Skocz do zawartości
Krystian

Problem z ukwialem (mi)

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

kurcze, nie wiem co moze byc. Juz drugi ukwial mi padl w zbiorniku. Jakies ponad miesiac temu kupilem ukwiala symbiotycznego (heteractis crispa) - utrzymal sie tydzien. Nastepnie kupilem innego (Radianthus ritteri) - utrzymal sie 10 dni.

Nie wiem co moze byc... pozostale zyjatka maja sie dobrze, parametry wody sa ok.

Na co trzeba zwracac szczgolna uwage?

Pozdrawiam

Krystian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ertman,

kupilem od jednego z forumowiczow, wygladaly na zdrowe - ale na tym sie nie znam.

Aklimatyzowalem je tak jak wszystko co mam w zbiorniku, zgodnie z zasadami sztuki.

Po prostu porazka! Chyba juz nie kupie ukwiala dopoki nie znajde przyczyny tej porazki. Wczesniej nigdy nic mie nie padlo ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego nie wiem, zapytam u zrodla ... Kurcze jestem troche podlamany tym stanem rzeczy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a powiedz po jakim czasie od "padniecia" wywaliles ukwiala z baniaka ? moja crispa w 3 dni po kupienu nagle zaczela wyladac jak szmata z fredzlami, otwor gebowy otwarty i wszystko wywalone, mimo ze dzien wczesniej byl piekny, taki stan mial sie przez ok 2-3 dni, blazny caly czas w nim sie chowaly. juz powatpiewalem, ze tez musze wywalic bo padl... a tu nagle wieczorem zagladam do baniaka a ukwial pieknie napompowany, rano - ponownie szmata....i tak przez kilka dni. teraz jest juz ok. sprzedawca mi powiedzial ze to moze byc po prostu szok i zmiana cyklu oswietlania. byc moze wywaliles zywe ukwialy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj ukwial po 5 dniach calkowicie sie zwinal lub rozlozyl, w ciagu nastepnych dwoch dni wygladal jeszcze gorzej - wogole sie nie pompowal. jak go wyciagnalem to juz okropnie smierdzial i wyciagalem go w kawalkach ...:D Juz sie obawialem, ze mi zaburzy rownowage biologiczna w zbironiku. Tak smierdzialo ze musialem zrobic duuuuza podmiane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ogol korale i ukwialy smierdza, a Euphylie to juz wogole :-) Zdrowe organizmy nie powinny, dopiero podczas przeciecia ich, albo gdy gina.

Podaj parametry wody, cyrkulacji i oswietlenia, zobaczymy. Napisz tez jakimi testami robiles.

Napisales, ze wyciagnales go w kawalkach, plywaly one z pradem po akwarium czy jak to wygladalo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja widzialem 2-3 razy w sklepie heteractisa w przeciagu 7 dni caly czas w tym samym stanie, czyli jak mokra szmata, czesciowo wygladal jakby go ktoś żelazkiem przejechal. sprzedawca powiedzial ,ze to kwestia przenosin miedzy jednym zbiornikiem a drugim.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj robi od czasu do czasiu tak samo, srednio raz na miesiac ale clark wtedy ze 2 razy wiekszy od niego, tak go meczy ze w koncu musi sie napompowac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaziko, on wygladal gorzej niz mokra szmata - po prostu sie rozkladal na czynniki pierwsze,

Lukasz - oczywiscie przed wyciagnieciem wylaczylem cyrkulacje

Co do oswietlenia i parametrow:

zbiornik 140l, oswietlenie 4 x 24 T5

cyrkulacja 7600 l/h

PH - 8,0-8,3

KH 10,

Ca 360

NO2 0

NO3 10-15

temp 25-27

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krystian: jeśli się rozkładał to widać , że rzeczywiście zszedł. nie jestem ekspertem wiec trudno mi sie wypowiedzieć. jakie inne zwierzeta masz w akwarium i od jak dawna ?

ja mam ukwiała typu naparstek, i on jest niezwykle żywotny, przetrwał trudną podróż, świeży zbiornik, ciągłe zmiany w ustawieniu skały, zmiany cyrkulacji i oświetlenia, zassanie prze pompe(zatrzymal sie na sitku wlotowym, ale w polowie juz byl w srodku jak zauwazylem co sie dzieje), teraz nalot dinos z którymi walcze podmianami wody i zaciemnieniem. z mojego doświadczenia wyłania się taki obraz, że ukwiał to zwierzę nie do zabicia. teraz chce wprowadzic duzego heteractisa ,ale postanowilem ze najpierw musze wykonczyc dinosy bo boje sie ,ze wieksze zwierze moze źle znieść to co sie dzieje w akwa.

proponuje Ci zajrzec na reefcentral.com - tam jest FAQ o ukwiałach, troche amerykański w stylu ,ale może znjdziesz coś przydatnego.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze w sklepiej byl juz nie w najlepszej kondycji?

