Skocz do zawartości
MiroZ

Problem LPSami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z LPSami .Kupiłem piękną Lobophyllię która po kilku dniach zaczęła tracić tkankę,podobnie było z Calustreą,Acaną, Balastomusą. Dwie Euphyllie nie pompują się całkowicie.

Reszta korali rośnie ładnie,problem tylko z LPSami, utrata tkanki i brak przyrostów.

Zastanawiam się nad dołożeniem jednej lub dwóch świetlówek T5 tylko nie wiem jaki kolor( jakieś rady??)

Proszę o pomoc co jest nie tak w moim baniaku.Świeci u mnie lampa robiona według pomysłu Waldiego DiodyLED 2x20w białe 2x10w niebieskie,lampa wisi 10cm nad wodą(Link do wątku na temat oświetlenia http://nano-reef.pl/...etleniezagadka/).

Pozdrawiam

.

Akwarium 150l w obiegu

Parametry wody:

Sól:AF Ref Salt

Zasolenie 1,025

NO3 : 3.0-4.0

KH: 8.3

MG:1350

CA:440

PO4: niewykrywalne

PH: prawdopodobnie 8.0 test JBL jest tragiczny .

Temp. wody 25 stopni

Do wody dodaję:

AF:Koral V i A 1 kropla na przemian tylko w nocy

AF: Strontium i Kalium 1 kropla codziennie

AF:Bakterie Probio S + NP pro (czasami dodaję Pro F i Pro bio F)

Edytowane przez MiroZ (wyświetl historię edycji)

1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to z głodu, chociaż Euphylli nigdy nie karmiłem. PO4 = 0? to zależy oczywiście czym mierzone, bo może być jednak nieco wyższe, gdyby jednak było równe zero to obstawiam na brak substancji odżywczych.

Próbowałeś dokarmiać koralowce mrożonkami?

LPS są również bardzo podatne na uszkodzenia (przy przenoszeniu, przy karmieniu, zbyt silny i bezpośredni nurt wody, kraby, wieloszczety) i te bardzo trudno się goją, szczególnie jeśli koralowiec nie zdążył się jeszcze zaaklimatyzować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to oświetlenie beznadziejne, ani NO3 ani PO4 czy sól nie jest winna, to samo czy je karmisz czy dodajesz jakieś dodatki też nie będzie miało aż takiego wpływu na to aby polipowały i żyły.

Dodam, że u siebie póki miałem małe ryby to po4 miałem zero, no3 0,5 i nigdy nie miałem problemów ze wzrostem lps.

Pokaż jakie masz sps i zdjęcie akwarium.

Edytowane przez joopa (wyświetl historię edycji)

akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokarmiam mrożonkami i AF coral food karmię nim co 2gi dzień . PO4 to zero na pewno nie ma.

Mam test Zooleka.


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphyliie nie lubią mocnego światła oraz silniejszego nurtu wody :p

A tak azocik im nie przeszkadza, lubią delikatne bagienko w porównaniu do SPS


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

joopa wiesz przecież,że spsów nie mam wszystkie jakie miałem padły ;( Mam zamiar dołożyć przynajmniej jedną świetlówkę tylko jaki kolor. LEDów nie chcę wywalać.


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie doczytałem, że nie ma sps, tak to jest jak kilka wątków się czyta na raz. :)

Dołożenie t5 na pewno nie zaszkodzi.

Zrób zdjęcie może coś wypatrzymy, bo jak każdy lps leci to wg albo jakaś zaraza, ale wątpię albo coś ze światłem.


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphyliie nie lubią mocnego światła oraz silniejszego nurtu wody :p

A tak azocik im nie przeszkadza, lubią delikatne bagienko w porównaniu do SPS

Z Euphiliami to inna sprawa 3szt ładnie się pompują a dwie nie .

