Skocz do zawartości
k0k0z

Projekt "Jamnik" - 288L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zaczynam powoli planować większe akwarium, chciałbym zebrać tutaj porady dotyczące sprzętu do nowego akwarium.

Planowany rozmiar to 120x60x40.

Zależy mi głównie na dużej powierzchni dna. Akwarium będzie stało na wysokości 80cm więc też pasuje sięgnąć do tyłu stąd ta wysokość plus planuję raczej niską "zabudowę" jeśli chodzi o skałę :)

Wstępnie planowałem oświetlać 4x54w + zrobić LEDy, lampę planuję wykonać sam. Ile w ledów proponujecie dorzucić? Chciałbym je zrobić sterowalne a świetlówki na ściemnianych statecznikach. Wszytko na odbłyśnikach ATI.

Chciałbym uniknąć odpieniacza i zamiast tego postawić duże DSB z refugium, jest to możliwe?

Jak rozwiązać cyrkulacje? Myślałem o falownikach Maxspecta XF 150 pytanie czy jeden wystarczy albo raczej czy nie zrobi pralki. Opcjonalnie wavebox ale na zewnątrz akwarium i tak nie mogę nic więcej umieścić więc musiałbym uciąć gdzieś w środku kawałek miejsca na to.

Jako elternatywa myślałem nad 2xJebao RW8.

Spływ i powrót planuję przez umieszczenie balkonika na tylnej ściance, myślałem o 2 grzebieniach 20cm umieszczonych po 20cm od boków akwarium, ma to sens?

Co do powrotu wymogiem jest cisza, myślałem o Tunze Silence 1073.06 miałem jedną z tych pomp do odpieniacza i była naprawdę super. Równocześnie słyszę dużo dobrych opinii o Jeabao DCT, jak głośne są te pompy?

Akwarium będzie przykryte na stałe albo przynajmniej mocno zabudowane od góry, planuję w pokrywę/lampę wbudować wentylację ale obawiam się, że to nie wystarczy, mając tyle miejsca w balkoniku jest sens robić od razu zaślepione złączki pod chłodziarkę czy podłączyć ją do sumpa?

Na chwilę obecną tyle pytań, na bieżąco będę zadawał nowe jak tylko przyjda mi do głowy, ogólny zarys mam :)

A tak wygląda wstępny projekt:

gallery_9874_3738_25822.jpg

post-9874-0-42913600-1455008454_thumb.jpg

Edytowane przez k0k0z (wyświetl historię edycji)

ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważam do oświetlenia Pandora Hyperion S 2x145w + 4x 39w. Nada się czy w tym zakresie cenowym znajde coś lepszego co oświetli ten rozmiar?


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli lampe podwiesisz pod pokrywe to w lecie wydasz wiecej na chlodzenie. Do tego po co to ladne akwarium zakrywac ?

Robisz sump. Bez odpieniacza i pod przykrywa to wszystko moze sie troche "kisic". Ciekawe jakie bedzie pH.

Najfajniej oswietlisz lampa 6 x 54W ATI.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykrycie zbiornika jest opcjonalne, możliwe, że zrobię ciut wyższy z koroną zamiast pokrywy. Lampa w wersji z regulacją pozwala na wschody/zachody więc pewnie będę takiej szukał.

Wstępnie planowany sprzęt:

Oświetlenie: Lampa Ati Sunpower 6x54w Ściemniana

Cyrkulacja: 2xJebao RW8

Obieg: Jebao DCT6000

Zastanawiam się nad odpieniaczem, ta kwestia jeszcze nie jest zamknieta, myslałem nad ATI Power Cone 200IS, da radę?

Dozownik ATI DP6 do ballinga.

Edytowane przez k0k0z (wyświetl historię edycji)

ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 dziury do wywiercenia, na przelotach VDL, Spływ, Powrót, Rewizja.

Jakiej srednicy otwory proponujecie? Powrót na DCT8000.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt przeszedł dość spora zmianę. Po domowych naciskach i reewaluacji miejsca w salonie rozmiar będzie bardziej kostkowy.

Wychodzi na to, że docelowo 95x60x55 z kominem narożnym. Przyszły już przeloty 2x32mm i 1x24mm na powrót, samo szklo będe zamawiał w przyszłym tygodniu więc ostatni czas na jakiekolwiek modyfikacje.

Pompa zostaje ta sama, akwarium będę stawiał na 90% na real reef rock.

Cały czas się zastanawiam nad lampą, na chwilę obecną będzie to ATI 8x39w ale myślę nad dwoma Kessilami A360WE Tuna Blue lub Maxspect Razor 180w plus opcjonalne doświetlenie T5. Żona ciśnie na ledy z racji oszczędności prądu i możliwości regulacji kolorków.

Jeśli LED to jakie? Mogę a nawet chcę lekko niedoświetlić boki.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli świetlówki 39w to akwarium musi miec 100cm inaczej lampa będzie wystawać poza akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo lamp w tym planowana ati 8x39w mieści się poniżej 95cm, ATI przykładowo ma 91,6cm więc o długość się nie martwię a niestety 100 cm się po prostu nie zmieści bo wejdzie w światło okna tarasowego :p


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.