Skocz do zawartości
MarekT

Driver LED - 3W 5-35V LED Driver 700mA PWM Dimming

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

bawiłem sie białą 50W 6000-6500K 32~35V 1500mA (była do słodkiego i nie mam jej już)

świeciła całkiem normalnie przy 28V podanym na driver - czyli na diodzie powinno być mniej o jakieś 1,5-2V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bawiłem sie białą 50W 6000-6500K 32~35V 1500mA (była do słodkiego i nie mam jej już)

świeciła całkiem normalnie przy 28V podanym na driver - czyli na diodzie powinno być mniej o jakieś 1,5-2V

OK, ale co to znaczy "całkiem normalnie"? Zmierzyłeś prąd / pobór mocy przed driverem lub na diodzie?

Na pewno w tej styuacji (zbyt niskie napięcie) świeciła ułamkiem swojej nominalnej mocy. Bo stwierdzenie że "na oko świeciła niewiele słabiej" niewiele mówi - po pierwsze nasz wzrok ma charakter logarytmiczny - spadek mocy 2x może być mało zauważalny, po drugie słabo jesteśy w stanie ocenić intensywność swiatła czegoś tak mega jasnego nak 50W dioda LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No przecież nie patrzyłem bezpośrednio w diodę - była zamontowana nad zbiornikiem - próba była prosta :

patrzyłem jakie zmiany oświetlenia (na dnie zbiornika) daje zmiana napięcia - i na bank nie było to ponad 50% "słabiej" jak napisałeś wyżej

świeciła podobnie jak 2x 20W które były obok

jakbym miał luxometr to bym wiedział dokładnie ile "traciła" - ale nie mam - więc "na oko" traciła niewiele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba luksomierza. Wystarczy zmierzyć prąd i napięcie. Pomiary "na oko" są bardzo niepewne. A może Twoja dioda na "pełnej mocy" nie osiągała tych 50W tylko sporo mniej? Tego się nie dowiemy.

Nie ma co liczyć, że odkryjemy Amerykę i nasza dioda będzie zachowywać się zupełnie inaczej niż przewidział jej producent. Jeżeli dochodzimy do innych wniosków (niż producent) to raczej należy zastanowić sie, co robimy źle niż kwestionować ogólnie przyjete zależności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Producent zakłada z góry 5% tolerancji - więc kolejne 5% nie zrobi (nie ma prawa) aż tak ogromnej różnicy

to nie było "doświadczenie laboratoryjne" a zwykła ciekawość

tak czy siak raczej zauważyłbym spadek mocy o ponad połowę

więc wracając po początku: Twoja wybrana dioda wymaga 32-34V - driver powinien wytrzymać 35V , spadek napięcia na driverze będzie jakieś 1,5-2V więc spokojnie da radę a nawet gdyby dioda zamiast 32 dostała 30V to nie zauważysz różnicy (i raczej nie zaszkodzi diodzie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc wracając po początku: Twoja wybrana dioda wymaga 32-34V - driver powinien wytrzymać 35V , spadek napięcia na driverze będzie jakieś 1,5-2V więc spokojnie da radę a nawet gdyby dioda zamiast 32 dostała 30V to nie zauważysz różnicy (i raczej nie zaszkodzi diodzie)

Chyba trochę sie nie zrozumieliśmy :-)

Ja nie pytałem Ciebie o poradę w sprawie zasilania diód tylko zwróciłem uwagę na błędy, które popełniłeś przy wyciąganiu wniosków z Twoich doświadczeń ocenianych na oko i brak zrozumienia, jak to dziła.

A Ty dalej swoje...

Mi możesz nie wierzyć, bo mnie nie znasz, ale specjalnie załączyłem dokumenty od producenta żeby Ci pokazać, że błądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Właśnie .. zaczęliśmy chyba od czegoś innego - pisałeś o wymianie kondensatorów żeby móc zwiększyć napięcie - bo dla twoich diód te drivery nie są "najlepsze" ?

dalej "poszło" o pojedyncze chipy z tej diody COB

napisałem że chipy które powinny mieć 3,5V w/g producenta - przy 3.0V będą świecić tylko ciut słabiej (typowe napięcie tych konkretnych 45mil chipów to 3.2-3.4V) producent zakłada 5% "histerezy" - więc ... wydaje mi się że to ja mam rację

a nie Ty skoro twierdzisz że moc chipa spadnie 2.8x (cała dioda COB zamiast 100W będzie mieć 36W)

pokaż na który wykres mam dokładnie zerknąć bo tam są są wykresy mA a rozmawiamy o V

jedyne "sensowne" co widzę to Forward Voltage

4g29lv1ansb1.jpg

z którego wynika że pojedynczy chip "śmiga" na napięciu Typ. (typowe?) 3.1V a Max. 3.5V

a rysunku

vzginl2ygysa.jpg

jakoś nie potrafię rozszyfrować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Zacznijmy od końca:

post-7607-0-71662300-1469091400_thumb.jpg

To jest zależność prąd/napięcie dla pojedynczej diody. Skala pionowa jest logarytmiczna.