A tak wygląda Lobo:

https://www.dropbox.com/s/2zj7uh6oc025zk0/2016-01-20%2015.57.14.jpg?dl=0

Wyglądała tak:

https://www.dropbox.com/s/2l966vh6rnhu7cr/20151127_113448.jpg?dl=0


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli wierzyć parametrom - mz za dużo białego i mocnego światła...

i za często lejesz mikroelementy...ale od AF nie jestem specjalistą... ja pierwiastki AF daje po 2 krople co 3 dni na 700l

bo jak dawałem codziennie to miałem wrażenie, że korale grymasiły...

ale tak jak pisałem... od AF są inni... wg mnie to wina światła

edit...

na tym co "było" szkielet już widać...a Ty nie widziałeś?

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zacznij od wyrzucenia testów zooleka, po prostu znacząco przekłamują wyniki. Kup Salifert.

Przestań lać ten potas puki nie masz wyników testu.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kolega wyżej napisał, ta lobo miała już problemy gdy ją kupiłeś, widać szkielet, może dlatego poleciała.

Blasto na dole, czy caulastrea widzę że źle się nie mają, daj eupchylie na dół, widać coś im nie pasuje wyżej i poczekaj czy będzie poprawa. Tak samo na środku masz lps czy fungie gdzie ja nic złego nie widzę.

Jak długo masz lps z którymi jest problem ? Może kupujesz je już "trochę nieświeże "?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit...

na tym co "było" szkielet już widać...a Ty nie widziałeś?

To zdjęcie robiłem po kilku dniach.


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to dodam takie coś. ..robicie te dziwne lampki diy, na których waldi hoduje capnelie i inne miękkie .Nikt na forum nie pokazał czy można na tym oświetleniu trzymać lpsy, szukacie niby tanich rozwiązań tylko jakim kosztem? Kosztem zdychajacy korali.Koszt lampy t5 w twoim przypadku przy tej obsadzie to max 300 zl! A na forum i taniej.Ale bliki za to jakie

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wcześniej problemy miałem też balastomusą która miała jeden duży polip i dwa małe duży padł i został tylko szkielet ,małe odbiły i teraz nie ma z nią problemu . Podobnie było z calustreą myślałem ,że już ją wyrzucę a tu zrobiła mi psikusa i odbiła. Lobo mam od 21 listopada 2015 razem z nią kupiłem fungię.

Te euphylie co nie polipują stawiałem w różnych miejscach i wszędzie jest tak samo.


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli zdjecie dobrze odwzorowuje kolory to sugerowalbym zmiane lampy. Proponowalbym 50w niebieskiego i 10w bialego.

Jak czesto i duzo podmieniasz wody? Probowales duza podmiane ?


yoWMOAzcKo.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirek,

czasami zwykle, cotygodniowe podmiany wody zastepuja wszystkie te extrasy, ktore wlewasz bez mozliwosci sprawdzenia poziomow testami. Przewaznie dostepne sole maja juz podwyzszony poziom strontu i potasu wlasnie po to, zeby podmiana wyrownac zuzycie.

Sytuacja bylaby inna, gdybys hodowal las sps-ow, tu prawdopodobnie taki extras jak stront bylby szybciej zuzywany, choc tak calkiem jeszcze chyba nie wiadomo, po co jest koralom potrzebny. W kazdym razie jest wbudowywany w szkielet w ilosci zdaje sie 50 x mniejszej niz Ca. Stosujac Ballinga zna sie zuzycie Ca i tym samym mozna policzyc, ile zuzyto Sr. U siebie zauwazylem, ze korale w zbiorniku z dodawanym Sr sa bardziej kruche. Poza tym, Sr nie jest jakos specjalnie szkodliwe.

Co innego potas. Nie ma bez niego zycia, ale przedawkowanie jest latwe i grozi smiercia zwierzat. A w naszych akwariach jest go przewaznie za duzo...

Ewentualne dozowanie jest stosowane, ale mierzenie poziomu trzeba pozostawic laboratoriom, gdyz nasze testy moga pokazac poziom 250 a w rzeczywistosci moze go byc 400 mg/l.

