Skocz do zawartości
CNA

Akwarium 66l netto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

Stawiam pierwsze kroki z własną solniczką i w zasadzie w temacie akwarystyki morskiej w przeciwieństwie do słodkowodnej jestem zielony

start będzie w dosyć nietypowym baniaku 66l 30 x 55 x 40 + 22l 10 x 55 x 40 sump wbudowany na tylną część akwarium

lampa SIRIUS NANO 51W full spectrum

odpieniacz Tunze DOC Skimmer 9001

pompa Newa Maxi 750

cyrkulacja Hydor Koralia Nano Evolution 900

i tyle jeżeli chodzi na początek start przewiduję na początku kwietnia, będę wdzięczny za kilka podpowiedzi

Z tego co wiem baniak powinien dojrzewać ok miesiąca zanim pojawi się pierwszy ślimaczek, potem krewetka, potem krabik.

Jak zagospodarować taki baniak, co w nim mogę trzymać, planuję niezbędne minimum jeżeli chodzi o skałę 4-5 kg? zależy mi na przestrzeni życiowej.

Jaki stosunek ledów super zimnych do niebiskich? pół na pół?

Będę wdzięczny za uwagi i porady z jakimi koralami zacząć, na co zwrócić uwagę przy starcie, w kwestii codziennych/cotygodniowych obowiązków.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez CNA (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek (niekoniecznie po miesiącu, to już od parametrów zależy) możesz wpuścić ekipę sprzątającą, tj. ślimaki, kraby, wężowidło. Po nich krewetkę czyszczącą.

Jeśli chodzi o korale, na początek zacznij od korali miękkich - zoanthusy, ricordee, rhodactisy itp. Jak będzie ok, to jakieś prostsze LPSy jak np. caulastrea. A potem to już zupełna dowolność ;)

Pierwsze ryby... błazenek? Wszystko zależy od tego jaką obsadę planujesz, w tym litrażu nie poszalejesz. polecam małe babeczki czyszczące do tak małego zbiornika - Elacatinus oceanops

Edytowane przez rafal.gorzow (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek (niekoniecznie po miesiącu, to już od parametrów zależy) możesz wpuścić ekipę sprzątającą, tj. ślimaki, kraby, wężowidło. Po nich krewetkę czyszczącą.

Jeśli chodzi o korale, na początek zacznij od korali miękkich - zoanthusy, ricordee, rhodactisy itp. Jak będzie ok, to jakieś prostsze LPSy jak np. caulastrea. A potem to już zupełna dowolność ;)

Pierwsze ryby... błazenek? Wszystko zależy od tego jaką obsadę planujesz, w tym litrażu nie poszalejesz. polecam małe babeczki czyszczące do tak małego zbiornika - Elacatinus oceanops

generalnie zależy mi na "tęczowym" zbiorniku, ale nie kiczu. Z uwagi, że akwarystyką słodką zajmuję się już od paru ładnych lat, ponad wszystko cenię komfort życia obsady, zatem zdaję sobie sprawę, że w 60tce nie poszaleję, ale z drugiej strony chciałbym mieć optymalnie obsadzony i przede wszystkim zdrowy zbiornik, cierpliwy jestem, może sobie rosnąć spokojnie i powoli :smiling:

obsadę ze względu na wielkość chyba warto złożyć o spokojnym temperamencie

Czy na wężowidło nie za mały zbiornik?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wężowidło i tak umiejscowi się gdzieś pod skałą i będzie resztki wyjadało, myślę, że mogłoby być. Tylko nie kupuj rozmiaru XL a raczej S/M ;)

Zdecydowanie dobieraj ryby spokojne, odpuść sobie garbiki. Są małe babki koralowe, są babki Elacatinus o których wspomniałem (niektóre naprawdę ciekawie ubarwione), może jakiś mandaryn (ale koniecznie taki który je mrożonki, bo w małym zbiorniku samym życiem ze skały może się nie wyżywić).

Chcesz z koralami iść w stronę SPS czy raczej miękkie i LPS? Jeśli ma być kolorowo, to myślę że Zoanthusy tutaj jak najbardziej by pasowały.

Edytowane przez rafal.gorzow (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najchętniej LPS + miękkie jeżeli nie będzie chaosu to na górze jakiś SPS z fajnym przyrostem, nie wiem czy tak można, ale tak bym to u siebie widział, co do wężowidła wolałbym rozgwiazdę :smiling:

czy błazenki muszą być więcej niż jeden?

co do mandaryna w zasadzie traktuję go jako pozycję obowiązkową ze względu na barwy

myślałem o takich gatunkach jak :

Nemateleotris magnifica

Synchiropus moyeri

Sphaeramia nematoptera

co do amphiprionów, czy można mieszać gatunki klasyczny ocellaris z polymnusem?

jak jest z chrysipterą? mają średnioagresywny temperament i też się zastanawiam...


