Skocz do zawartości
Gregorq

Dawkowanie Biopellets, zerowe PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

Jakiś czas temu NO3 podskoczyło mi z 1 na 5 (Salifert) i mam problem z jego zbiciem. Mam jednak zerowe PO4 (mała Hanka) i prawie od początku zbiornika takie się utrzymuje. Używam 300ml NP Reducing Biopellets w filtrze przepływowym (zbiornik ok 330L wody).

Karmię 1-2 razy dziennie, trochę suchego i kostka mrożonki z ON. Do tego jak mi sie przypomni suplementacja dla korali z AF i jakiś pokarm w nocy.

Obsada:

1. Białobrody i żółtek

2. 2x A. oceallaris

3. 3x P. Squamipinnis

4. krewetki, kraby, slimaki i rozgwiazda piaskowa..

Czy radzicie zwiększenie ilości biopelletów, czy może jednak nic to nie da bez podbicia PO4?

Jakie dawki stosujecie u siebie przy takim litrażu i obsadzie?

Edytowane przez Gregorq (wyświetl historię edycji)

b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomożecie? :):welcome::whistle:


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez podbicia PO4 nie zbijesz azotanów, peletki sprawy nie załatwią.

Peletki, wódka itp. to pożywka dla bakterii, coś w rodzaju energii, PO4 i NO3 to budulec (taki skrót myślowy, ale mniej więcej), dzięki energii budulec wbudowywany jest do komórki bakteryjnej, ale budulec musi być dobierany w pewnych proporcjach, tak jak cegła i zaprawa. Jak będzie robotnik z dużą energią, a będzie miał do dyspozycji tylko cegły, albo tylko zaprawę, to trwałej ściany nie zbuduje, ot taka analogia.

Powiem Ci jeszcze, o czym pisałem ostatnio, że na siłę próbowałem zbić PO4 do zera i niestety był kataklizm, a NO3=25-50. PO4 jest potrzebne do obrotu energii w każdym żywym organizmie, bez PO4 oddychanie komórkowe ustaje.

A czy NO3=5 to dużo? Hmmm.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy podobnej obsadzie karmie 5 kostek i trochę suchego. PO4 i no3 zerowe.

Co do tematu to nie rozumiem skąd takie wysokie no3 u Ciebie?

jakkolwiek nie sądzę żeby zwiększenie ilości biopelletek coś pomogło. Najpierw zwiększyłbym PO4, karm więcej ;)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez podbicia PO4 nie zbijesz azotanów, peletki sprawy nie załatwią.

Peletki, wódka itp. to pożywka dla bakterii, coś w rodzaju energii, PO4 i NO3 to budulec (taki skrót myślowy, ale mniej więcej), dzięki energii budulec wbudowywany jest do komórki bakteryjnej, ale budulec musi być dobierany w pewnych proporcjach, tak jak cegła i zaprawa. Jak będzie robotnik z dużą energią, a będzie miał do dyspozycji tylko cegły, albo tylko zaprawę, to trwałej ściany nie zbuduje, ot taka analogia.

Powiem Ci jeszcze, o czym pisałem ostatnio, że na siłę próbowałem zbić PO4 do zera i niestety był kataklizm, a NO3=25-50. PO4 jest potrzebne do obrotu energii w każdym żywym organizmie, bez PO4 oddychanie komórkowe ustaje.

A czy NO3=5 to dużo? Hmmm.

Podłączę się do tematu. Mam podobny problem PO4 zerowe a NO3 około 25 mg/l. Kupiłem KH2PO4 z pomocą kalkulatora zrobiłem roztwór którym podbiję 0,01 mg/l PO4 - 1ml roztworu (tak żeby się łatwiej dozowało).

I pojawiło się pytanie: jakie wartości dziennie podawać PO4 do baniaka aby powoli obniżać NO3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem prawie zawsze po4 zerowe a no3 tak3-5 i wtedy najlepiej mi korale rosły. Z tym, że po4 salifertem badane nie hanką więc mogło być tak ok 0,02


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, nie ma reguły. Ja wlewałem obliczoną dawkę, żeby test Saliferta pokazał 0,03 (odczucie subiektywne), sprawdziłem przed i po podaniu i tak było. Następnego dnia było zero. No to znowu chlup i tak przez 5 dni pod kontrolą testów, aż szyby zaczęły pokrywać się zielonym nalotem, wcześniej był to szary pył. Na skałach też w miejscach szarego pojawiło się trochę zielonego, ale nie nitkowatego. Wyraźnie korale zaczęły polipować, a w piachu w displayu pojawiły się bąbelki (denitryfikacja w SSB, w DSB cały czas nie widzę bąbelków). Tak więc "na czuja" i moim zdaniem nie wiecej niż do poziomu 0,03.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Powoli do celu. Roztwór już jest i zaczynam dozowanie. Zobaczymy za ile zacznie obniżać się NO3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli pelletek nie ruszam i sprobuję karmić więcej. Jednak od dłuższego czasu karmię w większości suchym (które ponoć podbija PO4). Czy jest jeszcze jakaś inna naturalna metoda podbicia PO4? Edit: A może jakieś kropelki? ;)

Jeśli nie, to zostanie podawanie diwodorofosforanu potasu...

