Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Aktualnie kompletuje sprzęt do swojej pierwszej solanki :)

Postawiłem na zbiornik 30l 40x25x30h cm full opti

Część sprzętu już jest a resztę muszę jeszcze kupić .

Wygląda to tak że jak narazie mam :

-szkło 40x25x30h cm full opti

-filtr kaskada Aquael fzn3

-odpieniacz Resun sk-300

-cyrkulacja Koralia 900

-oświetlenie aquael led 3x6w (2x niebieskie 1x białe)

-hydrometry ( takie po około 20zł )

-grzałka Aquael Easyheater 50w

-tło (niebieskie i czarne dwustronne)

-grys koralowy ( nie wiem czy się nada )

-2 włączniki/wyłączniki czasowe

-akwaria na dolewkę (25l, 20l, 10l jeszcze się zobaczy które będzie)

-siporax (25mm-1l, 15mm-500ml)

-termometr elektroniczny juwel

-dolewka TMC V2 Auto Top Plus

-Czyścik magnetyczny MAG-FLOAT

-piasek ( suchy ) 3kg

-filtr aquael turbo 500 do mieszania solanki do podmian

-chłodzenie aquael nano cool

-termostat do chłodzenia rt 2"0"

-Wagę do odmierzania soli

-Filtr Ro/Di

-miernik Tds (2 punktowy)

-refraktometr h2ocean

Planowo mam zamiar kupić jeszcze

Sprzęt:

-Testy (salifert No3, Po4, Kh)

-sól (AF Reef Salt 10kg raczej)

-bakterie

-pcv na koronę (na wymiar wycięte)

-grzałkę do przygotowywania wody do podmian

Życie:

-Żywa skała około 3kg

-Korale miekkie (jeszcze nie wiem jakie konkretnie)

-Ślimaki turbo i Nassarius vibex

-2 błazenki

Jeżeli o czymś zapomniałem albo coś jest nie tak to proszę pisać :)

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez Pajutoja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

prefiltry wymienia się co pół roku - zwłaszcza węgiel (chlor uszkadza membranę - tak samo wyschnięcie) ja bym kupił nowy

2x6w to trochę mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dać lepiej 2 razy tyle ? czy dołożyć 1 niebieską ? I jaki jest przelicznik na ledy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie ma przelicznika - chyba że policzysz lumeny

np.

3W niebieska ROYAL BLUE 450nm ma jakieś 60 lm

a

3W BIAŁA około 210 - 220 lm

innymi słowy lepiej będzie dać 2 niebieskie na 1 białą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wiem

podałem przykład 2 diody, obie mają po 3W (ale różne kolory) - nie świecą tak samo mocno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainwestowal bym w tds'a- sprawdzil byś czy Twój filtr wymaga serwisu (choc prefiltry raczej wymagaja wymiaby) a później i tak się przyda. Najlepiej taki przepływowy. Ale przedtem doloz di.

Co do światła to zależy co chcesz tam trzymac- jak SPS to pewnie za mało ale dla grzybkow i innych miekasow i LPS ów powinno starczyc.

Co do hydrometru to bywa różnie- najlepiej sprawdzić wskazania u kogoś z pewnym sprawdzonym zasoleniem.

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem

podałem przykład 2 diody, obie mają po 3W (ale różne kolory) - nie świecą tak samo mocno

Jeżeli będę dokładał to będą to kolejne moduły 6w , ale nwm jeszcze czy dać 1x niebieska czy 1x niebieska i 1xbiała więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a to zależy co tam chcesz trzymać

na razie biała 10 000K + niebieska 20 000K a w razie potrzeby jeszcze jedna niebieska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o reszcie sprzętu ?

w odpieniaczu jest gąbka , co ile powinna być czyszczona ? lub czy ją wogóle lepiej wyjąć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu miałem taką kostkę tylko na kaskadzie bez cyrkulacji i było ok więc nie wiem czy koralia się przyda (może tak może nie sam zobaczysz). Odpieniacz resuna miałem w rękach ale nigdy nie używałem. Gąbkę bym wyciągnął, choć nie wiem czy wtedy nie będzie problemu z bąbelkami powietrza w wodzie. Poczytaj też o tuningu tego odpieniacza- coś tam można zrobić, żeby pienil lepiej ale nie pamiętam teraz co') Tak jak pisalem dokup di wymień prefiltry w osmozie i ew tds. Reszta spoko. Startuj i pochwał się jak Ci idzie')

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez majestic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam jak wkońcu z lampą zrobić . na początek planuje łatwe korale pewnie same miekkie puki co ale jakie konkretnie to jeszcze nie wiem ale jest kilka które mi się podobają tylko nie wiem jak z wymaganiami .

