Skocz do zawartości
kaziko

czy 5ml równa się 5 ml ?

Rekomendowane odpowiedzi

zoolek daje w zestawie strzykawke z podzialka.

sera daje probówke z podziałka.

jak nabrac 5ml wody strzykawka zooleka i wlac do probówki sera to wychodzi cos kolo 6ml.

a scislej mowiac 4ml ze strzykawki to prawie równo 5ml w probówce.

na chłopski rozum najlepiej uzywac w calosci zestawu jednego producenta - nawet jesli ktorys z nich ma blad to caly test jest do tego bledu dopasowany (a przynamniej takpownno byc) i wynik powinien byc dokladny na tyle na ile pozwala sama metoda pomiarowa (+jakosc poszczegolnych elementow, zoolek ma fatalne te koncowki ktore formuja krople, bylo juz o tym).

ale : teraz kupilem sobie same uzupelnienia jbl , recznie spisana instrukcja mowi : do 5ml dodaj 5 kropel 1 (w zooleku bylo 20kropel), szpatulke 2 i a pozniej licz krople 3 do zmiany koloru wynik razy 20. niby ok. tylko jak odmierzyc te 5ml ?

kupic zestaw startowy jbla?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie tez tak myslalem, w sumie strzykawka jest do zastosowan lekarskich wiec 5ml powinno sie rownac 5ml, zeby jakiegos delikwenta w szpitalu nie wykonczyli zbyt duza/małą dawka leku...

ale czy jbl wlasnie te 5ml lekarskie stosowal w przygotowywaniu swojego testu ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JBL zwykle opiera swoje testy na odmierzaniu wody strzykawką więc tak będzie chyba najlepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze ciekawsze są testy TM. Tam w jednym teście (teraz już nie pamiętam w którym) jest strzykawka właśnie 5ml a na próbówce jest kreska oznaczająca właśnie te 5ml i nijak to się nie zgadza :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja temat zgłębiłem. I wniosek jest jeden: CZYTAĆ INSTRUKCJĘ!

Jeżeli jest napisane żeby do probowki wlać 5 ml i kropka, to odmierzamy je strzykawką - te są atestowane i 5ml to będzie zawsze 5ml.

Jeżeli w instrukcji jst napisane, żeby napełnić dołączoną probowkę DO KRESKI 5ml to lejemy do kreski i nie martwimy się ile to jest - 5 czy 7 ml.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w JaBoLu jak jest ?

nie mam oryginalnej instrukcji - do kreski czy 5ml?

a tak przy okazji : czy PH test JaBoLa jest z dokladnoscia do 0,2 czy 0,5?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedys rozwiązałem zagadkę mając kilka testów tyle ze Sery. Są w niej te same fiolki i na 4 testy 3 fiolki byly identycznie oznaczone a czwarta miała przesuniętą skalę - to po prostu był bubel - dodam ze specjalnie porównałem kiedyś tą buteleczkę z butelką kolegi który mial identyczny test (oba byly z jednej partii - razem kupowane) - oczywiscie byla roznica. Tak wiec sądzę ze tylko strzykawka sie nadaje do odmierzania ilosci wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kaziko :

a tak przy okazji : czy PH test JaBoLa jest z dokladnoscia do 0,2 czy 0,5?

Słowo dokładność nie bardzo pasuje do tego testu :((subiektywna ocena koloru) ale w przyp. testu o zakresie 7,4 - 9,0 (są też inne) kolory są opisane co 0,2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@and:oczywiscie jak wczesniej zostalo napisane strzykawka najlepiej nadaje sie do odmierzania wody, pod warunkiem ,ze wiesz ile ma byc odmierzone.

bo jesli sera oznacza 5ml na poziomie 4ml strzykawkowych... bylo wyzej.

@rs: pytalem wlasnie o skalę, jak daltoniści radza sa z dokladnoscia pomiaru to zupelnie inna sprawa.

@all zainteresowani : zrobilem testy jabolem, na probówce sery i na strzykawce. na proboce sery wyszlo mi Ca 340-360, wczesniej na zooleku tez mialem podobne wartosci (tzn w granicach 400 lub nieco poniżej). jak zrobilem test na strzykawce to Ca wyszlo mi 620 (!sic).

równocześnie ph jest na oko 8,3-8,5, a kH 7. Mg 960.

generalnie skłaniam sie do wyniku Ca tego niższego niż wyższego. wartości niskie, ale na szczescie mam prawie puste akwarium, wiec tragedii nie ma.

w sumie to ciekawe. staram sie regularnie dodawac ca Kenta, niski poziom wapnia utrzymuje sie od jakiegos czasu, a na jednej z pompek zaobserwowalem pojawienie sie glonów wapiennych. albo wyniki testow sa do d.., albo przy braku innych konsumentów Ca w akwarium wystarcza ta ilosc jaka jest.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.