Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jakiś czas temu żona zaczęła nieśmiało coś wspominać, że fajnie by było może tak morskie akwarium założyć. Zatem podjąłem wyzwanie. Czarne wody amazonki już zlikwidowane (co prawda szkło jeszcze stoi) i zaczęło się czytanie, dokształcanie i planowanie zbiornika. I tak są dwie opcje:

1. ekonomiczna z wykorzystanie starego akwarium 200 l (100x40x50). Jednakże w tym przypadku byłby to zbiornik bez sumpa.

2. Projekt, który niestety trochę przeciągnie się w czasie z uwagi na koszty. Nowy baniak z kominem wewnętrznym 300 l (100x50x60) lub też 360 l (100x60x60). I tak szkło, stelaż jak i sump wykonane będą w erybce. I tu zdam się na ich doświadczenie jeśli chodzi o spawy techniczne zbiornika jak i projekt sumpa zdam się na ich doświadczenie.

Jako że dopiero zaczynam swoją przygodę z akwarystyką morską na początku planuję obsadę mało wymagającą. Jak na razie pewnikiem są błazenki i Pterapogon kauderni, do tego korale miękkie. W miarę nabierania doświadczenia dojdą LPS i SPS (jednakże jak na razie to odległa przyszłość). Jeśli chodzi o sprzęt to na razie wymyśliłem sobie coś takiego:

odpieniacz: BLAU SCUMA IT 150

pompa obiegowa: JEBALO DCT 4000

cyrkulacja: JEBALO RW 15

Jeśli chodzi oświetlenie to mam zamiar wykonać we własnym zakresie na bazie LED i T5:

T5 4 x 39W

2 x Dioda 10W hybryda 6x Royal Blue 450nm 3x Cool White 10000K

2 x Dioda 10W Cool White 15000-20000K.

Na razie to tyle. Jak dobrze pójdzie to w lutym zostaną poczynione pierwsze zakupy.

Proszę o ocenę moich przemyśleń i rady co projektu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o sprzęt to Ci nie podpowiem, ale tak myślę że skoro masz puste szkło to co stoi na przeszkodzie dokleić komin u szklarza i zrobić sump?


60L - Hydor koralia nano 900, Aquael FZN-3, Maxspect Glaive M-60

cfd82490792ff08db6c3e067184b255cu1156a1010.png

Testy saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej robic nowy baniak,40cm głębi to mało na morskie akwarium.

100/60/60 to juz fajny baniaczek.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WeZ druga opcje. Ja przerabialm to niedawno. Mialem baniak 120x40x50 alebibtak go musialem wymienic... a ze mialem pod niego szafke i pokrywe to wzialem nowe 120x40x50...

Teraz troche zaluje. Trzeba bylo dolozyc do stelaza i pokrywy i zmienic juz na przynajmniej 50 glebokie. 40 to stanowczo za malo. Slona woda dodatkowo splaszcza.

Tez sie przesiadlem z amazonki i oile tam duza powierchnia frontowa wyglada super, potrzebna duza wysokosc... a wielkosc dna ma drugozedne znaczenie. Tutaj.... troche inaczej. Malo miejsca na skale, i wszystko blisko przedniej szyby. Mala glebia.

Lepiej wez od raz docelowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o oświetleniu, odpieniaczu i pompach? Wystarczą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacja lepiej weź rw8 będzie prościej ostawić (rw15 nawet na 1 na samym początku robiła mi zadymę obieg celuj w 6000-8000tys skręcisz i będziesz miał ciszej, co do odpieniacza się nie wypowiem bo nie znam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz wydaję się ze powinien dać rade przy obsadzie jaką planujesz bynajmniej na początek. Jak będziesz chciał potem pójść w spsy to może być słabo. Ja osobiście wolałbym pójść w bardziej renomowane marki w produkcji odpieniaczy. Deltec Shauran nie wspominając o BK. Pogadaj z Forumowym Stanim Chyba coś ma na zbyciu akurat.

