Skocz do zawartości
jacaga

Już dojrzewa :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym się na początku pochalić swoim małym akwarium - 170 L. W środę doszła dostawa z Reefshopu i już sobie skałka dojrzewa.

Stąd mam małe pytanie po tych kilku dniach - czy to normalne że po dwóch dniach od włożenia ze skały zaczęły wydzielać się bąbelki gazu (średnicy około 0,5 mm) ?

Pomiary wskazują że mam wysokie NO2 - 0,3 mg/L - jeżeli ma to jakis związek.

1333-img_6187_maly.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacaga ja zapytam o wymiary akwa?jaki to ksztalt?

no i najwazniejsze gratuluje startu:D

co do skaly nie wiem bo j abralem juz odgazowana.a przy dojzewaniu baniaczka ni emialem babelkow oprocz tych co robil odpieniek.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zbiornika to jest to podstawa trapezu dłuższy bok 105cm, krótszy 70cm, szerokość 45cm, wysokość 50cm.

Na razie jest HQI 150W, pompa OR3500, odpieniacz miniflotor.

W górnej szafce niebieskie oświetlenie nocne oraz dwa wiatraki.

W dolnej szafce sump 70L z komorą na refugium i DSB, oświetlenie świetlówkowe dla glonów, zbiornik na wodę uzupełniającą 25L. Komputer pokładowy (własnej produkcji) kontrolujący oświetlenie, wiatraki, grzałkę, poziomy wody w sumpie i zbiorniku uzupełniającym, wyłączający pompy i sygnalizujacy stany awaryjne.

1333-realizacja.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy dobrze rozumiem ze nie masz w srodku pomki cyrkulacyjnej a sama obiegowa?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde jestem zainteresowany tym komputerem. Opisz szczególy :)

IMHO dał bym tam jeszcze Maree 3200, bo sama OR to trochę mało POZDRO


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm czytalem juz opinie wielu osob ze pojawiaja sie im bombelki po starcie - ja nie mialem bublestopa do beast'a i i tak mialem tony babelkow, a swiat sie nie zalamal :) A wysokim NO2 sie nie martw, to najzwyklejszy w swiecie objaw dojrzewania akwarium. A akwarium wyglada naprawde przyjemnie.

Jedno co moglbym doradzic i czym sie powtorze za Darekn12 i mario-sz - wrzuc jakies pompki cyrkulacyjne. Im bardziej sie tam wszystko kreci tym lepiej :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byle mu cyrkulacja skalek nie poprzestawiala:D


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi pompkami cyrkulacyjnymi to pewnie macie racje - ale jakoś zniechęca mnie fakt że szpecą akwarium. O ile nie będzie to konieczne będę wzbraniał się do końca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do "kompa" to wygląda jak poniżej:

Wyszedłem z założenia że ma być jak najtańszy i realizować jak najwięcej funkcji.

1. Na widocznych przekażnikach (trzech) oparta jest kontrola poziomu wody w sumpie czyli włączenie/wyłączenie pompki uzupełniajacej (pomiar poziomu wody w sumpie za pomocą kontaktronów)

2. wyłączenie pompy głównej jeżeli poziom zejdxie zbytnio (oraz sygnalizacja dzwiękowa - jakbym nie zwrócił uwagi).

3. Wyłącza pompkę uzupełniającą jeżeli poziom wody w zbiorniku uzupełniajacym będzie zbyt niski (z sygnalizacją dźwiękową)

4. na przerobionym czasomierzu (w Geant-cie 10PLN) oparte jest włączanie oświetlenia nocnego (LEDy)

5. na przerobionym regulatorze temperatury RT-2 oparte jest włączanie/wyłączanie grzałki i wiatraków - rozdzielczość to 0,5 st. C.

1333-komputer.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak wyglada w szafce z widoczną listwą z kontaktronami i pływakiem z kinder niespodzianki.

1333-komp2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm teraz to troche za pozno, ale jak nie lubisz widoku pomp w akwarium to ciekawym rozwiazaniem jest tzw. "closed loop". Polecam pod tym katem przegrzebanie reefcentral.com


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jacaga :

O ile nie będzie to konieczne będę wzbraniał się

Zapomnij juz teraz, ze bez cyrkulacji dasz rade.

Szczegolnie przy dojrzewaniu jest to wazne, zeby wszystko dokladnie "przedmuchac".


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no PJR prawde pisze, brak cyrkulacji? ,chyba Topic Adiego sie zwolnil czy co?

pozdrowienia


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez cyrkualcji to tak jak bez soli - prawie morskie


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dołóż jeszcze jakkieś pompki żeby mieć chociaż te 30xobjętości akwarium na godzine bo przy takiej cyrkulacji to wróże Ci same nieszczęścia :)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po ilości wypowiedzi musi to być raczej ważna kwestia :) Przeczesując wcześniej wątki na forum nie odniosłem takiego wrażenia - owszem dobrze by było ale nie konieczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja to jedna z najwazniejszych zabawek w morskim, tym bardziej, ze dopiero co wlozyles skale - najlepiej zebys teraz tam mial sztorm, zmniejszyc mozna przy zasiedlaniu zwierzakami, bez tego tak jak pisal Raffy - z gory zakladam kleske


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja tam odnioslem wrazenie czytajac forum ze cyrkulacja to podstawa, tyle ze raczej chodzi o jej dobre rozmiesczenie i omiatanie woda calej skaly, a nie sama ilosc.

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MateuszD, owszem, dobre odniosles wrazenie.

Pod pojeciem "dobra cyrkulacja" rozumie sie i wydajnosc (objetosc zbiornika x X), rozmieszczenie (nie ma sensu mieszac samej toni wodnej - rybom cyrkulacja nie jest konieczna), cyklicznosc i zmiennosc pradu wody, szerokosc i sile strumienia wody. A wszystko to w kontekscie organizmow, ktore hodujemy.

Jedne korale potrzebuja sztormu, ktore malo co ich nie oderwie od skal, inne ledwo leniwego ruchu wody.

A jeszcze inna sprawa w dobrej cyrkulacji jest takie rozmieszczenie pomp, zeby nie bylo "martwych stref" i syf nie zalegal.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Piotr Jan Rogalski" a Ty jaką masz cyrkulację?

Czy jest jakaś mała (dyskretna) i bezgłośna pompka za śmiesznie małe pieniądze na rynku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieksza moc, wieksza pompka, wiekszy koszt.

Mozesz zwykle powerheady zastosowac z induktorem lub enduktorem. Tylko wtedy nie stosuj falownika albo sterownika dla pomp poniewaz rybom glowy pourywa jak podplyna blisko i pompa sie nagle zalaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zmierzyłem NO2 skoczyło od przedwczoraj z 0,3 do 0,7 mg/L. Czy to normalny proces dojrzewania skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacaga - Teraz na miesiac albo i dluzej lapki precz od akwarium i testow. Wszelkie rodzaje tego typu skokow parametrow to norma dla swiezego zbiornika. Zanim wszystko sie ustabilizuje minie troche czasu. I nie ma co dzialac pochopnie, lac rozne dziwy, na spokojnie co tydzien podmianki i wszystko bedzie dobrze.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.