@Arduan probuje wprowadzić coraz więcej SPS więc NO3=5 to za dużo.

@deciak jakim kalkulatorem to liczyłeś? Podrzucisz więcej info?

Edytowane przez Gregorq (wyświetl historię edycji)

b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując jak ja mam po4 salifertem 0,03 to nie wkładać w filtr wkładu równa tylko na duże azotany 25 test salifertem dać pelety ?

Przepraszam wkładu ,,rowa,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coś takiego ;-).

Dyskutowaliśmy kiedys z Testerem temat fosforanow. Jak to jest, ze wiele TOTMow ma fosforany rzędu 0.05 do 0.1. Czy to kwestia interferencji testów np. z arsenianami, czy rzeczywisty poziom. Mnie zaczyna się wydawać, ze jednak fosforany są potrzebne, bo zaczynają się ładnie zielenić szyby. Zadalem kiedyś pytanie i je powtórzę...

Jaki ma związek czyszczenie szyb z ogólnym wyglądem akwarium i kondycją korali?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli pelletek nie ruszam i sprobuję karmić więcej. Jednak od dłuższego czasu karmię w większości suchym (które ponoć podbija PO4). Czy jest jeszcze jakaś inna naturalna metoda podbicia PO4? Edit: A może jakieś kropelki? ;)

Jeśli nie, to zostanie podawanie diwodorofosforanu potasu...

@Arduan probuje wprowadzić coraz więcej SPS więc NO3=5 to za dużo.

@deciak jakim kalkulatorem to liczyłeś? Podrzucisz więcej info?

Kalkulator jest np tutaj:

http://www.krewetkomaniak.pl/poradniki/nawozenie/kalkulator-ei

link: kalkulator EI

Aktualnie wlewam 0,02 ppm (roztwór KH2PO4) dziennie. Jutro zrobię pomiary to coś napisze czy NO3 leci w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz niskie NO3 więc stanowczo bym odradzał z dozowaniem PO4 do baniaka bo naprawdę niska wartość Ci jest potrzebna na tą chwile. Takie zabiegi to się stosuje jak masz NO3 np 25 czy 50 a zerowe PO4. Ja bym zrobił tak:

- mrożonki bez płukania lub trochę więcej tego suchego,

- podawał trochę octu, wódki czy VSV. Osobiście preferuję ocet

Zaczynasz trochę więcej z tym pokarmem (delikatnie) PO4 zostaje nadal 0 a reszta idzie na to zbicie NO3. Ty masz naprawdę komfortową sytuację i uwierz mi, że nie wiele Ci trzeba

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmię teraz tak ze 2-3 razy więcej. Dzisiaj NO3=2,5, a PO4 dalej 0.

Wygląda więc, że zwiększone karmienie pomaga :) Zobaczymy jak będzie dalej :)

Edytowane przez Gregorq (wyświetl historię edycji)

b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym ci tak mocno przeszkadza to no3?.Wartości takie nie są tragedia dla zbiornika.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla sps 2,5 to dużo ale brak po4 to problem


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę happy jak będzie ok 1 lub poniżej, a PO4 odkąd mam akwarium widziałem tylko raz większe niż 0 i to dawno....

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już nie zwiększaj karmienia bo widać, że podniosłeś to PO4 i NO3 będzie leciało :clap:


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz naprawde podnies po4 to tylko prochami nie podnos karmieniem

Pierwsze to nie podniesiesz z dnia na dzien nawet jesli zwiekszysz o 100%

Jesli zaczniesz przekarmiac zbiornik przez kilka dni gdzie popyt jest na kostke to

zwiekszysz organike bez odbioru to cyano gloniska i wiele innych problemow sie pojawi

Problem no3 jest na dzis niczym.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo, Piotrze, miałem to wczesniej napisać. Karmienie to fosforany i azotany razem. Jesli chcesz karmieniem zwiększyc fosforany

, podbijasz też azotany, a co jesli chcesz niejszyć azotany? Blędne koło.

