Skocz do zawartości
rafik25

Pytania i porady do pierwszej kropelki

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się od długiego czasu do postawienia mojej pierwszej kropelki.

Postanowiłem ograniczyć ilość akwari słodkich a spróbować czeoś nowego.

Lubię małe zbiorniki, serwisy są szybkie łatwe i przyjemne a patrzenie na szkło daje dużo radości.

Zastanawiam sie nad akwarium i w sumie nie wiem jaki wymiar wybrać akwarium będzie OW szkło 6mm

- 35x35x35cm

- 40x30x35cm

- 40x35x35cm

Może coś doradzicie ze swojego doświadczenia?

Kaskada fzn 3

Oświetlenie hmm u tu pytanie, oświetlenie ogarną mi diody power led 1W zwykłe chinole na chipie epistara 35mil czy zrobić na cree 3W? Jeśli na cree to fajnie było by dostać jakieś linki jakie diody kupić i gdzie ( chodzi mi o sprawdzonych sprzedawców ) w diodach cree jestem zielony szczególnie z tymi nazwami. Światła planuje w okolicy 42-48W zależy jaki wymiar wymiorę. Będzie regulacja oświetlenia.

Jeśli chodzi o odpieniacz zastanawiam się czy kupić a może jest zbędny? Jeśli miał bym kupić to wezmę resuna sk300

Jakiś cyrkulator będzie potrzebny czy kaskada wystarczy? Mam w szafce jbl-101 gdyby coś. Nie wiem czy w razie czego się nada.

Skałę i piach kupie w e-rybce suche, wodę kupię dojrzałą.

FIltr RO5 mam taki zaintalowany pod zlewozmywakiem ( używamy do picia tej wody, w grudniu nowe wkłady i membrana )

Sól sam nie wiem myślałem nad AF.

Na początek chcę coś z miękkiego, na pewno zoaski super mnie rajcują. Jakiś ukwiał czy euphylie.

Jakiś krabik, ślimaki turbo są super do tego para błazenków i krewetka lub dwie. W sumie zobaczę czy nie będzie za ciasno.

Dużo pytań, dużo wątpliwości mam nadzieje że pomożecie.

Akwaria słodkie, holenderskie i nature mam powiedział bym bardzo dobrze ogarnięte ale solniczki to inny temat. Trochę tajemniczy i boje się zacząć mimo że na forum dłuugo jestem i czytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na takie małe akwa to nie wiem czy jest sens w bawienie się w suchą skałę. Ja mam 50x50x50 i powiem szczerze że jak bede robił kolejne to conajmniej 60 gł. bo mało miejsca :p. Jak na początek to może jakąś kosteczkę np. 40x40x40 ? W małych akwariach nie masz konieczności stosowania odpieniacza jednak pewnie z czasem przyjdzie chęć posiadania jakiś twardych korali czy jednej rybki więcej i wtedy odpieniacz może być konieczny ale resun w zupełności wystarczy. Cylkurator chociaż jeden nie zaszkodzi mieć chociażby do mieszania wody na podmiankę. wystarczy w zupełności JVP do NANO on ma 2000l/h więc wystarczy. Co do oświetlenia pytaj speców od ledów z forum na pewno coś Ci doradzą. Pozdrawiam Adrian


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Moim zdaniem co do litrażu jeśli planujesz taką kostkę to minimum 40x40x40, ja już mam taką zamówioną tylko 45 wysokie. Jeśli to Twoje pierwsze wybór kaskady jest ok, ja natomiast po roku użytkowania doszedłem do wniosku, że lepszy i wygodniejszy będzie sump z wydzielonym miejscem na dolewkę.

pozdrawiam,

Swish

Oświetlenie hmm u tu pytanie, oświetlenie ogarną mi diody power led 1W zwykłe chinole na chipie epistara 35mil czy zrobić na cree 3W? Jeśli na cree to fajnie było by dostać jakieś linki jakie diody kupić i gdzie ( chodzi mi o sprawdzonych sprzedawców ) w diodach cree jestem zielony szczególnie z tymi nazwami. Światła planuje w okolicy 42-48W zależy jaki wymiar wymiorę. Będzie regulacja oświetlenia.

Wybrałbym cree, można kupić jakąś lampkę DIY lub zrobić samemu. Tu masz taką prostą http://nano-reef.pl/topic/81450-sprzedam-nowa-lampa-led-cree-diy/

Jeśli chodzi o odpieniacz zastanawiam się czy kupić a może jest zbędny? Jeśli miał bym kupić to wezmę resuna sk300

Bez sumpa nie pakowałbym się w odpieniacz, strata miejsca, chyba że go włożysz do kaskady.

Jakiś cyrkulator będzie potrzebny czy kaskada wystarczy? Mam w szafce jbl-101 gdyby coś. Nie wiem czy w razie czego się nada.

Np. koralia 1600 przy litrażu 60, jeśli 30L to sama kaskada powinna dać radę.

Sól sam nie wiem myślałem nad AF.

Nie lepiej zacząć od Instant Ocean? moim zdaniem bardziej sprawdzona na początek przygody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem morskiego akwarium i za sumpa nie chcę się zabierać. Jest to dla mnie czarna magia mimo że u kilku osób już oglądałem jak to działa. Co do wielkości zbiornika max wymiar to 40x35x35cm nie chcę większego póki co. Lubię małe zbiorniki gdzie więcej jest przyjemności z patrzenia i obserwacji niż pielęgnacji. W roślinnym do znudzenia można ciąć rośliny w typowym HT dlatego chcę spróbować czegoś innego. Co do resuna jeśli bym się zdecydował go kupić i zamontować to z pewnością chciał bym go umieścić w 1 koszyku kaskady ( czy jak kolwiek go tam można zamontować ).

W prawdzie za tydzień ktoś odbiera moją kostkę 60x50x50cm i za tą kasę + dołożę małe szkło chcę kupić. Miałem myśli w takim litrażu zrobić morskie ale brak mi odwagi i doświadczenia zwłaszcza że w takim litrażu sump jest potrzebny i jakiś fajny odpieniacz.

Lampeczkę zrobię sobie sam, jedynie co właśnie chciałem podpytać jakie diody warto użyć i jakie one mają nazwy.

Ktoś mi polecał sól AF tą podstawową dlatego o niej napisałem. W sumie też ekonomiczniej wychodzi względem instant ocean. jednak nie wiem jak to się ma do jakości.

Długo solanka musi stać zanim mogę ją wlać do szkła gdy robię podmiankę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam szkło 50x50x50 i nie masz się czego bać. Po wsadzeniu kilku korali już mi braknie miejsca. Do takiego litrażu wystarczy odpieniaczu np hydor 250.65 . Ogólnie w małym akwarium musisz bardziej uważać bo jak nie dołujesz RO przez kilka dni to może Ci zasolenie skoczyć zabardzo i wszystko padnie. Ale jak wolisz. Koszt założenia przy tych akwariach jest bardzo podobny a więcej możliwości. Także przemyśl raz jeszcze wielkość ;)


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.