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

N. magnifica - może być, jedna sztuka

S. moyeri - mandaryn może też być ale jeden, więc wówczas już bez wspaniałego

S. nematoptera - odpuściłbym, piżamki jednak dość spore rosną.

Amphipriony - Polymnus wykończy ocellarisa. Możesz pomieszać ocellarisy - pomarańczowego z czarnym,

Chrysiptera jest agresywna, odpuść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, w akwariach słodkich używam wody RO, czy do solniczki wyłącznie RO z DI czy sama RO wystarczy?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, w akwariach słodkich używam wody RO, czy do solniczki wyłącznie RO z DI czy sama RO wystarczy?

A ile pokazuje TDS po samym RO? po DI masz pewność że masz 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile pokazuje TDS po samym RO? po DI masz pewność że masz 0

i tak mam już filtry do wymiany to kupię nowy z DI dla pewności i po problemie

czy stosunek białego światła do niebieskiego ma istotne znaczenie czy tylko walor estetyczny?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy większej ilości niebieskiego zoanthusy i inne korale fluo dużo ładniej wyglądają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to już wszystko wiem, na start, czy przy zawiązywaniu zbiornika leję jakieś preparaty prócz bakterii?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nano Evolution 900 będzie za słaba

jvp-110 tanio i nieduże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nano Evolution 900 będzie za słaba

jvp-110 tanio i nieduże

rozumiem, że używasz? nie za głośna?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

bezgłośna

mają niestety wadę - czasem odpalają ... wstecz - trzeba patrzeć przy włączeniu czy nie zasysają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie z tego powodu dla mnie odpadają. Niestety dość często się to im zdarza. Cena to jedyna ich zaleta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie z tego powodu dla mnie odpadają. Niestety dość często się to im zdarza. Cena to jedyna ich zaleta.

a właśnie skoro mowa, czy ważne jest umiejscowienie falownika? wylot z sumpa mam po prawej stronie zatem chyba falownik po lewej? w górę czy w dół dysza?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a właśnie skoro mowa, czy ważne jest umiejscowienie falownika? wylot z sumpa mam po prawej stronie zatem chyba falownik po lewej? w górę czy w dół dysza?

pytanie może głupie, ale odpowiedzi nie znalazłem lub kiepsko szukałem :blushing:

czy testy do wody słodkiej różnią się od testów do wody morskiej?

do słodkiej używam ZOOLEK Aquaset 1, będą odpowiednie?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy tylko Saliferta podobno są najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad obsadą ekipy sprzątającej i proszę o informację, jeżeli za bardzo poniosła mnie fantazja, lub któreś zwierzaki nie mogą żyć obok siebie:

- Lysmata debelius (najchętniej 2 szt)

- Tectus fenestratus (nie wiem jaka jest optymalna liczba 2? 3?)

- Mitra mitra x 1

- Calcinus elegans i/lub Paguristes cadenati

- Hymenocera


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pustelniki mogą Ci wyciągać z muszli ślimaki, celem zmiany domków, ale nie jest to reguła.

Krewetka Harlequin może Ci paść z głodu - to specjalista pokarmowy. Żywi się rozgwiazdami, więc jak się skończą asteriny, to zacznie się głodówka krewetki.

Lysmata debelius ma to do siebie że jak nie jest w większej grupie to będziesz ją widział bardzo rzadko. W grupie czują się pewniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pustelniki mogą Ci wyciągać z muszli ślimaki, celem zmiany domków, ale nie jest to reguła.

Krewetka Harlequin może Ci paść z głodu - to specjalista pokarmowy. Żywi się rozgwiazdami, więc jak się skończą asteriny, to zacznie się głodówka krewetki.

Lysmata debelius ma to do siebie że jak nie jest w większej grupie to będziesz ją widział bardzo rzadko. W grupie czują się pewniej.

zatem wychodzi na to, że:

- Lysmata debelius x 2

- Tectus fenestratus (nie wiem jaka jest optymalna liczba 2? 3?)

- Mitra mitra x 1

- Calcinus elegans i/lub Paguristes cadenati

- Hymenocera

coś mogę dodać? może czegoś brakuje?

Edytowane przez CNA (wyświetl historię edycji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rezygnuj z pustelników. Wystarczy, że wrzucisz im puste wolne muszle większe od tych co mają akurat na sobie.

mam 3 Calcinusy i sporo ślimaków i anie jeden nie ucierpiał

Edytowane przez sroku (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rezygnuj z pustelników. Wystarczy, że wrzucisz im puste wolne muszle większe od tych co mają akurat na sobie.

mam 3 Calcinusy i sporo ślimaków i anie jeden nie ucierpiał

różnie to bywa, to tak jak wundermani też nie zawsze jedzą aipstasie, poczytałem, poszukałem i wymiennie mogę trzymać paguristes cadenati, one podobno nie wywalają z muszelek


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wreszcie wystartowana :)

post-26556-0-84526600-1481461376_thumb.jpg


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo wkoncu :) myslalem ze nigdy sie nie doczekam rafki od Ciebie :D


14ab4dd704f9f0e9f2950dc560d1ceebu1448a13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.