Oprocz troszke za niskiego Ca i za wysokiego KH (ale sa w granicach) to wydaje sie byc wszystko OK.

Masz jakies rybki?

Masz jakies korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik mam od roku, a w nim korale miekkie xenia (pleni sie na potege) sarcopythop, kilka odmian sinularii, kilka odmian zoanthusow, cavularia, euphylia (twardzielek). Z rybek : zebrasoma flav, salarias, synchiropus spl, NEMO x 2, Chrysiptera, krewetki czyszczace (+ jedna modliszkowa na gape), kraby pustelniki (+ kilka dzikusow na gape), slimaki,

Wszystko zyje i ma sie wspaniale ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ,ze to sie łatwo mówi, ale : zmień dostawcę...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi sie wydaje ze przyczyna problemów z ukwiałem jest za słabe oświetlenie,4x24w na 140 litrowe akwa to napewno za malo swiatla.Ukwialy sa bardzo wymagajace pod tym wzgledem i nie chce zle prorokowac ale mozesz miec trudnosci z utrzymaniem ukwialow z takim oswietleniem.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@peniek: to może być słuszny trop. na reefcentral byla dyskusja o trzymaniu h.crispa w akwa 75g (ile to jest? około 250L?) pod 4x96w świetlówkami i opinie jakie sie pojawiły byly takie, ze światło jest za slabe. co prawda nie ma informacji o wysokosci akwa, ale mozna przyjac standardowe proporcje.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak dlugo mial te ukwialy w akwarium i ponawiam pytanie czy sie rozpadly.A to nie wina oswietlenia u mnie np 3 miesiace siedzial jeden bez swiatla bez jedzenia stichodactyla po tym okresie sie wkurzylem i rozebralem pol akwarium to byl bialy ale zyje ma sie dobrze.A jesli chodzi o kolegow zza oceanu to w takich przypadkach nie ma sie co sugerowac tym bo na reefcentralu sa pytania typu "czy do 180g 60cm h nie zamalo 2x400w"


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiwalski : u mnie tez siedzi quadricolor od 6 tygodni i chowa sie przed swiatlem jak moze. tylko to nic nie znaczy dla ukwiałów, ktore cale zycie spedzily w mocno naslonecznionym srodowisku wychodowaly sobie odpowiednia ilosc zooxanteli i potem nagle sa przenoszone do gorszych oświetleniowo warunkow. w skrajnym przypadku stres wynikajacy ze zmiany moze byc dla zwierzecia trudny do zniesienia. nalezaloby jeszcze zadac pytanie jak dlugo dzialaja te swietlowki i jakie sa ich rzeczywiste parametry biorac pod uwage zużycie. druga sprawa to to ,ze ukwialy sa wskazywane jako zwierzeta dosc trudne w trasnsporcie i bardzo podatne na wszelkie infekcje bakteryjne - moze w tym akwarium jest cos co wykancza ukwialy, a nie robi nic zlego innym zwierzetom i stad jest niezauważalne?

a może to było coś ze zbiornika dostawcy ? jak dlugo ukwialy tam przezyly ?

bo generalnie uwaga kiwalskiego jest o tyle słuszna, że jak na złe oświetlenie to ukwiał zszedł w ekspresowym tempie. na chlopski rozum to najpierw powinien zaczac szukac lepszego miejsca, pozniej tracilby kolory a to wszystko trwaloby chwile. a tutaj widac jakies ekspresowe zejście.

stawiam na czynnik "X-ukwiał killer".


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawową przyczyną złej kondycji ukwiałów w nowym akwarium jest ich sposób odrywania ze skały lub szyby. Jeżeli ukwiał zostanie rozerwany na stopie lub płaszczu to mamy nikłe szanse na wyzdrowienie jego w nowym akwarium. Szkoda że nie zwróciłeś uwagi czy aby z minimalnej szczelinki nie wyłaziły jego wnętrzności. Jeżeli są one na dolnej częsci stopy to pal licho ale na płaszczu to możesz już krzyżyk postawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Krystian kupił u mnie tego ukwiała

był w moim zbiorniku sporo czasu to zdiecie 2 dni przed sprzedaza było umieszczone w poscie z ofertą

674-dsc00054.jpg

drugi zamówiłem w firmie ziarko specjalnie dla niego z ramach rekompensaty był u mne tylko 3 dni sprzedałem po cenie zakupu wygladał zdrowo

niewiem co moge w tej sytuacji napisać, przykro mi ze tak sie stało


******************************************************* MOJE ALLEGRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.