Punkt 1: 3.4V przy 700mA - dioda świeci z mocą 3.4*0.7 = 2.38W

Punkt 2: 3.1V przy 250mA - dioda świeci z mocą 3.1*0.25 = 0.775W

Jak widać stosunkowo niewielka zmiana napięcia (z 3.4 na 3.1 V) powoduje olbrzymią zmiane prądu i co za tym idzie zmienę mocy pobieranej przez diodę (ponad 3x !).

Przekładając to na język praktyczny: Jeżeli jesteśmy ograniczeni napięciem wejściowym na driverze (bo zasilacz daje za niskie napięcie albo nie możemy dać więcej bo driver nie wytrzyma) to po odliczeniu nieuniknionego spadku na driverze może zabraknąć napiecia do pełnego wysterowania diody, a nawet niewielki niedobór napięcia (10%) może przełożyć się na znaczny spadek mocy diody (3x).

(typowe napięcie tych konkretnych 45mil chipów to 3.2-3.4V) producent zakłada 5% "histerezy"

To jest właśnie rozrzut produkcyjny (nie "histereza", "histereza" oznacza coś zupełnie innego). To co w nocie było w tabelce Vf typ. 3.1V max 3.5V - to oznacza że diody przy prądzie 350mA (połowa mocy!) typowo wymagają napięcia 3.1V ale maksymalnie może się zdarzyć, ze będą wymagały 3.5V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wiem co to hitereza - dlatego dałem w cudzysłów - chodzi mi właśnie o tolerancję czy jak nazwałeś rozrzut produkcyjny

5% w tą i tamtą stronę czyli w sumie to 10%!

i wydaje mi się że to jest wykres dla (wracamy do pojedynczego chipa?) 350mA a nie 700mA (inne są dla 350mA więc ten chyba też ?)

a wtedy

Punkt 1 : 3.4V - ma błędne założenia bo nie 700 a "tylko" 350mA

co za tym idzie

3.48V * 0.35A = 1,218W - a to już nie bardzo ma sens bo chip ma działać poprawnie w zakresie napięcia od 3,1V do 3,5V i 350mA (rysunek powyżej)

(i to chyba jest właśnie te 5% rozrzutu)

ps.

przy tych wyliczeniach

Punkt 1: 3.4V przy 700mA - dioda świeci z mocą 3.4*0.7 = 2.38W

Twoja dioda COB powinna mieć około 238W (bo ma 100 takich chipów) mocy a nie 100W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(wracamy do pojedynczego chipa?)

Cała nota dotyczy pojedynczej diody. Ktoś używa pojedynczych diód. Ktoś inny modułów z wieloma diodami - może to przeskalować.

i wydaje mi się że to jest wykres dla (...) 350mA a nie 700mA (inne są dla 350mA więc ten chyba też ?)

Nie. Wykres jest przecież do 700mA - cały zakres pracy diody (jej prad max. to 700mA).

Natomiast wiele danych w tabelkach podawanych jest dla 350mA - to taki standard się zrobił przy podawaniu parametrów LED mocy żeby podawać dla 350mA (350mA * ok. 3V = ok. 1W), tak żeby dało się porównać parametry różnych LED.

(i to chyba jest właśnie te 5% rozrzutu)

Nie. Rozrzut produkcyjny to jedno, a zakres pracy konkretnej diody to drugie. Bez związku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dopisałem ps.

teraz dla

350mA i 3,1V moc wychodzi 1.085W - i z tym się chyba zgodzimy obaj

z wykresu wynika że znaczny spadek mocy następuje dopiero poniżej 2,8V

7i8xt74jt1n6.jpg

a najlepsze jest to że driver i tak da te 350 czy 700mA i przy 34V jak i 24 czy 5 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz dla

