Skocz do zawartości
Pawel594

Sterylizator UV

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!!!

Mam akwa o pojemności 300 litrów i sump około 120 litrów ,jakiej mocy można zastosować sterylizator UV i jak go często włączać ????


300 litrów, sump 120 l, HQI 150W, T5 2*54W Bluu, odpieniacz Best 400p, 2*marea 2400l/h, pompa w sumpie 3600l/h, skałka 65kg. 1 ocelaris,1 zebrasoma żółta, 2 clarki,krewetka czyszczšca, 2 kraby pustelniki, grzybowieńce 6 gatunków, xenia pulsujšca, xenia sp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel - nie mam pewnosci ale slyszalem, ze te ponizej 10 W sa troche za slabe.

Po wylaczeniu UV sytuacja w akwarium wraca do pierwotnego stanu juz po kilku godzinach, dlatego jezeli sterylizator ma cos dac to powinien chodzc bez przerwy.

Jako alternatywa: warto sie zastanowic nad ozonem.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterylizatora UV należy używać w sytuacjach kiedy jest to konieczne a nie włączać na stałe. Sterylizator UV chodzący na stałe w akwariumie w szybkim tempie wyjałowi wodę, woda będzie martwa co jest stanem nienaturalnym i nieporządanym. Wiele bezkręgowców np gąbki (filtratory) odżywiają się zawieszonymi w wodzie bakteriami i pierwotniakami które UV wybije w szybkim tempie(chodząc na stałe). Sterylizator stosuje się podczas kwarantanny w zbiornikach kwarantannowych lub jeżeli takowego nie posiadamy to w zbiorniku głównym przy wprowadzaniu nowych ryb, można ich uzywać również jako profilaktycznego zapobiegania nadmiernemu rozmnażaniu nieporządanych bakterii lub wykwitom glonów w naszych akwariumach - ale do tego celu wystarzczy że UV będzie chodziło około 2h-4h tygodniowo. W twoim przypadku uważam że wystarczy lampa 11W. Pozdrawiam :)


http://youngdes.pl/  Grafika Komputerowa dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na swój cały obieg wody czyli ok.270 l stosuje UV o mocy 15 W.Włanczam kiedy dolewam świeżej wody z RO i kiedy wpuszczam nowych mieszkańców.Z tym że jeśli chodzi o nowe nabytki to zaczynam świecić już dobę wcześniej zanim zostaną wpuszczone.:)I taki seans trwa około 2 tygodnie:)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rufio

To Ty sie jakasz ?:)

Nie stosuje UV jednak nadal mysle, ze po kilku godzinach po wylaczeniu woda powraca do pierwotnego stanu.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee taaam Stani jąkaaam od razzuuu :):(:Dcoś mi kompa przycinało i dla tego tak śmiesznie wyszło sam nie wiem czemu:D


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.