Lampa jak dobrze zrobisz i nie będzie się grzała to będzie chyba ..... Dla miekasów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak radzicie zmodyfikować lampę??

dać np 6 x 39 T5 plus 3 x [Dioda 10W hybryda 6x Royal Blue 450nm 3x Cool White 10000K] plus 2 x [Dioda 10W Cool White 15000-20000K].

Czy może jeszcze inaczej.

Trochę się pogubiłem z tymi Ledami. Z diodami nigdy nie miałem do czynienia więc nawet nie wiem jakie one światło dają.

Chyba żeby zamiast T5 39 W dać T5 45 W one chyba mają 90 cm długości więc przy akwarium o długości 100 cm powinny się zmieścić w lampie żeby nie wystawała za baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 200 l (100x40x50) nie jest tak żle z głębią jak na pierwsze.tym bardziej że nie chciałem zrobić dużych kosztów.Lampa 6x39 moim zdaniem jest za mocna do 200 l , tym bardziej że na poczatek miękie korale.

ledy dają fajne kolory ,korale jednak wolą t5, lepiej się pompują.

U mnie świeci 90W led i 2x t5 39W, i jest dobrze, mam też sps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał cezek.. Lepiej wybrać rw8. Mieliśmy w 120x50x50 rw15 tylko dwa dni z tego jeden dzien całkowicie odłączoną bo na najsłabszym biegu robiła niezły sztorm. Wymieniliśmy sie na rw 8 i jest git :)

Edytowane przez claudiaaa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zapomniałem dodać, że postanowione i będzie akwarium 100x60x60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sump wykorzystam moje poprzednie akwarium 100x40x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysl, ale ... zastanow sie nad szafka/stelazem, bo ciezko moze byc upchnac 100cm sumpa w stelaz pod 100cm akwa, pamietaj, ze stelaz zabierze najmniej 3,5cm z kazdej strony na profile. Zeby sie nie okazalo, ze nie idzie go upchac.

Z doswiadczenia powiem, ze ciezko bedzie przerobic stary zbiornik na mniejszy, taki wymiar to pewnie szklo 8, raczej nie do pociecia w warunkach domowych bez lamaka, a szklarze raczej sie nie dotykaja materialu powierzonego.

Zastanow sie tez, gdzie bedziesz trzymal graty typu sol, preparaty, testy, czyscik... w szafce dobrze miec zawsze troche miejsca. Oprocz tego rozwaz umiejscowienie elektryki? Nie wiem jak bedziesz swiecil, ale np ja zamontowalem stateczniki T5 w szafce pod akwa a do pokrywy poszly tylko kable. Mniej sie woda grzeje... Do tego zasilanie pomp, elektroniki, itd...

Zebys sobie w kolano nie strzelil tak duzym sumpem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak bedziesz swiecil, ale np ja zamontowalem stateczniki T5 w szafce pod akwa a do pokrywy poszly tylko kable. Mniej sie woda grzeje...

Rewelacyjny pomysł. Jakoś w ogóle nie pomyślałem o czymś takim, a teraz zapewne skorzystam z takiego rozwiązania jako że będę miał tylko t5 10x39W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysl, ale ... zastanow sie nad szafka/stelazem, bo ciezko moze byc upchnac 100cm sumpa w stelaz pod 100cm akwa, pamietaj, ze stelaz zabierze najmniej 3,5cm z kazdej strony na profile. Zeby sie nie okazalo, ze nie idzie go upchac.

To może pomyślę żeby zrobić stelarz o długości 110 cm, żeby spokojne wewnętrzna odległość pomiędzy słupkami wynosiła te 100 cm. Wtedy sump dopchnę do samej ściany i z drugiej strony na całej długości będę miał 20 cm wolnej przestrzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak bedziesz wode uzupelnial? Ja mam w szafce baniaczek 30l i jak sie konczy to go zanosze do kuchni (tam mam RO podlaczone), napelniam i odnosze pod akwa.

