rownolegle z uruchamianiem reaktora no i cos nie wyszlo. Zdaje sie ze reaktorem i balingiem podbilem kH zamiast Ca. Ale niestety jak widac kazdy inaczej zabralby sie do podnoszenia teraz Ca i sam juz nie wiem od czego zacząc.

Prawde mowiac mysle ze tu sol ktorą mialem przyczynila sie znacznie do tego - Instant Ocean ktora ma 340 mg/l wapnia - kupilem kiedys wielkie wiadro i jakos musialem to zuzyc. Od razu wiec nalezy podnosic Ca juz w wodzie na dolewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu dozowanie bailinga i pracujący reaktor. Tracisz kontrole wtedy nad bailingiem. Albo bailing albo reaktor z dodawaniem osobno Mg.Nie podnosił bym Ca bailingiem , chyba ze bardzo krótko zwiekszył dodawanie Ca , bo rozjedziesz sobie parametry.Bailing to rówowaga w podawaniu Ca , Kh i soli bez soli:).Jeśli zwiększysz podawanie całego bailinga pójdzie w góre i Kh. Przy bailingu Ca można podnieść kupnymi preparatami ,które sa dobrze przyswajalne ,a potem utrzymać bailingiem.A tak wogóle to nie masz zbyt dużo konsumentów ca więc jego niemożność podniesienia jest zastanawiająca.Nie przejmował bym się sola a Ca w akwa . Używam sól TM a używałe też AM i nie dodawałem Ca do dolewek . Liczy się co w akwa.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zrobić tak jak radził Kwiatek - podniosę Ca koncentratem tyle ze powoli i wtedy odpale sam reaktor. Balling + reaktor = :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.