I nwm czym karmić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną kostkę długo, co do światła na początek wystarczy 2x6W nie ma sensu dokładać więcej światła zwłaszcza przy miękkiej obsadzie. Reszta sprzętu ok. Musisz na pewno wymienić prefiltry, dołożyć filtr DI i przydał by się TDS, najlepiej przepływowy który mierzy w dwóch miejscach, przed i po filtrze DI pozwoli ci to sprawdzić w jakim stanie jest membrana i żywica. Gąbkę wywal, możesz ją zastąpić watą ale musi być wymieniana maksymalnie co 2 dni, zaniedbanie tego może doprowadzić do katastrofy (wiem z doświadczenia). Przydały by się jakieś bakterie na start i woda z działającego zbiornika.

Powodzenia przy starcie.

Edytowane przez adrian1281 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda z działającego zbiornika powinna być od kolegi z forum . a czy na początek będzie mi potrzebny purigen ? a jeśli zależne od testów to jakimi się kierować No2 , No3 ? ( wydaje mi się że No3 ale nie jestem pewny )

Myślałem też nad bakteriami Seachem Stability , jakieś opinie ?

Zastanawiałem się też nad karmieniem ( w zbiorniku planuje 2 błazenki , ekipę czyszczącą , korale miekkie ) myślałem nad mrożonkami Solowca i Ikrze homara . Fauna Marin Marine Base Color M . Nie wiem czy muszę czymś dokarmiać ekipe czyszczącą i korale jeśli tak to czym ? I czy wyżej wymienione będą ok ? I zastanawiałem się nad dostawą mrożonek jestem z Nowego Sącza i chciałbym zamówić mrożonki w E-rybce ( około 360 km ) jak to jest jeśli chodzi o rozmrożenie się ? i czy jeśli by się rozmroziły to można je zamrozić od nowa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli chodzi o mrożonki n.p. solowca- dostaniesz je praktycznie w KAŻDYM poważnym sklepie akwarystycznym, niekoniecznie tym z morszczyzną. Solowiec jest też chętnie zjadany przez słodkowodne, więc jest podstawową mrożonką sprzedawaną w tychże sklepach. Przejdź się do lokalnego i znajdziesz. Nie wiem jak u Ciebie, ale w moich okolicach w sklepie jest może z 15 rodzajów mrożonek. A sklep nie handluje morszczyzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to będę się pytać :) a czy jeśli by nie było to jak wygląda sprawa wysyłania ?

I jeśli ktoś może to prosiłbym też o odpowiedzi do reszty pytań

Edytowane przez Pajutoja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to będę się pytać :) a czy jeśli by nie było to jak wygląda sprawa wysyłania ?

I jeśli ktoś może to prosiłbym też o odpowiedzi do reszty pytań

Sklepy online nie wysyłają mrożonek :) Wejdź sobie na stronę e-rybki, wybierz jakąś mrożonkę i na dole jest napisane - nie wysyłamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do bakterii, jak najbardziej na początek przy zakładaniu zbiorniczka. Można też dodawać, ale już mniej przy każdej podmianie wody, ale przy 30l to nie wiem czy to wskazane jest, może bardziej doświadczeni koledzy podpowiedzą. Testów na nh4 oraz no2 nie kupuj, szkoda kasy. Jeśli zauważysz, że dojrzewanie przemija, a no3 będzie sukcesywnie spadać, to bierzesz sobie wodę i dla pewności robisz test w akwarystycznym, jeśli no2 będzie 0 to można pomalutku, bez pośpiechu, nie na hura zasiedlać zbiornik życiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy pochłaniacz po4 powinienem dać już na sam początek czy po czasie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Podpinam się i pytam....

Nie znam się na chemii, więc niech może ktoś mądry się wypowie... Czy przy zerowym PO4 szanse na pozbycie się wysokiego NO3 za pomocą VSV są niskie?

NO3 mam patrząc z góry pomiędzy 25-50, więc wysoko. PO4 absolotne zero. Cóż począć? Przestałem przedwczoraj płukać mrożonki, myślę o tymczasowym wyjęciu Phosguarda, by trochę podciągnąć PO4. Z drugiej strony- wszystkie parametry perfekcyjne i boję się "pchać kij w mrowisko". Co radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklepy online nie wysyłają mrożonek :) Wejdź sobie na stronę e-rybki, wybierz jakąś mrożonkę i na dole jest napisane - nie wysyłamy.

Gregu, mylisz się :D

Pani Jadwiga Morska wysyła mrożonki i dochodzą tak samo jak ryby - w stanie rewelacyjnym.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.