W wypadku tak duzego sumpa musialbys wydzielic komore na wode do dolewek i jakos do niej dostarczyc wode RO. U mnie ten patent wymagalby ciagniecia wezyka przez cale mieszkanie, ale jezeli masz filtr RO gdzies w niedalekim zasiegu, to zawsze mozna polozyc ten wezyk na godzine czy 2 i potem zwninac i schowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety filtr RO będzie w kuchni. W sumpie chce mieć oddzielną komorę na dolewke i też będę musiał ją uzupełniać wiaderkiem lub baniaczkiem. Nie mam możliwości podłączenia bezpośrednio filtra do dolewki.

W sumpie planuje 4 komory: dolewka, spływ z odpieniaczem, 3 komora albo DSB albo skała i w czwartej powrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego rezygnujesz z led.

Nie jestem pewien ale 10 świetlówek daję sporo ciepła i o ile teraz to nie problem to latem może być naprawdę gorąco.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie z tego powodu że ledy to dla mnie czrna magia i nawet nie mam pojęcia co one potrzebują żeby świecić (jakieś zasilacze czy startery). I dodego ile ich bym musiał zamontować żeby była odpowiednią ilość światła. Jeszcze jest kwestia koloru. Nigdy nie widziałem jak świecą więc nie jaką barwę daja. A przy t5 mogę sobie komponować z barwą jaką mi spodoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko T5 co 6miesięcy do wymiany a przy 10 szt. robi się już nieciekawie. W dziale DIY jest mnóstwo tematów odnośnie budowy lamp opartych na ledach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początkowo miałem plan połæczyć t5 z ledami. Znalazłem nawet hybrydy 10W (podałem je w pierwszym poście) myślałem że wystarczy je podłączyć do zasilacza i już. Ale jak zacząłem czytać o robieniu takich lamp to się przeraziłem jakieś drivery, mA, skręcanie mocy, kanały. Niestety nie ogarniam za bardzo. Niestety w tym temacie trzeba ze mną łopatologicznie trzeba mieć to i to. To podłączyć do tego i gotowe. :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pchaj się na siłę w ledy skoro nie masz pojęcia. Kup lampę t5, czasem prościej znaczy lepiej. Taka która zaproponowales 10x39w będzie docelowo idealna.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Początkowo miałem plan połæczyć t5 z ledami. Znalazłem nawet hybrydy 10W (podałem je w pierwszym poście) myślałem że wystarczy je podłączyć do zasilacza i już. Ale jak zacząłem czytać o robieniu takich lamp to się przeraziłem jakieś drivery, mA, skręcanie mocy, kanały. Niestety nie ogarniam za bardzo. Niestety w tym temacie trzeba ze mną łopatologicznie trzeba mieć to i to. To podłączyć do tego i gotowe. :baby:

Dokładnie. Z tego samego powodu zrezygnowałem z samoróbki. Już lepiej kupić "chinkę". Na przykład taką jak ta:

http://www.aliexpres...2413177026.html

Albo dwie po 90-100Euro, bez wifi i na diodach 3W. To oczywiście rozwiązanie w przypadku jeśli ktoś chce trochę polecieć po kosztach.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początkowo miałem plan połæczyć t5 z ledami. Znalazłem nawet hybrydy 10W (podałem je w pierwszym poście) myślałem że wystarczy je podłączyć do zasilacza i już. Ale jak zacząłem czytać o robieniu takich lamp to się przeraziłem jakieś drivery, mA, skręcanie mocy, kanały. Niestety nie ogarniam za bardzo. Niestety w tym temacie trzeba ze mną łopatologicznie trzeba mieć to i to. To podłączyć do tego i gotowe. :baby:

Wystarczy podpiąć zasilacz do leda i już działa np. coś takiego

http://allegro.pl/dioda-led-10w-niebieska-460-465nm-1200ma-029a-i5970669858.html

podpinasz do :

http://allegro.pl/zasilacz-driver-10w-300ma-20-42v-220d-i5964312905.html

i świeci :)

do tego oczywiście potrzebny jest radiator, pasta termo przewodząca, wtyczka i trochę kabla i ... chęci do zrobienia czegoś samemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.