Swiatlo;

widzialem kilka ladnych zbiornikow z lps-ami pod ledami. Czy te ledy, ktore masz, sa odpowiednie - trudno powiedziec. W zasadzie te korale, ktore sie do tego oswietlenia przyzwyczaily, wygladaja dobrze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jesli zdjecie dobrze odwzorowuje kolory to sugerowalbym zmiane lampy. Proponowalbym 50w niebieskiego i 10w bialego.

Jak czesto i duzo podmieniasz wody? Probowales duza podmiane ?

Miałem 20w niebieskiego i 10w białego. Słabo wszystko rosło więc zaproponowano mi abym dał odwrotnie. Chcę dołożyć 1x24w swietlowke. Jaką polecacie?

Stront dodaję bo myślałem że mam za mało i dla tego euphylie nie chcą się pompowac .Potas bo wspomaga przyrost tkanki .

Mirek,

czasami zwykle, cotygodniowe podmiany wody zastepuja wszystkie te extrasy, ktore wlewasz bez mozliwosci sprawdzenia poziomow testami. Przewaznie dostepne sole maja juz podwyzszony poziom strontu i potasu wlasnie po to, zeby podmiana wyrownac zuzycie.

Sytuacja bylaby inna, gdybys hodowal las sps-ow, tu prawdopodobnie taki extras jak stront bylby szybciej zuzywany, choc tak calkiem jeszcze chyba nie wiadomo, po co jest koralom potrzebny. W kazdym razie jest wbudowywany w szkielet w ilosci zdaje sie 50 x mniejszej niz Ca. Stosujac Ballinga zna sie zuzycie Ca i tym samym mozna policzyc, ile zuzyto Sr. U siebie zauwazylem, ze korale w zbiorniku z dodawanym Sr sa bardziej kruche. Poza tym, Sr nie jest jakos specjalnie szkodliwe.

Co innego potas. Nie ma bez niego zycia, ale przedawkowanie jest latwe i grozi smiercia zwierzat. A w naszych akwariach jest go przewaznie za duzo...

Ewentualne dozowanie jest stosowane, ale mierzenie poziomu trzeba pozostawic laboratoriom, gdyz nasze testy moga pokazac poziom 250 a w rzeczywistosci moze go byc 400 mg/l.

Swiatlo;

widzialem kilka ladnych zbiornikow z lps-ami pod ledami. Czy te ledy, ktore masz, sa odpowiednie - trudno powiedziec. W zasadzie te korale, ktore sie do tego oswietlenia przyzwyczaily, wygladaja dobrze.

Potas i stront zacząłem podawać od14-01,więc zaprzestane to robić. Podmiany co tydzień 15l


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodalbym podwojna belke z jedna Blue+ i druga Coral+ (ATI).

"Potas bo wspomaga przyrost tkanki "

A jak go jest juz za duzo ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz male no3 u mnie przy ok 15 moze 20 wszystkie lpsy chca wybuchnac nie mowiac o miekkich


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy zooleka pokazują w cały świat więc tak na prawdę nie wiadomo jakie ma te parametry..

Euphylie mają się dobrze również w zerowych parametrach i silnym świetle, trzeba je tylko dość dobrze karmić.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest pewnei jak zwykle woda. Stestuj ją rzetelnie, przeanalizuj wyniki i do dzieła. Reasumując "popracuj" na parametrami wody. LPS z reguły bardzo fajnie się pompują pod LED.


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie lpsy przy no3 20 wygladaja mniej wiecej tak;)

post-22665-0-25680500-1453377251_thumb.jpg


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem większą podmianę 20l. I zrobiłem testy: no3: 10

MG:1200

CA :420

KH: 8-8.2

PH:7.5

PO4:0.0

Jest spadek CA i MG. W poprzednim tygodniu było w normie.


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.