Co do cyjano, to nie do końca. Cyjano raczej będzie rosło w czystych systemach, ale nie jest to reguła. Po krótce wygląda to tak, ze cyjano zyje w każdych warunkach, ale jesli brak jest organiki, to inne bakterie rosną wolniej, a cyjano radzi sobie czerpiąc azot "z powietrza". Nie ma konkurencji, to cyjano szaleje, bo jest samowystarczalne. W przypadku dostępnosci organiki, inne bakterie wykazują szybszy wzrost niż cyjano i wypierają tym samym cyjano. Jest jeszcze jeden motyw z sinicami. One za wszelką cenę odizolowują się od tlenu, a bakterie nitryfikacyjne walczą o tlen. W tym miejscu nalezy pamiętac o dobrej cyrkulacji i natlenianu wody, aby wspomóc rozwój nitryfikatorów, które będą wypierały cyjano. Tak więc organika musi być, ale musi być trzymana w ryzach, tak aby produkcja nitratów była duża, a jednocześnie ich konsumpcja (też denitryfikacja) pozwalała na utrzymanie niskich poziomów NO3.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr masz racje z tym cyano, moze to nie jest najlepszy przyklad poniewaz cyano jak piszesz potrafi zaskakiwac

Ale nie zmienia to faktu ze przekarmienie znacznie wiecej przyniesie szkody jak pozytku.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w zupełnosci. Natura karmi żywym, a żywe nie gnije. My nie jestesmy w stanie zapewnić takiej ilości żywego, jakie serwuje natura, więc wspomagamy się martwym. I tu pojawia się problem, bo czy martwe zostanie zjedzone, czy nie, i tak przekształci się w to czego nie chcemy w nadmiarze (NO3 i PO4). Zwierzęta nie mają w naturze żarcia na zapas, jak człowiek, więc jak uzupełnią "brzuszki" przerywają konsumpcję. Resztki zostają i gniją. Gdybysmy byli w stanie tak rozwinąć życie planktoniczne w akwarium jak jest na rafie, karmienie by nie było potrzebne, a fosforany i azotany byłyby zerowe.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz naprawde podnies po4 to tylko prochami nie podnos karmieniem

Pierwsze to nie podniesiesz z dnia na dzien nawet jesli zwiekszysz o 100%

Jesli zaczniesz przekarmiac zbiornik przez kilka dni gdzie popyt jest na kostke to

zwiekszysz organike bez odbioru to cyano gloniska i wiele innych problemow sie pojawi

Problem no3 jest na dzis niczym.

Na razie testuje zwiększone karmienie, co wydaje się pomagać. Widocznie więcej NO3 redukuję karmieniem niż dostarczam ;) Prochy to ostateczność.


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja miałem 50 NO3 przy zerowym PO4 (testy Saliferta). Mam odpieniacz Hydor Slimskin Nano. Nie wykonywałem gwałtownych ruchów. Podmiany nadal robię regularnie, co 2 tygodnie. Za namową- wywaliłem Phosguarda. Leję Biodigest, wspomagam środkiem Colombo od NO3 i po 2 tygodniach mam 25. Nie karmię więcej, nie chcę przedobrzyć, bo co z tego że podbiję PO4 jak i pewnie NO3 poleci w górę... Aha, płuczę mrożonki tylko raz. Może robię coś źle, bo żaden ze mnie morszczak, ale jakoś na razie mi to skutkuje. Aha zwiększyłem teżcurkulację- dołożyłem małą Koralię 900, ale nie ze względu na NO3. Po prostu uważałem że JVP-110 to za mało u mnie. A piszę tylko, by dać pełny obraz zmian jakie "poczyniłem". :)

P.S. Też myślałem o pelletkach XL (Reef Interest), czyli tych, które spokojnie można wsadzić do kaskady i nie wymagają specjalnego filtra, ale póki co- daruję sobie.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem 50 NO3 przy zerowym PO4 (testy Saliferta). Mam odpieniacz Hydor Slimskin Nano. Nie wykonywałem gwałtownych ruchów. Podmiany nadal robię regularnie, co 2 tygodnie. Za namową- wywaliłem Phosguarda. Leję Biodigest, wspomagam środkiem Colombo od NO3 i po 2 tygodniach mam 25. Nie karmię więcej, nie chcę przedobrzyć, bo co z tego że podbiję PO4 jak i pewnie NO3 poleci w górę... Aha, płuczę mrożonki tylko raz. Może robię coś źle, bo żaden ze mnie morszczak, ale jakoś na razie mi to skutkuje. Aha zwiększyłem teżcurkulację- dołożyłem małą Koralię 900, ale nie ze względu na NO3. Po prostu uważałem że JVP-110 to za mało u mnie. A piszę tylko, by dać pełny obraz zmian jakie "poczyniłem". :)

P.S. Też myślałem o pelletkach XL (Reef Interest), czyli tych, które spokojnie można wsadzić do kaskady i nie wymagają specjalnego filtra, ale póki co- daruję sobie.

Piotr wlasnie to jest piekne w naszym hobby ze kazdy musi znalezc swoja droge

Zrozumienie popytu i podazy jest sukcesem ktory pozwala osiagnac upragniony las kolorowy

Dlatego wymaga to czasu i zrozumienia naszych podopiecznych.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.