Skocz do zawartości
Michal33

Moja morska przygoda, proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie:) od dawna myślałem nad założeniem akwarium morskiego, najpierw dużo czytałem, potem kupiłem akwarium z osprzętem 112l, ale miałem się przeprowadzać więc musiałem odczekać kilka miesięcy. Po przeprowadzce okazało się że w nowym mieszkaniu nie ma miejsca na tak duże akwarium. Więc znów zacząłem dużo szukać i od koleżanki Asi z Łódzi, za co bardzo dziękuję zakupiłem pewien sprzęt, akwarium kupiłem sam osobno trochę większe jakie koleżanka miała.

Proszę o pomoc, mam kilka pytań chciałbym się dowiedzieć co mi jeszcze brakuje.

Posiadam sprzęt:

Akwarium 35x35x35

kaskada aqua clear 70

lampka to typowa aquael 2x11 z dorobionymi diodami nocnymi, same kabelki nie wiem jak je podłączyć i do czego aby działały ledy.

grzałka 25W

Skimmer Eheim Skim 350 3536

1. Co jeszcze potrzebuje do tego sprzętu, mam jeszcze z poprzedniego akwarium dwa cyrkulatory tunze 6025? Czy montować ? Czy może być bez.

2. Do kaskady muszę dokupić filtry, tylko nie wiem jakie? Czytałem że najlepiej siporex lub kawałki skały, matrix carbon, niektórzy mówią o węglu, później jak będzie życie to purigen.

3. Czy lampka 2x11W wystarczy ( chciałbym tam trzymać korale miękkie, dwie lub trzy rybki, krewetka, ślimak, rozgwiazda)? Co myślicie czy coś jeszcze czy za dużo, może można więcej?

4. Czy skimmer montować?

5. Jaką sól najlepiej i gdzie kupić? Ile jej potrzebuje?

6. Jakie podłoże najlepiej i gdzie kupić? ile potrzebuje?

7. Skała żywa, ale nie wiem ile do takiego akwarium 35x35x35 i gdzie najlepiej kupić, może ktoś ma na sprzedaż?

8. Jakie preparaty potrzebuje na start, jakieś bakterie? Tylko jakie? I co jeszcze?

9. Jakie testy będę potrzebował i mierniki.

10. Wodę chcę robić sam, chyba że ktoś ma na sprzedaż wodę z podmiany? Okolice Szczecina, Gorzów, Koszalin,

11. Filtra odwróconej osmozy, jeszcze nie mam, ale kupię trochę później.

12. Jak utrzymywać, parametry:)

Pewnie o czymś jeszcze zapomniałem, ale będę na bieżąco pytał.

Pozdrawiam Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światła trochę mało, ale może wystarczy, dla tego skimera to nie bardzo widzę zastosowanie. Sól, pewnie każda będzie dobra, podłoże kup raczej niezbyt drobne żeby Ci nie fruwało po akwarium.

Sklepów z akwarystyką morską jest sporo więc poszukaj gdzie będą dobre ceny interesujących Cię rzeczy.

Co do testów, bakterii i chemii to wszystko znajdziesz w dziale dla początkujących.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

24w do 42l ? raczej mało

poza tym

wszystkie odpowiedzi znajdziesz w dziale http://nano-reef.pl/forum/56-dla-nowicjuszy/

a co do ledów - zależy co to za ledy 12v (zwykła taśma) czy np. power led

do zwykłej taśmy kup sobie takie np. coś http://allegro.pl/zasilacz-antenowy-regulowany-do-anten-dvb-t-3-12v-i5166031733.html

od razu masz ściemniacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, spróbuję pomóc :)

1. i 3. nie zaszkodzi dokupić drugi moduł aquael 2x11w. Zmieści się nad akwarium i światła będzie więcej, a koszt do zaakceptowania.

2. Tak jak piszesz- do kaskady małe kawałki skały, okresowo woreczek z węglem, żeby wyklarować wodę. Możesz dać też gąbkę, żeby oczyścić wodę z paprochów, ale musisz ją czyścić/wymieniać regularnie.

4. Takie akwarium z miękkimi możesz spokojnie prowadzić na regularnych podmianach, np. 5l/tydzień, bez odpieniacza. Podmiany zastąpią Ci też dolewanie wszelkich dodatków do wody- wystarczą.

5. Sól dowolna, jeżeli robisz wodę sam, to duże wiadro jest zawsze bardziej ekonomiczne i starczy Ci na dłuuugo. Jeżeli będziesz kupował w sklepie/brał wodę od kolegów to warto mieć małe opakowanie soli na wypadek "rozjechania" się zasolenia (np. zrobisz niechcący podmianę wodą RO- ja tak zrobiłem w 30l :)) Czasem trzeba "dosolić".

6. Żywy piasek- jedna torba ~10kg to aż nadto na tę powierzchnię dna.

7. Wyobraź sobie konstrukcję, którą chciałbyś osiągnąć, idź do sklepu z kawałkiem kartonu o powierzchni dna i kombinuj na miejscu z tego, co będzie. Łatwo kupić za duże kawałki do takiej kostki, więc dobrze mieć takie rekwizyty. :)

8. Tylko bakterie. Może Prodibio bioclean? Bakterie + pożywka w oddzielnych ampułkach. Ale większość (do słonowodnych) się tu nada.

9. Sprawdzony "spławik" albo refraktometr do pomiaru zasolenia i testy na NO2, NO3 i PO4 (opcjonalnie). Przy regularnych podmianach w małym akwarium i miękkiej obsadzie moim zdaniem nie musisz mierzyć nic innego.

11. Jak nie masz filtra to zanim kupisz bierz wodę RO że sklepu/od kolegów. Nie lej kranówki.

12. Regularne podmiany. :)

Jeszcze do obsady - odradzam rozgwiazdę. Piaskowa to przesada do tego litrażu, inne też raczej nie dadzą rady się wyżywić.

Uff. Mam nadzieję, że pomogłem. Pewnie ktoś coś dopowie, albo podpowie inaczej, ale takie hobby - nie ma jednej słusznej drogi.

Pozdrawiam!

Edytowane przez TakiDuzy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8. Prodibio

5 + 10 + 11 - jak kupisz sobie RO+DI to będziesz mógł poczuć się pewniej, bo własna woda zawsze lepsza, chyba, że masz akwarystę z dużym zbiornikiem pod nosem i z jego podmianek będziesz robił własne. Sól dowolna.

ps. Brać kasę za wodę z podmianek to lekkie faux pa - na pewno znajdziesz życzliwego :))

Edytowane przez jaszczomp (wyświetl historię edycji)

c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem ze niektorzy koledzy z większymi zbiornikami maja syndrom wyższości i z ta życzliwością bywa różnie ;-)

mobilnie


692b50a4e6a72ca94ed90f2c93d802f4u1300a1141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To duże wiadro soli na potrzeby 40 litrowego zbiornika to lekka przesada, chyba że ma to być zapas na kilkanaście lat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To duże wiadro soli na potrzeby 40 litrowego zbiornika to lekka przesada, chyba że ma to być zapas na kilkanaście lat :)

Może nie na kilkanaście, ale na ~3 :) Rzeczywiście, poniosło mnie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.