Skocz do zawartości
xEndriu

Sterowanie lampy 180W , przez arduino ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam lampkę zrobioną na chipach 3x10000k 30w i 3x rb 30w

Zasilaczy jakich używam to http://www.tme.eu/pl/details/hlg-120h-c1050b/zasilacze-do-led/mean-well/

Sterowanie obecnie jest z potenciometru z reki , ale pomyślałem ze mogło by sie to automatycznie rozjaśniać i ściemniać ? jeśli to możliwe .Zasilacz posiada takie funkcje , reszte w linku o zasilaczach.

  • funkcja ściemniania 1-10VDC
  • funkcja ściemniania PWM
  • funkcja ściemniania rezystancyjnego

Coś poradzicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć ściemniania PWM, wystarczy arduino i użycie np: biblioteki do serwomechanizmów. Będziesz miał możliwość regulacji od 0 do 255. Dodatkowo zegar czasu rzeczywistego np: ds1307 i można zacząć zabawę.

Nie musisz tego robić na arduino, urzywając Raspberry PI można dodać dodatkowe funkcje choćby kontrolę przez internet, androida itp i nie potrzebujesz zegara wystarczy podłączyć dwa przewody do drivera

Edytowane przez adrian1281 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie zrobić to za pomocą arduino za 30zł max tyle, że będzie to sterowanie 0,7v do 10v więc w przypadku twojego drivera także do gaszenia światła bo wg opisu ze strony która podałeś jest 1-10v

Poczytaj w tym temacie,gościu ma bardzo podobnie do Ciebie problem ze sterowaniem.

http://nano-reef.pl/topic/62238-konwerter-sygnalu-pwm-na-1-10v/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spokojnie zrobić to za pomocą arduino za 30zł max tyle, że będzie to sterowanie 0,7v do 10v więc w przypadku twojego drivera także do gaszenia światła bo wg opisu ze strony która podałeś jest 1-10v

Poczytaj w tym temacie,gościu ma bardzo podobnie do Ciebie problem ze sterowaniem.

http://nano-reef.pl/...u-pwm-na-1-10v/

Nie widzę najmniejszego sensu sterować za pomocą napięcia skoro można wykorzystać do tego wypełnienie. Arduino będzie podawało napięcie od 0 do 5V więc żeby osiągnąć 10 trzeba wykorzystać tranzystory. W przypadku PWM można podłączyć bezpośrednio jeden przewód i wspólna masę i tyle reszta zostaje po stronie programu.Po co utrudniać sobie życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę najmniejszego sensu sterować za pomocą napięcia skoro można wykorzystać do tego wypełnienie. Arduino będzie podawało napięcie od 0 do 5V więc żeby osiągnąć 10 trzeba wykorzystać tranzystory. W przypadku PWM można podłączyć bezpośrednio jeden przewód i wspólna masę i tyle reszta zostaje po stronie programu.Po co utrudniać sobie życie.

Ok zgodzę się jeśli pewien jesteś że jego driver da się sterować w sposób który opisujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zgodzę się jeśli pewien jesteś że jego driver da się sterować w sposób który opisujesz.

Kierowałem się tym co autor napisał w pierwszym poście.

Edytowane przez adrian1281 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moduł czasu RTC DS1307 + 24C32 ARDUINO AVR PIC 6,50 zł

Moduł ARDUINO NANO 3.0 atmega328 USB AVR 14,50 zł

wysyłka 1,50 zł (z Polski)

to nie są jakieś gigantyczne koszty - podłączyć i sprawdzić jak będzie - jak się nie spodoba to do kosza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduł czasu RTC DS1307 + 24C32 ARDUINO AVR PIC 6,50 zł

Moduł ARDUINO NANO 3.0 atmega328 USB AVR 14,50 zł

wysyłka 1,50 zł (z Polski)

to nie są jakieś gigantyczne koszty - podłączyć i sprawdzić jak będzie - jak się nie spodoba to do kosza :)

Tylko co może się nie podobać? Arduino daje naprawdę duże możliwości wszystko zależy od zaangażowania i umiejętności osoby piszącej oprogramowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co może się nie podobać?

Może się nie podobać np. brak WiFi - ciekawszy jest ESP8266 np. w wersji WeMos.

Można pobawić się w internet rzeczy i zintegrować akwarium z systemami zarządzania domem (domticz) oraz przez MQTT z systemami chmurowymi Amazon, Watson itp

Wysłane z Nokii 5110 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez maciejl (wyświetl historię edycji)

2c15760650bf02fc3dd6acc307cafc16u981a856.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się nie podobać np. brak WiFi - ciekawszy jest ESP8266 np. w wersji WeMos

Wysłane z Nokii 5110 przy użyciu Tapatalka

Dlatego sugerowałem żeby to zrobić na raspberry pi tam odpada cała zabawa z zegarem RC, wifi itp daje znacznie większe możliwości niż arduino. Autor nie napisał co chce osiągnąć, czy sterowanie po najniższej linij oporu czy chce się bawić w "wodotryski", nie napisał także nic o swoich umiejętnościach z programowania i elektroniki więc sugerowałem raczej najprostsze rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może się nie podobać np. brak WiFi (...)

