Skocz do zawartości
swish

Rozbudowa zbiornika o sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Obecne moje akwarium funkcjonuje i żyje od roku, odpukać bez większych plag, bez gorączkowych testów i ciągłym grzebaniu w zbiorniku.

Ale czas coś zmienić, zmodernizować.

Czytałem troszkę o sumpach, większość działa na akwariach powyżej 100L, dlatego ciężko coś znaleźć w zakresie do 60L.

Mam akwarium jak w opisie, mój plan rozbudowy jest niewielki, niestety nie mam obecnie ani miejsca ani warunków na większe :/.

Będzie Optiwhite 40x40x45 z kominem po środku spływ i rewizja, powrót poza.

Sump, niestety nie mam za dużo miejsca w szafce, więc miałby wymiary 35x29x35.

Do tego odpieniacz i pompa:

http://erybka.pl/product-pol-496-Newa-Jet-1200.html

http://erybka.pl/product-pol-7755-Blau-Scuma-0635.html

Od tygodnia siedzę na skrzynce z erybką, żeby dokładnie ustalić co i jak ze zbiornikami.

Jednak Wasza wiedza w tamcie i ewentualne sugestie są nieocenione, dlatego zakładam temat, bo być może coś doradzicie albo odradzicie :).

Niżej wklejam propozycje sumpa z erybki oraz wymiary szafki.

Dzięki,

Pozdrawiam

Swish

post-23169-0-24754400-1456666519_thumb.png

post-23169-0-37881000-1456666529_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa tylko eheim compact 1000 l/h tamtą miałem głośna i mniej wydajna,odpieniacz Tunze 9001.To jest moja propozycja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytam opinie, że jest dość cicha ta pompa.

Jak u Ciebie wygląda ten sump? masz dolewkę?

Pompa obiegowa tylko eheim compact 1000 l/h tamtą miałem głośna i mniej wydajna,odpieniacz Tunze 9001.To jest moja propozycja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie taki sumpik wystarczy.

Ja u siebie ostatnio zorbilem przemeblowanie sumpa bo ciagle mysle jak zrobic filtracje mechaniczna.

Moj sump ma jakies 35x35x45h i ma 2 przegrody 20x35 i 15x35.

Wczesniej mialem spyw, rewizje i odpieniacz w tej 20, a w 15 tylko dolewke i pomope powrotu.

Teraz kombinuje jak zrobic filtracje paprochow z toni, detrytusu i ogolnie robienia pozadkow. Mialem na mysli jakis sposob przechwycenia tego na splywie i chyba pomysle o zrobieniu jakiejs ramki albo koszyka i uszycia sobie skarpety co by raz na jakis czas zalozyc, zebrac syf i wyjac.

I tak przemeblowalem, ze udalo mi sie zmiescic do tej 15x35 pompe powrotu, dolewke i odpieniacz :) wiec cala 20x35 zostala pusta, tylko z rurkami od splywu i rewizji i pompka odpieniacza

Odpieniacz mam AM Evo 1000 i pasuje jak ulal. Wode pobiera z komory 20x35 pompa, przewala przez body stojace w 15x35 i tam wywala. Tylko czesc wody splywa krawdzia z 20x35 do tej mniejszej.

Pompa powrotu to tunze 1073.040, wiec tez nie jakas mala.

P.S Jakby sie uprzec to pompe odpieniacza tez bym zmiescil do 15x35.. tylko nie chce mi sie hydrauliki rzezbic, bo pompa powrotu stoi przy tylnej sciance ale na srodku i w poprzek.. jakby ja ustawic wzdluz tylnej sciany i pod boczna to i pompa od odpieniacza by weszla.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też stwierdziłem, że lepszy jakikolwiek sump niż żaden, ale zastanawia mnie jeszcze ta komora gdzie ma być odpieniacz spływ i rewizja i powiedzmy jakiś siporax, czy w razie potrzeby inne media filtracyjne, wymiary tej części według projektu to 15/16cm, chyba będzie bardzo ciasno :/

Spokojnie taki sumpik wystarczy.

Ja u siebie ostatnio zorbilem przemeblowanie sumpa bo ciagle mysle jak zrobic filtracje mechaniczna.

Moj sump ma jakies 35x35x45h i ma 2 przegrody 20x35 i 15x35.

