Skocz do zawartości
helio54

Red Sea vs Salifert - odmienne wyniki testów.

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi dokładnie o MG i CA bo KH się akurat zgadza :)

Przy CA: Salifert: 400 - RS - 450

Przy MG: Salifert 1350 - RS- 1400

Dało nam to do myślenia więc powtórzyliśmy test dwa razy. Odczynniki są w dacie rok do przodu.

To normalne że RS zawyża ? Albo Salifert zaniża?

Edytowane przez helio54 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzieś 2 miesiące temu miałem taką akcje. Do tej pory używałem saliferta. Kupiłem pompę dozującą i tak wszystko hulało. Trochę dało mi do myślenia gdy ciągle wyniki miałem stabilne ale chciałem wszystko trochę podnieść, więc podkręcałem ballinga. Ale testy dalej stały w miejscu, więc pompę dalej podkręcałem. I tak wszystko trwało około 3 tygodni. W końcu na forum kupiłem zestaw RS (Ca, Mg i kH). Zorbiłem testy RS i szok:

salifert: Ca -400 Red Sea: Ca-620

Mg-1380 Mg- 1550

kH- 8,0 kH- 12

Oczywiście wszystko powtórzyłem, mało tego pojechałem do sklepu zrobić testy (salifert).

I wyszło że testy RS są ok. Nawet pasowałoby bo ciągle podkręcałem ballinga więc są duże wartości.

Tylko dlaczego salifert (któremu przez lata ufałem bez granicznie) zrobił mi taki numer.

Dodam że testy saliferta miały jeszcze rok do końca daty ważności.

PS: z drobnymi stratami wszystko przeżyło ale długo wszystko było otwarte na 30%.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A długo był otworzony ten Salifert, może już lekko wywietrzał ? Rozbieżność w wyniku widzę masz jeszcze większą niż u mnie.

Przy Salifercie zawsze kiedy otwieram, to na pudełku sobie piszę długopisem tą datę. Znam osoby co po pół roku używania wyrzucają do kosza mimo, że test się jeszcze nie skończył.

Mnie się marzy coś na wzór małej hanki do magnezu i wapnia, sprawdzonego co dawało by miarodajny wynik. Skończył by się problem z odczytem - zmianą zabarwienia fiolki przy różnym świetle - bo tutaj też jedni odczytują jak się zabarwi wstępnie a inni aż kolor jest nasycony.

Edytowane przez helio54 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie były duże rozbieżnosci pomiędzy testami samego saliferta. Test na Mg. Pierwszym testem, którego używam od Października (ważność 2020) wyniki oscylują między 1300-1320, a nowym testem 1400-1420, więc rożnica 80-100 jednostek...

W sklepie powiedziano mi żeby trzymać się nowego testu bo "stary" może mieć juz zwietrzałe odczynniki. Po pięciu miesiącach? Tak czy inaczej nie wiem jakie mam Mg. Trzeba kupić trzeci test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mnie się marzy coś na wzór małej hanki do magnezu i wapnia, sprawdzonego co dawało by miarodajny wynik.

Są chyba na Wapno http://www.coralhous...i-fotometr-wapn

na KH http://www.coralhous...r-alkalinity-kh

itd.

Przy pełnym ballingu Mg to chyba można już mniej dokładnym..

Edit : Wracając do tematu Salifert PO4 pokazywał mi "ledwo zabarwione" 0.03.. RS pokazuje 0.36 o_O

Edytowane przez LTo (wyświetl historię edycji)

1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak chyba poprzestanę robić testy (mam komplet Saliferta), bo sobie zbiornik rozjadę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca i kH są Hannki ale ta cena (+ koszt saszetek). Może kiedyś się szarpnę. Szkoda że nie ma jeszcze Mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ca i kH są Hannki ale ta cena (+ koszt saszetek). Może kiedyś się szarpnę. Szkoda że nie ma jeszcze Mg.

http://hannainst.com/

eh..


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą na stronie hanny mają super cenę za te fotometry w porównaniu ze sklepami z morszczyzną.


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę :) Trzeba więc szukać na stronie producenta bo "mała hanka" na mg jednak jest. Dlaczego więc żaden ze sklepów z morszczyzną w kraju nie ma tego w ofercie ? Na ca widzę już jest ale podobno "niedokładny".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@helio54, Ten test Mg nie jest dedykowany do morskiego. Poza tym mierzy twardość, a nie poziom Mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.