Skocz do zawartości
E mil

Pierwsza solanka 96 L

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się ze wszystkimi przywitać i pokazać swoje pierwsze morskie akwarium. Akwarystyka zainteresowała mnie dokładnie rok temu, po zlikwidowanej kostce 30L słodkowodnej przyszedł czas na 96 litrów słonej wody. Decyzje podjąłem dość szybko, przy wyborze sprzętu pomagał mi kolega który swojego morszczaka już jakiś czas posiada.

Akwarium 60x40x40 OW, bez sumpa, stoi na szafeczce o wymiarach 100x40. Dlaczego zapytacie? Ano dlatego, że szafka musiała pasować do mebli(kobiety..), a to jedyna która spełniła wymagania. W najbliższym czasie planuje przeprowadzkę na 100x40x60 więc i wilk syty i owca cała :). Akwarium zalane chyba 20 Listopada, do dziś nie gościła u mnie żadna plaga oprócz okrzemków, start na suchej skale. 40l wody dostałem z już dojrzałego zbiornika.

Osprzęt:

- oświetlenie

zetlight lancia - mam bardzo mieszane uczucia, lampka dobrze wykonana, tyle że świeci na biało, co na początku mi się podobało - teraz już mniej. Dlatego obok stoi chińska belka przerobiona przez kolegę na 6x Royal Blue która podkreśla bardzo ładnie kolory korali.

- cyrkulacja

Jecod RW8 podpięty pod 12v, bo po wprowadzeniu korali okazało się że za mocno dmucha, do tego skimmer eheim.

- grzałka

Aquael neoheater, bardzo precyzyjna i estetycznie wykonana grzałka z której jestem bardzo zadowolony.

- odpieniacz

Bubble Magus E3, próbowałem z hydorem slim skin, ale niestety byłem z niego bardzo niezadowolony. Odpieniacz bardzo ładnie pieni, a co najważniejsze znajduje się poza zbiornikiem.

Tak jak pisałem wcześniej, start na suchej skale około 20 Listopada, a wyglądało to tak:

tgroike.jpg

W akwarium powoli pojawiało się życie, aktualne zdjęcia:

pULdZov.jpg

QiXr7tx.jpg

u2izniL.jpg

keFbm3W.jpg

gzNY6wn.jpg

KB2iAPT.jpg

kPHf0ZV.jpg

qVdRTZy.jpg

b6pQr8j.jpg

kirar6f.jpg

UW2hVqK.jpg

L0VOMy6.jpg

APPHDw5.jpg

RrgXgN6.jpg

Aktualne parametry:

NO2 - niewykrywalne

NO3 - niewykrywalne

PO4 - niewykrywalne

KH - 7

PH - 8,5

Zasolenie 1.025 mierzone refraktometrem.

Na chwilę obecną to tyle, jeśli znajdę trochę więcej czasu to napiszę coś więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Noo ładnie :)

Tak na samym odpieniaczu ? bez sumpa / panela filtracyjnego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, sam odpieniacz. W większym akwarium będzie sump.

Z obsady ryb

2 błazny, niestety ciągle są między nimi przepychanki

pterapogon, nasz ulubieniec, pierwsza ryba w zbiorniku

2 lysmata amboinensis, wszędzie muszą wleźć i wszystko sprawdzić, co powoli staje się męczące

mały pustelnik

neopetrolisthes oshimai

I to chwilowo tyle, pojawi się jeszcze lybia tesselata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje, ładny zbiorniczek, ja rownież wystartowałem z podobnym litrażem, natomiast inne wymiary (45x45x50), zazdroszczę Ci parametrów, ja ciagle martwię się no3 i po4, ale to najprawdopodobniej efekt żywej skały.

Będę kibicował, powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego postanowiłem zrezygnować z żywej skały, doszedlem do wniosku że tak naprawdę nie jest mi potrzebna. Tak samo żwir. Przy podmianach co 2 tydzień no3 było na poziomie 5.

Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A7-30H przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo ładne akwarium,gratuluje projektu ale dlaczego masz mieszane uczucia co do lampki ? dlaczego świeci tylko na biało skoro zetlighty przeznaczone do akwariów morskich maja niebieskie diody ? jestem w trakcie dojrzewania akwarium i stoję przed problemem zakupu nowej lampki i dlatego pytam ;)

Pozdrawiam Witek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wybacz za tak pozna odpowiedź. Może i ma niebieskie, ale niestety zbyt mała ilość jak dla mnie. Biały kolor skutecznie wypycha niebieski. Kolory korali przy samym zetlight nie były podkreślone, wszystko było blade.

Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A7-30H przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja, zmieniło się oświetlenie i dołożyłem cyrkulator. Doszło też kilka korali. Mam pytanie, czy w jednej rurce mogą być dwie rurówki? Bo wystają z niej dwa pióropusze.

zdjęcią można zobaczyć tutaj

http://imgur.com/a/x7hUl

Edytowane przez E mil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwija się powoli i całkiem fajnie, niestety rozrasta sie tez system filtracji i za chwilę bedzie to sump z koralami ;)

Moze pomyśl o naklejeniu niebieskiego lub czarnego tła poprawi się efekt wizualny. Do tego pomyślałbym nad czymś takim http://reefshop.pl/eshoper/pl/p/Tunze-Comline-3163-filtr/4614 schowasz tam media filtracyjne, grzałkę i ten skimer od słodkowodnego nie będzie już potrzebny.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia ja też nie mam żadnego panelu czy sumpa tylko odpieniacz zawieszany delteca a zadnyh absorberow itp nie używam i jest dobrze więc co to za zdziwienie?


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że eheim jest tylko do słodkowodnych akwariów :). Fakt, jest dużo gratów w środku, ale lampa będzie wisiała, to doda sporo lekkości tej konstrukcji. To akwarium jest tylko testowe, dlatego wrzucam absorbenty i sprawdzam jak się one zachowują itd. Może pod koniec tego miesiąca stanie już 100x40x50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji straty rybki (synchiropus ocellatus) byłem zmuszony zrobić koronę do akwarium. Spienione pvc, 2godziny pracy i jest. Nie jest idealna, ale najważniejsze że ryby mają mniejszą szansę się ususzyć..

post-25542-0-19772300-1457895394_thumb.jpg

post-25542-0-00979100-1457895395_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym kleiłeś spienione pcv ? mam w planach zrobić sobie pokrywę i zastanawiam się czym kleić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekt super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleiłem klejem na gorąco i kropelką, po uprzednim wyszlifowaniu krawędzi żeby lepiej łapało. Ogólnie polecam pvc do takich prac, jednak warunkiem jest posiadanie bardzo ostrego noża.

Ostatnio zauważyłem ciekawą rzecz, z pięknych cycuszków quadri jakiś czas temu zrobiło się spaghetti.. Nie było zmieniane światło, parametry stabilne. Ukwiału nie dokarmiałem, aż do piątku kiedy to dostał krewetkę piaskową. W sobotę zauważyłem, że jego macki powoli znów chcą się zaokrąglić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały up, wczoraj podłączyłem sumpa, wszystko hula. Gdyby nie cyjano którego nie mogę się pozbyć mógłbym napisać że jestem zadowolony z akwarium:)

post-25542-0-47293500-1459683768_thumb.jpg

post-25542-0-49903700-1459683769_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie :)

Graty zniknęły z akwarium i od razu lepiej


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium na dzień dzisiejszy wygląda tak:

Muszę się niestety przyznać że z braku czasu i chęci nic przy nim nie robię, tylko podmiany i czyszczenie szybek.

Mimo to wszystko jest okej, KH 8, Mg 1320, Ca 400, No3 5, Po4 0

Najciekawsza ryba jaką miałem to z pewnością esceniuc bicolor który znalazł sobie fajną jamkę przy zoa.

post-25542-0-00553800-1469363358_thumb.jpg

post-25542-0-68685100-1469363524_thumb.jpg

post-25542-0-33330800-1469363526_thumb.jpg

post-25542-0-61419900-1469363582_thumb.jpg

post-25542-0-25604700-1469363584_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały up, wczoraj podłączyłem sumpa, wszystko hula. Gdyby nie cyjano którego nie mogę się pozbyć mógłbym napisać że jestem zadowolony z akwarium:)

Witam,

bardzo fajny ten sump sam mam podobne możliwości zagospodarowania powierzchni :-), czy byłaby możliwość "wypożyczenia" projektu? Jeśli tak, prosiłbym o maila (winnichi@gmail.com).

Pozdrawiam

Irek


f4fc37bd4c51737c867e8946fc5b9fd4u1395a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety projekt skasowałem. Ale też posiłkowałem się znalezionym na tym forum - w temacie o sumpach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.