Wczesniej mialem spyw, rewizje i odpieniacz w tej 20, a w 15 tylko dolewke i pomope powrotu.

Teraz kombinuje jak zrobic filtracje paprochow z toni, detrytusu i ogolnie robienia pozadkow. Mialem na mysli jakis sposob przechwycenia tego na splywie i chyba pomysle o zrobieniu jakiejs ramki albo koszyka i uszycia sobie skarpety co by raz na jakis czas zalozyc, zebrac syf i wyjac.

I tak przemeblowalem, ze udalo mi sie zmiescic do tej 15x35 pompe powrotu, dolewke i odpieniacz :) wiec cala 20x35 zostala pusta, tylko z rurkami od splywu i rewizji i pompka odpieniacza

Odpieniacz mam AM Evo 1000 i pasuje jak ulal. Wode pobiera z komory 20x35 pompa, przewala przez body stojace w 15x35 i tam wywala. Tylko czesc wody splywa krawdzia z 20x35 do tej mniejszej.

Pompa powrotu to tunze 1073.040, wiec tez nie jakas mala.

P.S Jakby sie uprzec to pompe odpieniacza tez bym zmiescil do 15x35.. tylko nie chce mi sie hydrauliki rzezbic, bo pompa powrotu stoi przy tylnej sciance ale na srodku i w poprzek.. jakby ja ustawic wzdluz tylnej sciany i pod boczna to i pompa od odpieniacza by weszla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli na rysunku opis pompa to pompa powrotu, to ja bym to zmniejszyl tylko do wymiarow potzrebnych na pompe, szkoda miejsca, a mniejsz objetosc to tez wieksza dokladnosc (czestsze a mniejsze dolewki) i stablinosc zasolenia.

Obroc go o 180 stopni i zamien odpieniacz miejscami z pompa i po problemie.

Piszac "u siebie" dolewka, mialem na mysli czujniki, bo zbiornik dolewki mam w przegrodzie obok, banke 30l.

EDIT:U mnie wyglada to tak. Pompa powrotu stoi za odpieniaczem, czujniki dolewki tez, to jest komora 15x35. W tej po lewej (20x35) sa tylko rurki splywu i rewizji i pompa odpieniacza. Jak widac miejsca jest calkiem sporo na absobenty czy cos. Pompa podlaczona narazie na sztuke, nie mialem czasu kombinowc z wymiana weza zeby ja ustawic gdzies przy sciance, wiec tak sobie wisi na srodku. Ale mysle, ze spokojnie polowe mozna by z tej komory wydzielic. Chociaz nie widze takiej potrzeby.

post-22756-0-80116800-1456672896_thumb.jpg

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje tak by trzeba zrobić, bo powrót to tylko pompa więc też bez sensu tyle miejsca przeznaczać na to.

A to dolewka w sensie technicznym to czujnik i pompka, czujnik w części pompy? pompa w dolewce ma pompować wodę do zbiornika z pompą powrotu?

Jezeli na rysunku opis pompa to pompa powrotu, to ja bym to zmniejszyl tylko do wymiarow potzrebnych na pompe, szkoda miejsca, a mniejsz objetosc to tez wieksza dokladnosc (czestsze a mniejsze dolewki) i stablinosc zasolenia.

Obroc go o 180 stopni i zamien odpieniacz miejscami z pompa i po problemie.

Piszac "u siebie" dolewka, mialem na mysli czujniki, bo zbiornik dolewki mam w przegrodzie obok, banke 30l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliłem coś takiego, około 8 litrów dolewki to chyba sporo jak na taki obieg no i na resztę będzie miejsca troche

post-23169-0-05458300-1456678262_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki sam układ ale teraz trochę żałuję, bo dostęp do dolewki jest trochę utrudniony.

Jak wstawisz odpieniacz, pompę i parę rurek to będzie strasznie trudno nalewać wodę do zbiornika dolewki.

Teraz dałbym taki sam zbiornik, ale umiejscowiony z prawej lub lewej strony (objętośc zostanie taka sama, tak, że jak otworzysz szafkę, to z brzegu będzie dolewka.

Dodatkowo bedziesz widział jaki tam jest poziom wody. Ja widzę tylko jak poziom wody RO w dolewce jest większy niż poziom wody w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.