Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Na początku chciałbym prosić o wyrozumiałość ponieważ jest to mój pierwszy post więc mogą paść głupie pytania.

Powoli przymierzam się do mojego pierwszego baniaka morskiego. Jak w temacie chciałbym kostkę z racji małej powierzchni do zagospodarowania. Czytałem na forum, że lepsze będzie akwarium "jamnik" ale niestety z braku miejsca będzie kostka.

Jeżeli chodzi o szkło, pierwsze pytanie, gdzie warto by było zamówić akwarium ze stelażem (jak zwykle chodzi o cenę)? Pewnie polecicie e-xxxxx ale może są jakieś inne sklepy bądź szklarze, którzy to ogarną za w miarę rozsądne pieniądze. P.s. Warszawa i okolice. A może ktoś z forumowiczów był by w stanie skleić takie szkiełko?

Chciałbym się od Was dowiedzieć, jaki sump powinien być przy takim akwarium dwu- czy trzy- komorowe oraz jaki odpieniacz proponujecie do takiego litrarzu(mi chodzi po głowie Deltec MCX 300)?

W jaką pompę obiegową zainwestować? Osobiście myślałem o Jebao DCT-4000, pytanie tylko czy wystarczy?

Jeżeli chodzi o cyrkulację nie mam bladego pojęcia co by się nadawało do takiej kostki.

Filtr Rodi zakupiłem, więc wodę będę sam przygotowywał.

Jeżeli chodzi o skałę jak na razie czytałem i cały czas się zastanawiam czy "żywa" czy real reef rock.

To tyle jeżeli chodzi o start. Jak macie jakieś uwagi to proszę piszcie czy to wystarczy na start czy o czymś zapomniałem.

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze szkłem i stelażem nie pomogę ale co do:

*Odpieniacza - zdecydowanie za mały, u mnie w 60x60x50 chodził Deltec SC1455.

*Obiegu - ja w kostce o 10cm niższej niż zakładasz miałem NewJet2300 i było spoko. Myślę że DCT 3000 wystarczy ale jak chcesz mieć zapas mocy i skręcić sprzęt to bierz DCT 4000

*Cyrkulacji - Ja jak i każdy na forum który miał do czynienia z kostką powie Ci że ustawienie cyrkulacji w takim szkiełku to zawsze problem. Ja u siebie miałem ostatecznie 2x RW-8 ustawione na falowanie + powrót na lock-line i wydaje mi się że było dobrze (RW-8 były kupione z myślą o większym szkle ale myślę, że 2x RW-4 też by załatwiły sprawę)

*Skała - Zaczynałem na żywej i każde zwierzątko które z niej wyszło cieszyło ale teraz bym zaczął od suchej. Nie ma życia = nie ma problemu. Ale co do skały to ile osób tyle opinii.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem ;)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin zapraszam do mojego watku, miałem przez rok taka wlasnie kostke :)

cyrkulacja rw8 i rw4 obieg najpierw 2000l, pozniej dct 4000 plus mała pompka za skalę, w kostce ciezko jest ustawic dobrze cyrkulacje.

oświetlenie itd masz u mnie, różne opcje :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 180 l odpieniacz deltec 1455 ? to jest odpieniek na 1000l mocno obciążony na 800l ,nie za dużo ? zdaje mi sie że spokojnie wystarczy deltec sc1351 taki wystarczy na akwa 600l i mocno obciążone 350l wiec i tak 3 krotnie przewymiarowany . Chyba że w przyszłości zamierzasz zrobić większe szkło to deltec sc 1455 będszie jak znalazł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wartości które podałeś podziel przez 2... Ja napisałem co miałem u siebie. Delteca kupowałem z wizją większego baniaka w przyszłości. Najpierw pracował w 180l+sump teraz pracuje w 360l+sump. Generalnie dużo zależy od tego co chce się trzymać w akwarium.


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sienki na pewno zerknę na Twoje akwarium. Dziękuję za info, mam teraz jakiś punkt odniesienia. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 180 l odpieniacz deltec 1455 ? to jest odpieniek na 1000l mocno obciążony na 800l ,nie za dużo ? zdaje mi sie że spokojnie wystarczy deltec sc1351 taki wystarczy na akwa 600l i mocno obciążone 350l wiec i tak 3 krotnie przewymiarowany . Chyba że w przyszłości zamierzasz zrobić większe szkło to deltec sc 1455 będszie jak znalazł.

Hej, dzięki za radę, tak z ciekawości oprócz deltec 1351 są jeszcze jakieś inne odpieniacze, które dają radę?

Tak teoretycznie bo jeszcze zastanawiałem się nad jakimś schuranem np.: Jetskim 120. I jeszcze jedna kwestia, czy te pompy, na których odpieniacze chodzą (deltec, schuran, itp.) są głośne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delteca sc 1351 mam i według mnie jest cichy słyszałem też ze dobre i w miarę ciche i w dobrej cenie 950zł są Buble magus curve 5 ,No i oczywiście Buble King ale tu już cena kosmos. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delteca sc 1351 mam i według mnie jest cichy słyszałem też ze dobre i w miarę ciche i w dobrej cenie 950zł są Buble magus curve 5 ,No i oczywiście Buble King ale tu już cena kosmos. :thumbup:

Mam możliwość ściągnięcia z USA jakiegoś odpieniacza. Czy są tam jakieś, które polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam w takiej kosteczce Delteca sc1351 i jestem zadowolony, wcale nie jest głośny i ładnie pieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oka, w sumie nie ma co kombinować jak coś jest sprawdzone. Więc trzeba się za Deltec 1351 rozglądać

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciągniesz z USA a co z gwarancją i częściami zamiennymi?? lepiej nie kombinować .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mi przeszło z tymi odpieniaczami z USA. Ps jeszcze nie zastanawiałem się nad oświetleniem, może coś polecacie? Co prawda wszystko będzie kompletowane w miarę możliwości finansowych ale spytać się zawsze można...

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin a widzialeś u mnie? sam zrobiłem lampę, 6x24W plus 3x10W led :) Światła było dość, a do tego pełna różnorodność barw.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz trzymać. I jakie światło Ci bardziej odpowiada...

Jak nie planujesz spsów to brałbym to http://allegro.pl/sciemnialna-lampa-led-120w-grow-6-kolorowa-i5923410519.html, albo coś w podobie, a jak spsy to jakaś lampa t5. Tylko musisz pamiętać, że wymiana świetlówek co pół roku też swoje kosztuje.


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem t eż o SPS, fajnie świeciła lampa od Sienkiego, połączenie Ledow z T5

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

P.s. gorzej bedzie z wykonaniem. Pierwsza sprawa obudowa... pfff

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już kwestia zamiłowania i umiejętności majesterkowania ;)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie umiejętności mogą być ta przeszkoda. Żarty na bok bede się rozglądać za obudowa bo resztę raczej bez problemu zamowie.

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowe zrobisz sam, jest wiele patentów. Najprościej będzie z tworzywa, Grubsza plexi lub inne tworzywo.

Obudowa bedzie z plexi tylko pewnie zmniejsze wielkość bo się zmieni pewnie wielkość akwarium. Wszystkie graty do lampy ogarnąłem oprócz radiatora. Gdzie można dostać w całości radiator L500 A4463?

Jakoś nie mogę namierzyć dłuższych niż 120mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.