350mA i 3,1V moc wychodzi 1.085W - i z tym się chyba zgodzimy obaj

Nie do końca. Zważ że takie 350mA nie znajduje się w połowie drogi między 300 a 400mA - zobacz, gdzie wypada 5 pomiędzy 1 i 10 albo 50 pomiędzy 10 a 100. A pionowa kreska, którą narysowałeś raczej nie wypada w 3.1V. ALe mam wrażenie że zaczynamy się spierać o tzw. "piczy włos".

a najlepsze jest to że driver i tak da te 350 czy 700mA i przy 34V jak i 24 czy 5 V

W jakim sensie "da"? Driver step-down, bo o takim tutaj rozmawiamy, steruje przepływem prądu przez ograniczanie napiecia na diodzie. Jeżeli tego napięcia nie starczy to przez diodę nie popłynie wymagany prąd choćby driver stawał na głowie.

wiem co to hitereza - dlatego dałem w cudzysłów - chodzi mi właśnie o tolerancję czy jak nazwałeś rozrzut produkcyjny

5% w tą i tamtą stronę czyli w sumie to 10%!

i wydaje mi się że to jest wykres dla (wracamy do pojedynczego chipa?) 350mA a nie 700mA (inne są dla 350mA więc ten chyba też ?)

a wtedy

Punkt 1 : 3.4V - ma błędne założenia bo nie 700 a "tylko" 350mA

co za tym idzie

3.48V * 0.35A = 1,218W - a to już nie bardzo ma sens bo chip ma działać poprawnie w zakresie napięcia od 3,1V do 3,5V i 350mA (rysunek powyżej)

(i to chyba jest właśnie te 5% rozrzutu)

ps.

przy tych wyliczeniach

Punkt 1: 3.4V przy 700mA - dioda świeci z mocą 3.4*0.7 = 2.38W

Twoja dioda COB powinna mieć około 238W (bo ma 100 takich chipów) mocy a nie 100W

A - ps. Już odpowiadam:

Pojedyncza dioda ma moc max 2.38W w/g danych producenta (przy odpowiednim chłodzeniu).

A moduł ma moc "100W" bo pewnie na tyle można z niego skutecznie odprowadzić ciepła i sprzedawcy piszą żeby na 1 kanał (2x10 LED) podawać prąd w zależności od opisu 350-500-700-1000mA. Ja zamierzam podawać max 700mA żeby nie przeginać i diody będą działały @ 350mA - na "pół gwizdka". Zresztą po zamontowaniu na docelowym radiatorze + wentylatory będę kontrolował temperaturę i będzie można zobaczyć na ile można sobie bezpiecznie pozwolić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W jakim sensie "da"? Driver step-down, bo o takim tutaj rozmawiamy, steruje przepływem prądu przez ograniczanie napiecia na diodzie. Jeżeli tego napięcia nie starczy to przez diodę nie popłynie wymagany prąd choćby driver stawał na głowie.

ale nadal mowa o pojedynczych chipach ?

bo w tej chwili poruszone są już tematy diód COB 100W (5 kanałów) i 50W (biała)

oraz pojedynczych diód/chipów 1 i 3W (350 i 700mA)

a driver właśnie "ma stanąć na głowie" żeby gdy zasilę go z zasilacza np. 34V

na wyjściu podał na diody te 350 czy 700mA i ustawić napięcie na wymagane przez diodę czyli np. 32-34V

(raczej 31-32V w/g specyfikacji Epistara)

i teraz to już nie rozumiem tej wymiany :) "piłek"

wracając jeszcze raz do początku - driver jest od 5 do 35V i 700mA - więc dla tej diody się nie nadaje

Twoja COB potrzebuje od 32-34V @ 350mA-500mA - więc przydał by się driver 5-35v 350mA .. (tylko dlaczego od 350 do 500mA ? pojęcia nie mam, a producent/sprzedawca nie napisał w opisie jaka moc jest/powinna być przy 350mA a jaka przy 500mA )

dalej o diodzie

na fotce w ofercie jest dioda "szachownica" 10x10 = czyli powinno być 100chipów 45x45mil (każdy 3W 700mA) a jeżeli na chipa 3W 700mA damy 350mA czy 500mA ... no właśnie to spora różnica

więc sprzedawca coś pokręcił w opisie (a jeżeli pokręcił to ta dioda równie dobrze może wymagać 31V - po 3.1V dla każdego chipa bo w/g specyfikacji Epistara tyle wymagają)

potem rozbiliśmy COB na pojedyncze chipy - bo "braknie" napięcia i moc spadnie o ponad 60% - nie braknie, a jak "braknie" (bo driver zabierze za dużo dla siebie choć nie powinien) to nie aż tyle

