Skocz do zawartości
Kośmid

Skuteczność ślimaka w usuwaniu aiptasi

Rekomendowane odpowiedzi

:welcome:

Jak dotąd nie przejmowałem się aiptasiami bo miałem ich zaledwie kilka. Sądziłem, że Brzydal kontroluje pogłowie. Niestety zawiodłem się na nim i obecnie mogę mówić o niepokojącym pogłowiu szklanych róż.

Jedyną sensowną metodą jaką mógłbym zastosować to zakup ślimaka Berghia.

U was sprawdził się? Efekty widoczne? W ogóle wiadomo coś o tym ślimaku, wymagania ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna porada. Więcej takich. A może nową żywą skałę? A może wrócić do słodkowodnego? <_<


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, jedna Berghia nic nie poradzi, ale w kilka sztuk powinny sobie dać radę (to często malutkie ślimaczki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jedzą cokolwiek innego ? Wiadomo ze aiptasia jest niemożliwa donusuniecia w 100% ale faktycznie berghia będzie kontrolować poglowie jednak czy przeżyje zanim pojawia się nowe różyczki pi tym jak zezre te które są ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ze aiptasia jest niemożliwa donusuniecia w 100% - ciekawa teoria, a ja z autopsji wiem że jest to możliwe!


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś obeznany zająć stanowisko a nie tylko może to może tamto...

Chelmon NIE bo rybek mi wystarczy,

babka? Czytaj wyżej a po drugie jaka niby babka? Jedną już mam.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie kupiłem 1 szt tego ślimaka na 200l akwarium i tak:

dzień 1 złożył jajka i pełzał

dzień 2 slimak i jajka znikły i nie widziałem go do teraz (ze 3 miesiące)

Także moje najgorzej wydane 80zł na akwarium EVER :)

PS. teraz zamawiam laser i będę je palił przez szybę, dam znać jak zadziała

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup kilka krewetek na aiptasie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laser nie działa. Z forumowiczem "diesel810" przetestowaliśmy taki 50000w za pare ładnych stówek. Zapałkę odpalił,fajka też ale aipitasi nic nie zrobił.Zasugerowaliśmy się filmikiem z youtube i to ku naszemu zdziwieniu nie zadziałało. Ja osobiście całą baterie zużyłem celując w aipitasie,nie ruszałem się jak w zabawie "raz, dwa, trzy-baba jaga patrzy" ;) Dodam że bateria starczała na jakieś 3min świecenia.

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawę załatwiły krewetki Lysmata bogessi/Lysmata wundermani. Po pewnym czasie jednak mają przesyt i nie rozszarpują już ostatnich aiptazji, zostawiły z 5 i ich już nie ruszają, Możliwe, że jest to kwestia ufiksowania ukwiałków w dziurze, tak, że się chowają i nie ma dostępu do całości. Nowe aiptazje nie pojawiają się.

Berghia z tego co mi wiadomo żywi się tylko aiptazją i zdycha jak zje wszystkie jakie znajdzie w baniaku. Dodatkowo polowanie na nią trzeba urządzać w nocy jeśli raczy wyjść na szybę.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki ja jeszcze spraw związanych z tymi całymi aiptasiami nie ogarniam, więc może palne głupotę ale... nie można po prostu dziada jakąś pęsetą chwycić i wydłubać ze skały? Tym bardziej że autor napisał że na początku było ich tylko kilka sztuk


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki ja jeszcze spraw związanych z tymi całymi aiptasiami nie ogarniam, więc może palne głupotę ale... nie można po prostu dziada jakąś pęsetą chwycić i wydłubać ze skały? Tym bardziej że autor napisał że na początku było ich tylko kilka sztuk

Można, tylko niestety skutkiem jest jeszcze większe rozsianie ich po akwarium. Mogą się zregenerować z wydartych strzępek. Ostrzykiwanie nogi wrzątkiem + innymi specyfikami, też u mnie nie pomogło. Całą skałę miałam usianą aiptazjami, dobre kilkaset sztuk.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka suchych faktów na temat ślimaka Berghia:

- jego jedynym pożywieniem jest Aiptasia - nie ma żadnego substytutu, którym ślimak by się żywił

- po wykończeniu Aiptasi w zbiorniku ślimak zdechnie z głodu po 2-4 dniach

- źródła podają że aby skutecznie oczyścić zbiornik z szklanych róż powinno się zastosować 2 do 4 ślimaków na 100 litrów ( oczywiście wszystko zależy od skali plagi )

- ślimak Berghia może stać się pożywieniem w zbiorniku w którym znajdują się: wargacze, krewetki określane mianem "pepermint", kraby

- ślimak ten potrafi wyczyścić zbiornik do zera z chwastów, nawet tych niewidocznych dla naszego oka, ponieważ ma zmysł którym to wyszukuje nawet zarodniki i gamety Aiptasi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ok piszecie o ślimaku który jest bardzo trudny do kupienia. Mówią, że łatwo go mnożyć tylko jakoś nie można go dostać... Po co więc pisac o jakiejś metodzie walki z aiptasią skoro tych ślimaków nie można kupić? Równie dobrze można pisać o marsjańskich bakteriach które jedzą aiptasie [nikt takich nie widział ale kto wie czy ich nie ma?]

Jest jeszcze w Polsce ktoś kto ma berghie? Chętnie kupię 2 - 3 sztuki i dobrze zapłacę - nawet 160 za sztukę [jeśli będą duże].

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad a Ty ktora krewetke polecasz jako najskuteczniejsza?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To nie jest temat o krewetkach. Wszystkie znane mi tak zwane "peppermint shrimp" jedzą aiptasie...

Ślimaki też mają swoje zalety. Wejdą w miejsca w które żadna krewetka nie wejdzie a ryba nie wpłynie- np w rury. Nie ruszają ikry i nie wyjadają żarcia z polipów korali NPS, nie zjadają drobnego życia i nie ruszają "padliny". Ja bardzo potrzebuję ślimaków na aiptasie. Zainwestowałem w hodowlę aiptasi i baniaki do hodowli berghi a do tego berghie są mi bardzo potrzebne... Tyle że nie mogę ich kupić bo jak gdzieś się pojawią to zanim zdążę napisać to ich nie ma...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie mozesz widzialem na targowisku pare razy.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popytaj w sklepach napewno Ci sprowadza na zamowienie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

No jasne. :thumbup: W jednym sklepie zamawiam od roku a w drugim, w którym niedawno były mówią, że nie ma szans...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagadaj do Artura85

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.