Dlatego sugerowałem żeby to zrobić na raspberry (...)

Moduł czasu RTC DS1307 + 24C32 ARDUINO AVR PIC 6,50 zł

Moduł ARDUINO NANO 3.0 atmega328 USB AVR 14,50 zł

dodając

Wi-Fi Wireless ARDUINO (niecałe 4 zł ...)

Moduł Bluetooth ARDUINO (poniżej 20 zł)

zasilacz .. jakieś 4-5 zł :)

czyli całe sterowanie ARDUINO z zegarem + Wi-Fi czy Bluetooth masz za mniej niż 50zł

a samo raspberry kosztuje DOBRZE ponad "stówkę"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduł czasu RTC DS1307 + 24C32 ARDUINO AVR PIC 6,50 zł

Moduł ARDUINO NANO 3.0 atmega328 USB AVR 14,50 zł

dodając

Wi-Fi Wireless ARDUINO (niecałe 4 zł ...)

Moduł Bluetooth ARDUINO (poniżej 20 zł)

zasilacz .. jakieś 4-5 zł :)

czyli całe sterowanie ARDUINO z zegarem + Wi-Fi czy Bluetooth masz za mniej niż 50zł

a samo raspberry kosztuje DOBRZE ponad "stówkę"

Zgoda koszt jest niższy ale możliwości znacznie mniejsze. Co do tego modułu wifi kupiłem go i nie działa zbyt dobrze (przynajmniej jak dla mnie UART działa w nim na 3.3V) porządny moduł np: XBee s6 jest dużo droższy w dodatku był trudno dostępny w Polsce (nie wiem jak jest teraz). Nie to że jestem jakimś mega zwolennikiem Raspberry pi, sam mam zrobiony sterownik w oparciu o Atmega 328p i programowaną w Arduino IDE , tylko nie mam wifi ani żadnej innej komunikacji. Gdybym chciał się bawić w sterowanie zdalne, itp zdecydowanie wybrał bym Raspberry pi.

Mam prośbę do autora tematu, niech napisze co chce osiągnąć będzie nam zdecydowanie łatwiej coś doradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

możliwości większe zgoda - tylko .. po co ?

no i przecież napisał - znudziło mu się ręczne ściemnianie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra jestem , dzięki za takie zainteresowanie tematem

. Z elektroniki jestem gamon :D ale jak sie powie co z czym to podłącze , to nie ma problemu . gorzej z tymi kodami to już nie wiem czy ogarne , najlepiej kopiuj wklej

Praktycznie to chce zeby płynne było włączanie i wyłączanie , mniej stresu dla rybek

tylko nie wiem czy da się z tymi zasilaczami bo ich sie potencjometrem nie da wyłączyć , najbardziej ściemnie do 10%

myślałem też o wyświetlaczu , wifi fajna sprawa i przydatna , też teraz może tak pomyślałem zeby jakiś termometr zamontować na radiatory zeby ich temperaturę znać ???. ogólnie to też nie chce wydawać pare stów , ale też nie chce iść tak tanim kosztem ze potem bede musiał ciągle coś dokupywać. nie wiem chyba na tyle narazie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle ze jeżeli chodzi mi o wschody zachody to arduino wystarczy ?

Moduł czasu RTC DS1307 + 24C32 ARDUINO AVR PIC allegro.pl/modul-czasu-rtc-ds1307-24c32-arduino-avr-pic-i5922422333.html

Moduł ARDUINO NANO 3.0 czy kupić te uno za 30 pln ?

Wi-Fi Wireless ARDUINO http://allegro.pl/nrf24l01-wi-fi-wireless-2-4ghz-avr-arm-arduino-i6040971995.html

Moduł Bluetooth ARDUINO http://allegro.pl/modul-bluetooth-slave-hc06-hc-06-arduino-avr-arm-i5624639929.html

zasilacz jakiś specialny czy nie ?

i kabelki i chciałbym dotykowy wyświetlacz zeby recznie regulować jakby mi sie nie chciało przez wifi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w dziale są gotowe rozwiązania

na jedno i drugie (nano, uno i inne ... leonardo czy mega ) arduino - poczytaj wybierz sobie któreś

a dopiero potem rób zakupy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie sterowanie do 250W lampki na podstawie projektu AQma - kolegi Magu. Sterowanie 3 kanalami lampy plus jeszcze kilka opcji - czasówki, pompy itp. Boli jedynie brak zdalnego sterowania, ale 3 metrowy kabelek USB wystarcza. Poza tym, mieszkańców mojego baniaczka to nie interesuje, grunt, że mogą cieszyć się 90 minutowymi wschodami i zachodami. No, jeszcze, jak by opcja burzy była, to już szał, no ale bez przesady. Uważam, że Magu zrobił kawał dobrej i bezinteresownej roboty i chwala mu za to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.