(są i inne drivery które bez przeróbek można zasilić o wiele wyższym napięciem)

przy pojedynczych chipach 1W 350mA czy 3W 700mA nie powinno być takiego problemu z "niedoborem napięcia"

wystarczy je łączyć szeregowo po 3 lub 6 w nitce odp. dla 12 i 24V zasilaczy

dioda 50W którą się bawiłem w słodkim akwarium (oceniane na dnie zbiornika około 30cm głębokości) na pewno nie straciła 50 (czy więcej) mocy przy zmianie napięcia - "doświadczenie" (a raczej ciekawość zabawa) nie było laboratoryjne więc dokładnych wyników pomiarów nie mam - oceniłem na oko - dioda przygasła nieznacznie - mniej więcej o 10-20% - świeciła podobnie jak 2x 20W

może driver "stanął na głowie" ? ten 50W COB prawdopodobnie był na chipach 30mil (a nie 45mil) i w/g opisu podobnej diody wymagał 32-35V / 600mA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nadal mowa o pojedynczych chipach ?

bo w tej chwili poruszone są już tematy diód COB 100W (5 kanałów) i 50W (biała)

oraz pojedynczych diód/chipów 1 i 3W (350 i 700mA)

Mowa o dziłaniu drivera. Odnosi się to w takim samym stoponii do zasilania 1 diody jak i układu diod połączonych szeregowo czy równolegle.

a driver właśnie "ma stanąć na głowie" żeby gdy zasilę go z zasilacza np. 34V

na wyjściu podał na diody te 350 czy 700mA i ustawić napięcie na wymagane przez diodę czyli np. 32-34V

(raczej 31-32V w/g specyfikacji Epistara)

Odniosę się na razie tylko do tego, bo wygląda na to że tu jest źródło całego nieporozumienia i niezrozumienia jak działa zasilanie LED.

Po pierwsze driver nie "podaje" żadnego prądu. To uproszczone, obiegowe stwierdzenie i stąd może całe to nieporozumienie.

Driver podaje na diodę NAPIĘCIE i to napięcie powoduje przepływ prądu przez diode. Przez cały czas driver mierzy wielkość tego prądu za pomocą bocznika i na podstawie tego koryguje wartość podawanego napięcia. To jest właśnie driver prądowy bo "patrzy" na prąd, a koryguje napięcie. Inaczej się nie da. Nie da się wymusić na LED żeby przepłynął przez nią wymagany prąd w inny sposób niż przez podanie odpowiedniego napięcia. Prądu nie da się w inny sposób ani zatamować ani wmusić w diodę żeby przyjęła więcej niż przez napięcie. Przez diodę przepłynie taki prąd jak wynika z jej charakterystyki (Fig. 2) przy danym napięciu. Ani więcej ani mniej.

I teraz driver step-down bo cały czas o nim rozmawiamy, jak sama nazwa wskazuje działa tylko na zasadzie obniżenia napięcia zasilania do poziomu diody. Jeżeli teraz napięcia zasilania będzie zbyt niskie to na diodzie będzie tylko niższe i regulacja prądu przestanie działać. Jeżeli np. da 1 diodę wypadnie 3.1V to przepłynie przez nią tylko 250mA, jak wynika z charakterystyki. I Sterownik nic tutaj nie da rady zrobić, choćby był nastawiony na 700mA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie ma nieporozumienia - Driver czyli przetwornica STEP-DOWN (obniżająca napięcie), pracuje jako źródło prądowe (stabilizacja prądu)

a skoro chip ma działać z typowym napięciem 3.1 a 3.5V to max (i 350mA w/g producenta ) to w żaden sposób przy 3.1V nie ma prawa być 250mA

zakładając oczywiście że "tytułowy" driver zasilimy 34V (lub max 35V) na driverze nie będzie większego spadku napięcia niż 1.5-2.0V

i napięcie powinno być wystarczające (choć bez "bezpiecznego" zapasu)

oczywiście lepiej było by mieć zapas np. zasilać go 38V ale jak pisałeś wyżej - nie wytrzyma

inny temat gdy driver dostanie dużo niższe niż wymagane napięcie np 24V zamiast 34V - wtedy "choćby stawał na głowie" nie da rady i wtedy dioda nie będzie świecić jak powinna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, nie do końca jak klasyczne źródło prądowe, ale co do reszty to się rozumiemy: :-)

To zadziała na granicy pawia opod warunkiem ze diody będą dziąły na połowie mocy i nie trafię na moduł, który będzie potrzebował aż 34V.

Dletego lepiej podnieść napiecie (na zasilaczu mogę aż do 40V), wymienić kondensatory i zrobić to po bożemu z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa. Tak jak pisałem na samym początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam te drivery darelteka i moje pytanie brzmi dlaczego producent podaje ze tylko 8 szt w szeregu skoro do 35 v czyli jak mam diody 3,3 v to nawet 10 szt powinno działać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie do 35V a 30V i nie 8 a 7 sztuk - dlaczego ? - bo przyjął że dioda bierze do 3,8V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moje tyle nie biorą niektóre max 3,6 inne 3,2v ale w opisie jest do 35 v i 8 szt więc moze piszesz o innym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przetwornica P4115H STEP-DOWN (obniżająca napięcie), pracująca jako źródło prądowe (stabilizacja prądu), o wydajności max 770mA. Prąd ustala się za pomocą zworek w czterech zakresach. Wejściem DIM można sterować jasność świecenia diod LED napięciem od 0,4V (brak świecenia) do 2,5V (maksymalne świecenie) oraz napięciem PWM TTL. Napięcie wejściowe od 6V do 30V zapewnia dużą uniwersalność w podłączaniu diod LED, od 1 do 14 szt. 1W i od 1 do 7 szt. 3W.

Płytka jest trochę większa z powodu zastosowania większego dławika w celu uzyskania większej sprawności drivera a zarazem mniejszego wydzielania ciepła. Scalak PT4115 ma większą sprawność w niższej temperaturze.

Parametry techniczne:

- Napięcie zasilania 6V - 30V DC.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica P4115H STEP-DOWN (obniżająca napięcie), pracująca jako źródło prądowe (stabilizacja prądu), o wydajności max 770mA. Prąd ustala się za pomocą zworek w czterech zakresach. Wejściem DIM można sterować jasność świecenia diod LED napięciem od 0,4V (brak świecenia) do 2,5V (maksymalne świecenie) oraz napięciem PWM TTL. Napięcie wejściowe od 6V do 30V zapewnia dużą uniwersalność w podłączaniu diod LED, od 1 do 14 szt. 1W i od 1 do 7 szt. 3W.

Płytka jest trochę większa z powodu zastosowania większego dławika w celu uzyskania większej sprawności drivera a zarazem mniejszego wydzielania ciepła. Scalak PT4115 ma większą sprawność w niższej temperaturze.

Parametry techniczne:

- Napięcie zasilania 6V - 30V DC.

ja mam tą

PI14V2 do 35 v ale i tak 8 szt to za mało ja bym dał 9-10

.

Edytowane przez jasiu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To daj, po co pytasz skoro wiesz lepiej? Dołóż jeszcze minimum 2V spadku napięcia na driverze.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja pierdziu nie fochaj się.

Nie wiem lepiej ale widze ze ty też nie wiele wiesz a się wcinasz.

Dalej obowiązuje moje zdanie, że na forach pieniacza znajdziesz nawet jak nie szukasz.

Edytowane przez jasiu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Następnym razem zacznij od tego którą dokładnie przetwornicę masz

bo dareltek robi różne

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=12413922&order=d&string=driver&search_scope=userItems-12413922&bmatch=lm_v4_hou_sqm_sw-ele-1-1-0629

a akurat modelu PI14V2 .. nie widzę

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=12413922&description=1&order=d&string=PI14V2&search_scope=userItems-12413922&bmatch=base-relevance-uni-1-1-0613

--//-- EDIT

już widzę

http://www.darel.elektroda.eu/index_pliki/PI14V2.pdf

do niej akurat możesz akurat podłączyć ...

"Napięcie wejściowe od 4V do 35V zapewnia dużą uniwersalność w podłączaniu diod LED, od 1 do 40 szt. 1W i od 1 do 16 szt. 3W."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pytanie do posidaczy przetwornicy Dareltek PI14V2 czy ktoś mierzył spadek napięcia.

Chcę jej użyć wraz z zasilaczem 12V/5A jako źródło prądowe dla diod 10W (zas 7-10V, max 1000mA).

I teraz dylemat czy zozstawić ten zasilacz czy jednak dać 16V/5A i dołożyć regulowaną przetwornicę dc-dc (xl4005).

3 diody, każda na własnym sterowniku, prąd ustawiony na 875mA. Co radzą praktycy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.